Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce a ajuns androidul.

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Sunt cativa useri extrem de inversunati. Pro Iphone/IOS si contra Android. Si chiar nu inteleg de ce. Unul e RaySefo, celalalt...am un lapsus acum.
Eu

#74
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postlmk, on 24 iulie 2013 - 08:56, said:

iOS 7 aduce posesorilor de iPhone 4 actualizările de securitate şi absolut toate aspectele pe care componentele hardware ale acestuia le poate folosi.
tu vorbesti serios? tu sincer crezi ca hardware-ul lui iP4 nu duce Siri sau Maps? :lol:

asta ca sa vorbim numai de iOS 6...

#75
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostNenea Zap, on 24 iulie 2013 - 09:18, said:

Iti pui un alt custom ROM care are mult mai multe features pe care Sense nu le are.
Care?
Ce ai nevoie să faci cu telefonul și nu reușești cu varianta oficială oferită de HTC?
Cum te jută faptul că Android este open-source să faci ceva-ul ăla?
"Am nevoie să fac pozele cu susul în jos, am modificat bitul 4 și 5 din softul Android al camerei foto cu programul ăla și-s fericit". Adică aplicabilitate clară în ceea ce face utilizatorul obișnuit de telefon deștept.

View PostCiubex, on 24 iulie 2013 - 09:18, said:

nu ai nevoie de smartphone de nici o culoare.
Eu am nevoie să primesc pe mail rapoarte în format pdf și xlsx, solicitări (scanate și salvate tot în format pdf); am mai tot timpul acces la laptop însă de multe ori am nevoie să plec repede și îl las la birou. Cât de curând voi schimba laptopul cu un ultrabook însă, dacă pot avea totul pe telefonul care e tot timpul la mine, de ce să nu profit?!
În plus, sunt zile (puține) în care intermediez câteva sute de mailuri; telefoanele mai vechi nu sunt optimizate pentru lucrul cu date (am un E71 care, folosit pe voce, funcționează vreo 3 zile; folosit pentru date, moare în maxim 5 ore).

View PostCiubex, on 24 iulie 2013 - 09:18, said:

Treaba Open Source sta in felul urmator:
pe tine in mod direct nu te ajuta daca nu stii ce inseamna, pe altii ii ajuta pentru ca se dezvolta variante ale aceluiasi software mai interesante, nu intotdeauana mai bune, dar da posibilitatea diversificarii lor, a customizarii si poate pe ici pe colo ceva optimizari.
[...]
Eu spre exemplu nu am fost multumit de programul InfiniteView (/system/app/InfiniteView.apk), asta e folosit pentru vizualizarea informatiilor detaliate ale unui contact, varianta stock nu-mi afiseaza ziua de nastere a "Mariciai" si atunci, pentru ca m-am jucat cu alte variante de rom-uri, am scos dintr-unul apk-ul care-mi placea si l-am pus la mine.
OK, să admitem asta.
Dă-mi un exemplu de client de mail open-source mai bun decat cel standard al HTC, sau un program de vizualizat/editat pdf-uri, sau un client pentru Facebook sau... alege tu altceva.

Pot fi de acord cu oricare dintre cei care susțin o-s dacă îmi dau un singur beneficiu pe care îl am eu - fraierul de rând, utilizatorul final.

glumetule, încerci o polemică inutilă; vezi că și eu pot întreba cum de Google Now care este disponibil pt iPhone 4 nu este disponibil pe ICS însă n-o voi face pentru că are prea puțină relevanță în economia discuției.

#76
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Postlmk, on 24 iulie 2013 - 15:05, said:


Cum te jută faptul că Android este open-source să faci ceva-ul ăla?


Pei tot felul de rahaturi simple . Spre ex. gaseste un program gratis pentru IOS care-ti blocheaza numerele private. Hai te rog!
Androidul e mult mai customizabil, si hai sa fim seriosi de ce sa dai bani in plus pentru ceva in minus ?!

#77
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Postlmk, on 24 iulie 2013 - 15:05, said:

Ți-am explicat ce înseamnă OpenSource. Ți-au explicat și alții ce înseramnă și la ce ajută. Nu poți să înțelegi pentru că nu vrei să înțelegi.
Insistarea ta poate fi interpretată ca trolare.

#78
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View PostLolopoco, on 24 iulie 2013 - 16:00, said:

Ți-am explicat ce înseamnă OpenSource. Ți-au explicat și alții ce înseramnă și la ce ajută. Nu poți să înțelegi pentru că nu vrei să înțelegi.
Insistarea ta poate fi interpretată ca trolare.

nu e bun bre' . let's keep it simple si sa dam de 3 ori mai multi bani pe ceva mai prost aproape din toate punctele de vedere dar proprietary . DE CE? D-AIA!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fKunpnL4g0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0-BpvxmguTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pmd6tvW1sp8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by panaceu888, 24 July 2013 - 16:19.


#79
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Postpanaceu888, on 24 iulie 2013 - 16:14, said:

nu e bun bre' . let's keep it simple si sa dam de 3 ori mai multi bani pe ceva mai prost aproape din toate punctele de vedere dar proprietary . DE CE? D-AIA!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WOgLRK4EkKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View PostLolopoco, on 24 iulie 2013 - 16:28, said:



nn fara niciun fel de legatura dar mi s-a parut amuzant : era in lista de thumbnails la video care l-ai pus tu :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Bu4hLxL_EM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Haha!

#81
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postlmk, on 24 iulie 2013 - 15:05, said:

Dă-mi un exemplu de client de mail open-source mai bun decat cel standard al HTC, sau un program de vizualizat/editat pdf-uri, sau un client pentru Facebook sau... alege tu altceva.
aplicatia stock Android de email este mai buna decat cea a lui HTC.
OfficeSuite pentru PDF, Excel, Word etc.
client FB... nu stiu sa-ti zic ca nu consum.

Quote

glumetule, încerci o polemică inutilă; vezi că şi eu pot întreba cum de Google Now care este disponibil pt iPhone 4 nu este disponibil pe ICS însă n-o voi face pentru că are prea puţină relevanţă în economia discuţiei.
de ce deturnezi discutia? vorbeam despre capabilitati hardware.

dar, daca tot intrebi: iata un alt avantaj al open-source... poti pune Google Now pe ICS, daca chiar vrei, chiar si fara root Posted Image

#82
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 17.06.2010
Fain asa..in ce secol il primiti? :)) eu deja am 4.3 LOL

View PostRoVal1972, on 24 iulie 2013 - 14:11, said:

Sunt cativa useri extrem de inversunati. Pro Iphone/IOS si contra Android. Si chiar nu inteleg de ce. Unul e RaySefo, celalalt...am un lapsus acum.
Eu

Am si android si ios..da sunt foare inversunat...

#83
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postpanaceu888, on 24 iulie 2013 - 15:57, said:

Spre ex. gaseste un program gratis pentru IOS care-ti blocheaza numerele private.
DND.

View PostLolopoco, on 24 iulie 2013 - 16:00, said:

Ți-am explicat ce înseamnă OpenSource. Ți-au explicat și alții ce înseramnă și la ce ajută. Nu poți să înțelegi pentru că nu vrei să înțelegi.
Insistarea ta poate fi interpretată ca trolare.
Știu ce înseamnă însă nu înțeleg la ce mă ajută.
Nimeni (absolut nimeni) nu mi-a dat un exemplu punctual: ”băi habarnamistule, fără ca Android să fie open source nu poți să [ceva]" (pe ceva-ul ăla îl aștept eu de la voi - cei care spuneți că știți atâtea despre lumea asta pentru că mie vorbele fără acoperire nu-mi spun absolut nimic).

View Postglumetu, on 24 iulie 2013 - 17:29, said:

aplicatia stock Android de email este mai buna decat cea a lui HTC.
OfficeSuite pentru PDF, Excel, Word etc.
[...]
de ce deturnezi discutia? vorbeam despre capabilitati hardware.
dar, daca tot intrebi: iata un alt avantaj al open-source... poti pune Google Now pe ICS, daca chiar vrei, chiar si fara root Posted Image
Este exclusiv părerea ta.
În legătură cu OfficeSuite: ”You must pay the license fee and register your copy to continue to use the Software and remove the nag screen after this period. [...] You may not nor permit anyone else to de-compile, reverse engineer, or disassemble, modify, or create derivative works based on the SOFTWARE or the documentation in whole or in part." adică fix ceea ce nu este open source.
Vorbim despre Android, nu despre hardware.
Te rog să ne pui la dispoziție kitul de instalare oficial (sau măcar cel care se poate obține în mod legal) al aplicației Google Now.

Edited by lmk, 24 July 2013 - 20:12.


#84
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
@lmk: Eu nu vreau sa ma cert cu tine, insa pari unul dintre oamenii care pur si simplu aleg in mod voit sa nu inteleaga.

Open-source software inseamna ca:
1/ oricine poate utiliza in mod liber softul (dar nu neaparat gratuit, exista o gramada de OSS comercial);
2/ oricine poate analiza codul-sursa si-l poate adapta propriilor nevoi;
3/ oricine poate redistribui codul.

In cazul Android, sistemul de operare este open-source, dar aplicatiile dezvoltate de diversi nu trebuie sa fie open-source sau gratuite. Vezi OfficeSuite, vezi un purcoi de jocuri etc. Deci esti intr-o confuzie profunda dar sper reversibila. Si Linux are o gramada de software comercial disponibil.

Pentru minima ta informare, nici aplicatiile Google (care se deployaza din frameworkul Google Play, adica Maps, Hangout, Google+, Now, etc) nu sunt open-source. Ca atare, distributiile alternative, gen CyanogenMod, nu vin cu aplicatiile Google preinstalate, ci ele se instaleaza ca pachet aditional, disponibil direct de la Google.

Si acum, in speranta ca te-ai lamurit cu niste mici tehnicalitati privind open-source, poate recitesti mesajul meu anterior mai lung ca sa intelegi si beneficiile open-source. Nu sunt usor de decelat pentru un utilizator super-confuz si pentru care a citi trei randuri reprezinta o presiune cognitiva fantastica, dar eu cred ca tu nu faci parte din acea categorie.

Succes!

#85
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Postlmk, on 24 iulie 2013 - 20:11, said:

DND.

Tare! Eu stiam ca-i un jeg si doar http://www.iblacklist.com.br/ functioneaza .

http://www.guardian....not-disturb-bug
http://www.idownload...ios-dnd-failed/
http://www.zdnet.com...ure-7000005242/

Edited by panaceu888, 24 July 2013 - 21:20.


#86
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpanaceu888, on 24 iulie 2013 - 21:19, said:


DND merge foarte bine.
Daca vrei sa vorbim de bug-uri, asta mi se pare mai tare: http://goo.gl/iPOB5 :)

#87
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Postfilip.serban, on 24 iulie 2013 - 21:41, said:

DND merge foarte bine.
Daca vrei sa vorbim de bug-uri, asta mi se pare mai tare: http://goo.gl/iPOB5 Posted Image

Tare si asta lol! Hahahahahaha! . Ce sa zic , nasol dar tot pe android raman. Probabil am creierul spalat ! Posted Image

Tare si ERIC LIMER asta f amuzanta fata are.

TOTUSI :
So... the People app is missing December but not the whole of Android? This article's title is highly misleading. Also, because it happens in the People app doesn't mean "it's bound to show up elsewhere as well." Assuming that this problem persists elsewhere is stupid, especially when "Google Calendar is still fine". It is a single app with its own code base. Android doesn't need an update, the People app does. Stop being a knee-jerk moron.

People app nu e Android!

Sunt la fel de multe aplicatii free pe IOS cum sunt pe google play? nu cred

e mai ieftin un android si are cel putin la fel de multe CAPABILITIES ca un IOS? DA

Despre ce vb aici? Despre fitele celor cu iphone.

Cat despre DND nu am testat , doar am dat un search pe youtube despre aplicatii si tot ce am gasit despre android se confirma . sunt destule free si functioneaza perfect + ca le-am testat pe 2 telefoane si pot confirma.  despre iphone nu stiu ca nu-mi 'permit'.

bafta cu ele!

daca mai traia steve jobs pb. isi dadea seama de eroarea de marketing si schimba macazul , pentru mine e clar oricum android, htc, samsung, o sa se stearga cu apple la fund in 3-4 ani.

Edited by panaceu888, 24 July 2013 - 22:32.


#88
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpanaceu888, on 24 iulie 2013 - 22:23, said:

People app nu e Android!

Ba cam e. E aplicatia de administrat contacte.
[ https://i.imgur.com/O9ihPoA.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu te mai basica atat, eu ti-am aratat ca bug-uri din astea exista pe absolut toate platformele.

Edited by filip.serban, 24 July 2013 - 23:03.


#89
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Postfilip.serban, on 24 iulie 2013 - 23:01, said:

Ba cam e. E aplicatia de administrat contacte.
[ https://i.imgur.com/O9ihPoA.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu te mai basica atat, eu ti-am aratat ca bug-uri din astea exista pe absolut toate platformele.

OK DECI IOS E MAI BUN !

Ne-am lamurit!

Puteti inchide topicul!

#90
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpanaceu888, on 24 iulie 2013 - 23:04, said:


OK DECI IOS E MAI BUN !

Ne-am lamurit!

Puteti inchide topicul!

Eu zic sa te calmezi. Era vorba strict de erori de programare. N-am afirmat ca iOS e mai bun sau mai rau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate