Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Lag-ul pe Android, mit sau realitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
E adevarat ce zice toata lumea, ca pe Android e lag mare si ca nu stiu ce? Eu pana acum am butonat vreo 10 telefoane cu Android si o tableta Nexus 7 (2012). Majoritatea telefoanelor au fost low-end si le cam dadea cu virgula in aplicatiile care le solicitau, dar in rest nu am avut probleme cu erori, buguri sau lag. In ultimele zile am avut pe mana un Note 3 care functioneaza impecabil, l-am solicitat cat de tare am putut si nici macar o milisecunda nu a framat. Nexus 7 il am de un an, nu i-am dat niciodata factory reset, am memoria full, am bagat o gramada de tampenii pe el, de la torrenti pana la instalarea aplicatiilor care mai de care mai suspecte, si deocamdata nu imi face probleme.

Voi ce parere aveti? Ati avut dispozitive cu probleme? Chiar atat de enervant e lagul pe Android pentru voi?

#2
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Realitate.


[ http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/04/jrv1tab-2-7.0-lede-copy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
Androidul e prezent pe mai multe terminale (cu specificații diverse), deci e normal ca pe cele low end să frameze și să facă figuri, pe când pe telefoanele / tabletele consacrate se comportă excepțional.

Cum iOS sau WP sunt instalate exclusiv pe terminale cu detalii tehnice peste medie (mai ales versiunile recente) e absolut firesc ca acolo lag-ul să fie foarte, foarte scăzut.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Viteza, respectiv sincopele in rularea unor aplicatii, se manifesta diferit de la un sistem de operare la altul si de la un hardware la altul. Samsung a creat mari probleme cu S4 de exemplu, care avre niste intarzieri intre momentul lansarii unei aplicatii si autentificarea catre utilizator prin afisare pe ecran. Tot Samsung, au telefoane ieftine, care se comporta ireprosabil.
Pentru orice utilizator, dupa un timp, un produs devine prea...putin, din cauza obisnuintei. Pentru altii, un gadget este prea lent, uneori din nestiinta.
Bottom line, tinand cont de rata vanzarilor si luand in calcul marketing-ul lor "eficient", nu poti sa nu te gandesti, ca Android-ul ofera celor mai multi dintre utiliatorii de telefoane inteligente, ceea ce-si doresc.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postoauzor, on 08 iunie 2014 - 22:41, said:

In ultimele zile am avut pe mana un Note 3 care functioneaza impecabil, l-am solicitat cat de tare am putut si nici macar o milisecunda nu a framat.
Bogatule!

#6
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View Postnamespace, on 08 iunie 2014 - 22:50, said:

Androidul e prezent pe mai multe terminale (cu specificații diverse), deci e normal ca pe cele low end să frameze și să facă figuri, pe când pe telefoanele / tabletele consacrate se comportă excepțional.

Cum iOS sau WP sunt instalate exclusiv pe terminale cu detalii tehnice peste medie (mai ales versiunile recente) e absolut firesc ca acolo lag-ul să fie foarte, foarte scăzut.

Si care e explicatia pentru Samsung Galaxy Tab 2 ?

#7
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Am Nexus 7 prima generație. 10 aplicații instalate în plus. Niciun joc. Actualizare la zi. Lag ocazional.
Am configurat pentru colegii mei neștiutori:
  • S4
  • S4 mini
  • S3
Toate aveau lag ocazional la taskuri banale (nu numai deschiderea agendei)

Am avut:
  • Moto Razr Maxx
  • Moto Razr Maxx HD
Aveau lag ocazional, devenea supărător la un moment dat. Am folosit și mai slabe și pot spune că experiența cea mai bună mi-a dat-o Android pe vremea când foloseam GB (pe un Desire S).

Apoi am trecut pe Lumia 520 (de probă, bani puțini...hai să vedem ce poate) => impresionat și am decis să renunț complet la Android (deși cumpărasem aplicații cât să-mi iau două 520-uri) => făcut upgrade la HTC 8X.

#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View PostWindyZ, on 08 iunie 2014 - 22:54, said:

Si care e explicatia pentru Samsung Galaxy Tab 2 ?
Explicatia este pentru ca tableta si pentru ca ecran mare si pentru ca poza.
Explicatia la ce?

Edited by alin62, 08 June 2014 - 22:57.


#9
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Sa nu crezi ca un iPhone 4s cu ios7 nu are lag. Chiar ieri am butonat unul si avea unele sacadari de iti venea sa dai cu el de pereti. Ce vreau sa subliniez e faptul ca orice device are anumite probleme. Ios compenseaza prin faptul ca e integrat foarte bine iar Android ca sa mearga decent are nevoie de un hardware bun spre foarte bun.

#10
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postgumball3000, on 08 iunie 2014 - 22:53, said:


Bogatule!

As vrea eu :D E telefonul prietenei, si am reusit sa o corup sa mi-l dea mie o perioada. Oricum, in curand mi-l iau si eu, e prea fenomenal.

View PostAlex-AR, on 08 iunie 2014 - 22:56, said:

Sa nu crezi ca un iPhone 4s cu ios7 nu are lag. Chiar ieri am butonat unul si avea unele sacadari de iti venea sa dai cu el de pereti. Ce vreau sa subliniez e faptul ca orice device are anumite probleme. Ios compenseaza prin faptul ca e integrat foarte bine iar Android ca sa mearga decent are nevoie de un hardware bun spre foarte bun.

Si eu am butonat un iphone 4s si in cateva minute nu stiu cum naiba am reusit sa il blochez. Ramasese aplicatia facebook blocata, nici pe butonul de home nu iesea, am asteptat pana a dat aplicatia eroare ca sa il pot folosi iar. Pe partea cealalta, am butonat iPhone 5 si merge fenomenal.

Edited by oauzor, 08 June 2014 - 23:00.


#11
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View PostAlex-AR, on 08 iunie 2014 - 22:56, said:

Sa nu crezi ca un iPhone 4s cu ios7 nu are lag. Chiar ieri am butonat unul si avea unele sacadari de iti venea sa dai cu el de pereti. Ce vreau sa subliniez e faptul ca orice device are anumite probleme. Ios compenseaza prin faptul ca e integrat foarte bine iar Android ca sa mearga decent are nevoie de un hardware bun spre foarte bun.

Si eu am un iPhone 4S cu ios 7.1 si nu am probleme cu el. Poate nu erau inchise aplicatiile :).
Ce va asigur ca are "lag" e un iPhone 4 cu ios 7. Si pe langa asta se incalzeste si foarte rau...

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu nu am pic de lag pe S3 cand il tin inchis.
Si nici pe Nokia 3410 nu am deloc lag.
Concluzie: Puie Monta!

#13
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Puie Monta, indeed!

Topic pentru etalat zmartfoane. Nimic de comentat.

#14
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postgumball3000, on 08 iunie 2014 - 23:05, said:

Eu nu am pic de lag pe S3 cand il tin inchis.
Da, concluzia: Un telefon cu android fără lag, e un telefon închis sau cu bateria scoasă.
Puie Monta!

#15
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

View Postgumball3000, on 08 iunie 2014 - 22:53, said:

Bogatule!
era a lu vecinu care are bani garla..i l-a dat pentru a-i instala wazapu :)) ca deh el nu se pricepe

#16
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013

View PostAlex-AR, on 08 iunie 2014 - 22:56, said:

Sa nu crezi ca un iPhone 4s cu ios7 nu are lag. Chiar ieri am butonat unul si avea unele sacadari de iti venea sa dai cu el de pereti. Ce vreau sa subliniez e faptul ca orice device are anumite probleme. Ios compenseaza prin faptul ca e integrat foarte bine iar Android ca sa mearga decent are nevoie de un hardware bun spre foarte bun.

4S cu lag? Au patru persoane din anturajul meu 4S pe care-am umblat/m-am jucat ocazional si n-am pupat pic de lag pe el..Da, ios 7 ultimele update-uri pe el.
Iphone 4 in schimb da, ARE, asta-i alta poveste.
Legat de intrebare: Este o realitate... Din experienta mea de butonat telefoane absolut tot ce scrie android pe el si are 512 Mb Ram se misca infect...La modelele de-ai umblat pe ele (Nexus 7 sau Note 3 ) este normal sa intampini o experienta de utilizare mai buna, era o vreme cand si modelele de top android aveau lag, s-au mai schimbat intre timp lucrurile

Edited by n-amname, 08 June 2014 - 23:48.


#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

Este o realitate... Din experienta mea de butonat telefoane absolut tot ce scrie android pe el si are 512 Mb Ram se misca infect...
Confirm. Abia astept sa-mi schimb jaful de Mini 2. Ma gandesc sa ma orientez spre ceva cu WP, dar inca mai testez piata.

#18
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Realitate...este un cosmar pentru un utilizator multitasking. (Detin S2)
Sa achizitionez un Note 3 sau sa astept la toamna pentru Note 4?

Partea rea este ca ma bate gandul sa incerc si WP, dar iarasi, cum stam la capitolul stabilitate? aplicatii utile? Nu am nici un prieten/ruda care sa aiba un telefon cu WP astfel m-as fi jucat si eu putin si sa trag singur concluziile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate