Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Executare silita pt. rovineta dupa 3 ani si o luna

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Intreb si eu:
Daca esti cetatean roman cu domiciliul in strainatate(ai stampila CDRS in pasaport) si mai ai un domiciliu in tara se poate intampla faza cu hartia lipita pe usa?
Cum poate omul sa stie ca i se aduce ceva la cunostinta cand el nu mai sta acolo de ani de zile?
Si la sfarsit sa-i vanda bunul in lipsa pt un mizilic de asta? Doar in Romania cred ca ar fi posibil-nu ma mira nimic.

#56
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011

 aaddyy2005, on 18 februarie 2015 - 09:22, said:

Cum poate omul sa stie ca i se aduce ceva la cunostinta cand el nu mai sta acolo de ani de zile?
"Legiuitorul" considera ca "comunicarea" a avut loc daca "organul legii" ti-a comunicat. Atat. Indiferent daca tu ai luat sau nu la cunostinta.

Daca doi politisti locali (unul cica martor) iti lipesc cu scuipinol de poarta o amenda de parcare de exemplu, si in secunda 2 o ia vantul si o arunca in canalizare, tu nici macar nu afli de amenda. Si esti bun de plata pentru amenda + cheltuieli de execurate silita, care mai nou sunt de cateva ori mai mari decat amenda in sine. Si nu ai nici o sansa ca sa contesti amenda. E exemplu REAL, patit de un prieten.

Da, Rrrrrrromania....

Edited by Mobuntu, 18 February 2015 - 09:39.


#57
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Ok, sa zicem ca se ajunge la executare silita. Vine si-i sparge usa(care numai aia se ridica sa zicem la valoarea sumei de plata-cu tot cu taxe) nu gasesc nica de luat, ce fac lasa casa deschisa si o scot la vanzare? N-am emoticon pt o cruce mare cai mare ograda de prosti.

#58
_toothfairy_

_toothfairy_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2015

 Mihai_3, on 10 decembrie 2014 - 20:36, said:

Daca amenda a fost emisa inainte de intrarea in vigoare a Legii 144/2012 nu aveti ce sa faceti...
Adica pe romaneste: daca ai circulat fara rovinieta prin 2011 si nu ai platit contraventia de 125 LEI in 48h si despagubirea de 28 Euro vei fi executat prin unul din mijloacele - poprire, mobiliar si imobiliar

Eu am fost exact in situatia asta. Amenda din 2011 platita, tariful de despagubire nu. CNADNR a declansat procedura de executare silita - pentru 28E, si a pierdut fara ca eu macar sa stiu de aceasta actiune. Am fost notificata prin posta abia la apel - da, au facut recurs pentru 28E!! - pe care l-am contestat, si am castigat.

#59
chitsro

chitsro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 26.10.2011
Salut,

Am si eu o problema cu nesimtiti de la CNADNR:

Tatal meu care a decedat acum 4 luni a primit acasa mai multe executari silite pentru rovinieta, in 2011 a mers cateva luni fara rovinieta, o parte din amenzi le-a platit, desi cred ca a platit doar amenda si nu si taxa de despagubire, in total a insumat aproximati 3000 de ron de amenzi platite. Acum a primit mai multe scrisori acasa prin care e anuntat ca are o luna la disponzitie sa plateasca taxa de 56 de euro + 324 de ron taxa de executare. As vrea sa stiu ce pot face in acest caz.

Au un tupeu fantastic CNADNR, dupa ce ca strazile sunt praf , iei amenda ei mai vor si despagubiri.. pentru ce..

#60
cdaniel

cdaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.07.2007
Buna ziua, saptamana trecuta primesc un mesaj de la Banca R ca am poprire pe conturi, eu fiind pers fizica. Ma duc la banca si mi se comunica ca am poprire de la un birou executor pentru o rovigneta neplatita din  25.03.2011.pentru o masina care o vandusem in acel an in luna octombrie. Anul trecut am primit o hartie prin care mi se comunica ca a avut loc cu vreo 2 ani in urma un proces pe care eu l-am pierdut si urmeaza sa platesc rovignieta.Ca mi s-a afisat pe usa procesul verba de contraventie semnat de 1 martor . Eu ii sun si le spun ca este imposibil din mai multe motive  1. Cand am vandut masina ,nu aveam si nu am nici acum datorii la fisc, 2. Eu stau la bloc cu interfon si sunt 2 apartamente pe etaj, la mine acasa este in permanenta cineva (.Am verificat la politie adresa martorului si seria de buletin , aceasta fiind fictiva).3. de ce nu am fost citat,sa am posibilitatea de a ma apara, fiind in imposibilitate de a contesta  ceva.Rugamintea pe care am avut=o fata de ei era ,sa imi trimita si mie dovezile si nr de cont... Mi-au comunicat atunci ca dovezile se sterg in 6 luni din lipsa de spatiu de stocare.Ei bine...Acum m-am pomenit cu banii luati din cont vreo 780lei trebuind sa imi anulez plecarea in concediu. mi se pare strigator la cer faptul ca nu sunt citat,totul facandu-se in secret cu japca . De ce nu am primit nimic de la fisc?Nici de la judecatorie, nimic.Ce pot sa fac? Dupa atatia ani nici nu mai am hartiile de rovignieta, am si altele care sunt sterse din cauza hartiei termice care se sterge singura. NU prea umblu fara rovignieta chiar daca mi se pare ilegal ce fac cei de la candr...eu sunt din bucuresti si linia de centura a acestiua ar trebui sa fie limita. Nu se numeste linia de centura a bucurestiului? Se mai poate face ceva sau trebuie sa platim ca prosti in tacere?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate