Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Casa Bucuresti, Regimentului

- - - - -
  • Please log in to reply
910 replies to this topic

#37
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Am inteles ideea cu garajul. Parerile sunt impartite, asa ca ramane la latitudinea fiecaruia.
Ceva opinii constructive pe sectiunile casei si pe planuri?
Hai ca dupa aia ma intalnesc cu arhiectul, bat proiectul in cuie si va suparati ca nu v-am intrebat :).
Constructorii nu zic nimic?

#38
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Constructorii stau intai sa vaza modul tau de gandire, in functie de asta, peste cateva pagini, intervin sau nu. Si cica eu sunt manipulatoare... :))

Oricum, proiectul e frumos, chestia cu garajul depinde de gusturi. Totusi, intre a nu putea folosi scara peste 65 de ani si a baga masina in garaj...
Trebuie sa vezi unde arunci cu banii pe spatiu. Final este cam 500euro/mp construit, poate 400 la garaj. Daca e ok pt. tine, da, dar sa tii scara aia elicoidala ca ai inghesuit-o sa bagi casa pentru masina... nasol.
MIe imi este de ajutor deszapezirea masinii iarna, cand pleci cu ochii netreziti complet de intuneric. Te scutura si te trezeste.

Oricum, e chestie de obiceiuri, insa trebuie sa vezi cum sunt obiceiurile familiei tale acum si cum crezi ca vor fi peste 5-10 ani si in functie de asta sa decizi sa bagi banii in garaj.

Intrarea la buda din living s-a discutat; nimeni nu va folosi buda aia, decat ai casei in momente de nevoie; nu se uita unul la film si altul se screme.
Nu mai spun ca e langa bucatarie... e aiurea rau.
CT nu inteleg ce rost exact are, de ce mai faci zid intre CT si garaj, nu se poate uita masina cu farurile ei galese la boiler? Mai ai o usa degeaba, eu nu-i vad rostul, mai mult te incurca ergonomic (ca-i destul de ingusta CT).

Sus partitiile sunt... sa vedem ce iese. Si asa a iesit matrimonialul cu baie, suna misto, dar cred ca la 3 prunci e nevoie de 2 bai... macar prin adolescenta. Iar un dormitor de 12, altul de 16? Ceva mai echilibrat, asa... ca sa nu se certe ca eu stau acolo, ba nu!?...

Daca lasi 3 prunci sus si faceti dormitor jos, scapi de garaj, ajungi la o amprenta mai mica si, posibil, un confort sporit. Folosesti si jos baia ca baie, imparti sus ca lumea dormitoarele si, poate obtii ceva mai practic jos, sa nu-l deranjeze ala care sufla-n ciorba pe ala din baie care sufla... greu.

#39
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Mereu mi-au placut comentariile Lalelei Posted Image

#40
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Constructorii stau intai sa vaza modul tau de gandire, in functie de asta, peste cateva pagini, intervin sau nu. Si cica eu sunt manipulatoare... Posted Image.
Constructorii ar fi mai bine sa nu astepte ca poate le iese si lor ceva la treaba asta :)
Daca e ok pt. tine, da, dar sa tii scara aia elicoidala ca ai inghesuit-o sa bagi casa pentru masina... nasol.
Scara am facut-o elicoidala ca sa mai castig ceva la hol, care si asa e micut. Arhitectul mi-a garantat insa ca a proiectat-o sa fie cat mai comoda.
MIe imi este de ajutor deszapezirea masinii iarna, cand pleci cu ochii netreziti complet de intuneric. Te scutura si te trezeste.
Da nu mai bine fac eu un dus fierbinte in baie, decat unul cu zapada langa masina?Posted Image  
CT nu inteleg ce rost exact are, de ce mai faci zid intre CT si garaj, nu se poate uita masina cu farurile ei galese la boiler? Mai ai o usa degeaba, eu nu-i vad rostul, mai mult te incurca ergonomic (ca-i destul de ingusta CT).
Zidul la CT mi-a zis cel de la instalatii ca imi trebuie altfel o sa am probleme cu aia de la gaze. Cica centrala mai nou nu are voie in garaj. Oricum, o sa-l fac la misto si il dau jos dupa.

Sus partitiile sunt... sa vedem ce iese. Si asa a iesit matrimonialul cu baie, suna misto, dar cred ca la 3 prunci e nevoie de 2 bai... macar prin adolescenta. Iar un dormitor de 12, altul de 16? Ceva mai echilibrat, asa... ca sa nu se certe ca eu stau acolo, ba nu!?...
In caz de nevoie, pun o cabina de dus in baia de jos si o bag si pe aia in circuit. Dormitoarele nu prea am putut sa le impart altfel. N-am vrut sa iasa nici ala de 16 cu o latime mai mica de 3m. Cine are rezultate bune la scoala, primeste dormitorul mare :).
Ne mai gandim. Thx!

#41
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Si eu sint cu 3 copchilasi, sint de parere ca 2 bai pentru ei e cam obligatoriu; oiricum circ este in casa non-stop, macar discutiile cu pe care il scapa mai tare as vrea sa le evit (mai ales dimineata). Garajul este bun daca ti-l permiti ca bani si ca spatiu, dupa cum zicea laleaua, daca nu-l ai, este o buna miscare dimineata cind ai ochii inca mici. Asta imi aminteste de povestea aia a rominului plecat in Canada, care la prima zapada s-a bucurat de ea, miscare in aer curat, totul perfect, dar dupa citeva luni de frig si zapada, a inceput sa o urasca asa mult incit s-a mutat inapoi in Romania Posted Image

Edited by cosmosin, 14 July 2014 - 13:16.


#42
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Are cineva grinzi intoarse la etaj? Adica sa se vada in pod nu pe tavan la etaj. Implica costuri/eforturi suplimentare chestia asta sau e doar o chestie de proiectare?
Multumesc!

Edited by Nordis, 14 July 2014 - 14:49.


#43
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Deci, garajul nu e o necesitate, masina poate sta binemersi si afara. Eliminand garajul din plan poti sa te joci cu camerele, la proiectul din Pipera unde am ridicat 5 vile P+2 si suntem pe final cu ele, arhitectul a prevazut la parter o spalatorie, o camera unde sta masina de spalat si poti intinde rufele la uscat bla bla bla. Acea camera era prevazuta cu tubulatura gen ghena cu intrare pe fiecare etaj ca sa arunci hainele direct la spalat. Trebuie sa te gandesti ca sunteti 5 persoane adica in fiecare se murdaresc minim 5 chiloti, 5 perechi de ciorapi, 5 pantaloni, 5 tricouri etc. obligat va trebuie un spatiu dedicat spalarii hainelor.

Bucataria ramane open? E ok daca nu se gateste prea des, altfel trebuie inchisa si dotata cu hota puternica.

Edited by Sevacon, 14 July 2014 - 15:33.


#44
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Nordis, on 14 iulie 2014 - 13:11, said:

.............
Zidul la CT mi-a zis cel de la instalatii ca imi trebuie altfel o sa am probleme cu aia de la gaze. Cica centrala mai nou nu are voie in garaj. Oricum, o sa-l fac la misto si il dau jos dupa.
...........
Cine v-a spus ca nu are voie centrala in garaj , cind ala este cel mai bun loc !???????
La ce firma ati vorbit ?

#45
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Eu am grinzi intoarse. Nu a fost nicio problema de niciun fel.

#46
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014

 Sevacon, on 14 iulie 2014 - 15:32, said:

Acea camera era prevazuta cu tubulatura gen ghena cu intrare pe fiecare etaj ca sa arunci hainele direct la spalat. Trebuie sa te gandesti ca sunteti 5 persoane adica in fiecare se murdaresc minim 5 chiloti, 5 perechi de ciorapi, 5 pantaloni, 5 tricouri etc. obligat va trebuie un spatiu dedicat spalarii hainelor.
Interesanta idee. S-ar putea sa se transforme si garajul meu pe parcurs in ceva de genul asta, dar pana atunci macar sa bag si eu o data masina in el Posted Image.
Bucataria ramane open? E ok daca nu se gateste prea des, altfel trebuie inchisa si dotata cu hota puternica.
Bucataria ramane open cu cea mai mare hota posibila. Stiu ca mai miroase, dar unde stam acum avem la fel si ne place. E bine ca poti sa supraveghezi copiii mereu.

 maximg, on 14 iulie 2014 - 15:43, said:

Cine v-a spus ca nu are voie centrala in garaj , cind ala este cel mai bun loc !???????
La ce firma ati vorbit ?
Inginerul de instalatii. Pot sa-ti dau numele pe PM daca vrei. E aiurea, dar se pare ca asa e. Nu e greu sa o rezolvi totusi cu o atentie sau cu un zid temporar tras la misto. Nu-mi fac probleme.

Arhitectul mi-a dat tema de gandire: acoperis in terasa sau cu sarpanta Posted Image . Eu tind pentru sarpanta, dar ala in terasa parca e mai aratos. Maine sper sa primesc fatadele ca sa facem o comparatie.
Are cineva experienta cu acoperisul in terasa? Ca si costuri care o duce mai mult? Eu am auzit ca ar fi destul de "risky" cu terasa si ca nu prea se preteaza la clima noastra nasparlie Posted Image.

Edited by Nordis, 14 July 2014 - 16:40.


#47
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Costa terasa cat nu face. Cand o folosesti? Iarna? Sau vara cand nu mai stii pe unde sa te bagi la umbra? Daca ai curte, la ce iti trebe terasa? Sa ai grija copiilor?

#48
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Culmea e ca arhitectul zice ca ma costa la fel sau poate chiar mai putin decat cu sarpanta. As alege terasa doar din punct de vedere estetic. N-am nevoie sa urc pe ea.
Vedem maine cum arata cele doua variante.

#49
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Nordis, on 14 iulie 2014 - 16:38, said:

Inginerul de instalatii. Pot sa-ti dau numele pe PM daca vrei. E aiurea, dar se pare ca asa e. Nu e greu sa o rezolvi totusi cu o atentie sau cu un zid temporar tras la misto. ..........
Inginerul de instalatii nu este autorizat  gaze .
Am sa intreb si eu miine proiectantul nostru ( pe gaze ) , sa vad daca a aparut ceva nou peste noapte , o norma noua ....desi nu cred .

#50
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Ok, am primit fatadele Posted Image . Am de ales din cele 3 variante de acoperire: terasa, o singura apa cu panta de 10% cu invelitoare din tabla faltuita si acoperis in 4 ape cu panta de 20%. Eu tind catre varianta cu o singura apa care imi place si ca estetica si care ma face sa dorm si mai linistit cand ploua :). Va rog opinii, dar repede ca pana diseara trebuie sa dau un raspuns. Ne grabim sa depunem pentru AC.
Thx!

Attached Files



#51
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Io nu inteleg o chestie. La inceputul topicului nu ai pus si plan de mansarda?

Poti sa mai ceri si o variatiune la aia cu acoperis in 4 ape - in loc de piramida sa ii puna o coama - ca sa vezi cum arata si asa.

Eu sunt un tip practic. Nu ma da pe spate arhitectura casutei tale dar e a ta si e facuta dupa gustul tau. Ma gandesc ca acoperisul ala in 4 ape protejeaza peretii si geamurile de la etaj si iese si un pod pe cinste acolo in care poti depozita o gramada de chestii.

Edited by scufitzu, 15 July 2014 - 13:01.


#52
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 Nordis, on 12 iulie 2014 - 07:47, said:

E o placere sa te plimbi cu bicla pe langa padurice. Sper doar sa reziste in timp factorului uman.
Utilitatile sunt trase de vecinii care au construit inaintea noastra. Am vorbit cu ei si sunt de acord sa ne bransam si noi.

Se spune in targ ca acea padurice e ”arendata” de felix si va disparea, daca vei vedea tiganusi colcaind pe acolo, acela va fi 1 semnal...
Pacat!
Am sapat mult prin zona si dus nisip/pietris/pamant negru, putem colabora!

#53
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014

 scufitzu, on 15 iulie 2014 - 13:00, said:

Io nu inteleg o chestie. La inceputul topicului nu ai pus si plan de mansarda?

Poti sa mai ceri si o variatiune la aia cu acoperis in 4 ape - in loc de piramida sa ii puna o coama - ca sa vezi cum arata si asa.

Eu sunt un tip practic. Nu ma da pe spate arhitectura casutei tale dar e a ta si e facuta dupa gustul tau. Ma gandesc ca acoperisul ala in 4 ape protejeaza peretii si geamurile de la etaj si iese si un pod pe cinste acolo in care poti depozita o gramada de chestii.
Ai dreptate, am renuntat la mansarda din ratiuni financiare. E adevarat ca varianta in 4 ape face ceea ce spui tu, dar probabil e si putin mai scumpa. Totusi am vazut case cu acoperis in terasa care nu au nici o problema cu zidurile si gemurile. Multumesc!

 crisbud, on 15 iulie 2014 - 13:07, said:

Se spune in targ ca acea padurice e ”arendata” de felix si va disparea, daca vei vedea tiganusi colcaind pe acolo, acela va fi 1 semnal...
Pacat!
Am sapat mult prin zona si dus nisip/pietris/pamant negru, putem colabora!
O fi ea arendata de Felix, dar mai sunt niste buruinei p-acolo prin padure care sunt greu de scos Posted Image .
In plus, sper ca si locuitorii din zona sa faca ceva scandal daca observa nemernicii din astea. Vom vedea...

#54
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu ti-as atrage atentia la urmatoarele lucruri: odata ce ai ales acoperis cu panta mica, nu prea poti pune altceva decat tabla sau sindrila bituminoasa (rezistenta sindrilei e destul de mica) , deoarece tigla nu se preteaza la pante mici, iti intra zapada sub ea si ai probleme. Chiar si asa, un acoperis cu panta mai mica de 14 grade (vezi ca nu e in % explicatia mea ci in grade) nu e recomandat a se acoperi nici macar cu tabla tip tigla, ci poate din aceea faltuita. Sa nu crezi ca tabla faltuita ruuki sau cele ale unor firme de renume este ieftina, intereseaza-te.

Nu-ti face terasa tip acoperis, iti mananca o gramada de bani . Tocmai ai spus ca ai renuntat la mansarda din ratiuni financiare. Ma indoiesc ca o terasa care are nevoie de tot felul de materiale speciale pentru a o hidroizola o sa te ajute sa salvezi bani de buzunar. Te va costa mai mult decat un acoperis in 4 ape din tigla ceramica. Si vei avea infiltratii, sa nu crezi ca ele nu vor aparea in timp. Care iar te vor costa o gramada de bani ...

Nici pe mine nu m-a impresionat arhitectura casei tale, dar gusturile nu se discuta. Totusi eu spun ca daca vrei un acoperis simplu si fara costuri, dar si fara pod sau spatiu de depozitare, cel intr-o singura panta e cel mai indicat. Dar nu prea imi place cum ti-a randat, poate ar arata mai bine fara atice. Stai sa vad daca gasesc o poza pe jurnalul meu, pentru ca in fata casei pe care noi o construim sunt 3 cladiri cu acoperis intr-o panta, dar fara aticele alea. Poate iti place mai mult.

      Oricat te grabesti sa depui pentru AC actele, eu spun sa incetinesti. Da-i de lucru arhitectului tau sa-ti gaseasca un acoperis frumos, sa-ti estetizeze casa la exterior. Mie mi se pare ca n-a muncit prea mult la acoperis. Tzac-pac a trantit ceva din soft si gata. De exemplu, acoperisul ala in 4 ape e pus "tzais". Daca tu nu-l tragi de maneca, ii faci viata mai usoara pentru ca ai mers pe mana lui. Iar mana lui s-a cam grabit...Tu platesti pentru lucrurile astea. El e obligat sa iti prezinte n shpe mii de variante , pana reuseste sa ti se aprinda beculetul la "mansarda": Asta e!! POti depune actele pentru AC oricand, dar arhitectura o faci o data si gata.

Attached Files


Edited by lenny13, 15 July 2014 - 13:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate