Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Executare silita pt. rovineta dupa 3 ani si o luna

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
OUG 2/2001

Art. 27
Comunicarea procesului-verbal si a instiintarii de plata de face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor.

Nu e chiar asa, cum spui tu.
E problema ta cand ajungi. E o responsabilitate pe care ti-o asumi.

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cum adica "nu e chiar asa cum spun eu"?!?!!?

E EXACT cum spun eu, ca sa te citez (si pe tine si pe OUG): "sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului"

Chestia cu "problema ta cind ajungi" sau "responsabilitate pe care ti-o asumi" e absolut nejustificata si sub centura. Un sistem legal sanatos nu se poate baza pe faptul ca cetatenii sint obligati sa pazeasca in fiecare secunda usa de la scara.

#39
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
P.S. am fost prea rapid, eu ma refeream la procedura de citare prin afisare, dar e in final exact acelasi lucru

#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postf300, on 14 octombrie 2014 - 18:12, said:

Cum adica "nu e chiar asa cum spun eu"?!?!!?

E EXACT cum spun eu, ca sa te citez (si pe tine si pe OUG): "sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului"

Chestia cu "problema ta cind ajungi" sau "responsabilitate pe care ti-o asumi" e absolut nejustificata si sub centura. Un sistem legal sanatos nu se poate baza pe faptul ca cetatenii sint obligati sa pazeasca in fiecare secunda usa de la scara.
Atat timp cat se respecta legea nu e nimic nejustificat sau sub vreo centura.
Daca nu esti identificat cand se plimba avizul de la posta de 3 ori si se pastreaza recomandata cate 10 zile apoi nu esti gasit acasa in 2-3 randuri si apoi sta 2 saptamani PV-ul la avizier sau pe usa si nu te anunta nimeni inseamna, poate, ca ai ghinion.
Una e sa iesi in fiecare secunda pe scara si alta e sa nu dea nimeni de tine 2-3 luni.
Probabil nicio procedura nu e perfecta in lume. Ca toti dau "spaga" la "Factorul postal" sa intoarca scrisoarea si apoi pleaca in concediu, asta tine fix de responsabilitate.

P.S - si nu, nu e EXACT cum spui tu pentru ca ai spus foarte multe ineptii juridice.

tipic pentru "Clasicii" softpediei care se pricep la tot de la candidoza vaginala la drept penal/criminalistica
la fel de tipic cum 90% din cei ce intreaba stiu ca sunt vinovati, recunosc, si apoi, indiferent de speta, intreaba ce-au de facut.
ba sa anuleze, ba sa nu plateasca, etc.

pentru acest sistem, procedura de mai sus e arhipermisiva...

Edited by spare-me, 14 October 2014 - 18:38.


#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca sa ne intelegem - eu ma refeream la faptul ca poti sa pierzi citatia la un proces civil si toate termenele, inclusiv de apel/recurs din cauza ca procedura e stupida. Da, la amenzi exista si alte chestii pe care trebuie sa le pierzi in prealabil. Plus ca in mod sigur ai probleme cind vrei sa platesti impozitul la alte chestii, de obicei afli si fara sa vrei.

Chestia cu "factorul postal" e oarecum altfel, prin partile esentiale. Nu trebuie sa dai spaga ca sa nu iei recomandata. Dar oricum e nerelevant, cel putin in cazul citarii pentru procese civile nu trebuie recomandata si citarea prin afisare (pentru care am eu dintele impotriva) este absolut suficienta (si practicata pe la multe judecatorii, mai ales in orase mici).

Nu e vorba de ghinion, nu e vorba sa nu dea nimeni de tine 2-3 luni, sa nu exageram. E vorba de faptul ca poti sa ai un proces absolut total de-aiurea pentru mai multi bani decit ai avut vreodata si sa pierzi tot doar ca ai pierdut o hirtie lipita pe exteriorul scarii. Mie nu mi se pare normal.

#42
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Pentru procesele-verbale de contraventie este obligatoriu sa primesti mai intai scrisoare recomandata.

Quote


Modalitatea de comunicare a procesului-verbal de contravenţie şi a înştiinţării de plată, prin afişare la domiciliul sau sediul contravenientului, este subsidiară comunicării prin poştă, cu aviz de primire.
Cerinţa comunicării procesului-verbal de contravenţie şi a înştiinţării de plată este îndeplinită şi în situaţia refuzului expres al primirii corespondenţei, consemnat în procesul-verbal încheiat de funcţionarul poştal.


http://www.scj.ro/De...nr 10 2013.html

Edited by Krystina, 14 October 2014 - 18:56.


#43
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postf300, on 14 octombrie 2014 - 18:47, said:

Ca sa ne intelegem - eu ma refeream la faptul ca poti sa pierzi citatia la un proces civil si toate termenele, inclusiv de apel/recurs din cauza ca procedura e stupida. Da, la amenzi exista si alte chestii pe care trebuie sa le pierzi in prealabil. Plus ca in mod sigur ai probleme cind vrei sa platesti impozitul la alte chestii, de obicei afli si fara sa vrei.

Chestia cu "factorul postal" e oarecum altfel, prin partile esentiale. Nu trebuie sa dai spaga ca sa nu iei recomandata. Dar oricum e nerelevant, cel putin in cazul citarii pentru procese civile nu trebuie recomandata si citarea prin afisare (pentru care am eu dintele impotriva) este absolut suficienta (si practicata pe la multe judecatorii, mai ales in orase mici).

Nu e vorba de ghinion, nu e vorba sa nu dea nimeni de tine 2-3 luni, sa nu exageram. E vorba de faptul ca poti sa ai un proces absolut total de-aiurea pentru mai multi bani decit ai avut vreodata si sa pierzi tot doar ca ai pierdut o hirtie lipita pe exteriorul scarii. Mie nu mi se pare normal.
nu, nu poti. pentru daca pierzi in fond nu are cine doamne iarta-ma sa mai faca apelul si recursul.
tu vorbesti de comunicarea PV-ului sau de procedura de citare? sau le confunzi?
pe urma te superi si zici ca am eu ceva cu tine.

#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu le confund, doar am si eu o frustrare [edit: una relevanta aici ca am eu mai multe], am zis-o, n-ai inteles ca normal nu citesti ginduri si eu n-am fost explicit, asta e.

Edited by f300, 14 October 2014 - 19:00.


#45
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View Postf300, on 14 octombrie 2014 - 18:47, said:

Chestia cu "factorul postal" e oarecum altfel, prin partile esentiale. Nu trebuie sa dai spaga ca sa nu iei recomandata. Dar oricum e nerelevant, cel putin in cazul citarii pentru procese civile nu trebuie recomandata si citarea prin afisare (pentru care am eu dintele impotriva) este absolut suficienta (si practicata pe la multe judecatorii, mai ales in orase mici).

Citarea prin afisare se face doar daca destinatarul nu are cutie postala.
Si modul acesta de afisare (cand nu exista cutie postala) se practica la toate instantele.

#46
lupi

lupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 23.02.2010
Mai fratilor de suferinta, am primit si eu o bucurie,mi-a lasat-o postarita in cutia postala.
Stiam ca am umblat in august 1 saptamana fara.rovigneta.
Intrebare: nu scrie nicaieri in procesul verbal de taxa de despagubire ci doar 125 ron in 48 de ore.
Imi scapa mie ceva?

#47
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Nu se mai plateste tariful de despagubire.
Legea 144/2012 a abrogat alin. (3) de la art. 8 din OUG nr. 15/2002 care prevedea obligaţia de a achita, pe langa amenda contraventionala, si tariful de despagubire.

#48
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Daca amenda a fost emisa inainte de intrarea in vigoare a Legii 144/2012 nu aveti ce sa faceti...
Adica pe romaneste: daca ai circulat fara rovinieta prin 2011 si nu ai platit contraventia de 125 LEI in 48h si despagubirea de 28 Euro vei fi executat prin unul din mijloacele - poprire, mobiliar si imobiliar

Ce se intampla mai departe dupa trecerea anilor ?
Ti se va deshide dosar la judecatorie si se va judeca in lipsa ta clauza civila apoi ti se va asigna un executor care are timp berechet sa te "faca" la bani pana obtine cei aproape 500 lei (fara cativa lei) + sumele sau suma neplatita dintre cele doua specificate de mine mai sus.

Edited by Mihai_3, 10 December 2014 - 20:37.


#49
slx

slx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.09.2004
nu cred ca e chiar asa ... poti sa faci contestatie la executarea silita si ai sanse mari sa castigi:

- Am achitat contravaloarea amenzii conform PV XXX in valoare de 250 ron

- Tariful de despagubire de 28E prin care CNADNR SA solicita plata rovinietei de 2 ori, a fost desfiintat de Legea nr. 144/2012

- Conform Art 15 din Constitutia Romaniei se aplica legea mai favorabila, in cazul de fata nr. 144/2012

- Prin Decizia nr. 228/2007, Curtea Constitutionala stabileste ca legea mai favorabila se aplica retroactiv daca succesiunea de legi a intervenit intre momentul comiterii contraventiei si momentul executarii integrale a sanctiunii

Avand in vedere ca nu am provocat prejudicii C.N.A.D.N.R. S.A., conform legilor in vigoare, Legea 144/2012, Art 15 din Constitutia Romaniei si Decizia nr 228/2007 solicit respingerea ...

#50
Keenox

Keenox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.12.2005
@slx: Stiu ca e thread vechi, dar azi am primit si eu o somatie de la un birou de executor. Este prima data cand primesc PV in cutia postala. Esti sigur ca merge cu Art. 15 din Constitutie?

@Mihai_3: Tu ce ai facut pana la urma?

Edited by Keenox, 29 December 2014 - 23:13.


#51
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu ai nici o sansa sa castigi .... plateste !
Citeste cu mare atentie ce s-a postat peste tot, atat aici cat si in afara afara acestui forum.

Edited by Mihai_3, 04 January 2015 - 12:29.


#52
233dd010

233dd010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.08.2010
http://avocat-galati...platiti_14.html


foarte interesant. nu cred ca vre-un pv are semnatura agentului constatator

#53
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
233dd010 te contrazic chiar vehement...
Documenteaza-te bine...apoi dupa iti pun o scan sa vezi cu ochii tai.

Edited by Mihai_3, 17 February 2015 - 13:38.


#54
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011
http://www.scj.ro/75...-februarie-2015

Quote

Comunicate privind deciziile pronunţate în recurs în interesul legii în cadrul Completelor pentru soluţionarea recursurilor în interesul legii - începând cu data de 20 septembrie 2011
Comunicat privind deciziile pronunţate în recurs în interesul legii în şedinţa din 16 februarie 2015
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Biroul de Informare şi Relaţii Publice

C O M U N I C A T

În şedinţa din 16 februarie 2015, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul competent să judece recursul în interesul legii, legal constituit în fiecare dintre cauze, a soluţionat 2 recursuri în interesul legii, fiind pronunţate următoarele soluţii:

Decizia nr.5 în dosarul nr.10/2014   

Admite recursul în interesul legii formulat de Colegiul de conducere al Curţii de Apel Constanţa şi, în consecinţă, stabileşte că:

În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 6 alin. (71) din Ordonanţa Guvernului nr. 12/2008 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 179/2008, respectiv art. 18 alin. (8) din Ordonanţa Guvernului nr. 18/2009 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, aprobată prin Legea nr. 103/2012, cu completările ulterioare, prin raportare la art. 38 şi art. 159 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sintagma <cheltuieli de personal> nu include salariile primite de medicul rezident pentru munca desfăşurată în perioada rezidenţiatului, iar drepturile salariale încasate nu pot fi restituite cu titlu de cheltuieli ocazionate de pregătirea profesională, în situaţia în care medicul rezident nu îşi respectă obligaţia asumată de a continua raporturile de muncă pentru o anumită perioadă cu spitalul în care a desfăşurat programul de rezidenţiat, chiar dacă o atare clauză ar fi prevăzută în actul adiţional la contractul individual de muncă, încheiat în condiţiile art. 196 alin. (2) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 517 alin.(4) din Codul de procedură civilă.

Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 16 februarie 2015.

Decizia nr.6  în dosarul nr. 14/2014

Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului şi, în consecinţă, stabileşte că:

În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art.17 din Ordonanţa Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările, raportate la dispoziţiile art.4 pct.1-4 şi art.7 din Legea nr.455/2001 privind semnătura electronică, republicată, procesele-verbale de constatare şi sancţionare a contravenţiilor prevăzute de art.8 alin.(1) din Ordonanţa Guvernului nr.15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.424/2002, cu modificările şi completările ulterioare, încheiate potrivit art.9 alin.(1) lit.a), alin.(2) şi alin.(3) din acest act normativ, transmise persoanelor sancţionate contravenţional pe suport de hârtie, sunt lovite de nulitate absolută în lipsa semnăturii olografe a agentului constatator.

Obligatorie, potrivit art.517 alin.(4) din Codul de procedură civilă.

Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 16 februarie 2015.

După redactarea considerentelor şi semnarea deciziilor, acestea se vor publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Purtător de cuvânt al

Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie

Judecător Minodora Condoiu

Edited by Mobuntu, 18 February 2015 - 08:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate