Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ofensiva ateilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2204 replies to this topic

#37
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

View Postnazdaq, on 07 septembrie 2013 - 20:06, said:

biserica TA .

Exact. E biserica mea.

Tu vezi-ti de nimicul tau

#38
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postemyboy, on 07 septembrie 2013 - 20:09, said:

Iti raspund la  intrebare cu o alta intrebare . De ce credinciosii ataca ateii si nu isi tin credinta pentru ei ?
mda...touche! :)

#39
nietzsche_camataru

nietzsche_camataru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2013
Eu unu chiar daca sunt ateu îmi convine ca sunt atatia credincioși. Cu cat mai multi cu atât mai bine. Ce mă deranjează pe mine sunt religiile ( in special alea care încearcă sa te convertească). Ar trebui sa se facă o distinctie clara intre credinciosi si religii. E ca si cum ai spune mie mi-s indiferenti să spunem nemtii dar nu-mi place politica Germaniei(am ales un exemplu la întâmplare ).

#40
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View Postjohnnickelby, on 07 septembrie 2013 - 20:06, said:

Da, poate ai dreptate, poate nici nu suntem oameni, doar asa credem noi. Se pare ca pana acum ne-am amagit doar ca am fi oameni si au venit ateii misionari sa ne destupe la minte, dar cred ca ei nici atat nu stiu ce suntem.
N-a venit nimeni sa destupe nimic, doar comparam modurile in care am fi ajuns la o concluzie, indiferent care ar fi fost aceasta.

Edited by DjMx, 07 September 2013 - 20:11.


#41
cribo25

cribo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.10.2007

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:22, said:

Am observat in ultima vreme o adevarata ofensiva a ateilor impotriva Bisericii si credinciosilor. Atat aici pe forum cat si in viata de zi cu zi, in media, spatiul virtual general etc.

Apar tot mai multe persoane si materiale care pur si simplu ataca Biserica, preotii, credinciosii cu argumente mai mult sau mai putin viabile.



Oare de ce ateii nu-si tin ateismul pentru ei insisi, de ce simt nevoia sa arunce cu noroi in Biserica , preoti, credinciosi (ortodocsi si nu numai) ?

Nu-i obliga nimeni sa creada in Dumnezeu sau sa mearga la biserica, isi pot vedea foarte bine de non-credinta lor. De ce nu o fac? De ce simt nevoia sa-i atace  pe credinciosi?

Oare ? Sau doar explica si prezinta ceea ce cred acestia ca merita aratat, din punctul lor de vedere. Argumente pot aduce oricare dintre "parti". Cu intelegerea acestora este putin mai greu...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cV0oDCPQbeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:22, said:

Am observat in ultima vreme o adevarata ofensiva a ateilor impotriva Bisericii si credinciosilor. Atat aici pe forum cat si in viata de zi cu zi, in media, spatiul virtual general etc.

Apar tot mai multe persoane si materiale care pur si simplu ataca Biserica, preotii, credinciosii cu argumente mai mult sau mai putin viabile.

Oare de ce ateii nu-si tin ateismul pentru ei insisi, de ce simt nevoia sa arunce cu noroi in Biserica , preoti, credinciosi (ortodocsi si nu numai) ?

ALO? Nu obligau un numar din religiile "mari" credinciosii sa ii omoare pe aia care nu-s credinciosi? Adica in zeul lor, chit ca erau atei sau credeau in altceva.

Acum ne ofticam ca posteaza careva pe facebook sau softpedia) ca "dumnezeu nu exista, sinteti fraieri cu totii" ?

#43
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:22, said:

Oare de ce ateii nu-si tin ateismul pentru ei insisi, de ce simt nevoia sa arunce cu noroi in Biserica , preoti, credinciosi (ortodocsi si nu numai) ?

Nu-i obliga nimeni sa creada in Dumnezeu sau sa mearga la biserica, isi pot vedea foarte bine de non-credinta lor. De ce nu o fac? De ce simt nevoia sa-i atace  pe credinciosi?

Si eu sunt deranjat de exemplu de aiurelile religioase din perioada asa-ziselor sarbatori. Mai mult de atat, inca nu mi-au venit niste atei la usa ma intrebe daca am nevoie de lamuriri despre evolutie sau BB, insa de 2-3 ori pe an, ma trezesc cu un popa care vrea sa-mi ude peretii si sa-si primeasca partea.

Sa mai zic si de biserica care-mi bate clopotele in cap?

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:56, said:

Tu educa-ti copilul cum vrei. Copilul meu si educatia lui nu e problema ta.
In teorie nu, in practica dupa ce pleaca cu AKM-ul la plimbare, devine problema tuturor.

#44
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostOriginalCopy, on 07 septembrie 2013 - 19:59, said:

Ateii fac parte din societatea îndobitocită de religii, şi încearcă să o îmbunătăţească, din raţiuni democratice.
nu neaparat. unii vor doar sa fie lasati in pace sa-si traiasca viata fara zei falsi si fara ca doctrina religioasa sa le afecteze copiii.
eu nu mi-am propus daramarea bisericilor.

dar as propune sa nu se mai faca parada de atatea cadavre descoperite in coscige, putrezind la vedere. si mi-as dori ca popa care a oficiat slujba sa le spuna posesorilor de autoturisme sa nu mai incalce legea claxonand ca apucatii si semnaland la tot cartierul ca e un mort de trei zile care trebuie vazut.

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 20:10, said:

Exact. E biserica mea.
Tu vezi-ti de nimicul tau
tu poti intelege prin biserica ce vrei, fie chiar si nimic.

Edited by nazdaq, 07 September 2013 - 20:17.


#45
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

View Postemyboy, on 07 septembrie 2013 - 20:09, said:

. De ce credinciosii ataca ateii si nu isi tin credinta pentru ei ?

Eronat.

Nici macar pe magnificul forum SP nu vezi zeci de topicuri "ce naspa sunt ateii", ci mai degraba destule topicuri cu tema inversa

#46
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View PostDjMx, on 07 septembrie 2013 - 20:05, said:

@ Jo

Tu ce religie consideri a fi religia corecta ?
Cea care are in capul ei pe Hristos.

#47
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Deci crestinismul ?

Si care versiune a crestinismului, ca sunt extrem de multe, toate cu diferente intre ele.


A, si inca o chestie.

Cum argumentezi asta in fata unui musulman sau a unui evreu ?

Edited by DjMx, 07 September 2013 - 20:17.


#48
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostJo_Malbun, on 07 septembrie 2013 - 20:14, said:

Cea care are in capul ei pe Hristos.

a luat hristos vreo decizie administrativa pentru biserica in ultimii 2000 de ani?
daca nu, de ce nu-l declarati disparut?

#49
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postnazdaq, on 07 septembrie 2013 - 20:16, said:

a luat hristos vreo decizie administrativa pentru biserica in ultimii 2000 de ani?
daca nu, de ce nu-l declarati disparut?
El nu,dar are unsii lui pe pamant,papi,episcopi,patriarhi

#50
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 20:14, said:


Eronat.

Nici macar pe magnificul forum SP nu vezi zeci de topicuri "ce naspa sunt ateii", ci mai degraba destule topicuri cu tema inversa

M-ai dat gata cu raspunsul asta . Asta e felul tau de a spune "nu stiu sa iti raspund" sau " nu vreau sa iti raspund " ?

#51
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

View Postemyboy, on 07 septembrie 2013 - 20:18, said:



Pai credinciosii nu ataca ateii.

Este invers.

#52
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012
ca sa se mire prostii ar spune unii
Pentru ca nici credinciosii nu o fac ar spune altii

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 20:20, said:


Pai credinciosii nu ataca ateii.

Este invers.

PAROL ?

#53
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postpopascu, on 07 septembrie 2013 - 20:18, said:

El nu,dar are unsii lui pe pamant,papi,episcopi,patriarhi

nu i-a uns isus, noi ii ungem. zilnic, cu banii nostri. cu care am putea cumpara carti, cu care am putea construi scoli, spitale si azile de batrani.
suma de 30 de arginti nu le e de-ajuns, vor milioane.

#54
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
"Daramati acest Templu si-L voi reconstrui in 3 zile".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate