Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Ce ati facut azi, in solar sau gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3784 replies to this topic

#3763
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Multumesc Parinte!
Postari mai pe subiect si mai realiste pe toate ariile in  care ai postat nu exista!
Nu am crezut vreodata ca o persoana poate avea  atatea sfaturi, sugestii, recomandari, in atat de varii domenii. Legumicultura, pomicultura, floricurtura, arboricultura, irigatii, piscicultura, viticultura., daunatori si atacuri agresive la plante...
Multumesc vietii ca am avut norocul sa comunicam la un nive live!
Esti si ramai un un factor in activitatea mea..
Multumesc vietii mele a existi!

#3764
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 14.11.2006
eu m-am apucat sa refac sera. dupa 9 ani policarbonatul a cedat si am decis sa trec la acoperis intr-o apa pentru o aerisire mai buna. acum merg pe un policarbonat profesional.

Attached Files



#3765
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 21.11.2021
La multi ani Iorgule!Spor bilti.Sa iasa cum iti doresti.

#3766
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
bilti
Spor la implicarea ta in aceasta activitate. Ne cunoastem virtual de multi ani. Stiu implicrea ta si tu pe a mea in acest domeniu. Sunt sigur ca nu vei face nici un fel de rabat la ce ti-ai propus.
Cand facem un lucru in viata,, avem doar doua variante : bine sau deloc! Tu ai ales bine!
In orice fel de activitate in lumea  asta planetara, buna organizare se reflecta in 95% din reusita in domeniul respectiv!
fane52
Iti multumesc sincer pentru urare. Toate cele bune sa fie alaturi de familia ta!

#3767
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Vreau sa fiu in ajutorul celor care treceti prin trauma care am fost eu de vreo 4 ani. Am fost ajutat de nici nu va vine sa credeti: Inteligenta artificiala, Sau IA Sau AI.
Sa fiu mai explicit. Acum vreo doua luni, am luat un nou computer. Unitate si monitor. Cel vechi dat la reciclabile. Am un baiat relativ tanar care este angajat in domeniul imformatic. La setat, la upgradat conform licentei care am primit-o pe cd, odata cu achizitionarea. Acum am mult mai multe facilitati. Este setat sau upgradat pe ultimul nivel de windorsf. Sunt total afon in acest domeniu.
Dar...cand deschid accesul, imi apare mereu un fel de rigla pe ecran, care imi spune ca pot solicita orice imformatie. Vreo luna am ignorat aceasta facilitate.
Apoi am inceput sa cer imformatii referitoare la fiscalitate, taxe, legi, impozite. Am ramas placut impresionat de raspunsurile primite. M-au ajutat 100% in activitatea mea.
Dar acum vreo luna am vrut sa fortez nota. Ce poate inteligenta artificiala sa-mi rezolve mie problema cu niste pomi fruciferi. Respectiv, niste meri.
In urma foto postate stiti cum sunt merii mei. pe spalieri. Au fost foto cu toaletarea, inflorirea maturizarea lor. Am 7 meri de diferite soiuri. Doua soiuri sunt total imune la daunatori. Ceilalti 5 sunt, sau mai bine zis, au fost invadati de paduchi lanosi. Acele vietuitore care se dezvolte in colonii, de culoare alba, sunt foarte cerosi, si se hranesc cu seva ramificatiilor tinere.
Lasa in urma lor niste locuri uscate.
Am incercat de cativa ani, mentionati mai sus, combaterea si eliminarea lor. Nu au  existat tratamente, imformatie de la cativa clienti de meserie in domeniu, referitoare la combaterea lor. Credeti-ma ca am pus in practica absolut sfaturile primite cu respectarea tratamentelor, pauzelor dintre ele si substantele folosite. La un moment dat era cat pe ce sa cedez. Vroiam sa-i elimin pe acei meri atacati. Drjba era pregatita. In timp invazia lor era pe primele doua randuri de crengi. Apoi au avansat pana in varful pomilor.
Si acum vine cireasa de pe tort.
Intrebat inteligenta artificiala, cum scap de paduchii lanosi, am primit vreo 3, 4 variante prin care eu trecusem deja. Dar a venit o recomandare, care mi-a aprins un led verde in cap.
Mai exact asta era: daca aveti in livada cativa pomi fructiferi, respectivi meri, a zis inteligenta, va sugerez o modalitate care vis a vis de implicarea dumneavoastra, reusita este totala. Care credeti ca a fost sfatul?
Luati o pensula sau o periuta de dinti si treceti la eliminare acelor ghemotoace de paduchi lanosi. Trebuie sa fiti consecvent si insistent. va dura cam 3-4 saptamani si reusita este totala.
Nu faceti nici o pauza in eliminarea lor. La inceput vor aparea relativ imediat altii. In timp se vor rarii pana la disparitie. Adica eclozarea depuneri de alti daunatori se va epuiza.
In finalul acestei postari, cu regret va anunt, ca daca doriti vreun exemplar viu de paduche lanos, nu am cum sa va onorez solicitarile..
Nici leii, valuta, criptomonedele sau aurul nu le pot accepta. Nu mai am paduchi lanosi la meri pentru cei care doresc o monstra!
Noapte buna si sa nu fiti ocoliti de ploi. Ploile aduc azot pe sol. Plantele au nevoie de el!

#3768
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Mǎ întreb nedumerit, de o vreme-n coace
Câți mai sunt și de-or murit cei fără de  pace.
Aparent e orizontul iar la mijloc tot tăcut
Stau privind in zarea rece timpul petrecut.
Ape curg cărări se ‘naltă, munți coboară-n asfințit
Vreme rece - vreme caldă, ce-am iubit tot s-a pierdut.

Atentie la neatenție! Oameni buni..

Edited by VertixTM, 18 April 2024 - 10:30.


#3769
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,588
  • Înscris: 27.01.2012
Cum v-ați pregătit pentru vremea rece?

#3770
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 28.12.2010
La mine nu se anunta prea rece. Cea mai mica temperatura maine dimineata 8 grade. O sa duc la noapte rasadurile in balconul inchis si maine le mut inapoi

#3771
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 28.02.2008
Astept 2 grade in noaptea asta, sper sa nu mananc rosii din piata la vara, ca nu prea am cu ce sa incalzesc solarul. Am plantat de 2 saptamani, ma gandesc ca rezista, ca nu mai sunt asa fragile. Nu o sa le prea placa, dar nu cred ca o sa moara.

#3772
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 21.11.2021
Nicicum!Intre min 5C si max 20C,cu geamurile intredeschise noaptea si larg deschise ziua(fara curenti insa),nu le influenteaza sever dar le stopeaza pe moment incat sa ajung cu plantarea in jur de 10 mai.Oricum,dezvoltarea exploziva din ultimele 7 zile s-a oprit la a 6-a frunza cu tot Osocot-eul,ceea ce ma incanta.

#3773
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Buna seara!
Dezvoltarea exploziva din ultimele 7 zile , invocate de colegul nostru fane 52, este reala si la mine in zona. Capsunile sunt pline de flori cum nu au fost niciodata, zmeura deja a inceput sa acapareze inaltimea si a inceput sa se sparga in inflorescenta. Murele care ma ocup de ele de vreo 20 si ceva de ani, nu au avut niciodata o asemenea dezvoltare in ramificatii si bobocii viitoarelor fructe.
Dar haideti sa fiu on pe subiect.
Leusteanul nu avea cum sa faca exceptie de la cresterea intensiva. La ora 7,30 am taiat multe cresteri. Am vreo 20 de tufe. Dus in bucatarie, unde sotia a trecut la tocat si ambalat in pungi vidate. Directia congelator. Asa procedeaza de ani de zile si pe timpul rece mananc mereu o ciorbica cu mult gust.
Se facuse ora 8,30. Am atacat frunzele de hrean. Multe, fragede, mari, sanatoase. Scapate de atacul limaxilor care le gaureau in fiecare an. Am folosit si folosesc acele granule contra lor, Atat la hrean cat si la capsuni. La capsuni cu toate ca le am plantete cu protectie agrotexil erau atacate. Acum zero limaxi pe plantutele mele.
Frnzele prima data le-am smuls de jos. Erau mult prea dese. Apoi le-am taiat codita si directia bucatarie.
Am mai fumat vreo doua tigari si am trecut printre randurile de mure si zmeura.
Ora 10 afisa ceasul. Ascultat stirile de la Antena satelor si trecut la palisarea laterala si longitudinala a tufelor respective. Aceasta operatie este absolut necesara. Arbustii acestia selectati in multi ani au toate conditiile sa produca fructe. Toaletati, irigati, palisati. Acum au foarte multi boboci. Ceva gen ciorchine de struguri. Sunt foarte fargili. Daca nu ma implic in palisarea lor, foarte multe ramurele se vor rupe. Am patit acest neajuns. Stiti deja ca aceste fructe sunt pe spalieri. Cu sarme de sustinere. Prima la  50 cm.. de la sol, apoi urmatorele sunt la distanta de 40cm. intre ele.
Tot ce ramifica in primi 50 cm. de la sol, elimin.
Prima palisare am facut-o la prima sarma. Apoi din 20 in 20 cm. pe o parte si pe cealalta a randurilor. Cam 7 randuri duble de ata palisare la fiecare rand. Panaa cum vreo doi ani fixam ata de palisare cu niste sarme din alea de la cabluri de telecomunicatii. Acum folosesc clipsuri. Am o eficienta sporita.
Pana la ora 14.00 rezolvasem 3 randuri. a urmat masa de pranz, somnul de frumusete de dupa amiaza, cam o ora.Trezit, aprins o tigara, trecut la celelalte randuri. Pe la ora 18.00 gata cu murele. Atacat zmeura. Aici a mers mai usor. doar 4 randuri de palisare. Apoi binenteles golit niste doze de bere care se aduna la celelalte consumate. Dush, masa de seara, intrat aici, postat activitatea mea pe ziua de azi.
Noapte linistita sa aveti!

VertixTM
Mi-au placut acele versuri si sunt de regula, atent la neatentie.
Pregatirea mea educativa, cultura, lipsa studiilor, modul meu precar si total de intelegere a mesajelor mai putin explicite, Imi creaza o stare de incompetenta si minimalizare a realitatii.
Am o singura si umila rugaminte.
Cui apartin acele randuri si care este esenta reala a continutului?
Iti multumesc sincer pentru viitorul raspuns, care ma va ajuta sa mai urc si eu o treapta pe calea normalitatii!

#3774
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Dacă scriu fără să citez, e propria-mi aberație… Un drag coleg de forum menționa în repetate rânduri: “ informația trebuie selectată”. Ceea ce cu multă emfază numesc unii inteligență artificială, cred ca nu este decât șmecherie digitală. Mottoul acestui univers tehnologic este “Învinge natura”. Mie greu să cred ca acest model este unul sustenabil, oricât de multă dependentă crează în aparență. Și ca să fiu on topic atașez și eu câteva poze cu ce am mai făcut prin solar și pe lângă:

Attached File  IMG_9017.jpeg   847.73K   50 downloads
Attached File  IMG_9020.jpeg   667.45K   43 downloads
Attached File  IMG_9018.jpeg   877.12K   53 downloads
Attached File  IMG_9019.jpeg   848.13K   45 downloads
Attached File  IMG_8998.jpeg   549.35K   50 downloads

#3775
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 28.02.2008
Au scapat rosiile azinoapte, desi temperatura a fost mai mica decat se prognoza, toata gradina era acoperita de bruma de dimineata si fasolea care apucase sa rasara a murit toata. Solarul e in siguranta, nu au fost afectate plantele.

#3776
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 21.11.2021
Foarte tonic si frumos.Tomatele par a fi la a 9-a frunza si 1.2m inaltime.Vad primele inflorescente.Sunt adevarate aprecierile mele?

#3777
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017

Vizualizare mesajVertixTM, pe 19 aprilie 2024 - 09:16, a scris:

Dacă scriu fără să citez, e propria-mi aberație… Un drag coleg de forum menționa în repetate rânduri: “ informația trebuie selectată”. Ceea ce cu multă emfază numesc unii inteligență artificială, cred ca nu este decât șmecherie digitală. Mottoul acestui univers tehnologic este “Învinge natura”. Mie greu să cred ca acest model este unul sustenabil, oricât de multă dependentă crează în aparență. Și ca să fiu on topic atașez și eu câteva poze cu ce am mai făcut prin solar și pe lângă:

Atașament IMG_9017.jpeg
Atașament IMG_9020.jpeg
Atașament IMG_9018.jpeg
Atașament IMG_9019.jpeg
Atașament IMG_8998.jpeg

Mi-au fost necesare 48 de ore sa inteleg continutul. La varsta mea neuronii sau cam imputinat. Am ajuns la comunicare si activitate ceva in genul ardenesc.
Incongruenta analitica nu mi-a fost de ajutor sa inteleg chintesenta mottoului invocat de tine:,,invinge natura". Ea nu poate sa fie invinsa. Datorita ei noi suntem in viata ca si specie umana.
Cand am initiat acest subiect, 13 oct 2013, aveam ca motto ,,Iubeste Natura, Merita"!
Nu o putem invinge!
Termenul de ,,emfaza" nu are absolut nici o relevanta primordiala aici!
Smecherii digitale sunt fara numar, dar dupa selectarea invocata, am primit un raspuns care m-a scos din stres si am ajuns la ,,mal". Scuze pentru termenul folosit.
Cum putem analiza efectiv, faptul ca dupa 4 (patru) ani de selectare, soiicitare, implementare, respectare a multor metode si tratamente efectuate si respectate cu sfintenie, p[rimite de pe ,,n" siteuri si de la ,N" ingineri in domeniu, am primit in 10 secunde un raspuns practic si pertinent de la acea ,, inteligenta artificiala".???
O simpla si realista concluzie din partea mea: sfaturile primite de la acea,,inteligenta", cred ca sunt rezultatul multor, foarte multor imformatii solutii, sugestii, recomandari, reusite, pe care acesta a  fost pregatita de factorul uman.
Nu doresc sa fiu o persoana care face pelemica agresiva in postarile mele, dar poate cateodata se mai nimeresc sfaturile primite de la ,,inteligenta".
Multumesc pentru atentionari!

On. Azi am plantat niste bulbi de dalii. Am continuat cu gonirea a doua cartite, care mi-au facut zdrente vreo 10mp. de gazon.
La capul gradinii am o mare gramada de compost. Pentru ele este un hotel de 5*.
Maine seara va spun ce si cum procedez.
O seara linistita sa aveti si o duminica plina de relaxare!

#3778
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Pe masura ce imbatraneste cineva, vorbeste mai putin si spune mai mult.

#3779
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare, am o problema mare cu tripsii anul asta..e plin peste tot, nu mai stiu cum sa scap de ei..Au umplut capcanele, rasadurile mi le-au terminat aproape, am vazut prea tarziu, am dat cu laser pe 27 aprilie si am mai dat cu delegate o data pe 30 aprilie abia dupa  nu mai miscau pe ardei.
Azi am plantat si am pus in tot solarul capcane si in cateva ore au si aparut pe ele. S-au lipit imediat. Intrebarea e: pot sa scap de ei sau doar in controlez? Ideea e ca an de an am probleme cu virusurile la ardei mai ales..
Parca nu a fost niciodata ca anul asta..probabil din cauza caldurii timpurii

Edited by vladuzz7, 02 May 2024 - 20:02.


#3780
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
In topicul dedicat tratamentelor pt daunatori parca s-a vorbit destul de mult despre trips. Cred ca era bine sa intrebi acolo, pe topicul asta postarea ta va ramane rapid in urma si e posibil sa astepti mult si bine raspuns. Plus ca e mai ok sa avem grupate informatiile la locul lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate