Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Digi Tel, telefonie fixa de la RCS-RDS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
923 replies to this topic

#667
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
ZTE GPON F625A, iar intr-una din mufele POTS intra fix cablu de retea pt. telefon, care pleaca in camera unde am telefonul dect Panasonic.

Edited by toto_riina, 09 February 2020 - 13:48.


#668
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Din asta am si eu acasa, montat in 2012. La bloc este F 625 G pe casa scarii, montat in 2014, arata identic cu F 625 A doar ca A-ul are doar LAN 1 gigabit, G-ul le are pe toate 4 gigabit.

La mine acasa intre ONT si reteaua telefonica fixa din pereti legatura e facuta cu un cablu de retea ce mai are doar 2 fire. TV-ul pleaca catre amplificator si apoi in pereti. Din 2005 am un amplificator precum cele din scarile de bloc.

#669
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Am o curiozitate, poate ne lamureste cineva de la Digi: pe ce frecvente functioneaza telefonia fixa la Digi? Aceste frecvente au fost licitate atunci cand a bagat Digi prima data telefonie fixa, si daca da, pe ce perioade se acorda? E ca la cele mobile, 10 sau 15 ani sau pe termen nelimitat?

#670
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
de unde ai mai scos-o si p-asta? telefonia fixa e pa cablu, ca doar d-aia ii zice fixa. ce frecvente?

#671
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,359
  • Înscris: 16.04.2014

View Posttoto_riina, on 13 februarie 2020 - 11:53, said:

Am o curiozitate, poate ne lamureste cineva de la Digi: pe ce frecvente functioneaza telefonia fixa la Digi? Aceste frecvente au fost licitate atunci cand a bagat Digi prima data telefonie fixa, si daca da, pe ce perioade se acorda? E ca la cele mobile, 10 sau 15 ani sau pe termen nelimitat?

Salut, toto_riina,
Nu exista frecvente pentru telefonia fixa, conexiunea se realizeaza prin cablu.

#672
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View Posttoto_riina, on 13 februarie 2020 - 11:53, said:

Am o curiozitate, poate ne lamureste cineva de la Digi: pe ce frecvente functioneaza telefonia fixa la Digi? Aceste frecvente au fost licitate atunci cand a bagat Digi prima data telefonie fixa, si daca da, pe ce perioade se acorda? E ca la cele mobile, 10 sau 15 ani sau pe termen nelimitat?

Da

#673
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
[Mai] Exista si fixomobilele. Acelea functioneaza pe reteaua mobila, insa aparatele date de RDS in custodie acum mult timp cred ca nu suporta decat 3G 2100MHz (la ETS6630 sigur e valabil, de B160 nu sunt 100% sigur).

#674
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006
Oricum nu se mai dau fixo-mobile. ;)

Au fost retrase din oferta comerciala.

#675
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Da, dar ati putea sa dati cartele 3g cu numar de fix pentru cine doreste, ca sa nu mai stea omul cu inca un aparat in casa, si sa bage cartela aia intr-un mobil sa ia numarul de fix pe mobil. Tehnic se poate, daca se vrea (din moment ce acum 10 ani s-a putut cu fixo-mobilul), nu? Mai ales ca pe telefonie fixa aveti sub un milion de abonati deja si numarul scade oricum pe cale naturala...Decat sa stai cu redirectionarea apelurilor, DECT-ul trebui musai sa stea la priza ca altfel nu merge, deci consuma curent, te mai costa si acumulatorii aia ceva, la cativa ani...De ce sa nu simplificam, cand avem posibilitatea tehnologiei, antenele 3g deja exista deci nu ar fi un efort prea mare tiparirea a cateva sute de mii de sim-uri...
P.S.: mai aveati acum cativa ani si telefoanele publice rds tel, puteau iesi si de acolo bani frumosi dar nu s-a mai ocupat nimeni...

Edited by toto_riina, 16 February 2020 - 16:54.


#676
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Mobilul e mobil, fixul e fix, de ce sa facem struto-camile? Eu nu am fost de acord cu fixomobilele, dar fixul de RDS cand a aparut, a fost dragoste la prima vedere, in comparatie cu sistemul Romtelepom, in 2006 am luat contact prima oara.

Si in 2007-2008, de la Bucuresti student fiind, era mai rentabil sa vorbesc de pe fix Digi-Digi decat Vodafone-Vodafone. Fixul era atunci gratis la pachetul de net si TV.

Daca omul tot are ONT-ul in casa pentru internet, de ce sa nu iasa din el si un fir de fix care sa intre intr-un fix, nu neaparat DECT? Eu am renuntat la DECT cand s-au uzat acumulatorii. L-am inlocuit cu un fax, hahaha.

#677
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 07.08.2003
Fixomobilul ar fi limitat la o anumita zona pentru a fi fix non-geografic. Altfel intra la mobile.

#678
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
Fixomobilul este, cel putin de regula, fix geografic. Dar poate accepta (prin portare) si numere non-geografice, nu stiu.

Insa nu cred RDS ca il limiteaza tehnic la o anumita zona, cum stiu sigur ca e (sau a fost, la Zona Mea de care nu stiu daca mai exista) cazul la Vodafone. Tin minte ca am fost odata cu el la service pentru inlocuire baterie, alta data la Politie, si s-a conectat in ambele locuri - in acelasi oras, totusi suficient de departe de adresa unde e contractul si unde sta in mod uzual.

#679
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Desfasuratorul convorbirilor se poate descarca oricand, sau numai la sfarsitul lunii? Intreb fiindca am incercat din my account sa descarc sa vad daca imi afiseaza convorbirile la relatii clienti (doar acolo am sunat) si nu-mi arata nimic. Sau il salveaza undeva pe telefon sub forma de pdf si nu stiu eu?

Edited by toto_riina, 19 February 2020 - 17:01.


#680
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017
Este salvat automat în format PDF în categoria fișiere / documente.

Attached File  Screenshot_20200219_171650.jpg   26.66K   9 downloads

#681
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Stiu, ca acolo ar trebui, unde mi se salveaza si factura in format pdf. Insa pt. convorbirile efectuate nu apare nimic, nu salveaza nici un fisier. Portarea s-a efectuat pe 12 februarie, de la Telekom. Poate o fi prea devreme pt. desfasurator zic?

#682
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
@toto_riina: Desfasurator nu ai decat odata cu factura, iar PDF-ul cu el apare explicit si separat de cel cu factura. La Digi nu poti vedea convorbirile inca nefacturate. Daca ai abonament nou din aceasta luna, nu ai inca nici un desfasurator.

LE/ precizare: In contul online, desfasuratorul nu se gaseste la ‘Facturile mele’ ci la ‘Servciiile mele’/ ‘DIGI TEL’ (sau ‘DIGI MOBIL’, dupa caz)/ alegi numarul (daca sunt mai multe)/ ‘Configurează’/ ‘Descarcă desfășurător convorbiri’ si iti alegi luna din lista. Vad ca e disponibil pe 12 luni.

Edited by sags, 19 February 2020 - 17:58.


#683
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Postcatalinman, on 16 februarie 2020 - 15:44, said:

Oricum nu se mai dau fixo-mobile. ;)

Au fost retrase din oferta comerciala.
De curiozitate, de ce nu s-au mai dat nu doar fixo-mobile, ci nici macar fixurile obisnuite, alea albe cu sigla rdstel? Care a fost rationamentul de s-au scos si s-a ales sa se mearga pe aparatul clientului? Pana anul trecut inca mai aveati totusi peste un milion de clienti la fix, iar telefoanele alea oricum nu-s mare lucru, nu costa decat cativa firfirei pe olx. Chiar daca numarul clientilor a scazut fata de acum cativa ani, daca atunci se putea da aparat, acum de ce nu? Daca dadeati in continuare si aparate nu mai puteati tine pretul abonamentului asa de jos sau care a fost cauza?

#684
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Aparatele alea date de RDS in 2006 erau foarte bune, am si acum unul care inca merge, dar in 2008 la Bucuresti primisem un mega jaf cu sunet naspa si incomod la ureche.

Tot jaf din ala or vrut sa-mi dea si in 2012 cand am portat Romtelecomul de acasa, dar l-am refuzat ca am aparatele mele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate