Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15060 replies to this topic

#8443
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
@stearom . makita din link-ul tau are jumatate puterea celei de mai sus si nici nu are trepte de turatie . Fii mai atent la comparatii .

#8444
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005

 stearom, on 17 mai 2019 - 10:06, said:

Nu e putin cam scumpa masina de mai sus? Adica in banii respectivi iei o makita: https://www.sculepri...o/produs/hp1640
Eu cam merg pe recomandări . Cred ca este un produs bun . Nici eu nu  lucrez intens , dar imi trebuia ceva electric, neaparat . Daca in carcasa aceia ,  este si reductor ... e  parfum Posted Image
(Daca se fac prunele anu' asta imi iau si un MIG...  Deocamdata , citesc ..  Posted Image))

Makita , se asambleaza la iesirea din Pitesti .

Edited by scub, 17 May 2019 - 10:26.


#8445
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
Legat de putere e discutabil. Multe masini "low cost" au puterea respectiva doar pe foaie pe cand la firme mai serioase sunt cat de cat reale.

Legat de makita cu Ploiesti daca chiar e a devarat ce spui atunci parerea mea de ei se schimba radical. Am scule de la makita si sunt bune nu am avut inca probleme cu ei.

Sa imi spui si mie cum iti merge Panzer-ul pentru ca am observat destul de multe review-uri negative legat de ele.

#8446
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Discutii mai aprofundate despre aceasta bormasina (panzer) sunt  incepand cu postarea #6382 . A fost testata si are reductor mecanic ... scade turatia de 3 ori >>  creste puterea de 3 ori  si invers .
Nu am pareri negative cu privire la Makita . Parerea mea este ca daca provin din fabrica de-a firmei , totul este  OK . Dar   sunt  si care se vand , din sacose sau pe diferite situri , ce lasa de dorit .
Eu doream o masina mai robusta  si puternica (am si stativ foarte bun pentru ea) sa pot da gauri la turatie mica in metal .
O sa-mi dau cu parerea , dupa ce o primesc si dau cateva gauri . Deocamdata m-am pus pe ascutit burghie :)  Cred ca-mi trebuie un polizor cu turatie mica si piatra  fina .
Daca  stiti vreunul , lasti un link. Eu sub 2950 turatii nu am  gasit . Voi cum si pe ce ascutiti burghie ?

#8447
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
Asta de exemplu.

#8448
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Pe la 1500 rpm , nu exista nimic ?  
Se decăleste varful burghiului . Folosesc galeata cu  apa , dar mă  gandesc ca tot este mult. Momentan am unul diy , pe ax de circular cu curea , dar nu gasesc pietre fine cu diametrul interior sa se potriveasca . Ma gandeam chiar sa gauresc una din aceasta fina , astfel incat sa intre pe ax. Dar cred ca o sparg /crap . Daca as reusi , cred ca nu  mai  am  nevoie de   alt  polizor ...deocamdata .

edit:   eu am pus ochii  pe  acesta

Attached Files


Edited by scub, 17 May 2019 - 12:24.


#8449
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 31.01.2010
Chiar daca se albastresc burghiele nu se decalesc.
Borcanul de apa este de baza. Turatie mica, imbatrinesti linga el.
Folosesc piatra de 175mm, electrocorindon alb sau roz, aprox 3000rpm si este perfect.
Granulatie de 60 este deja fina la ascutit burghie, ascuti burghiu nu cutit de strung de finisaj.

#8450
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Si eu care credeam ca , odata de a  aparut nuanta aceea albastruie ... pa burghiu ! :)  .  Oricum , o sa ma feresc sa ajung pana acolo .

#8451
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006

 scub, on 17 mai 2019 - 12:22, said:

Pe la 1500 rpm , nu exista nimic ?  
...

Pai eu ce ti-am aratat? Piatra din stanga are reductor si baie de apa, nu mai stiu turatia dar e mult sub 1000 rpm.

L.E. Uite unu mai ieftin.

Edited by pufarin, 17 May 2019 - 15:17.


#8452
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 31.01.2010
Da, tocila cu racire.
Cam 200 rpm, buna la ascutit cutite de otel carbon, inox, etc.
La burghie HSS imbatrinesti si n`ajuta cu nimic.

#8453
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 scub, on 17 mai 2019 - 09:51, said:

Mulțam !  
Am 'umflat-o' Posted Image

Mă uitasem eu la ea , dar nu am citit toate cuvintele din descriere Posted Image  (doar coloanele din tabel..)
Mai am un bosch , l-a  care  s-a dus rotorul (folosita necorespunzator) . L-am gasit nou , dar e 260 lei. Mai astept , si poate gasesc una s.h. , cu alte probleme tehnice  si o readuc la viatza. Acum e  o urgenta  si  in deplasare nu pot sa iau bormasina pneumatica Posted Image   .  O sa caut niste burghie bune 8-10mm , sa dau  cateva sute de gauri in profile de 2 .
Toate cele bune !


last edit:  la  altii e mai scump !
Eu la găuri până la 10mm folosesc asta
https://www.dedeman....280-w/p/2006908
Merge mai bine decât una de 500-600W .
Pregaurire cu 4mm și apoi 10mm.

#8454
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005

 pufarin, on 17 mai 2019 - 15:15, said:

Pai eu ce ti-am aratat? Piatra din stanga are reductor si baie de apa, nu mai stiu turatia dar e mult sub 1000 rpm.

L.E. Uite unu mai ieftin.
Am priceput cum functioneaza . Merci !
Tre' sa iau ceva neaparat , sa nu mai umblu' cu improvizatii .. :)

#8455
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 scub, on 17 mai 2019 - 12:48, said:

Si eu care credeam ca , odata de a  aparut nuanta aceea albastruie ... pa burghiu ! Posted Image  .  Oricum , o sa ma feresc sa ajung pana acolo .
Pai daca folosesti burghiele pana ajung stirbe ca baba Harca in gura si nu mai taie si cand nu mai taie te urci calare pe bormasina, normal ca se albastresc, ca trebuie sa iei mult din ele. Burghiele se ascut dupa un anumit timp de folosire, chiar daca pare ca taie. Sunt tabele de ascutit burghie din mosi-stramosi lasate, dar na, tot agricultorul zice ca se pricepe.

#8456
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 31.01.2010
Da, exact de tabele e nevoie, eu zic ca 2 valori sint suficiente, la o adica si una e deajuns!
118grd, sau ma simplu 120 grd.

Edited by Ion_Bumbu, 17 May 2019 - 21:43.


#8457
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Eu nu vorbesc de unghiuri, eu vorbesc de durata de utilizare intre doua ascutiri consecutive, hai ca trebuie sa stii, ca esti inginer.

#8458
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005
o sa radeti de mine, am o caruta de burghie dar unul singur bun, un bosch de cca 3-4 mm hssg

ultima data a trebuit sa gauresc o sududa.
i-am dat cu sckill-ul ala mic cu reductor, pe treapta redusa.

Edited by arg, 17 May 2019 - 21:59.


#8459
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 31.01.2010

 omuspan, on 17 mai 2019 - 21:56, said:

Eu nu vorbesc de unghiuri, eu vorbesc de durata de utilizare intre doua ascutiri consecutive, hai ca trebuie sa stii, ca esti inginer.

Nu`i specialitatea mea dar stiu.
Problema este ca durata aia nu se pusca deloc la noi, nu avem turatia, avansul constant deci care regim de aschiere? nu ai dupa ce sa te ghidezi.
Ce spui da, se face si este logic insa in industrie unde un burghiu este supus unui ciclu de lucru constant, controlabil, la noi, din mina??
Urmarea este ca se verifica "la deget" cind il scoti din trusa si daca nu taie bine abia atunci iti pui probleme.
Daca tot veni vorba, pun un tabel cu parametrii de aschiere dar pentru strung, acolo sint dati timpii de utilizare a cutitelor, 60min HSS si 240min carbura


#8460
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E greu de estimat o valoare medie între ascutiri. Inclusiv uleiul de ungere la tăiere poate influența uzura.
In general, pentru rezultate optime e bine să alegi burghiul după recomandările producătorului, nu după preț. Ca să  gauresti un otel carbon nu e tot una cu a găuri un oțel inoxidabil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate