Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Casa Bucuresti, Regimentului

- - - - -
  • Please log in to reply
910 replies to this topic

#901
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Cred ca e ok. Nu am avut inundatie ca sa ii fac proba :). Iese un mortar destul de lipicios si plasticos.

Attached Files



#902
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Te-ai mutat? :D!

#903
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Inca nu Vio. Am amanat pt primavara. Voi cum stati?
Camere copii 😆

Attached Files



#904
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Hîț.....
Asa-s de ocupat ca n-am vazut ca ai scris, pisici...
Fericiti copii.....!
Taceai de nu te mai opreai, si ma gindeam ca ceva, ca asa fac toti, cind termina nu mai dau pe aici :P!

Noi stam...adica stam.
Eu sint "la produs", soata singura nu face nimic, si am intrat in impas, nu stim cum sa le legam mai departe. Oricum, abia prin mai daca reiau. Sper sa ma hotarasc pina atunci. Oricum, tre sa fac comanda de geamuri prin ianuarie-februarie... Si nu stiu cum o sa reusesc. De un an de zile tot nu ma duce capul! Ca e usor tare sa le comanzi, dar sa stii ce...
Si numai ce mi-am luat un sut pe topicul de termopane.... Ca cica inaltimea maxima a geamurilor podea-tavan e 2.45, si eu am 2.7... Nu stiu cum o dreg.

#905
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Le faci de 2,45 si gata.. zidesti sub..sau se strica feng-shui-iul casei? Eu n-am auzit de limitarile astea.. probabil se referă la foaia de sticlă!?

Edited by manghels, 14 December 2015 - 06:52.


#906
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pai, nici eu nu am auzit, si sint un pic surprins, ca am citeva oferte deja... unele chiar de pe forum. Nu stiu exact la ce se refera, era doar o mentiune undeva. Si ansamblul respectiv e foarte costisitor...nu-mi permit greseli. O fereastra o mai schimbi, dar acolo.... sint vreo 2500 de euro la bataie.
Nu prea am cum sa zidesc sub... e grinda te 30. Eh, o dreg eu! Drequ, sint inginer, si am rezolvat probleme mult mai grele... Doar ca o sa-mi ia ceva timp.

#907
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 23.02.2007
Vio jos nu ai un rand de caramia? Vine geamul direct pe pardoseaua de beton? Daca apoi torni sapa iti va veni pana in sticla? Sus nu ai centura? Eu asa le-am scos la 2.43m. Daca erau mai late, programul lor de comanda atentiona sa se monteze sticle de 6mm. Dar nu a fost cazul meu. Poza:

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 14 December 2015 - 12:01.


#908
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014

View Postviotl, on 14 decembrie 2015 - 02:51, said:

Hîț.....
Asa-s de ocupat ca n-am vazut ca ai scris, pisici...
Fericiti copii.....!
Taceai de nu te mai opreai, si ma gindeam ca ceva, ca asa fac toti, cind termina nu mai dau pe aici Posted Image!

Noi stam...adica stam.
Eu sint "la produs", soata singura nu face nimic, si am intrat in impas, nu stim cum sa le legam mai departe. Oricum, abia prin mai daca reiau. Sper sa ma hotarasc pina atunci. Oricum, tre sa fac comanda de geamuri prin ianuarie-februarie... Si nu stiu cum o sa reusesc. De un an de zile tot nu ma duce capul! Ca e usor tare sa le comanzi, dar sa stii ce...
Si numai ce mi-am luat un sut pe topicul de termopane.... Ca cica inaltimea maxima a geamurilor podea-tavan e 2.45, si eu am 2.7... Nu stiu cum o dreg.
N-am mai zis nimic pentru ca am tot fost stresat cu finisajele astea, dar am avansat. Grea etapa asta. Am decis sa nu ne grabim si sa amanam pe primavara mutatul.
Referitor la gemuri/usi, sunt cam mari de 2,7. Cred ca e riscul mare sa flambeze profilele la inaltimea asta. Si eu am avut goluri cam mari (2,55), dar am rezolvat cu niste compensatoare tot din termopan la partea de sus plus ca am mai turnat si un prag de beton de vreo 7-9 cm ca sa ajung cu geamul peste sapa. Trebuie sa-ti faci un calcul sa vezi ce nivel vei avea in casa si pe terasa dupa ce torni sapa si pui finisajul si apoi vezi cum gandesti si dimensiunile termopanului. Ar mai fi si varianta pe aluminiu care am inteles ca e mai stabil si permite dimensiuni mai mari, dar mie nu-mi place materialul asta.

#909
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
chiar daca nu te ai mutat esti foarte aproape de a face acest lucru.

Felicitarile mele, se muta pe finalizate.

#910
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postbicosu, on 20 martie 2015 - 20:41, said:

Eu as pune maxim 30 Posted Image Oricum, oricat de gros sau subtire il pui, geamurile tot rtebuie sa le deschizi, ca doar nu respiri doar CO2
Din intamplare, am dat peste postul asta si chiar daca e de 2 ani, nu m-am putut abtine. Amice, esti sanatos la cap?

#911
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 23.02.2007
La cap e sanatos... cu mainile are ceva probleme... s-a tot curentat parca Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate