Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Digi Tel, telefonie fixa de la RCS-RDS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
923 replies to this topic

#649
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Nu e, dar sunt încă abonați care au fixo-mobil

#650
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, cei care aveti conexiune FTTB, deci intra in casa cabluri Ethernet si coaxial pentru net si TV, fara ONT, dar aveti si telefon
fix de la Digi, asta cum este conectat, se mai trage un al treilea fir de pe scara pana in casa ?
Si cum merge telefonul fix de la Digi, sunt caderi de ton dese, probleme de sunat in alte retele, sau de primit apeluri ?
Incerc sa imi conving parintii sa treaca pe Digi, dar nu vor sa auda de telefon fix de la ei, spun ca
toate persoanele cunoscute care au avut fix Digi au avut numai probleme cu el, nu puteau suna niciodata,
si au fost nevoiti sa plece la alt provider.
Ei au acum fix Telekom nelimitat pe fix si mobil in Romania si sunt foarte multumiti.
Pare un fel de legenda urbana, dar este si adevarata ?

#651
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 07.01.2016
Salut!

Am avut fixul prin UTP, din cele 8 fire 4 sunt folosite pentru internet (așa se ating maximum 100 Mbps), 2 pentru telefonul fix și 2 nu sunt folosite. Nu am avut niciodată probleme cu telefonia fixă, am putut trimite chiar și faxuri cu un fax-modem.

#652
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Faptul ca anul trecut au mutat telefonia fixa la digi peste 35 000 de numere(mai multi decat toti ceilalti furnizori la un loc) cred ca e un exemplu concludent legat de serviciile lor. Avantajul este ca in caz de deranjamente au oameni si nu e nevoie sa astepti cu saptamanile pentru rezolvarea defectiunilor(vorbesc de zone rurale la telekom).

#653
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010

 emacom, on 19 ianuarie 2020 - 20:22, said:

Salut!

Am avut fixul prin UTP, din cele 8 fire 4 sunt folosite pentru internet (așa se ating maximum 100 Mbps), 2 pentru telefonul fix și 2 nu sunt folosite. Nu am avut niciodată probleme cu telefonia fixă, am putut trimite chiar și faxuri cu un fax-modem.
Da, cred ca asta era solutia veche, când viteza la internet era mica si se foloseau doar 4 fire din Utp, puneau fixul pe alte 2 din alea.
Acum cand Fiberlink incepe de la 300 Mbps, sunt folosite toate cele 8 fire Utp pentru internet, si nu se mai poate face asa.
Am auzit ca solutia pentru telefon fix in cazul FTTB ar fi folosirea unui router Wifi Kaon, care ar avea port
de tel fix. Si chiar daca in mod normal el costa 5 lei pe luna in chirie, daca nu l-ai comandat tu special,
ti-l dau ei gratis in custodie, pentru ca nu au alt dispozitiv.
Poate confirma cineva aceasta configuratie ?

#654
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Îți trage fir separat din ONT sau dintr-un alt aparat VoIP.
Poți încerca și pe Kaon, dar eu am avut o experiență oribilă cu el pe partea de telefonie fixă.


Iar Kaon costă 5 lei lunar, indiferent dacă tragi cablu de telefon din el sau nu.

#655
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008

 enrique24, on 19 ianuarie 2020 - 18:11, said:

Salut, cei care aveti conexiune FTTB, deci intra in casa cabluri Ethernet si coaxial pentru net si TV, fara ONT, dar aveti si telefon
fix de la Digi, asta cum este conectat, se mai trage un al treilea fir de pe scara pana in casa ?
Si cum merge telefonul fix de la Digi, sunt caderi de ton dese, probleme de sunat in alte retele, sau de primit apeluri ?
Incerc sa imi conving parintii sa treaca pe Digi, dar nu vor sa auda de telefon fix de la ei, spun ca
toate persoanele cunoscute care au avut fix Digi au avut numai probleme cu el, nu puteau suna niciodata,
si au fost nevoiti sa plece la alt provider.
Ei au acum fix Telekom nelimitat pe fix si mobil in Romania si sunt foarte multumiti.
Pare un fel de legenda urbana, dar este si adevarata ?
Este legenda urbana de pe vremurile de pana in 2009 cand RDS avea serviciile prin coaxial Docsis si ala mai cadea, de la FTTB-FTTH incoace merge foarte bine, eu am mutat si faxul pe fix Digi, nu mai am nicio ruda sau cunoscut care sa fi ramas pe fixul comunist Romtelekom, iar 2 rude de la care nu ma asteptam sa renunte vreodata la Romtelekom si nici nu ma stresam sa ii conving, ce au facut, au reziliat de tot fixul si nu mai au nici de colo, nici de colo, doar mobile prepay Telekom.

Nasa batrana de la Pitesti nu a vrut mobil in viata ei, la tara are fix clasic Romtelekom ca doar ala e acolo, la oras fixul RDS-Digi prin FTTB e unica sa legatura cu lumea telefonica, mai are doar TV, ce net sa aiba la peste 80 de ani?

#656
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, ce telefoane fixe folositi pe Digi Tel ?
Eu am un OHO-08CID, si nu vrea sa mearga, poate da apeluri, dar nu primeste nimic.
Au fost cei de la tehnic Digi, au testat cu un fix de al lor a mers bine, cu al meu nu vrea.
Ce parere aveti de Panasonic asta, va merge oare ?

#657
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017
Eu am Siemens Gigaset AS150 și merge fără probleme.


...e mai bătrân săracu' i-am schimbat 4 acumulatori până acum :)))

#658
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
HP3835 - fax
Siemens Gigaset C530

#659
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
Gigaset A250  si cel standard oferit de RDS cu multi ani in urma (folosit doar ca sonerie)

#660
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Azi au venit baietii sa-mi instaleze fixul, prin cablu utp la gpon-ul zte si din cate am inteles de pe site portarea se realizeaza in 3 zile lucratoare. La ei si sambata e lucratoare ca sunt deschise pop-urile, deci cand se va realiza portarea? Luni, marti sau miercuri? Au zis ca o sa primesc un sms, dar vroiam sa stiu de curiozitate.

Edited by toto_riina, 07 February 2020 - 17:38.


#661
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Din ONT iti iese prin cablu telefonic, nu UTP, ala e doar cu net. Ca la bloc se combinau netul cu telefonul fix prin acelasi cablu UTP pe vremea netului de 100 mbps e partea a doua.

View Postenrique24, on 03 februarie 2020 - 14:46, said:

Salut, ce telefoane fixe folositi pe Digi Tel ?
Eu am un OHO-08CID, si nu vrea sa mearga, poate da apeluri, dar nu primeste nimic.
Au fost cei de la tehnic Digi, au testat cu un fix de al lor a mers bine, cu al meu nu vrea.
Ce parere aveti de Panasonic asta, va merge oare ?
Acasa si la birou, 2 faxuri Panasonic, 1 fix General Electric, 1 fix dat de RDS Tel in 2006. Am folosit si un DECT Philips vreo 3 ani de zile, 2012-2015, pana s-au uzat bateriile si nu am pus altele.

#662
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 07.01.2016
@toto_riina, scrie în cererea de portare zilele și intervalele orare în care va avea loc portarea.

#663
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Pai da dar mie mi-a zis sa vin sa iau duplicatul dupa ce-mi instaleaza baietii, fiindca numarul telekom era pe numele maica-mii si am fost cu ea sa semneze o singura data (in mod normal trebuia sa vina sa semneze abia dupa instalarea nr. provizoriu, dar m-am rugat de dna. de la pop sa facem totul atunci, fiindca am trecut fixul tot pe numele meu, avand deja net si tv).
@nea Ceasca: ESTE cablu utp nenicule, l-au scos baietii direct din cutie, mie-mi spui, cade am avut ani de zile net prin utp? Pt. telefonia fixa iti trage tot din gpon cablu UTP, iar pe foaia de instalare scrie clar fttb, desi am fibra pana in casa!

Edited by toto_riina, 08 February 2020 - 07:56.


#664
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
E casa din aia cu mai multi proprietari?

La bloc la birouri am FTTB ca la bloc, un UTP cu net si o linie telefonica, apoi vechiul cablu Romtelecom pe cealalta linie, portata in 2013. Pana in 2013 aveam ambele telefoane de RDS prin acelasi cablu UTP si Romtelecom (din 2003) era al 3-lea, l-am portat in 2013.

Acasa, vila mare dar cu 1 proprietar, recte eu, am ONT-ul in balcon de unde pleaca prin pereti retelele de TV coaxial si sarme telefonice (montate in 2000), UTP-ul este doar cu netul de 1000 mbps si traverseaza aplicat pe hol pana in camera cu routerul.

#665
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nu e frate, e casa batraneasca, normala. S-a rezolvat la call center, am aflat ca portarea va avea loc miercuri, deci intr-adevar dupa 3 zile lucratoare (vineri cand mi-au instalat nu se pune).  Ramane sa mai merg in pop sa ridic un duplicat (cred ca de la cererea de portare).✌

#666
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
FTTB e fibră până în curte sau scară de bloc.
FTTH e fibră până în casă.

Poate ai EPON

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate