Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#7363
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
Au terminat astazi de montat sageacul. Mai au sa dea o mana de lac. Problema este ca mi-au acoperit gaura pe unde intrau cucuvelele in pod, unde au facut in fiecare an cuib. Ma gandesc ca nu as vrea sa dau o gaura in sageac, mai bine le fac o cutie de lemn si o prind sub streasina.  Aveti idee cat de mare trebuie sa fie? Oare o sa vina la o cutie, sau ma chinuiesc degeaba?

Aceiasi oameni o sa imi monteze si lemnul pe gard. Am gasit niste scanduri uscate rindeluite, de 2cm x 14cm x 4m la Enipau. Vreo 29 lei bucata.
Mai sunt si altii despre care stiti ca sunt OK? Merita sa trateze ei lemnul? Costa o gramada.
Poarta auto si cea pietonala o sa fie metalice, adica o sa imi sudeze niste bare orizontale, cat de cat. Nici sa nu dau faliment total, nici sa nu fie gol acolo.

Edited by cumparator, 19 September 2021 - 19:45.


#7364
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
29 de lei scandura, pe naiba. E 55 de lei, plus transport.
E 1200 lei impregnarea cu 2 straturi de lac. Cred ca o sa platesc, am impresia ca ies mai scump daca fac eu.

#7365
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
La aia de pe sos Chitilei ai intrebat? Am cumparat cand erau preturile omenesti de la ei, le am comandat ce model am vrut, ei le au pregatit destul de rapid. Eu nu as da 1200 lei sa dea cu ulei, mi se pare exagerat, la banii astia iti iei un pistol bun si dai si la vecini sa il amortizezi ��
Anul asta oricum nu e de cumparat nimic, cand aud pe la vecini cat costa materialele si manopera la mici chestii ma ia groaza, e aproape triplu fata de acum 3 ani.

#7366
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 19 septembrie 2021 - 19:43, said:

Au terminat astazi de montat sageacul. Mai au sa dea o mana de lac. Problema este ca mi-au acoperit gaura pe unde intrau cucuvelele in pod, unde au facut in fiecare an cuib. Ma gandesc ca nu as vrea sa dau o gaura in sageac, mai bine le fac o cutie de lemn si o prind sub streasina.  Aveti idee cat de mare trebuie sa fie? Oare o sa vina la o cutie, sau ma chinuiesc degeaba?

Eu cred ca te chinuiesti degeaba cu cutia, mai bine dai o gaura cu o carota minim 90 mm in sageac, arata mai discret si ai sanse mai mari sa vina ciufii :). La noi si vecinii din stanga au venit niste porumbei de cateva luni, la el deja au facut si pui, e mediu mai propice. Am blocat cu plasa metalica sa nu intre in pod, au un fel de "platforma" ascunsa sub acoperis pe o laterala a casei unde se intalnesc 2 zone de acoperis cu inaltimi diferite. Sper sa vina ciufii si la noi, era zona lor acolo in trecut...acum am populat si zona cu vanat din abundenta... :)))

View Postcumparator, on 20 septembrie 2021 - 18:43, said:

29 de lei scandura, pe naiba. E 55 de lei, plus transport.
E 1200 lei impregnarea cu 2 straturi de lac. Cred ca o sa platesc, am impresia ca ies mai scump daca fac eu.

Nu stiu daca neaparat mai scump dar daca vrei sa ai control la timpii de uscare si calitatea manoperei si a "vopselei" cred ca e mai safe sa le faci tu. Nu e o munca prea grea si cativa ani in plus rezistenta la scandura de la gard cred ca o sa conteze... Tocmai am cumparat acum ceva zile niste lazura renn*er la sfatul lui danwd si au prestat ai mei la un foisor. E altceva dpdv calitate, asta imi e clar. Vrei contact cu livrare acasa dai un pm. Pretul e gen 15% peste ce gasesti in ddman sau lroy, nimic ostentativ. Aproape la fel de ieftin ca golful... :)))

Edited by catalijns, 21 September 2021 - 11:20.


#7367
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Daca va vand mc net e bun pretul. In 1 mc net intra 89 de scanduri de 4m/0,14/0,02 . Deci ar venii 360 ml de scandura impartind 1200/360 ar fi 3,33 lei/ ml pentru 3 operatii, intai s;efuire cu banda de 80 ( ideal si cu chituire/ schimbare noduri inainte ) urmeaza primul rand de lazur, matuire cu gr 120 sau 150 si stratul 2 de lazur. Parerea mea, nu e mult 1200, daca oamenii sunt seriosi si respecta tehnologia.
@dell, lazurul NU se poate pistola sau da la rola ! De fapt pentru rapiditate se poate aplica cu ambele metode urmat imediat intinderea cu pensula. Ceara/ lazurul sunt produse doar pensulabile, sau se pot aplica cu o carpa.

#7368
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
Am comandat deja, cu tot cu lazura.
Mi-am facut socoteala si costa numai materialul vreo mie de lei, pentru 2 straturi. In plus, nu puteam sa vopsesc fiecare scandura in parte si daca vopsesc gardul direct, raman parti neacoperite. Mi-am mai luat un serviciu la inceputul anului, am zis ca e part time si si-asa nu am ce face prea mult in pandemie, dar vad ca s-a complicat treaba si muncesc de rup. Macar cu banii aia imi fac gardul la preturi, cum bine zice Dell, de 3 ori mai mari.
Vin niste oameni din Busteni sa monteze scandurile, cei care mi-au facut si sageacul.
Catalin, mi-e cam frica sa dau o gaura in sageac, pentru ca iarna trecuta am avut soareci in pod. As evita sa le las gauri, macar sa se chinuie daca vor la boierie. Cucuvelele vin in pod prin februarie si atunci intr-adevar au spart gasca si au disparut toti soarecii. Stau pana prin iunie, cand zboara puii. In lunile celelalte nu stiu unde au domiciliul. Ma asteptam sa stea acolo tot anul, dar nu.

Edited by cumparator, 21 September 2021 - 13:24.


#7369
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 19 septembrie 2021 - 19:43, said:

[...] mai bine le fac o cutie de lemn si o prind sub streasina.  

Asa as proceda si eu ...


View Postcumparator, on 19 septembrie 2021 - 19:43, said:

Aveti idee cat de mare trebuie sa fie?[...]

Cam asa: https://www.ujoshuav...ducts_id=795561

#7370
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006

View PostDIY, on 21 septembrie 2021 - 16:02, said:

Asa as proceda si eu ...
Cam asa: https://www.ujoshuav...ducts_id=795561

O sa incerc sa o fac asa, din scandura de gard si vad daca vin.

View Postcatalijns, on 21 septembrie 2021 - 11:17, said:

Eu cred ca te chinuiesti degeaba cu cutia, mai bine dai o gaura cu o carota minim 90 mm in sageac, arata mai discret si ai sanse mai mari sa vina ciufii Posted Image. La noi si vecinii din stanga au venit niste porumbei de cateva luni, la el deja au facut si pui, e mediu mai propice. Am blocat cu plasa metalica sa nu intre in pod, au un fel de "platforma" ascunsa sub acoperis pe o laterala a casei unde se intalnesc 2 zone de acoperis cu inaltimi diferite. Sper sa vina ciufii si la noi, era zona lor acolo in trecut...acum am populat si zona cu vanat din abundenta... Posted Image))

Sunt bufnite in zona? Daca sunt, sigur o sa vina la o ditamai locuinta acolo, in pod. Sa va uitati prin februarie.
Am vrut la un moment dat sa pun o camera sa le filmeze, cred ca era interesant.

Edited by cumparator, 21 September 2021 - 16:33.


#7371
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 21 septembrie 2021 - 16:31, said:

Sunt bufnite in zona? Daca sunt, sigur o sa vina la o ditamai locuinta acolo, in pod. Sa va uitati prin februarie.
Am vrut la un moment dat sa pun o camera sa le filmeze, cred ca era interesant.
Zona Mogosoaia este vestita pentru ciufii de padure (o specie bufnite) - in parc sunt niste copaci in care in anumita perioada a anului sunt cu zecile! Au si ce vana in arealul din jur...inca este destula salbaticie. Am avut si noi in sageac ascunse acum vreo 2 ani, le auzeam cand plecau la vanatoare. Dar in ultimul an ...aud doar pe casele vecinilor cateodata. Sper sa se intoarca ca sunt binevenite, au loc destul. Poate si ceva randunele..deocamdata prin zona nu am vazut, e mai noua si poate de asta.

Cum naiba urca soarecii in pod la 6-7-8m? Pe verticala direct pe decorativa sau cum anume? La noi nu cred ca au ajuns inca, as fi vazut/auzit ceva semne... Loc sa intre isi gasesc desi am astupat minutios cu vata colturile intre astereala, cosoroaba si termosistem - se stie ca sunt foooarte descurcareti.

#7372
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcatalijns, on 22 septembrie 2021 - 15:16, said:

Zona Mogosoaia este vestita pentru ciufii de padure (o specie bufnite) - in parc sunt niste copaci in care in anumita perioada a anului sunt cu zecile! Au si ce vana in arealul din jur...inca este destula salbaticie. Am avut si noi in sageac ascunse acum vreo 2 ani, le auzeam cand plecau la vanatoare. Dar in ultimul an ...aud doar pe casele vecinilor cateodata. Sper sa se intoarca ca sunt binevenite, au loc destul. Poate si ceva randunele..deocamdata prin zona nu am vazut, e mai noua si poate de asta.

Cum naiba urca soarecii in pod la 6-7-8m? Pe verticala direct pe decorativa sau cum anume? La noi nu cred ca au ajuns inca, as fi vazut/auzit ceva semne... Loc sa intre isi gasesc desi am astupat minutios cu vata colturile intre astereala, cosoroaba si termosistem - se stie ca sunt foooarte descurcareti.

Nu stiu. Cred ca se urca pe ziduri. Asta iarna i-am auzit in pod de cateva ori. Vecinul meu zice ca asa e si la ei. Sa vad cum e anul asta, dupa ce am pus sageacul.

#7373
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
Vreau sa iau un candelabru din State. Pana acum, n-am mai luat nimic electric, facut pentru 110V si mi-e frica sa nu descopar vreo chestie la care nu m-am gandit.
Cica merge cu becuri cu soclu E12 - nu stiu ce e aia, dar sunt din acelea gen lumanari. Intrebarea mea este daca pot sa il iau si sa pun becuri LED cu lumina calda.

Requires eight max 40W, type B, E-12 candelabra bulbs or LED equivalent
Edison/ candelabra/ LED equivalent bulbs are recommended

Adica, daca ii pun becuri LED de 7W, sau cat e echivalentul la 40W incandescente, poate sa mearga la noi?

#7374
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 21.01.2013
nu becurile sunt problema. noi avem 220v in case...daca e facut numai pentru 110v nu cred ca e ok.

#7375
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 09 noiembrie 2021 - 14:12, said:

Vreau sa iau un candelabru din State. Pana acum, n-am mai luat nimic electric, facut pentru 110V si mi-e frica sa nu descopar vreo chestie la care nu m-am gandit.
Cica merge cu becuri cu soclu E12 - nu stiu ce e aia, dar sunt din acelea gen lumanari. Intrebarea mea este daca pot sa il iau si sa pun becuri LED cu lumina calda.
[...]

In principiu, o lampa de 110V merge si la 240V - mai ales ca vorbim despre LED - cu conditia ca becul sa fie pentru 240V. Ma indoiesc, insa, ca vei gasi becuri E12 care pentru 240V. Poti cauta un adaptor de la E12 la E14 si ai sanse rezolvi problema. Dar nici adaptorul nu-i chiar pe toate drumurile.

Dupa ce ai rezolvat aspectele astea, iei si lampa.

#7376
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
Aveti idee ce e soclul ala E-12?
Inteleg ca trebuie sa gasesc niste becuri LED la 220V, care sa se potriveasca in soclurile E-12.

#7377
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
Da, nu sunt becuri LED E12 la 220V, in forma de lumanare.

Edited by cumparator, 09 November 2021 - 17:38.


#7378
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In notatia E-12, nr. 12 reprezinta diametrul filetului.

https://www.lamps-on...bulb-difference

La o prima cautare pe google "bec LED E12 site:.ro", se gasesc si la noi becuri cu soclu E12, desi sunt mult mai raspandite E14 si E27.

Edited by kolfleading, 09 November 2021 - 18:24.


#7379
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
Da, am gasit si eu chestia cu diametrul. Pare ca sunt, dar de fapt sunt E14. Au unii incandescente, dar chioare rau, 7W.

#7380
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Ia unul in care poti fixa si lumanari ca vine blackoutul :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate