Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Lag-ul pe Android, mit sau realitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#199
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013
ms de ajutor

#200
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Chiar si asa vezi la ceilalti cu note 3 cam pe la cat le sta lor memoria ram. Da note 3 are multe functii bagate de samsung si alea consuma mult.

#201
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Si eu am note 3, in aplicatia de facebook se misca foarte rau, cand apas pe textul ala sa se vada comentarile animatia aia se reda sacadat (la fel si animatile din aplicatia Messenger, tot de la facebook), daca dau scroll foarte rapid sacadeaza, daca fac swype intre tab-uri rapid, sacadeaza, desi cred ca e ceva cu aplicatia in sine, nu cred ca e de la hardware Posted Image .
La fel si Dead trigger 2 pe high se simte un fps drop cateodata (nu foarte mare dar se simte si e deranjant), Gta vice city trebuie sa pun detalile la medium (nici macar high, ce max?) terrain distance (sau cum naiba se numeste ca nu am jocul instalat) sub mediu.
Cu toate ca am CM, folosesc greenify, si telefonul sub 1.3-1.4 GB free (de obicei am 1.5 cand am mai multe chestii deschise) nu a vazut niciodata, In mod obisnuit am asa
Attached File  Screenshot_2014-07-29-15-11-43.png   303.96K   28 downloads


Clar, urmatorul meu telefon va fi WP.

Edited by v_andrei, 09 August 2014 - 16:32.


#202
voninoroot

voninoroot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.12.2013
lag este la greu .si nu apare decat dupa ce ii utilizez normal si jocuri .
Ex concret tableta quad core 1.6 1 gb ram dtrr3 mergea impecabil .acum dupa 1 an si ceva incepe sa apara lagul .acum intervine alta problema eu am schimbat romul roiginal si am bagat multe custom romuri si am scapat cat de cat de lag.dar in timp nu mai tine si interesant e ca lagu apare peste tot in aceleasi parti de ex in meniu in jocuri complexe gen modern war 5 etc.androidul e de 1 an -2 si dupa nu prea mai ai ce face cu el ...

#203
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013

 v_andrei, on 09 august 2014 - 16:13, said:

Si eu am note 3, in aplicatia de facebook se misca foarte rau, cand apas pe textul ala sa se vada comentarile animatia aia se reda sacadat (la fel si animatile din aplicatia Messenger, tot de la facebook), daca dau scroll foarte rapid sacadeaza, daca fac swype intre tab-uri rapid, sacadeaza, desi cred ca e ceva cu aplicatia in sine, nu cred ca e de la hardware :lol: .
La fel si Dead trigger 2 pe high se simte un fps drop cateodata (nu foarte mare dar se simte si e deranjant), Gta vice city trebuie sa pun detalile la medium (nici macar high, ce max?) terrain distance (sau cum naiba se numeste ca nu am jocul instalat) sub mediu.
Cu toate ca am CM, folosesc greenify, si telefonul sub 1.3-1.4 GB free (deobicei am 1.5) nu a vazut niciodata, deobicei am asa
Screenshot_2014-07-29-15-11-43.png


Clar, urmatorul meu telefon va fi WP.

deci nu sunt nebun cand am zis ca imi agata.

#204
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Ce rom/kernel folosesti? Ai facut OC?
Nu stiu de alte device-uri dar eu zic ca e ceva cu aplicatile Messenger si Facebook de merg asa prost, e imposibil sa agate pe toate device-urile android. Nu am vazut unul pe care sa mearga fluid oricat as forja aplicatia.

#205
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
E ceva normal pentru Note 3 sa stea la minim 1,3 - 1,4 gb ocupati mereu, inca din cutie vine cu spatiu asta ram ocupat.

#206
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Da, stiu, n-am zis ca nu e Posted Image. Plus ca eu am CM (deci fara bloatware) si greenify, se misca o idee mai bine ca stockul.
Oricum dupa ce am citit cum lucreaza androidul cu ram-ul nu prea ma mai stresez, cat timp am > 1 gb ram free.

L.E: Am asteptari mari de la Android L, cica inlocuiesc Dalvik cu ART complet si performanta overall va creste (dar asa au zis si la kitkat, si canci).

Edited by v_andrei, 09 August 2014 - 16:46.


#207
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 v_andrei, on 09 august 2014 - 16:13, said:

Gta vice city trebuie sa pun detalile la medium (nici macar high, ce max?) terrain distance (sau cum naiba se numeste ca nu am jocul instalat) sub mediu.

gta vice city sa mearga prost pe note 3?? Sigur vorbesti de vice city? Sau sigur ai note 3?
Nu de alta dar jocul ala imi mergea foarte bine pe S2, deci permite mi sa nu te cred ca pe un super quad core cu un super GPU si cu 3 gb ram merge prost.

#208
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

 alin62, on 09 august 2014 - 16:55, said:

gta vice city sa mearga prost pe note 3?? Sigur vorbesti de vice city? Sau sigur ai note 3?
Lol?
Vorbesc de asta.

Quote

Nu de alta dar jocul ala imi mergea foarte bine pe S2, deci permite mi sa nu te cred ca pe un super quad core cu un super GPU si cu 3 gb ram merge prost.
Si mie imi merge bine... pe medium. Poti sa ma crezi pe cuvant :lol: .

#209
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Sigur jocul e cumparat de pe Google Play, si nu descarcat din diferite surse? :D

#210
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 oauzor, on 09 august 2014 - 17:09, said:

Sigur jocul e cumparat de pe Google Play, si nu descarcat din diferite surse? Posted Image
Culmea, al meu e din alte surse Posted Image))
Inseamna ca ala din alte surse mergea mai bine...

Edited by alin62, 09 August 2014 - 17:19.


#211
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
S2 nu are display 1080 x 1920

#212
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Sigur, acum S2 este mai performant ca Note 3...

#213
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Totuși contează mult și optimizarea aplicației. FB pe WP mergea ca un cur de ex, cu lag evident la scrolare poze. Producătorii de telefoane sunt și ei de vină că testează Androidul pe WC-ul înainte de lansare.

Eu cred că pentru folosirea de zi cu zi a unui telefon cu Android ai nevoie un dual-core bun minim (gen Krait-ul de la Quallcomm) și 1,5 GB de RAM (numai așa ca să fi sigur că ai destul liber chiar și cu multe procese în fundal).

#214
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013
am mai citit cate ceva pe net si am ajuns la concluzia ( a mea desigur) ca facebook ul pentru android  e un program destul de incarcat iar dupa ltimul update merge ca naiba pe android asa ca l am dezinstalat.
daca vreau facebook ..il folosesc din browser , am obs ca merge destul de ok .
in alta ordine de idei un ram ocupat intre 1.20 si 1.40 e ok pe note 3 .....iar ca incheiere si revenind la topic ...nu mai vad nicio agatare sau ceva lag pe telefon

#215
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Când suportul este cum trebuie, se văd și rezultatele. Mai ales dacă te concentrezi pe 3 modele principale și o serie specială de droizi în SUA. Era de așteptat. Nu știu de ce le-a luat așa de mult.

#216
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Eu inainte am avut un Samsung Galaxy S Duos care avea lag tot timpul mai ales cand trageam in jos bara de notificari. Cand am luat telefonul acum un an nu am crezut ca va fi asa de rau chiar daca era un single core si acum 3-4 luni l-am vandut si mi-am luat Motorola Moto G care nu are lag aproape deloc. Doar cand ies din jocuri fara sa pun pauza dar in rest apps se deschid repede fara sa scadeze imaginea sau altceva.

Uitati aici un articol care explica de ce Android are lag:

http://www.cultofmac...ggier-than-ios/

vs Windows Phone si iOS.

aplicatia de Facebook mi se pare cea mai proasta aplicatie din toate timpurile: nu mi se pare normal sa consume 50-60 MB cand e inchis.

Edited by maxb2000, 14 August 2014 - 14:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate