Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Casa Bucuresti, Regimentului

- - - - -
  • Please log in to reply
910 replies to this topic

#73
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 30.03.2009
Lasa balta acel garaj. Pe langa costul construirii lui vei plati si taxe pe el pt ca va fi parte din suprafata construita a casei. Apropo, cam care este impozitul anual pe o proprietate ca a ta?! Daca Poanta asta mareste impozitele?
Recomandare - dupa ce receptionezi casa fa-ti un carport din lemn, peste care pui niste pexiglas transparent iar perete pe partea cu trotuarul de acces pot fi arbusti de tuia.
Pt masina de tuns iarba si alte scule, o magazie din lemn de 2mp afara esre arhisuficienta.
P.S. in loc de plapumile alea mari si grele, traditionale, iti recomand sa-ti iei din magazin tipurile astea moderne care sunt subtiri, usoare si f calduroase. Asta ca sa nu-ti faci garaj pt ele.


#74
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Azi am primit proiectul pentru DTAC si maine ma duc sa-l depun la primarie. In attach planul fundatiilor. Va rog, daca aveti observatii nu ezitati.
Taxa pe care trebuie sa o platesc la primarie este de aprox 2700 ron pentru o suprafata construita desfasurata de 221 m. Plus inca 273 timbru de arhitectura. Tara lui Taxa Voda Posted Image !

Attached Files



#75
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
sunt curios ce fier ai prin stalpii de 30x45? sunt 6 de 16? ce de fier ti-a bagat si tie o sa te coste ...

#76
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Pana la urma ce faci cu garajul? :)

#77
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014

 Riper, on 31 iulie 2014 - 00:46, said:

sunt curios ce fier ai prin stalpii de 30x45? sunt 6 de 16? ce de fier ti-a bagat si tie o sa te coste ...
Nu stiu ce fier am in stalpi, dar in sectiunile din attach vad si ceva fier de 16. Vi se pare exagerat?

 alinaggg, on 31 iulie 2014 - 08:37, said:

Pana la urma ce faci cu garajul? :)
Garajul a ramas, dar am renuntat la mansarda :).

#78
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
mie da. mi se pare exagerat pt ca sigur ti-a dat 6x16 in stalpii aia.
Dar acum sti cum e, nu ne jucam cu un eventual cutremur. Casele de acum 10 ani cu 4x10 sau 4x12 si etrier de 6 or sa cada una dupa alta la un cutremur. Ce sa mai zic de tata care are casa cu max 4 tone de fier in ea. Pai casa aia nu ar trebui (dupa noile standarde) sa reziste nici la un cutremur de 4 ... stai ca au fost vreo 5-6 de cand a facut-o pana acum. Cum o fi rezistat.

Ce imi pace e fundatia ca nu te-a pus sa te duci mult rau. dar totusi era bine sa se duca sub limita de inghet...o fi ceva ce imi scapa mie.

Edited by Riper, 31 July 2014 - 10:17.


#79
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Acum sunt niste standarde, care cresc de la an la an si fara de care nu poti sa iei o autorizatie de constructie...
Si toti structuristii prefera sa bage mult fier sa reziste decat sa se intample ceva si sa cada pe ei vina. In the end, nu ei platesc :) dar parca si tu stai mai linistit.

#80
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Stai linistita ca nu se uita nimeni de la primarie peste plansele tale. Verifica doar parafa si semnatura verificatorului.


Nu depune nimic la primarie pana nu vezi extrasul de cantitati ca poate o sa vrei sa mai modifici, sa mai ceri o parere, etc.

Edited by scufitzu, 31 July 2014 - 10:21.


#81
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
eu am langa parcela un vecin care isi face si el in acelasi timp casa. Diferenta e ca eu am 7.5 tone de fier si el are undeva la 13. Casele sunt ca si suprafata asemanatoare. Crede-ma ca nu e mai linistit ca si-a facut calculul si doarme foarte agitat seara, ca nu are bani sa o duca la capat.
Bineinteles ca in locul lui m-as duce la structurist si i-as face paguba de vreo 5.5 tone de fier dar el e mai calm.

#82
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Nordis a citit jurnalul meu. Stie ca de la 16 tone de fier am ajuns la 6,5. Avea Astrul o comparatie parca - daca vrei sa zugravesti un perete alb, iese alb din 2 maini. Daca ii dai 10 maini nu iese de 5 ori mai alb.

#83
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014

 scufitzu, on 31 iulie 2014 - 10:19, said:

Stai linistita ca nu se uita nimeni de la primarie peste plansele tale. Verifica doar parafa si semnatura verificatorului.


Nu depune nimic la primarie pana nu vezi extrasul de cantitati ca poate o sa vrei sa mai modifici, sa mai ceri o parere, etc.
Extrasul de cantitati se da la Dtac? Ma cam grabesc sa depun pt ca vreau sa ma apuc de treaba.

#84
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Extrasul se da la Pth. Ce te faci daca te trezesi ca mine cu tone si tone in plus de fier aiurea si vrei sa faci modificari? Te duci sa le milogesti pe la primarie sa iti dea plansele inapoi ca vrei sa depui altele?

#85
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
nu te grabi ... asculta de un om care a trecut prin astea. scufitzu stie ce vorbeste si are perfecta dreptate. Intarzii cu 2 saptamani santierul...asta e dar scutesti vreo 3000EURO care ii dai pe fier degeaba.

#86
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Eu nu cred ca a gresit structuristul. Pe regimentului cam fuge pamantul de sub astfalt, luni am vazut ca iar s-a surpat drumul astfaltat si reparat de 568926 ori.

#87
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
cum poti sa il sfatuesti pe om sa depuna actele pana cand el nu are tot proiectul si nu e deacord cu el.

#88
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014

 scufitzu, on 31 iulie 2014 - 10:26, said:

Extrasul se da la Pth. Ce te faci daca te trezesi ca mine cu tone si tone in plus de fier aiurea si vrei sa faci modificari? Te duci sa te milogesti pe la primarie sa iti dea plansele inapoi ca vrei sa depui altele?
Daca chiar o sa fie exagerat de mult fier o sa ma duc sa ma milogesc. Bine ca exista varianta asta. Eu ma temeam ca e ireversibila treaba.

#89
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Depinde de primarie dar daca nici in Romania nu se poate orice, atunci unde?

#90
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
@scufitzu casa ta e pe cadre sau pe zidarie portanta? Ai platit in plus la Primarie atunci cand ai vrut sa schimbi planurile de structura? Ai avut AC gata atunci sau doar ce depusesei?
Diferenta de fier este data, dupa cum stii si de acest lucru...mai conteaza si cat de mari sunt deschiderile.
Desigur 16 tone de fier este enorm in orice conditii. Doar daca nu vrei vreun buncar.
Eu la 131 mp construiti am 7 tone de fier, structura mixta (cadre+portant). Nu stiu daca e mult sau putin, eu zic ca e ok, in conditiile in care am fundatia ceva mai ridicata, terenul fiind mai jos decat nivelul strazii cu aproximativ 20 cm, deci mai conteaza si asta.

Nordis la tine cum e structura, pe cadre sau portanta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate