Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Ce mîncăruri asociem la vinul pe care-l avem? sau Ce vin asociem la mâncarea pe care o avem?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postsenator, on 11 aprilie 2014 - 17:33, said:

La vinul rosu sec ar merge fructe de mare, peste, salate, paste, brânzeturi
Chiar nu stiu ce peste ar merge cu vin rosu sec.
La fel si pentru restul celor enumerate mai sus, cam toate se preteaza la combinatii cu vinuri albe.

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postchris_t, on 12 aprilie 2014 - 09:53, said:

Depinde de vin , cel roșu se bea de obicei la temperatura camerei. Cel alb însă trebuie să fie rece pentru a-i prinde toate aromele. La fel, cel roșu băut rece nu mai are nicio treabă.
Corect. Cele albe se beau intre 8 si 18 grade, depinde de soiul respectiv.

#21
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Vreau să pun în practică cele ce se discută pe aici !
La prânz o să mănânc păstrăv, cu ce vin să-l asortez?
Răspundeți repede Posted Image , că peste o oră mă duc la expoziția de vinuri Vinvest și sa știu ce să cumpăr Posted Image !

Edited by kodiak, 13 April 2014 - 09:49.


#22
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
M-am întors de la expoziție fără să cumpăr nimic !
N-am fost niciodată la o expoziție atât de antipatică ! Posted Image

Edited by kodiak, 13 April 2014 - 12:18.


#23
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostQuantum, on 13 aprilie 2014 - 08:37, said:

Corect. Cele albe se beau intre 8 si 18 grade, depinde de soiul respectiv.
Vin alb la 18 grade Celsius sa bei tu :D, desi, daca ma gandesc bine, merge si fiert :D

#24
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostQuantum, on 13 aprilie 2014 - 08:37, said:

Corect. Cele albe se beau intre 8 si 18 grade, depinde de soiul respectiv.
Vinurile albe se servesc, în general, la temperatura de 10-12 grade. Uitați ce spune un meseriaș în domeniu.

#25
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006
Cel rosu se bea la o tempeatura mai mare decat cel alb, dar eu sa evitam expresia "temperatura camerei" Posted Image
Temperatura optima e de obicei specificata pe contraeticheta. (De obicei undeva intre 14 -18 C, dar depinde mult de soiul vinului.)

Edited by Morosanul, 14 April 2014 - 10:22.


#26
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006

View PostQuantum, on 12 aprilie 2014 - 07:47, said:

N-ai gresit ceva?
Nu a gresit, depinde foarte mult ce fel de fructe de mare si cum sint preparate.
In Spania se bea cel mai adesea vin rosu la fructe de mare, si inca corpolent la homar. Si chiar simti ca merge Posted Image

De aceea nu ezista o reteta precisa care leaga vinul de o mancare, exista doar principii orientative, ca acel "vin rosu, carne alba-vin alb".

View Postsenator, on 11 aprilie 2014 - 22:08, said:

Uite că nu sunt singurul. Explicația (dată tot de sora mea și căreia am fost nevoit să-i dau dreptate) este că sunt puse mult mai bine în valoare caracteristicile fiecărei componente (desertul, respectiv vinul).
Sigur ca si aici depinde de dulciuri, daca sint foarte dulci un vin dulce te poate ingretosa.
Dar sint fursecuri facute anume pentru anumite vinuri dulci, cum sint acele carquinyolis (sau cantuccini) pentru vinurile Malaga sau Porto, care se completeaza foarte bine.

Deci o buna armonie, ca si la culori, se poate face si prin contrast dar si prin asemanare.

Edited by Morosanul, 14 April 2014 - 11:24.


#27
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Am incercat si eu ceteceva pe stomacul gol, dar timpul este cel ce ne arata ca nu este nici recomandabil si nici sanatos. Putem sa insotim acea tuiculita de mai sus , cu cateva feliute de paine prajita si banalul unt. Prin alte parti ,chiar cand ceri o bere iti aduc o  maslina, o aluna ,un sticks.
Dar gusturile nu se discuta.
Acum , deserturile par si ele usoare, medii sau dulci. Pai un desert dulce (ceva de ciocolata) nu il poti combina cu un vin , ca se amesteca de asa natura ,ca va fi unul mai dulce iar celalalt mai acru , poate ceva mai tare.
Pastravul curatat, dat cu piper, boia de ardei iute, sare, dupa dorinta ceva ierburi, manjit cu ulei, pentru a se intrepatrunde ceva miresme . Tava de inox o protejam cu folie de aluminiu, punem gratarul , le bagam la cuptor electric rezistenta de sus . Dupa cateva minute asezam , dolofanii ;10-15 minute pe fiecare parte.Nu iese fum in casa  ,vor arata cu zabrele. Dupa dorinta mamaliguta cu mujdei de usturoi, taiat cu zeama de la lamaie, dres cu putin ulei de masline , sau incercati cu ceva legume.
Merge cu un demisec de pe “tarnave”.

#28
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Asocierea vinului cu mancarea nu este o stiinta, slava domnului. Nu trebuie sa ne supunem orbeste regulilor, dar nici sa le ignoram total. Cele mai multe dintre ele sunt destepte si vin din experienta indelungata a milioane de bautori de vin. Dar fiecare dintre noi are gusturile lui si placerile lui.

Eu urmez cateva reguli, fara sa fac din ele un capat de tara. De cele mai multe ori prefer un spumant de-a lungul intregii mese pentru ca e mai putin alcoolic, curge bine si "le bollicine" imi dau o sprintareala f placuta.

1) Mancare delicata – vin alb, mancare cu gust puternic – vin rosu, adica merg pe concordanta
2) Mancare grasa – as merge pe contrapunct: vinuri proaspete, cu o buna aciditate si cu o nota de sarat, dar la fel de bine as alege si un spumant, toate sunt "degresante"
3) Mancare uleioasa (uleiul acopera limba si o face mai putin sensibila) – fie vinuri alcoolice, fie cu multi tanini, fie spumante.
4) Mancaruri compacte branzeturi tari, carne rosie etc – as alege vinuri corpolente, bine structurate.
5) Mancaruri concentrate – cele gatite indelung, cu gust intens si lung – aici as combina vinuri complexe, robuste, invechite ca sa nu fie demolate de mancare
6) Mancaruri aromate, condimentate sau picante – aici, prin contrapunct, merg vinurile moi, delicate , dar pot fi incercate si cele care au o componenta aromatica similara mancarii.
7) Desert – vinuri dulci. Chiar si la branzeturile nobile. N-am crezut, dar un italian m-a convins, cu greu, si a meritat.

Hmmm.. o alta regula pe care o respect cand calatoresc - manacare locala, vin local. Si inca una: nu ma las convinsa de un chelner care imi spune "luati vinul asta, ca e bun". Slabe sanse...

#29
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostCorinaP1, on 14 aprilie 2014 - 13:36, said:

Asocierea vinului cu mancarea nu este o stiinta, slava domnului. Nu trebuie sa ne supunem orbeste regulilor, dar nici sa le ignoram total. Cele mai multe dintre ele sunt destepte si vin din experienta indelungata a milioane de bautori de vin. Dar fiecare dintre noi are gusturile lui si placerile lui.

Eu urmez cateva reguli, fara sa fac din ele un capat de tara. De cele mai multe ori prefer un spumant de-a lungul intregii mese pentru ca e mai putin alcoolic, curge bine si "le bollicine" imi dau o sprintareala f placuta.

1) Mancare delicata – vin alb, mancare cu gust puternic – vin rosu, adica merg pe concordanta
2) Mancare grasa – as merge pe contrapunct: vinuri proaspete, cu o buna aciditate si cu o nota de sarat, dar la fel de bine as alege si un spumant, toate sunt "degresante"
3) Mancare uleioasa (uleiul acopera limba si o face mai putin sensibila) – fie vinuri alcoolice, fie cu multi tanini, fie spumante.
4) Mancaruri compacte branzeturi tari, carne rosie etc – as alege vinuri corpolente, bine structurate.
5) Mancaruri concentrate – cele gatite indelung, cu gust intens si lung – aici as combina vinuri complexe, robuste, invechite ca sa nu fie demolate de mancare
6) Mancaruri aromate, condimentate sau picante – aici, prin contrapunct, merg vinurile moi, delicate , dar pot fi incercate si cele care au o componenta aromatica similara mancarii.
7) Desert – vinuri dulci. Chiar si la branzeturile nobile. N-am crezut, dar un italian m-a convins, cu greu, si a meritat.

Hmmm.. o alta regula pe care o respect cand calatoresc - manacare locala, vin local. Si inca una: nu ma las convinsa de un chelner care imi spune "luati vinul asta, ca e bun". Slabe sanse...
Niste exemple de marci pentru fiecare ? Ar fi mai instructiva discutia

Edited by sailor62, 14 April 2014 - 13:59.


#30
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013

View Postsailor62, on 14 aprilie 2014 - 13:58, said:

Niste exemple de marci pentru fiecare ? Ar fi mai instructiva discutia

Greu. :) Prea multi producatori, prea multe etichete, in Romania si aiurea. Nu sunt bautoare de vin din supermarket si cu vinurile romanesti am avut mult prea putine experiente (iar din astea putine si mai putine au fost multumitoare). Recomandarea pe care o fac mereu este aceea de a incerca cat mai multe vinuri si a te baza pe sfatul unui vanzator dintr-un magazin de vinuri. Asta chiar si in conditiile unui buget mai mic. Mai bine un vin bun din cand in cand, decat unul prost in fiecare zi. A, da. Si informatie cat mai multa: va face cu ochiul un vin, cautati pe net, intrebati aici ca sunt cativa oameni priceputi etc.

#31
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006

View PostCorinaP1, on 14 aprilie 2014 - 13:36, said:

Asocierea vinului cu mancarea nu este o stiinta, slava domnului. Nu trebuie sa ne supunem orbeste regulilor, dar nici sa le ignoram total.
Asta e raspunsul pe care l-as fi dat la inceput, cand au sarit oamenii pe Senator.

Cand cineva cumpara o carte de bucate, nu cred ca se gandeste la pericolul ca de acum trebuie sa manince cum scrie in carti :lol:

#32
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006
CorinaP1 a spus in mare cam tot ce avem nevoie pentru a face asocierea asta. Si bine formulat dar si ne-constangator.
Sper totusi ca asta nu a sfarsit topicul :lol:

#33
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013

View PostMorosanul, on 15 aprilie 2014 - 14:54, said:

CorinaP1 a spus in mare cam tot ce avem nevoie pentru a face asocierea asta. Si bine formulat dar si ne-constangator.
Sper totusi ca asta nu a sfarsit topicul Posted Image

Merci de apreciere. Nu cred sa se sfarseasca vreodata subiectul. Mai ales ca vine marea crapelnita de Pasti. De sarbatori pui pe masa si mancaruri si vinuri mai altfel. :) Eu, de ex, ma tot invart in jurul taliei de cateva zile cu menu-ul, iar drama e mai ales ca tin mortis sa fac, printre altele, ceva cu creveti, piept de pui, curry si ardei iute. Si nu prea am idei cu ce vin sa marit felul asta si nici cum sa-l pozitionez intre celelalte feluri... :)

#34
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006
Asta da provocare :)
Pentru Paste visez un vin rosu mai delicat, cum e Pinot Noir sau Nebiolo, pentru ca ma gandesc la miel.

Desi la creveti si piept de pui mi-ar veni in minte un alb, eu zic ca poti merge si pe rose, daca esti in Italia gasesti un Lambrusco putin frizant, ce zici ?

#35
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Da, un rose frizant chiar e o idee buna. Si pt felul respectiv si pentru mijlocul mesei. Nu m-am gandit pt ca nu ma prea impac cu rose-urile... Merci!

Edited by CorinaP1, 15 April 2014 - 16:06.


#36
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 12.12.2006
Foaarte rar si eu cu rose, bine ca mi-a venit ideea de la ingredientele tale Posted Image

Edited by Morosanul, 15 April 2014 - 16:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate