Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Digi Tel, telefonie fixa de la RCS-RDS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
923 replies to this topic

#631
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
E atat de greu de retinut 400-401 cu prefixul judetului in fatza (0349 in cazul meu)?

Si stiu si pe ala business pe de rost, 0314006500.

#632
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Numai figuri face telefonia fixa la birou pe FTTB, acum se aude un fel de piuit cu bazait continuu.

#633
Lucian140

Lucian140

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.03.2008
Ma confrunt si eu cu urmatoarea problema: sunt client Digi de multi ani, pana acum aveam internet prin cablu utp, telefon fix, TV. Saptamana trecuta mi-au instalat un ONT (cred ca asa se numeste, tip: ZTE ZXHN F618) din care pleaca cablurile pentru tel.fix, TV, internet utp si wireless.
De cand mi-au facut modificarea, la telefonul fix nu mai imi apare ca pana acum numarul apelantului (sau numele daca e in agenda). Am sunat la Digi, nu am rezolvat nimic, operatoarea mi-a spus dupa ce m-a tinut putin in telefon, ca nu e de la ei (probabil s-a consultat cu cineva de la tehnic). Mi-a recomandat sa-mi iau un telefon care are funcia de caller ID. Degeaba i-am spus ca telefonul are, din moment ce pana acum mergea (am un DECT Samsung cu doua receptoare). E evident ca as cumpara degeaba alt aparat. Am solicitat o echipa sa constate, eventual sa verifice cu un telefon de-al lor, dar am fost refuzat. In plus mai nou Digi nu mai are in oferta telefoane fixe, nici de vanzare nici in custodie. M-am uitat in setarile telefonului Samsung, nu are optiunea de a arata sau nu apelantul, pur si simplu il afiseaza daca reteaua permite.
Astept un sfat, am vazut ca mai intra oficiali de la Digi, se poate face vre-o reclamatie scrisa, poate am mai mult succes? Am ajuns sa ma cert cu nevasta, avem in familie persoane mai in varsta care au vechile abonamente de la Romtelecom si nu au mobile, daca sunau cand nu eram acasa stiam cine a fost. Pe de alta parte suna tot felul de agenti comerciali cu diverse "oferte", astia sunau cu numar ascuns si nu le raspundeam.
Multumesc.

#634
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Mie nu-mi mai arata demult si sunt pe retea de tip mai vechi.

#635
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Mie mereu mi-a aratat, atat acasa direct din ONT cat si la birou prin intermedierea unui SMTA. La Romtelecom in 2009 a trebuit sa sun ca sa-mi activeze caller ID.

#636
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Eu cred că e o problemă în altă parte.
Singura chestie ce au scos-o e CNIP, adică serverul IMS transmitea pe același canal numărul, data și ora la care se făcea apelul. A nu se confunda cu Caller ID!!!

#637
Lucian140

Lucian140

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.03.2008

 KyKyKyKy, on 08 octombrie 2019 - 15:28, said:

Eu cred că e o problemă în altă parte.
Singura chestie ce au scos-o e CNIP, adică serverul IMS transmitea pe același canal numărul, data și ora la care se făcea apelul. A nu se confunda cu Caller ID!!!
Adica de unde sa fie?
Inainte aparea pe telefon numarul apelantului in momentul apelului, acum telefonul afiseaza doar "Primire apel". Si in reteaua Romtelecom imi aparea numarul (numele) apelantului am renuntat la Romtelecom de vre-o 2 ani.

#638
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014

 MembruAnonim0, on 07 octombrie 2019 - 17:58, said:

Ma confrunt si eu cu urmatoarea problema: sunt client Digi de multi ani, pana acum aveam internet prin cablu utp, telefon fix, TV. Saptamana trecuta mi-au instalat un ONT (cred ca asa se numeste, tip: ZTE ZXHN F618) din care pleaca cablurile pentru tel.fix, TV, internet utp si wireless.
De cand mi-au facut modificarea, la telefonul fix nu mai imi apare ca pana acum numarul apelantului (sau numele daca e in agenda). Am sunat la Digi, nu am rezolvat nimic, operatoarea mi-a spus dupa ce m-a tinut putin in telefon, ca nu e de la ei (probabil s-a consultat cu cineva de la tehnic). Mi-a recomandat sa-mi iau un telefon care are funcia de caller ID. Degeaba i-am spus ca telefonul are, din moment ce pana acum mergea (am un DECT Samsung cu doua receptoare). E evident ca as cumpara degeaba alt aparat. Am solicitat o echipa sa constate, eventual sa verifice cu un telefon de-al lor, dar am fost refuzat. In plus mai nou Digi nu mai are in oferta telefoane fixe, nici de vanzare nici in custodie. M-am uitat in setarile telefonului Samsung, nu are optiunea de a arata sau nu apelantul, pur si simplu il afiseaza daca reteaua permite.
Astept un sfat, am vazut ca mai intra oficiali de la Digi, se poate face vre-o reclamatie scrisa, poate am mai mult succes? Am ajuns sa ma cert cu nevasta, avem in familie persoane mai in varsta care au vechile abonamente de la Romtelecom si nu au mobile, daca sunau cand nu eram acasa stiam cine a fost. Pe de alta parte suna tot felul de agenti comerciali cu diverse "oferte", astia sunau cu numar ascuns si nu le raspundeam.
Multumesc.


Salut, Lucian140,

Te rog sa imi trimiti datele de identificare ale abonamentului tau in PM in vederea preluarii unei sesizari.

#639
Lucian140

Lucian140

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.03.2008

 DIGI_Helper, on 09 octombrie 2019 - 10:51, said:



Salut, Lucian140,

Te rog sa imi trimiti datele de identificare ale abonamentului tau in PM in vederea preluarii unei sesizari.
Multumesc, dar am facut aseara o sesizare scrisa pe site-ul digiromania si vad ca baietii au fost prompti in sensul ca m-au sunat azi incercand sa remedieze problema. Nu s-a rezolvat dar mi-au promis ca ma vor contacta din nou. Sper sa se rezolve.

#640
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
https://cdn.idevice....i-fixe-2019.jpg
e o stire de ieri a clienti noi la rds telefonie fixa a crescut cu 10000 in luna set

#641
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Chiar CNIP de ce a fost scos de la Digi.Tel?

#642
Lucian140

Lucian140

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.03.2008
Mi-au remediat problema cu nefunctionarea identificarii apelantului (caller ID). Mi-au schimbat echipamentul abia montat ZTE ZXHN F618 cu unul Huawei HG8247H. Au zis ca ar fi o incompatibilitate intre ONT-ul ZTE cu echipamentul cu care comunica de pe casa scarii care e Huawei.

#643
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Echipamentul cu care comunica ONT-ul (fie ca e la tine in apartament, fie ca vorbim de ONT-ul de la FTTB-ul de pe scara, cand ai cablu UTP de pe casa scarii) nu e pe casa scarii ci in statia lor de la sediu.

De asta ma si mir, ONT Huawei cu OLT ZTE in statia lor (sau invers) nu functionau.

#644
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 03.04.2007
Comparativ cu Optim 2 pret 2 euro, nu e cam depasita oferta Digi Tel national la 2.38 euro.
La Telekom este 2 euro nelimitat fix mobil plus 200 min int. Si ex pot continua

#645
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
La Digi fix 200 minute catre mobil, care sunt si internationale, in cazul Digi Tel National.

#646
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 03.04.2007
De unde 200, scrie pe site 100

#647
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
Mai nou SIM-urile din fixomobile au acces în 4G, sa sperăm că încet, incet, va merge și VoLTE

#648
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003

 Modemuri3G, on 25 decembrie 2019 - 19:53, said:

Mai nou SIM-urile din fixomobile au acces Ăźn 4G, sa sperăm că Ăźncet, incet, va merge și VoLTE

Păi unde mai ai fixomobile in ofertă?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate