Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#6409
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 lupu2, on 22 februarie 2019 - 14:05, said:

Mda, se pare ca taberele erau un pic cam neclare pe ici pe colo, sau cam fluide

Mie mi se pare ca Columna lu Traian a fost sculptata la Holiud

Edited by criztu, 22 February 2019 - 19:35.


#6410
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

 criztu, on 22 februarie 2019 - 19:25, said:

Mie mi se pare ca Columna lu Traian a fost sculptata la Holiud

Columna e evident o opera de propaganda menita sa-i faca sa arate cat mai bine si cat mai breji pe romani in frunte cu Traian. Dar eu nu ma refeream doar la Columna ci si la ce mai scapa Dio Cassius mai tarziu (poate chiar fara sa-si dea seama), ca de la el, nu de pe Columna aflam ca multi bravi romani trecusera si treceau in tabara lui Decebal. Atat de multi incat Traian s-a vazut fortat sa mentioneze asta in primul tratat de pace (ala de care tot Dio zice printre randuri ca s-a semnat in urma santajului cu sora lui Decebal) in care cerea ca Decebal sa nu-i mai primeasca in Dacia.
O fi fost vreo emigratie romana in Dacia, cine stie, un fel de brain drain. Veneau cica si ingineri militari specializati in constructia masinilor de razboi, pe langa faptul ca dacii i-au impus lui Domitian sa le trimita d-astia si inainte, pe langa sume de bani anuale si libertate totala pentru negustorii daci din imperiu. Practic Decebal primea tribut de la romani pana sa ajunga Traian imparat si sa se puna si el un pic pe picioare. Exista cu certitudine si un comert sanatos intre cele doua puteri (de unde si numarul mare de denari romani batuti in Dacia) si foarte probabil si multi daci si traci care isi faceau de lucru pe la Roma (de unde si faza cu Sica si sicarii, ei au introdus arma si au facut-o faimoasa in Roma din pct asta de vedere).

De fapt diferenta de nivel s-a vazut la incheierea pacii dintre Decebal si Domitian, cand Decebal nici n-a catadicsit sa se-ntalneasca cu maritu imparat, la trimis pe frate-su Diegis in loc.

#6411
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 05.08.2015

 criztu, on 21 februarie 2019 - 09:11, said:

moară > morișcă > moriști
o grama de constructii similare: Vărăști, Bărăști, Mărăști, Dărăști

latinescul olla > olan > olanești
o grama constructii similare: Bucur > Bucuresc > Bucureșci, Dan > Danesc > Daneșci, batranești, Bărcănești, Drăgoteşti, Candești - slavizat latinizat medievalizat Kandeshchy

sg. etimon + escu <=> pl. etimon + esti

-ishte doar in sagudata, o limba in care esti singur fluent

#6412
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Mount_Yerrmom, on 25 februarie 2019 - 15:21, said:

sg. etimon + escu <=> pl. etimon + esti
-ishte doar in sagudata, o limba in care esti singur fluent

ti-am dat din dictionar:
latinescul 'battuere' > bate > batiste - https://dexonline.ro...
latinescul 'pomus' > pom > pomiste  - https://dexonline.ro...
latinescul 'rarus' > rar > rariste - https://dexonline.ro...
latinescul 'granus' > grane > graniste - https://dexonline.ro...
latinescul 'fanum' > fan > faniste - https://dexonline.ro...
latinescul 'vallis' > vale > valiste - https://dexonline.ro...
latinescul 'bovarius' > bou > boariste - https://dexonline.ro...

et. nec. ieliste - https://dexonline.ro...
et. nec. cf. 'vraf' - vraiste - https://dexonline.ro...
cf. maghiar 'galad', rus 'gluda' - glodiste - https://dexonline.ro...
germana 'arest' > ariste - https://dexonline.ro...

grohot > grohotis
repede > repezis
piatra > pietris

roman > romanesc > romaneste
om > omenesc > omeneste
prost > prostesc > prosteste

tu esti pur si simplu nevinovat. ca sa intelegi lucrurile astea e greu, dureaza, cere efort, incertitudine, zgaire in necunoscut. tu, ai treaba, n-ai timp sa te chinui sa intelegi.

Edited by criztu, 25 February 2019 - 16:07.


#6413
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 05.08.2015
hai ca te-ai umplut de prostishte pe pieptul paros si paloshul gros...

sufixul -ishte nu are a fwte cu -eshte

primul transforma substantiv>substantiv, al doilea substantiv>adverb si dubleaza sufixul -esc care face din substantiv>adjectiv

-esc / -eshte sunt inrudite [impreuna cu -escu / -eshti] si nu au nicio legatura cu -ishte [nu importa aiureli despre PIE]

Edited by Mount_Yerrmom, 25 February 2019 - 19:23.


#6414
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Mount_Yerrmom, on 25 februarie 2019 - 19:20, said:

sufixul -ishte nu are a fwte cu -eshte
primul transforma substantiv>substantiv, al doilea substantiv>adverb si dubleaza sufixul -esc care face din substantiv>adjectiv
-esc / -eshte sunt inrudite [impreuna cu -escu / -eshti] si nu au nicio legatura cu -ishte [nu importa aiureli despre PIE]

De-aia ti-am si precizat ca tu esti nevinovat.
Iti arat ca in romaneshte e plin de -iș, -eș, -iște, -ește, -uș, -uște, -oș, -oaș, -îște, -ușat, ca sa intelegi cum se construieste pe cuvinte de origine "latina" in rumanieshte.
Tu fiind cioflingar, daca-ti arat forma veche Bucuresci, o sa-mi zici ca e din klingoniana, ca uite in romaneshte nu se scrie romanesce, ci se scrie romaneshte.
Tu n-ai capacitatea de a procesa ca grafia Bucuresci e aproximarea lui Bucureshti
N-ai nici capacitatea de a procesa ca n-ai cum sa ai din latina 'liniste' format in slavica, decat daca limba romana e slava, si ia cuvinte din latina, pe care le formateaza in slava.
Ori. teoria care o tragi tu pe nas, e ca limba romana e o limba latina, care ia cuvinte din slava. Deci ar trebui sa ai invers: cuvinte slave sunt formatate in latineste.

Adica, in latina, ai fi avut Romanicus, nu Romanesc, Romanici, nu Romanesti
ca exemplu de cum formatezi in slava, ia pe Iancu > Iancov > Iancovich > Yanukovich > Yanukovichevichovichauskauskas
sper ca nu te-apuci eroic sa-mi explici ca Iancu e din Iancov, ca te pun sa mi-l conjugi in slava pe Baciu, Suciu, Dâncu, Hâncu, Mutu, Chioru, Dracu, Stanciu, Sancho, Pancho

deci sufixu -escu, -iscus - eg. romanesque, e cica din Late Latin < proto-germanic -ish  - https://www.etymonli...monline_v_12259


latineste 'lenus' > lin > liniste - https://dexonline.ro...
cf. alb. 'moshë' - mostean - https://dexonline.ro...

deci ai cuvant din substrat - moshte

Edited by criztu, 25 February 2019 - 20:44.


#6415
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

 criztu, on 25 februarie 2019 - 20:27, said:

in romaneshte e plin de -ish, -esh, -ishte, -eshte, -ush, -ushte, -osh, -oash, -îshte
asa. si?

 criztu, on 25 februarie 2019 - 20:27, said:

n-ai cum sa ai din latina 'liniste' format in slavica, decat daca limba romana e slava, si ia cuvinte din latina, pe care le formateaza in slava.
zici ca asta e cea mai recenta si finala concluzie tulburatoare la care ai ajuns?

#6416
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 zz_dop, on 25 februarie 2019 - 20:41, said:

asa. si?

zici ca asta e cea mai recenta si finala concluzie tulburatoare la care ai ajuns?

esti prea poetic boss, nici nu inteleg ce vrei sa sugerezi

#6417
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 05.08.2015

 criztu, on 25 februarie 2019 - 20:27, said:

De-aia ti-am si precizat ca tu esti nevinovat.
Iti arat ca in romaneshte e plin de -iș, -eș, -iște, -ește, -uș, -uște, -oș, -oaș, -îște, -ușat, ca sa intelegi cum se construieste pe cuvinte de origine "latina" in rumanieshte.
Tu fiind cioflingar, daca-ti arat forma veche Bucuresci, o sa-mi zici ca e din klingoniana, ca uite in romaneshte nu se scrie romanesce, ci se scrie romaneshte.
Tu n-ai capacitatea de a procesa ca grafia Bucuresci e aproximarea lui Bucureshti

Crezi tu ca nu am capacitatea de a procesa dar spui prostii. In loc sa te referi la ce zic eu, inventezi ce-as putea zice, si da-i, si lupta

Atata prostishte ca pe capul tau mai rar mi-a fost dat sa vaz

+++

LE, Iancu, Stancu, Dancu sunt nume slavonesti Ianko, Stanko, Danko, o zgudui de-o rupi

Edited by Mount_Yerrmom, 25 February 2019 - 21:15.


#6418
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Mount_Yerrmom, on 25 februarie 2019 - 21:10, said:

LE, Iancu, Stancu, Dancu sunt nume slavonesti Ianko, Stanko, Danko, o zgudui de-o rupi

Demonstreaza, strambalemnule. Demonstreaza ca Stanko nu e din Stanica Stancul, Danko nu e din Danica Dancul, Ianko nu e din Ionica Iancul.
esti pur si simplu robot, nici nu stiu de unde ai prins virusu prin ce mufa ti-a intrat pasarica ca Ianko e slavonesc, auzi, slavonesc =)) bine ca nu e polonezesc


An often cited peculiarity of Romanian, which it shares with Aromanian, Megleno-Romanian, and Istro-Romanian, is that, unlike all other Romance languages, the definite articles are attached to the end of the noun as enclitics (as in Bulgarian, Macedonian, Albanian, and North Germanic languages)

Like most Slavic languages, with the exception of Bulgarian and Macedonian, Polish uses no definite or indefinite articles. A noun such as kot may mean either "the cat" or "a cat".

Ai vazut, fatalitate? Bulgarii si Macedonenii, Albanozii si Rumuntzii, bata-i Dumniezo sa-i bata.


fii antena cioban albanez

Edited by criztu, 25 February 2019 - 22:06.


#6419
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 05.08.2015

 criztu, on 25 februarie 2019 - 21:42, said:

Demonstreaza, strambalemnule. Demonstreaza ca Stanko nu e din Stanica Stancul, Danko nu e din Danica Dancul, Ianko nu e din Ionica Iancul.

Tampenii

In romaneste nu exista astfel de nume [Dan, Stan<Stanislav] decat imprumutate. Ele inseamna ceva in slavoneste si nimic in romaneste

In ceea ce priveste Io[a]n, el nu ajunge niciodata Iancu ci in ... Ionel, Ionica

Edited by Mount_Yerrmom, 25 February 2019 - 22:19.


#6420
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Mount_Yerrmom, on 25 februarie 2019 - 22:16, said:

In ceea ce priveste Io[a]n, el nu ajunge niciodata Iancu ci in ... Ionel, Ionica

iar Ionitza e slavonesc Posted Image

#6421
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 05.08.2015

 criztu, on 25 februarie 2019 - 22:24, said:

iar Ionitza e slavonesc

Demonstreaza

Edited by Mount_Yerrmom, 25 February 2019 - 22:30.


#6422
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

 Mount_Yerrmom, on 25 februarie 2019 - 21:10, said:

LE, Iancu, Stancu, Dancu sunt nume slavonesti Ianko, Stanko, Danko, o zgudui de-o rupi
nu-s de origine. sunt si la slavi. de ce, n-am idee, dar e loc de dat cu presupusul.
particula -ko e mare schema in balcani, in greaca spre exemplu.
si apoi desigur, este quo chiar si in latina, care ce inseamna, nu stiu.

#6423
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Mount_Yerrmom, on 25 februarie 2019 - 22:16, said:

Tampenii
In romaneste nu exista astfel de nume [Dan, Stan<Stanislav] decat imprumutate. Ele inseamna ceva in slavoneste si nimic in romaneste
In ceea ce priveste Io[a]n, el nu ajunge niciodata Iancu ci in ... Ionel, Ionica

Stână, stâncă, stană de piatră, stăncuță (pasare), ste-jar, stâlp, samd.

Toate acele fortari provin din gresita intelegere a istoriei, nerecunoasterea antichitatii slave, unflarea rolului romanilor desi romanii nu erau cu nimic superiori hunilor, ambele populatii aflandu-se pe acelasi nivel major de dezvoltare, tot in epoca fierului.

Nu am fost niciodata latini, in schimb am fost „proto-italici” ori vesticii au fost „proto-balcanici”, iar zestrea slava este una comuna proto-IE, cat si proto-slava prin asimilarea constanta de triburi slave de catre daci.

#6424
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 05.08.2015

 Infinitty, on 26 februarie 2019 - 09:12, said:

Stână, stâncă, stană de piatră, stăncuță (pasare), ste-jar, stâlp, samd.

E clar, unui nene de la stana i s-a zis Stan...

 zz_dop, on 25 februarie 2019 - 23:02, said:

nu-s de origine. sunt si la slavi. de ce, n-am idee, dar e loc de dat cu presupusul.
particula -ko e mare schema in balcani, in greaca spre exemplu.
si apoi desigur, este quo chiar si in latina, care ce inseamna, nu stiu.

nu vorbeam de particula vietii ci de radacina peste care vine particula

radacina slava + sufix slav

Edited by Mount_Yerrmom, 26 February 2019 - 10:38.


#6425
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Mount_Yerrmom, on 26 februarie 2019 - 10:37, said:

nu vorbeam de particula vietii ci de radacina peste care vine particula
radacina slava + sufix slav

Te asigur de simpatia mea, pt ca ti-am zis, fara tine, nu mai avem latinofani contra cui sa ne contram
de ex. numele Stoica. O sa-mi zici ca din Stoiko, si ca Stoi inseamna ceva in slava, si dup-aia sufixat in slava, si dup-aia hai, la joaca, ne-am recitat poiezia
cand de fapt Stoicus e cica din latina, cica din greaka Stoikos, deci ai bwelit-o cu Stoiko, Stanko radacini slave ca te-a pishkat aseara un tzintzar de chelie pe tine

deci te astept sa vii cu o demonstratie ca Stanko, Ianko, Sancho si Pancho sunt de origine in slava si ce ar putea sa inseamna.
daca crezi ca glumesc cu Sancho Pancho, astea is nume bulgaresti si sarbesti si macedonene - bagi frumos "pancho bulgaria" sau "Сънчо" pi gugal

Edited by criztu, 26 February 2019 - 12:05.


#6426
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 05.08.2015

 criztu, on 26 februarie 2019 - 11:44, said:

...cand de fapt Stoicus e cica din latina, cica din greaka Stoikos, deci ai bwelit-o cu Stoiko, Stanko radacini slave ca te-a pishkat aseara un tzintzar de chelie pe tine

Câcat. Te invarti ca cainele in jurul propriului câcat cautand sensuri ascunse in modul in care se incovriga in iarba.

La aia ii zice omofonie. Cu atat mai mult cu cat ai substantiv propriu [stoicu/stoiko] vs adjectiv/substantiv comun [stoic].

Si silabisirea ar trebui sa-ti spuna ca aiurezi: stoi - ko vs sto - i - kos

Tu vezi pattern-uri acolo unde nu sunt. Esti un fel de neaflorica pe steroizi. Si pentru ca asta trebuia sa poarte un nume li s-a zis simplu critza.

Edited by Mount_Yerrmom, 26 February 2019 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate