Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Casa Bucuresti, Regimentului

- - - - -
  • Please log in to reply
910 replies to this topic

#109
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Si eu am fereastra similara la inaltime de 100 cm in bucatarie. Acolo voi avea blatul de lucru si mi se pare foarte ok, asa cum e amplasata. Deasupra am corpuri de bucatarie prevazute. Altfel trebuia sa maresc spatiul bucatariei.  Mai am o fereastra care da spre terasa si gradina, de data asta de dimensiuni normale. Bucataria e open space cu livingul care da spre terasa si gradina. Chiar daca nu-mi este usor sa mobilez o bucatarie din care lipseste un perete, iar restul peretilor au geamuri sau usi, mie imi place asa cum e.
           Cred ca fiecare isi face dupa bunul plac, unuia nu-i place bucataria sa fie "deschisa", altuia nu-i place nu stiu ce.... chestia e sa iasa asa cum i se pare proprietarului functional, nu trebuie sa fie pentru oricine.

#110
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Am cerut o oferta pentru bransarea la curent trifazic, prin subteran, din FDCP existent si am primit asa:
- 245 m cablu cu sectiunea 5x25mm Cu - 10400 RON
- sapatura 55m, pozare in pat de nisip, cu folie pvc de avertizare - 1540 RON
- pozarea unui tub pvc fi 75 pt. curenti slabi (TV, internet) - 807 RON
TOTAL: 12747 RON Posted Image
Nu-i cam gros cablul pentru necesarul meu de aprox. 15kw?

Edited by Nordis, 06 August 2014 - 21:56.


#111
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,308
  • Înscris: 17.03.2009

View PostNordis, on 06 august 2014 - 21:45, said:

Am cerut o oferta pentru bransarea la curent trifazic si am primit asa:
- 245 m cablu cu sectiunea 5x25mm Cu - 10400 RON
@Cablul ar trebui sa fie de 4 x25 mm Cu,cum a fost stabilita cantitatea,exista un ATR?
- sapatura 55m, pozare in pat de nisip, cu folie pvc de avertizare - 1540 RON
@Sa inteleg ca 55m este cu traseu subteran si restul de 190, aerian?
- pozarea unui tub pvc fi 75 pt. curenti slabi (TV, internet) - 807 RON
TOTAL: 12747 RON Posted Image
Nu-i cam gros cablul pentru necesarul meu de aprox. 15kw?
Depinde de distanta dintre punctul de racordare si casa ta,ATR-ULsi/sau un  desen ar fi bun.

Edited by anaki, 06 August 2014 - 22:02.


#112
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Distanta dintre FDCP si teren este de 245m, traseul fiind pe un drum de servitute pe care mai sunt bransate alte case.
Traseul este in totalitate subteran. 55 de m de sant imi revin mie pentru ca mai sunt 3 vecini care contribuie la spatura.
Daca cunoasteti firme care realizeaza astfel de lucrari va rog trimiteti-mi un PM.

Edited by Nordis, 06 August 2014 - 22:07.


#113
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,308
  • Înscris: 17.03.2009
Acum am inteles,fdcp-ul este la limita de proprietate,acolo va va fI montat contorul,in concluzie,
-cablu cu 4 conductoare,poate sa fie din aluminiu sau cupru.

#114
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Da, fdcp-ul este la intrarea pe drumul de servitute. Care este diferenta de pret si calitate intre cupru si aluminiu? E adevarat ca trebuie sa fie mai gros cel de aluminiu?

#115
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,308
  • Înscris: 17.03.2009

View PostNordis, on 06 august 2014 - 22:20, said:

Da, fdcp-ul este la intrarea pe drumul de servitute. Care este diferenta de pret si calitate intre cupru si aluminiu? E adevarat ca trebuie sa fie mai gros cel de aluminiu?
Diferenta de pret este mare,cu 1/3 mai putin AL,cuprul este superior aluminiului,si da AL trebuie sa fie cu o treapta mai gros,oricum trebuie calculat ce cablu este necesar pt a asigura  absorbirea a 15kw in parametrii normali admisi.

#116
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

View PostNordis, on 06 august 2014 - 22:20, said:

Da, fdcp-ul este la intrarea pe drumul de servitute. Care este diferenta de pret si calitate intre cupru si aluminiu? E adevarat ca trebuie sa fie mai gros cel de aluminiu?

trebuie sa fie mai gros dar merge la ce ai nevoei acolo. Alul are probleme daca il folosesti in casa pt ca mai schimbi o priza, un intrerupator si de la indoituri repetate se rupe dar in pamant e ok. tu o sa il pui acolo si acolo o sa ramana, nu mai umbla nimeni la el.
Sa iti calculezi bine grosimea cablului ca sa poata sa duca cei 15kw si sa mai pui un 10% peste. Sa nu te zgarcesti la faza asta, dar ca si materialul e ok si Al pt lucrarea asta.

#117
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Pai si cum calculez grosimea cablului? Daca ala de Cu are 25mm, cel de Al cat trebuie sa aiba?

#118
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
Faza
Trifazat
Pozare
Subteran
Material
Aluminiu
Puterea / Amperaj
15 KW / 27.1 A
Lungimea
245 m
Caderea de tensiune
16.6 V
Sectiunea nominala a conductorului
3 x 16 mm²
Diametrul conductorului fara izolatie
3 x 4.5 mm

acum ce e aici e un calcul informativ facut de mine care nu sunt in domeniu dar ma pasioneaza ... gaseste o persoana care sa dea si cu subsemnatul.

mai multe info si pe http://forum.softped...de-consumatori/

Edited by Riper, 06 August 2014 - 22:41.


#119
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,308
  • Înscris: 17.03.2009

View PostNordis, on 06 august 2014 - 22:35, said:

Pai si cum calculez grosimea cablului? Daca ala de Cu are 25mm, cel de Al cat trebuie sa aiba?
Ala nu-l calculezi tu,pt ca nu stii formula ,asta o face ce-l care-ti face bransamentul.

#120
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Azi am primit si PT-ul. Dupa cum se poate vedea in attach, intra cam 11 tone de fier si 131 mc de beton. Cred ca se putea si mai bine, dar nu e nici tragic...sau e?
In alta ordine de idei, vrem sa facem un put, asa ca cine stie un putar bun sa-mi dea un pm Posted Image.
Va rog, daca aveti observatii la documentele din attach, loviti...

Attached Files



#121
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
poate ca sunt eu nebun la cap si nu le inteleg pe astea cu seismele dar da-o in ... de treaba ... sambure de 45x30 cu 8 bare de 16 si 6 de 12, grindzi de 45 cu 3 bare de 16 si 3 de 20 lungime 10 metri si 6.4, in total 100 ml de fier de 20. acum pe serioase nu te cunosc, nu stiu cine esti, nu stiu cat de mult te grabesti, dar sincer eu nu as construi asa ceva nici sa ma bati. M-as opri din orice activitate legata de casa si as pune la punct partea asta. Sa fiu in locul tau m-as duce si as vorbi cu el sa taie la greu, sa mai ajusteze softul, sa se dea si peste cap daca e nevoie dar sa scoata niste valori omenesti. Daca nu vrea altul tata ca deja sunt nesimtiti peste masura,

Edited by Riper, 12 August 2014 - 22:30.


#122
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Riper tu esti din Timisoara, o zona mai putin seismica. Poate d-aia nu esti obisnuit cu cantitatile astea. Tu cat fier ai? Poate pui PT-ul sa facem o comparatie.
Bucurestenii ce zic?

#123
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Ca idee de consum, vedeți ca exista un normativ în vigoare. Nu merge ca la piață.

#124
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
da-l in masa de normativ...acum pe serioase nici asta pe 2014 nu te obliga sa faci asa ceva. nimeni nu te poate obliga sa faci grinda aia de pe axul B. Poti sa fi tu si in Vrancea nu ajungi la astfel de grinda. In primul rand ca aia acolo e peste zid si trebuia sa o calculeze ca si centura. Structuristul lui a facut grinda peste grinda.

eu am intr-un singur loc fier de 20 si asta pt ca am o grinda iesita in consola care nu are stalp la final. in rest grinda e cu max 16.

Cu ce o sa zidesti?

Edited by Riper, 12 August 2014 - 23:26.


#125
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
solida casa....

#126
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Ba chiar te obliga, din 2014 au schimbat normativul si e chiar mai grav.
Casa o faci o data.... Nu trebuie sa fie in stilul "da-i ca merge asa"...
Nu cred ca ne pricepem suficient de bine cat sa putem sa ne dam cu parerea asupra structurii de rezistenta.
Toate acum se fac pe un programel pe baza unor simulari de seism si tot calculatorul iti zice unde sunt puncte sensibile si chiar si un stalp intors poate avea un impact major.
Parerea mea, consulta un alt structurist si asa vei avea o opinie avizata (daca chiar ti se pare mult fier si vrei sa reduci cantitatea...daca nu ... Go ahead asa cum e).
Parerea mea 2: daca vrei sa faci economie fa in alta parte, nu la structura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate