Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Ce ati facut azi, in solar sau gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3782 replies to this topic

#3709
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Buna dimineata!
Ieri am inceput recoltarea la mure si la zmeura. 22 kg mure si 3 kg zmeura. Un coleg pe care il cunoasteti a venit si a preluat toata cantitatea, E al doilea an care achizitioneaza cantitati mai mari. Pentru consum personal. Se anunta un an excelent pentru cultura de mure si zmeura. Am o lista lunga a clientilor. Tot ce culeg se livreaza direct de aici la maxim 2 ore de la cules.
Urmatoarele livrari le voi face tot unor colegi de forum. Dupa implicarea timp de vreo 3 ani, in producerea si cresterea de legume in solar, am renuntat la solar. Multi dintre voi cunoasteti motivele. M-am implicat intens in cultura de mure si zmeura. Am schimbat si inlocuit vreo doua soiuri. Acum totul este perfect. Sustinere pe spalieri, 4 randuri de sarme la distanta de 50 cm una de alta. Irigare prin picurare, Dstanta minima 125 cm intr cuiburi, maxim doua tulpini la cuib.  Prasire manuala. Exclus total ierbicid. Am foto pe tel cu randurile de mure si zmeura, precum si cu rezultatul a ceea ce am cules. Nu stiu cum sa le descarc si sa le postez aici. Dar sunt sigur ca daca le trimit unui vechi si bun prieten de pe forum, cel care este nr. 1 in productia de rasaduri si legume, el va sti cum sa le posteze aici. Le voi trimite lui pe WhatsApp.

#3710
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Completare la postarea lui Iorgu:

Attached Files



#3711
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Multumesc mult Marine pentru ajutor!
Era ziua de 13 octombrie 2013 ora 21 cand am deschis acest topic. Nu stiam absolut nimic despre plante. Plecam de la zero. Ati fost multi colegi care mi-ati indrumat pasii prin sfaturile, sugestiile, parerile voastre. Mi-ati impartasit sincer din experienta voastra. Am selectat si urmat cu cea mai mare atentie imformatiile pozitive si negative care ma faceau in acei ani, 2013-2015, sa stau pe forum pana la orele diminetii. Alaturi de multi dintre voi. Au fost si discutii in contradictoriu, dar in final am avut si am certitudinea ca sunt pregatit si un mare iubitor al vietii vegetale. Viata a cernut si cerne in permanenta valorile umane care au un caracter civilizat de comunicare si socializare pasnica intre semenii nostri. Au ramas la suprafata cei pozitivi in comportament si educatie. Sita nevazuta dar omniprezenta a vietii a cernut si va cerne vesnic. Va multumesc sincer pentru tot ajutorul pe care l-am primit de la voi in acei ani de inceput prin prezenta mea pe forum!
Nu pot uita acele colege care mi-au raspuns sincer la miile de intrebari pe care le aveam!
Am avut o perioada nitel mai lunga in care nu am mai fost prezent aici prin postari. Sper ca sa revin.
Numele acestui user este dat dupa ce am fost ,,ejectat,, mai bine zis banat, de vreo 7 ori de un asa zis moderator. Colegi mai vechi cunosc amanuntele.Nu port dusmanie.
Cred ca fiecare primeste de la viata ce seamana. Voi majoritatea ati semanat cer senin.
Va multumesc!
Toate drumurile voastre in viata sa fie pe culoare verde a semaforului!

#3712
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Buna dimineata!
Timpul, timpul, timpul!
In acesta perioada, cu toate ca ziua este lunga, nu ne ajunge niciodata sa rezolvam ce ne propunem. Agenda noastra este mereu nebifata la ceeace vrem sa facem. O campanie pentru tot ce este vegetal. Incepe maturizarea, recoltarea, valorificarea muncii noastre. Binenteles si procesarea unei parti, pentru sezonul rece. Personal am continuat recoltarea zmeurei si a murelor. Rezultate cu mult peste asteptari. Pe langa infiitare, intretinere, culesul este o munca migaloasa. In special in privinta zmeurei.
Dar pe langa aceasta activitate am reusit aseara sa tund si cei aproximativ 200mp de gazon, dupa care l-am irigat cu ajutorul aspersoarelor.
Am avut solar de 132 mp. A fost ok! Livada cu pomi fructiferi este o placere sa o intretin si sa beneficiez de fructe.
Dar daca doriti sa aveti un gazon sanatos, frumos, uniform si in permanenta de un verde odihnitor, trebuie implicare totala. Pregatire corespunzatoare teren, seminte de o calitate superioara, scarificare intensa de doua ori pe an. Primavara si toamna. Iciodata nu las iarba sa depaseasca 10-12cm. inaltime. Ce tund depun in gramada de compost.
printre picaturi am tuns cele 12 tufe de leusteam. Apoi pregatite pentru sezonul rece.

claudia313
Acum cativa ani mi-a placut pasiune ta pentru trandafiri. Te-am copiat. Am vreo 8 tufe de diferite culori si soiuri. Sunt tare frumpsi, iar eu mandru de ei.  Azi dimineata am eliminat florile care au trecut. Binenteles de la a treia frunza de ele. Evit in acest fel formarea fructelor si eliminarea stresului plantei. Sigur vor aparea noi si viguroase flori.
Va doresc la toti mult spor in tot ce faceti!

#3713
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012
Buna seara, intreb si eu aici ca nu stiu pe ce topic sa pun. Am sfecla rosie pusa in aprilie (rasad) si acum este destul de mare. Oare daca o pun la murat de acum pentru la iarna, tine ? sau e prea devreme? Deja are marimea unui pumn cel putin. Multi mi-au zis sa le irig si sa le las pana la toamna..nu se intaresc pana atunci ?

Attached Files



#3714
GeoMar

GeoMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.01.2008
Ceva poze de prin solar azi :

Attached File  IMG_20230712_192629.jpg   261.18K   33 downloads Attached File  IMG_20230712_192721.jpg   153.09K   31 downloadsAttached File  IMG_20230712_192647.jpg   94.55K   29 downloadsAttached File  IMG_20230712_192712.jpg   85.92K   28 downloadsAttached File  IMG_20230712_192805.jpg   107.42K   30 downloadsAttached File  IMG_20230712_193024.jpg   87.97K   29 downloadsAttached File  IMG_20230712_193007.jpg   108.94K   29 downloadsAttached File  IMG_20230712_192948.jpg   94.32K   29 downloadsAttached File  IMG_20230712_192853.jpg   128.53K   28 downloadsAttached File  IMG_20230712_192903.jpg   84.68K   29 downloadsAttached File  IMG_20230712_192923.jpg   252.8K   37 downloadsAttached File  IMG_20230712_193108.jpg   269.37K   36 downloadsAttached File  IMG_20230702_081433.jpg   179.39K   32 downloadsAttached File  IMG_20230702_081533.jpg   115.07K   26 downloads

Edited by GeoMar, 12 July 2023 - 18:56.


#3715
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.03.2007
La mine asa arata tomatele de afara .

Attached Files

  • Attached File  af1.jpg   608.55K   63 downloads
  • Attached File  af2.jpg   855.82K   61 downloads
  • Attached File  af3.jpg   834.33K   69 downloads
  • Attached File  af4.jpg   838.59K   64 downloads


#3716
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,572
  • Înscris: 27.01.2012
Ați semănat ceva legume de toamnă și vreme răcoroasă și umedă sau vara asta extinsă în toamnă și incredibil de călduroasă și secetoasă a fost un obstacol imposibil de depășit?
Sau așteptați ca iarna asta să fie doar o toamnă foarte întârziată?

Edited by subway_guru, 27 October 2023 - 18:09.


#3717
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012
eu anul trecut pe 3 ianuarie am repicat niste salata..nu a avut nici pe naiba. Maine o sa seman marar, ridichi si salata si o sa pun ceapa si usturoi. Toate in solar

#3718
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,572
  • Înscris: 27.01.2012
Dar în câmp liber ce gânduri și intenții ați avea?…că ar fi fost normal să fie semănate undeva la început de septembrie și acum suntem cu două luni întârziere.

Edited by subway_guru, 27 October 2023 - 19:31.


#3719
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 27 octombrie 2023 - 19:17, a scris:

Dar în câmp liber ce gânduri și intenții ați avea?…că ar fi fost normal să fie semănate undeva la început de septembrie și acum suntem cu două luni întârziere.
afara o sa pun putina ceapa si putin usturoi. Astea le-am pus si la jumatatea lui noiembrie. Altceva nu pun afara

#3720
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,572
  • Înscris: 27.01.2012
Si eu tot usturoi voi planta în noiembrie

#3721
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Azi am ajuns si eu pe la gradina dupa o lunga (dar justificata ) pauza, pregatit fizic si psihic sa defrisez tot
Nu m-a lasat inima, ii mai dau o saptamana

Attached Files

  • Attached File  5.jpeg   155.52K   32 downloads
  • Attached File  4.jpeg   253.74K   36 downloads
  • Attached File  1.jpeg   146.22K   43 downloads
  • Attached File  2.jpeg   101.29K   46 downloads


#3722
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Bravo, Pătrățel! Am lipsit și eu vreo 10 zile din peisaj, după care am constatat ca doar un fir de țucherine ține morțiș să iasă fruntaș în întrecerea pe ramură.
Fruntaș, dar nu așa hotărît ca la tine.
Îl mut în solar, unde am săpat cu drag si spor (mint frumos, nu-i așa?) și unde am să îl las in voia lui cît o vrea.
Iar unde am săpat... arpagic, usturoi, salată, pătrunjel... marunțișuri.

Edited by Taxon, 06 November 2023 - 20:40.


#3723
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
In ultima poza Zucherine sunt. Dreq mai pune 5 fire, doua sau maxim trei la anu'

#3724
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Buna seara colege si colegi!
Azi am avut o zi plina. Aseara am facut un fel de lista mentala ce vreau sa fac azi. M-am incadrat perfect. De la ora 8,00 pana la ora 10,00, am scarificat gazonul. Pana la ora 10,30 am fertilizat cu granule corespunzatoare. La ora 11,30 am verificat si dat drumul aspersoarelor pentru irigare si implementarea fertilizantului in sol. In timp ce apa era pulverizata peste covorul verde, am plantat vreo 5 tufe de trandafiri in zona cu flori. Luati de la un magazin de bricolaj. Mi-au placut mult de tot imaginea lor. Tot de acolo am luat si vreo 4 plicuri cu cepe de dalii. Diferite soiuri si culori. Binenteles ca am respectat modalitatea de introducere in sol. Aveam o zona cam umbrita cu vreo 5-6 cuiburi de lalele. Nu prea le mergea bine. Era cam umbra acolo. Lalelele iubesc soarele. Le-am scos, le-am despartit si am introdus in sol viitoarele dadatoare de satisfactie olfactiva. Binenteles ca am irigat prin picurare si zona floricola. Acolo deja zambilele, narcisele, freziile au intrat in lupta cu dezvoltatrea de primavara. Am servit masa cam pe la ora 14,00. Azi nu am facut somnul de dupa amiaza. Am continuat cu eliminarea resturilor vegetale din elesteu. Am inceput alimentarea lui cu apa. Se apropie sezonul de pescuit. Cel mai mare hoby al meu. Cand merg la pescuit, rar capturez si eu cate un peste, doi. Apoi ei sunt eliberati in acel elesteu. Multi colegi stiu despre ce fac vorbire. Daca tot mai aveam vreo ora si ceva pana la instalarea intunericului, am reusit sa toaletez niste pruni si vrea 5 caisi. Nu a fost greu, pomii sunt toaletati anual.
Am facut comanda pentru inlocuirea tubulaturii la mure, zmeura si capsuni. Are deja vreo 5 ani si s-au colmatat orificiile de picurare. Am primit comfirmare ca vineri este sosita aici.
Toate cele bune voua si o seara linistita sa aveti!

#3725
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Mariane,
Acest forum a avut multe beneficii pentru noi. Ne-a tinut tinut aproape in privinta comunicarii pasnice referitoare la subiectele pe care le-am accesat. Imi este tare dor, pe bune, de acele nopti in care stateam pana dimineata si schimbam sfaturi, pareri, solutii, imformatii, referitoare la activitatea pe care doream sa o accesam. Datorita voua, stii la care prieteni si colege, fac referinta. Am reusit sa penetrez viata din mediul rural si activitatile in domeniul legumelor, fructelor, vegetalelor...
Cei care au fost acum vreo 10 ani pe aceasta arie, majoritatea sunt bine structurati in memoria mea. Binenteles ca au fost si exceptii. dar timpul a fost cel care a cernut valorile vis a vis de profitori si persoane cu un suflet negru.
Valorile si oameni de caracter au ramas, impostorii si cei falsi in comportament au devenit si ramas o ceata care dispare la primele raze de soare.
Sigur vom avea semnale din partea celor oameni de oameni, sa incercam continuarea acestui subiect referitor la activitatile noastre.
Toate cele bune sa fie cu tine si cu prietenii nostri!
Spot maxim in activitatea voastra si sa fiti feriti de daunatori!

#3726
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.09.2019
Nenea Iorgule primesc din ce in ce mai multe plângeri de la persoanele care cumpără mure si zmeura de la matale ca nu au acces la toaletă....nu luăm nici o măsură sa penetram si această problemă ?
In rest noi toti ne bucuram ca ai penetrat cu putere satul românesc, de oameni ca matale are nevoie țărișoara asta să iasă din năcaz 💪💪

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate