Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#7381
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdell99, on 09 noiembrie 2021 - 19:40, said:

Ia unul in care poti fixa si lumanari ca vine blackoutul Posted Image

Posted Image  Nu e practic, ca pica ceara in cap. Dar se poate atarna o lanterna frumoasa.

#7382
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 22.11.2003
Ii montezi niste dulii E14 si e rezolvata problema
Cat costa candelabrul ala?
Ca pe langa transport, aici trebuie sa mai platesti TVA la costul total (produs+transport), ceva taxe de import, etc

#7383
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc. Nu merita chiar atata efort.

#7384
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcumparator, on 09 august 2021 - 17:54, said:

Voi ati pus tot usa de lemn. eu, daca pun de PVC, voi avea niste zone de perete de finisat la exterior.
Pin' la urma ai mai facut ceva cu usa? Intreb pt un prieten... :D
(de fapt, mi-e lene sa caut.... am citit inainte, nu-mi amintesc sa fi vazut... si acu' chiar n-am timp. caut pozele cu glicinele, sa-i arat lui @kevo, sa i se umfle buza... :D)

#7385
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View Postviotl, on 06 iunie 2022 - 17:43, said:

Pin' la urma ai mai facut ceva cu usa? Intreb pt un prieten... Posted Image
(de fapt, mi-e lene sa caut.... am citit inainte, nu-mi amintesc sa fi vazut... si acu' chiar n-am timp. caut pozele cu glicinele, sa-i arat lui @kevo, sa i se umfle buza... Posted Image)

N-am facut nimic cu usa. Nu am gasit pe nimeni sa imi faca o usa de PVC, nici nu-mi mai raspund a doua oara la telefon. Am decis sa astept criza, cand n-o sa mai aiba comenzi.
Am pus un prag acolo, intra mai putina apa cand bate ploaia dinspre vest, dar tot intra. Ploaia, caldura si frigul.

Altfel, imi place mult la casa. Sunt putin depasita cu gradina, am 2 joburi care s-au si complicat in ultimul timp si de exemplu n-am avut timp sa tai pomii fructiferi. Cand am cautat pe cineva, era prea tarziu. Au crescut acolo claie peste gramada.
Mai am de aranjat holul (unde doarme cainele cel nou, asa ca sunt niste restrictii), de luat lampi la etaj. N-am aranjat nici dulapurile la bucatarie, sunt pe jumatate goale. Mai trebuie sa chem si electricianul o tura. O sa fac niste poze intr-o zi.

Avem tevi de apa si canalizare pe strazile comunei de ani de zile si asa au ramas. La un moment dat aparuse o stire ca i-au prins pe astia din administratie ca furasera 1 milion de EUR, asa ca presupun ca s-a oprit investitia.

Cainele meu batran a murit in iarna, la 14 ani si jumatate si a fost nasol. Dar a apucat sa predea stafeta.

Attached Files


Edited by cumparator, 07 June 2022 - 19:24.


#7386
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Pomii se pot corecta in toamna-iarna-primavara. Repaus vegetativ sa fie.

#7387
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
La mine vine cineva sa ii taie in fiecare primavara... dar mi se pare ca ii taie cam tare.
Anul asta nu au deloc rod. Am vreo 3 meri, 2 ciresi, un visin, un par, un cais si un piersic.

Am gasit vreo 2 cirese si 2 pere.

#7388
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Nu cred ca e de la taiat. E suficient o noapte cu bruma potrivita. sau o ploaie acida.

#7389
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Nici la mine nu au. Cred ca din nou am o pruna si vreo 20 de cirese. Ai mei sunt prea inghesuiti sau cine stie ce nu le place. O sa mai tai din ei.

#7390
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postviotl, on 08 iunie 2022 - 04:50, said:

Nu cred ca e de la taiat. E suficient o noapte cu bruma potrivita. sau o ploaie acida.
Corect. Anul asta caldura a venit cu intarziere dupa ce au dat mugurii. Asa ca toate fructele s-au dezvoltat mai greu, cel putin o saptamana intarziere.

#7391
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu, cred ca gresesc eu ceva. In afara de anul trecut, cand am avut o gramada de migdale, nici un pom nu a facut cine stie ce si asta de 5 ani.
Nucul nu a avut nici o nuca pana acum si nici anul asta n-o sa aiba. Au fost cateva mere si cateva nectarine, vreo 5 prune. Anul asta la fel. E ridicol. Nu fac flori, nu ca le distruge bruma sau frigul.
Am decis sa tai prunul, ca umbreste solarul.
Cainele meu si-a luat o pisica. Ii vad tot timpul fugarindu-se prin curte.

Attached Files


Edited by cumparator, 10 June 2022 - 10:48.


#7392
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am scos 9 pruni. Am pus aluni in loc. Pe langa ca nu faceau prune, nu faceau nici umbra. Pe la jumatatea lui August le cadeau toate frunzele. S-au facut in schimb ciresele de Mai. Si nuci sunt. Un mar are mere, celalalt nu. Casie si piersici deloc.

#7393
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Ce e cu prunii din ziua de azi? Chestia e ca prunele mele sunt foarte bune la gust, de aia am tot ezitat.

#7394
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Langa Brad, intr-un sat nu s-au mai facut prune de vreo 20 de ani. In niciun an. Dar se fac bine merele. Si nu e poluare acolo, e un sat inconjurat de dealuri impadurite. Langa Faget se fac prunele cam odata la 10 ani. Dar aici se fac bine strugurii.

#7395
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Care o fi explicatia?

#7396
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu cred ca au devenit foarte sensibile in timp din cauza factorilor din mediu - temperaturi din ce in ce mai ridicate, cantitati de apa [ba ploua de nu se mai opreste ba nu e strop de ploaie luni la rand]. La fel si cu fertilizarea /stropirea lor, nici nu stii ce sa faci, sa le lasi sa lupte singure sau sa moara incet si sa pui altele cu speranta ca nimeresti un hibrid mai rezistent.   Apoi daca incepi cu stropitul trebuie sa fii perseverent ca altfel le pierzi sigur... La noi au murit pe rand caisi, ciresi, parul anul asta nu a facut nicio floare dupa ce vreo 2 ani a facut destul de multe pere. Eu am observat ca si animalele au devenit mai predispuse la boli, nici maidanezii sau pisoii de pripas nu mai sunt ce au fost, tot numa cu pastile si mers la veterinari periodic...

Edited by dell99, 14 June 2022 - 10:44.


#7397
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Am chemat pe cineva sa goleasca fosa. Cum se face, se goleste si dupa aceea pun eu apa cu furtunul?
Am o problema cu drenul, exista lichid in capatul lui, unde am o gura de vizitare. Totusi, canalizarea functioneaza, apa se scurge.

#7398
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 22.11.2003
Da, trebuie sa o umpli cu apa.
Altfel, daca ai norocul de o ploaie foarte abundenta, iese din pamant ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate