Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Ce ati facut azi, in solar sau gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3777 replies to this topic

#3673
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005

View PostGeoMar, on 14 mai 2023 - 17:29, said:


Parintzele, este de test aceste "mizerii" in solar. Nu imi place/convine, le dau afara, sunt demontabile.




Da. ok, este tuta, am fost la un  centru si am cerut ceva pentru tuta, mi-a recomandat/dat Affirm, este ok ?
Sau daca stiti ceva mai bun, va rog sa imi spuneti, nu conteaza pret, sa pot combate tuta.....


1. Eu ma refeream la ce ai plantat.
Poate limbajul a fost dur, aparent, însă va trebui sa înveți ca munca ta și timpul valorează mult mai mult decât alte lucruri și ca nu are rost sa plantezi soiuri sau hibrizi de o calitate slaba.
Știu ca 3 greu sa găsești lucruri bune, pt ca producătorii de răsad nu pot produce marfa din sămânță scumpa, nu o pot vinde, ar costa mult rasadul... Însă treaba ta e sa îți rezolvi situația și dacă trebuie îți faci tu rasadul.
Chiar dacă plantezi mai târziu tot e mukt mai bine decât sa cultivi porcarii pt ca nu ai găsit altceva mai bun


Nu am nimic cu prejos, dar aia e o planta care se pune devreme,. Foarte devreme, și se scoate la 1 iulie cel târziu.
Oricum se capaceste singura, când o plantezi devreme după 3 sau 4 etaje, csnd o plantezi mai târziu și nu e stresata și bubuita după 4-5...

Pai de ce ocupi tu locul când poți avea o planta care sa ducă pana în noiembrie?
La fel și cu celelalte.. Colibri.. Un gunoi de fruct.
0lanta superba, produce în draci dar roșia e mâncare pt porci.

La asta ma. Refeream, putem comenta toate varietățile din solar, idee 3 ca sunt cel mult mediocre fata de ce poți cultiva... 3 păcat de munca, disciplina și timpul sau banii tai sa nu cultivi lucruri de. Calitate.


2. Al doilea motiv pentru care cumpărarea de răsad e o idee proasta azi...
Tuta...

Dacă te pricopsesti anul asta o sa te lupți în van ani de zile cu ea.. Iernează în și-l și încă nu sunt sigur nici ca o dezinfectare totala a solului o poate eradica.... Mai vedem...

Întrebi de. Stropit...

Pe scurt, 3 greu spre imposibil sa o controlezi, și 8ti spune asta, cu toată lipsa de modestie care ma caracterizează, unul care știe ce spune.

Cu affirm te speli pe dinți....
Lăsând gluma, da, e bun. Doar ca bun e și vertimec ul șimplu, bune sunt și insecticide le de soc, bun e și coragen ul.
Combinate toate, câte 2 sau toate 3 categoriile.
Plus uleiul de neem sau produsele derivate din acesta.

Problema 3 ca tot e foarte dificil de combatut.

E mult de vorbit.

Ce trebuie sa daci tu?

Iei affirm PLUS CORAGEN.
APOI te înarmezi și cu vertimec, și cu un liretroid gen karate sau decis.
Si mai sunt dwr deocamdată ajunge.

Coragen la. Fiecare stropire plus vertimec sau affirm plus ceva de soc gen decis sau karate.

Pui și un Foliar dacă tot stropești și dai.

Dai la 7-10 zile acum, eu as da la 5 primele 2 stropiri.

Apoi la 7g10 următoarea. Apoi încă una.. Funcție de temperatura timpul poate sa scadă, cu cât mai cald mizeria evoluează mai rapid...

Scopul acestui efort susținut este sa te asiguri ca tuta nu începe sa se înmulțească la tine în solar.
E vital acum sa dai cele 2 tratamente consecutive și apropiate sa omori orice ou care e pe frnze

0t ca asta ai, oua pe frunze.

Implicit, trebuie sa elimini orice foliola afectata, o pui în punga și o arzi cu parlitorul de porc.
Zilnic măcar iei fiecare planta și o analizezi atent, elimini imediat tot ce e suspect.
Nu lași frunzele pe jos ca molia își vede de treaba(larva)


Când stropesti ești atent și dsca zboară vreun adult(molie).. Vor apărea pobabil...
De aia bagi karate sau decis, ca insecticid de soc pt a omora adulții.



Minim o luna urmărești plantele, aduni frunzele, stropești ceas...
Acum nu întârzii și nu sari tratamentele cele 2, ca să nu lași ouăle alea sa eclozeze.. Ce apuca sa între în frunză aduni... Șamd.. Sa nu ai peste o luna nici oua pe frunze nici pupe în sol...

Dacă nu te ții de treaba îți garantez ca la 1-15 august trebiie sa. Le. Scoți și apoi e circ sa mai poți cultiva roșii acolo...

Asta pana când tuta nu va supraviețui lejer afara și nu se va întinde infestarea teritoriului dinspre zonele legumicole intensive spre restul zonelor.... După aia oricum ne vom distra toți...

Așadar, vezi cum faci sa începi de la anul sa cultivi chestii care sa merite munca, e păcat sa muncești pt mizerii.. Si grija mare acum, măcar o luna, o luna și ceva, bubuie cu stropeli și aduna zilnic frunzele afectate, ca să oprești infestarea.... Nu te juca pt ca stropit ul. Asa cum ti-l imaginezi tu nu te ajuta absolut deloc...

Spor și mare atenție...

PS. Mai bine ootravesti acum ca toți dracii decât sa ai de stropit este o luna jumate... Atunci oricum vei stropi degeaba și nu mai rezolvi nimic iar de timp de așteptare nu poate fi vorba... Adică mai bine le scoți dacă vrei sa nu te nenorocești pt anii viitori..




#3674
GeoMar

GeoMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.01.2008

View Postparintele, on 14 mai 2023 - 18:48, said:

1. Eu ma refeream la ce ai plantat.
Poate limbajul a fost dur, ...

2. Al doilea motiv pentru care cumpărarea de răsad e o idee proasta azi...
Tuta...


Întrebi de. Stropit...

Pe scurt, 3 greu spre imposibil sa o controlezi, și 8ti spune asta, cu toată lipsa de modestie care ma caracterizează, unul care știe ce spune.

Cu affirm te speli pe dinți....
Lăsând gluma, da, e bun. Doar ca bun e și vertimec ul șimplu, bune sunt și insecticide le de soc, bun e și coragen ul.
Combinate toate, câte 2 sau toate 3 categoriile.
Plus uleiul de neem sau produsele derivate din acesta.

Problema 3 ca tot e foarte dificil de combatut.

E mult de vorbit.

Ce trebuie sa daci tu?

Iei affirm PLUS CORAGEN.
APOI te înarmezi și cu vertimec, și cu un liretroid gen karate sau decis.
Si mai sunt dwr deocamdată ajunge.

Coragen la. Fiecare stropire plus vertimec sau affirm plus ceva de soc gen decis sau karate.

Pui și un Foliar dacă tot stropești și dai.

Dai la 7-10 zile acum, eu as da la 5 primele 2 stropiri.

Apoi la 7g10 următoarea. Apoi încă una.. Funcție de temperatura timpul poate sa scadă, cu cât mai cald mizeria evoluează mai rapid...

Scopul acestui efort susținut este sa te asiguri ca tuta nu începe sa se înmulțească la tine în solar.
E vital acum sa dai cele 2 tratamente consecutive și apropiate sa omori orice ou care e pe frnze

0t ca asta ai, oua pe frunze.

Implicit, trebuie sa elimini orice foliola afectata, o pui în punga și o arzi cu parlitorul de porc.
Zilnic măcar iei fiecare planta și o analizezi atent, elimini imediat tot ce e suspect.
Nu lași frunzele pe jos ca molia își vede de treaba(larva)


Când stropesti ești atent și dsca zboară vreun adult(molie).. Vor apărea pobabil...
De aia bagi karate sau decis, ca insecticid de soc pt a omora adulții.



Minim o luna urmărești plantele, aduni frunzele, stropești ceas...
Acum nu întârzii și nu sari tratamentele cele 2, ca să nu lași ouăle alea sa eclozeze.. Ce apuca sa între în frunză aduni... Șamd.. Sa nu ai peste o luna nici oua pe frunze nici pupe în sol...


Așadar, vezi cum faci sa începi de la anul sa cultivi chestii care sa merite munca, e păcat sa muncești pt mizerii.. Si grija mare acum, măcar o luna, o luna și ceva, bubuie cu stropeli și aduna zilnic frunzele afectate, ca să oprești infestarea.... Nu te juca pt ca stropit ul. Asa cum ti-l imaginezi tu nu te ajuta absolut deloc...

Spor și mare atenție...
...

Ok @parintele, nu m-am suparat, nu am de ce, de aceea am postat si intrebat aici, eu sunt incepator si vreau sa invat, orice sut in fund este un pas inainte.
Am luat astazi cele necesare, mai putin uleiul de neem, nu l-am gasit:

Attached File  IMG_20230515_162935.jpg   378.2K   19 downloads

Acum cand scriu am stropit deja cu acest "cocktail", da am cules toate frunzele, le-am pus "bine" deocamdata, urmeaza incinerarea lor.
Da ai avut dreptate, cand am rupt frunzele afectate, se miscau plantele si am  vazut 1-2 maxim adulti, am fost atent dupa cele spuse de tine.
Urmeaza peste 5 zile inca un stropit, sper sa trec cu brio peste momentul asta urat.
Am sa le monitorizez o luna, doua, cat este nevoie, le aplic tratamentul, curat ce este suspect, sper sa scap, sau sa minimalizez cat mai mult, spre zero,  efectul ei.

Despre rasaduri, pana ajung sa imi pun eu propriul rasad, posibil anul urmator, pe astea le-am avut, pe astea le-am pus, or fi mizerii, dar pana ajungem la ceva bun, performant, cred ca majoritatea am inceput cu "mizerii" apoi am avansat.
Trebuie sa vad ce soiuri mai bune, recomandate, primesc ca si raspuns, soi ca si gust, fruct, productie, rezistenta la boli, etc.

#3675
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
Nu am semne de tuta deocamdata, am feromoni dar mi-e frica sa pun capcana, sa nu le atrag cumva din afara solarului.
Din cate am citit, cand ajung sa zboare si sa depuna oua, inseamna ca sunt deja destule in pamantul din solar.

#3676
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Daca le atrage nu le si anihileaza?

#3677
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Geomar:

Dacă ai adulți e cam nasoala treaba.

Ca tratament baga și insecticide le. De soc sa omori și adulții.
Coragen și avermectine(vertimec, affirm) ca să încerci să omori ouăle și apoi larvele când eclozeaza din ou și încep sa mănânce intrând în frunza(asta face coragen ul)

Zilnic urmărești și aduni orice frunză cu inceout de a fi mancata de larve.


Fsci vreo 3 astfel de tratamente, măcar unul după ce ai câteva zile bune(o. Sapramana) după ce nu mai găsești frunze mâncate...

Apoi mai vedem


Repet, trebuie sa fii foarte atent, prezent zilnic și sa te ții de tratamente și de adunat frunze.

Câteva capcane pot fi de ajutor, foarte important uleiul de neem, folosit independent de tratamentele chimice ajuta.... Chiar dacă nu omoară neaparat(e discutabil cât de otrăvitor e), acesta e foarte repetent...
Din studii reiese ca e destul de eficient, personal am folosit neem încă dinainte sa se fi auzit de el pe forum   în alte scopuri, și am văzut pracric eficienta ca repelent....faptul ca și ucide ceva pt mine e un bonus, dacă e.. Bine, dacă nu.. Iar bine, eu îl consider dowr repelent...

Cat despre soiuri.... Ai timp, mai citește forumul și o sa găsești tone de discuții...
Poate o sa ramai cu impresia ca niicuj soi sau hibrid nu e vreo minune... Unii lauda, alții strâmbă din nas...

E o greșeală sa înțelegi astfel.
Diferențele sunt foarte mari.. Da, nu exista perfecțiune și la fructe exista factorul subiectiv.. Ce îmi. Place mie poate altuia i se. Pare asa și asa...
DAR... când faci un pas în spate astea sunt de fapt fineturi, detalii... De departe se vad clar diferențele s ele sunt mari...

Comparație... Logan vs altele... Da, unii prefera Audi, alții wv, alții te miri ce altceva.... Da, alea au hibe și minusuri... Sunt scumpe.... Sloganul 3 bun și el în unele circumstanțe.. Pt unii nu merita sa ia o. Mașina buna
..
Totuși, cand te dai nițel înapoi unele sunt mașini și loganu e un paradox...


#3678
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006

View Postsubway_guru, on 15 mai 2023 - 22:10, said:

Daca le atrage nu le si anihileaza?

Ba da, ar trebui sa atraga masculii si sa se lipeasca pe hartia aia. Stiu si eu daca nu scapa unii pe acolo, sa-si faca de cap?

Anul trecut cand am pus poze cu tomatele si mi-a spus Corsica de tute, erau puzderie de oua pe plante. Incredibil de multe. Am dat cu Mospilan si au murit, dar erau si puzderie de adulti in pamant, asa ca au depus la loc. Trebuie tinute cumva in frau de la inceput.

Edited by cumparator, 16 May 2023 - 14:10.


#3679
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Cum ai văzut tu puzderia de oua? Și, presupunând ca. Le-ai văzut, de unde stii ca erau fix de tuta?

#3680
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Ca sa vezi oua trebuie mai intai sa vezi ceva adulti…care sa le depuna!

Edited by subway_guru, 16 May 2023 - 17:43.


#3681
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Tuta se răspândește nu asa cum presupun unii, ca zboară pe nu știu unde și vine de la vecini..încă e rara pt asa ceva cu excepția bazinelor legumicole.

Ea se răspândește prin răsad.
Aia cwre fac răsad în general provin din bazinele lefumice, 95% din marfa e din acele sate...
Nu tot prostul poate produce răsaduri în cantități mari și ieftin, pt asta trebuie și know-how și condiții cât de cât.. Asa primitive dar pt foarte mulți aceste doua elemente nu exista.

Cum la aia e imposibil de controlat tuta, in majoritatea cazurilor fiind dezastru, e foarte simplu sa iei răsaduri full de oua.

Un alt aspect e ca primăvara devreme, temperaturile fiind scăzute, evoluția e lentă și te pomenești abia peste o luna cu frunze mâncate...
Vara în 7-10 zile ai o generație sau ma rog, sa zicem pana în 14...
Acum fiind răcoare lucrurile se mișcă mult mai lent.

De aia 3 și o mare problema și eu zic pe aici niște grozavii care par aberante pt mulți.
Oamenii nu își dau seama și cum mulți au Solarii pt ca afara nu mai merge bine aproape nimic, în solar e imposibil. De eradicat cu mujloace ieftine sau facile.
Asa ca. E vital sa încerce oameniinsa întârzie cât mai mult sa se pricopseasca.....
În câțiva ani oricum va fi inutil pt ca   având și iernile astea calde, va fi infestatie majora afara și ala va fi momentul în care va trebui schimbata arhitectura Solariilor folosite de cei mai mulți dintre noi, fără plase va fi dezastru.




#3682
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 28.12.2010
Eu chiar incepusem sa ma gandesc daca nu cumva ma chinui prea mult cu plasa asta de umbrire. Dar ai dreptate viitorul nu cred ca ne va aduce altceva decat calduri si mai mari

#3683
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Cred ca parintelul vorbea de plase anti-insecte.

#3684
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Evident, despre asta vorbeam.


#3685
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
Am facut poza asta dupa cateva ore dupa ce am pus capcana. Dupa cateva zile nu mai era nici 1 cm2 liber acolo. Nu exagerez daca zic ca am inghitit cateva. Si am avut 2 capcane, la un solar de 25mp.
In martie, cand era cald, daca zgariai pamantul misunau pe acolo.
Am vazut prima frunza gaurita prin iunie, dar n-am stiut ce e.

Attached Files


Edited by cumparator, 16 May 2023 - 21:11.


#3686
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 28.12.2010
Pai atunci le crestem in casa:((( Deja avem plase antitantari ce ne mai deranjeaza vreo cateva zeci de ghivece in casa?
Eu deja vreau sa stropesc in draci cu insecticide macar pana leaga vreo 2-3 roduri. Cu fungicide nu ma agit decat daca sunt ploi masive in iunie. Dar sunt speriat de viroze.
Anul trecut am avut vreo 70 poate 80 de rosii nu mai stiu exact. Pe toate le-au lovit virusurile dar singurele care au fost in picioare pana la moarte ( adica in decembrie ) au fost Klass F1.
Mi-au placut si Aphen F1 dar nu au aceeasi indarjire ca alea Klass. In schimb sunt foarte gustoase. Alea bulgaresti au rezistat ele dar nu au mai legat. Din pacate Country Taste la mine cel putin au fost praf . Desi m-am entuziasmat la o prima rosie dupa aceeea au fost puse in fund de virusuri ceea ce la Klass nu s-a intamplat,  Eu nu pot sa fac solar asa ca trebuie sa ma bat cu ele parte in parte . Gabi spadasinu' si Insectele. Fiecare face ce crede in curtea lui eu unul nu am curaj sa pun alte chestii. Am si Zuccherinele de la Taxon de proba am in continuare si Aurora din semintele de la colegul de la Timisoara care sunt ok dar leaga cam la fel ca alea bulgaresti cu fructe mari. Cate 2-3-4 iar randul din spate 30 de bucati e Klass

Edited by gabiroa, 16 May 2023 - 22:30.


#3687
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006

View Postparintele, on 16 mai 2023 - 18:54, said:

Tuta se răspândește nu asa cum presupun unii, ca zboară pe nu știu unde și vine de la vecini..încă e rara pt asa ceva cu excepția bazinelor legumicole.

Ea se răspândește prin răsad.
Aia cwre fac răsad în general provin din bazinele lefumice, 95% din marfa e din acele sate...


si eu cred teoria asta. eu aveam tuta in sera iar vecinul de peste  strada nu. amandoi cu sere. iar la vecinul alaturat (cultura afara) nu era prezenta.  in ultimii ani am cumparat rasaduri de castraveti si ardei. plus ca bagam din casa ghivecele de ardei iute de peste an. anul asta nu am luat nici rasaduri si nici nu am avut ghivece plante ramase de anul trecut. momentan nu vad urme de tuta si nici oua pe frunze.  dar tot fac un tratament preventiv in weekend.

#3688
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Din fericire, pana când primul etaj/rand de fructe se apropie de larga, avem deja vreo 3 rânduri de flori... Avem probabil prin graidna(protejata sau nu) și ceva ardei, și altele gen vinete, castraveți...

Implicit păianjen sau trips care e bine sa fie controlați atent mai ales la incleutul sezonului pt a nu interfera cu legarea fructelor și pt. A întra în sezonul propriu-zis /vara cu plante sănătoase și libere de dăunători. În caz contrar mai târziu vom avea și pierderi mari și. Probabil va fi nevoie de tratamente mult mai multe și mai agresive.

Prin urmare oricum după plantare avem o perioada în care ar fi înțelept sa tratam plantele.

După, dacă ne ținem de treaba, sunt șanse de a reusi sa controlam situația cu substanțe mai blânde, biologice. Etc...

@bilti

Este evident ca acesta e mijlocul prin care dauantorul călătorește, doar nu își imaginează cineva ca a ajuns în România ca gasca lui Nils Holgerson.

Nu, a venit pe fructe din zonele calde, din sudul Europei sau din estul Europei...

#3689
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbilti, on 17 mai 2023 - 06:07, said:

si eu cred teoria asta. eu aveam tuta in sera iar vecinul de peste  strada nu. amandoi cu sere. iar la vecinul alaturat (cultura afara) nu era prezenta.  in ultimii ani am cumparat rasaduri de castraveti si ardei. plus ca bagam din casa ghivecele de ardei iute de peste an. anul asta nu am luat nici rasaduri si nici nu am avut ghivece plante ramase de anul trecut. momentan nu vad urme de tuta si nici oua pe frunze.  dar tot fac un tratament preventiv in weekend.

Eu nu am luat rasaduri deloc anul trecut. Singurul lucru care a intrat in solar din afara a fost mranita. Ala cu mranita pune si la el in solar si sustine ca, in afara de mranita si nisip din ala galben, am uitat cum ii zice, nu da absolut cu nimic pe rosii si nu a avut nici o problema. Ma gandesc ca minte, desi nu pare si nici nu ar avea de ce.
Sunt la marginea campului cultivat cu cereale, mai au 2 vecini rosii la vreo 50m distanta si ei n-au avut tuta.
Am pus plasa anti-insecte, dar am gasit deja cateva plosnite inauntru. Nu vreau sa dau cu nimic chimic, ca am Voyager X pentru tuta, as incerca cu asta si nu vreau sa-l omoare vreo chimicala.

Edited by cumparator, 17 May 2023 - 07:54.


#3690
GeoMar

GeoMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.01.2008

View Postparintele, on 15 mai 2023 - 23:16, said:

Geomar:

Dacă ai adulți e cam nasoala treaba.

Ca tratament baga și insecticide le. De soc sa omori și adulții.
Coragen și avermectine(vertimec, affirm) ca să încerci să omori ouăle și apoi larvele când eclozeaza din ou și încep sa mănânce intrând în frunza(asta face coragen ul)

Zilnic urmărești și aduni orice frunză cu inceout de a fi mancata de larve.


Fsci vreo 3 astfel de tratamente, măcar unul după ce ai câteva zile bune(o. Sapramana) după ce nu mai găsești frunze mâncate...

Apoi mai vedem


Repet, trebuie sa fii foarte atent, prezent zilnic și sa te ții de tratamente și de adunat frunze.

Câteva capcane pot fi de ajutor, foarte important uleiul de neem, folosit independent de tratamentele chimice ajuta.... Chiar dacă nu omoară neaparat(e discutabil cât de otrăvitor e), acesta e foarte repetent...
...
Am vazut 1 maxim 2 adulti (poate era unu si acelasi).
Aseara am luat la "zdruncinat" fiecare planta, dupa tratamentul aplicat luni seara, nu am vazut sa mai zboare ceva.

Daca tot otravesc, vorba ta, am pus in "cocktail" :  Affirm, Coragen, Decis, Vertimec, Mospilan, Apis, Ciperguard, foliar Stopit (era pe stoc), fungicid Merpan (era pe stoc), am sa repet la 5 zile tratamentul, apoi iar la 5 zile, de verificat ... trec in fiecare seara dupa servici prin ele, momentan NU am mai vazut frunze afectate si vreun adult sa zboare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate