Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce a ajuns androidul.

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
kaboom13

kaboom13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.03.2012
Wow, ma gandesc, ca daca ne uitam in trecut, un telefon cum ar fi SGS4 ar fi nava spatiala. Ma uitam random si am dat de asta : http://forum.softped...-ram/    si cand ma gandesc ca baietii se speriau de specificatile astea, dar acum.... Mai ales pe prima pagina de la aplicatii Android.

#2
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Androidul este intr-adevar un sistem consumator.
De aici au si aparut device-uri cu putere de calcul foarte mare.
Si astfel, cu aceasta tehnica de marketing, multa lume se lasa pacalita de specificatiile hardware uriase si descalifica iPhone-urile ce au procesor mai mic, RAM mai putin, insa ruleaza un sistem de operare altfel gandit.

#3
mihai190

mihai190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 18.07.2013
Am avut atat iPhone, cat si Android. Camera de la 4S e perfect,dar atat.. telefonul ala e o camera :))

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, cum sa duci un SO de un giga amice?
Androidul este culmea ineficientei.
Dar il folosim pentru ca este pe val (dezvoltare, aplicatii, hardware- camere, audio, net).

#5
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

View Posttrackback, on 20 iulie 2013 - 20:41, said:

Androidul este intr-adevar un sistem consumator.
De aici au si aparut device-uri cu putere de calcul foarte mare.
Si astfel, cu aceasta tehnica de marketing, multa lume se lasa pacalita de specificatiile hardware uriase si descalifica iPhone-urile ce au procesor mai mic, RAM mai putin, insa ruleaza un sistem de operare altfel gandit.

Asa e, dar trebuie avut in vedere si ca sistemul de operare e facut tot de cei care fac si telefonul, hardware-ul. Iphone e mai rapid decat o "varianta android" cu aceleasi specificatii din cauza ca ruleaza aplicatiile nativ fata de android care le ruleaza prin masina virtuala dalvik.

View PostYOUR_GOD, on 20 iulie 2013 - 20:55, said:

Pai, cum sa duci un SO de un giga amice?
Androidul este culmea ineficientei.
Dar il folosim pentru ca este pe val (dezvoltare, aplicatii, hardware- camere, audio, net).

Nu il folosim ca este pe val il folosim ca altceva nu exista. Sau cel putin nu open source. E mai lent din cauza masinii virtuale insa cum s-ar putea rula aceeasi aplicatie, sa zicem fruit ninja atat pe un telefon Samsung Galaxy dual core stiu eu ce procesor armv7 dar totodata sa mearga si pe un low end gen xt311 care are un armv6 de 600 mhz si 150 mb ram... Nu se poate un numitor comun fara sa se sacrifice ceva: ori un picut de performanta ori aplicatii in sine. Ca nu stiu cine ar face zeci de mii de versiuni native pt. fiecare telefon in parte :)).

Edited by -catalin, 20 July 2013 - 21:03.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Sincer acum, cu ce il ajuta pe utilizatorul de rand (celui caruia de fapt i se adreseaza Android), ca este open source?! 99% dintre utilizatori nici nu stiu ce inseamna aia, sau care este sursa...

#7
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008

Telefoanele cu procesor de 1GHz si 512mb RAM sunt istorie, asa ca nu vad rostul lamentatiilor


#8
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
http://source.androi...oid-source-code
Prin urmare ii ajuta pe dezvoltatori sa creeze chestii misto si sa astfel sa aiba acces la tehnologie inteligenta, portabila toata lumea. Adica si aia saraci. Nivo e vreo 3 milioane si e un telefon ok.

#9
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Dar de ce au inceput cu davlik. Nu puteau direct?

#10
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Pentru ca este foarte usor sa faci aplicatii fara sa fie nevoie sa folosesti cod complicat. Eu lucrez in emdedded, dar nu sunt wizz la codare. Practic fac aplicatii pentru automotive, insa doar partea high level, adica algoritmi pentru strategii.
Am incercat Android sa vad cum este sa dezvolti o aplicatie si in numai doua zile am reusit sa fac una destul de complicata doar folosind xml si foarte putin java. Inindustria smartphone nu esti contrans de optimizari ci de time2market. Android asta ofera, timpi ridivoli de mici.

Android este foarte bun pentr sisteme care nu sunt critice din punct de vedere safety, o sa fie o avanlansa de aplicatii in toate domeniile.

Apple este un sitem inchis, rapid, insa limitat. Nu pot sa spun ca nu imi place, chiar sunt un fan, dar open source este un concept prea apetisant. Cred ca Google o sa il inchida la un moment dat pentru a genera profit maxim, dar cutia pandorei mobile a fost deschisa si nu mai poate sa fie inchisa, Firefox OS este primul exponent.

#11
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Pai daca androidul nu era open source, ce mai vindeau astia la S4, o cutie cu procesor quad core,  2gb ram si display full hd ?
Normal ca pe client nu il intereseaza ce e aia open source sau ce compromisuri trebuie facute ca androidul sa mearga pe n-spe mii de configuratii de device-uri.
Partea proasta e ca aproape tutoror le ia ochii specificatiile tehnice, si nu tin cont ca ele sunt umflate si pentru ca sistemul de operare cere.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pe mine nu ma roade atat de mult performanta in sine a sistemului de operare cat securitatea absolut jenanta pentru orice rahat de aplicatie ce ruleaza in sistem.Practic orice ai lua,atat de pe Apple Store/Google play,la instalare trebuie sa ii dai acceptul sa iti acceseze contactele,sa iti citeasca mesajele,si sa-mi vada phula cand o frec in WC doar ca sa mearga(asta face si procese anexe android).Acum stiu,o sa apara baietasii care spun stii,poti sa refuzi alea,stiu ca pot sa refuz alea dar daca refuz alea aplicatia nu se instaleaza si Smartphone-ul meu e doar un telefon banal,e o involutie fata de un simplu cybershot care face(in marea lor majoritate) poze mai bune decat duzina de androide sau un xpressmusic/walkman care are o calitatea audio superioara.
In ultima vreme incep sa fiu tot mai agasat si presat de aceste intruziuni in viata mea privata din partea mediului online,desi viata mea e banala,ba mai rau,anosta.Initial au fost alea cu SOPA/PIPA,apoi dezbateri nasoale cu "Do not track me" si persistent cookies,apoi a inceput Google sa iti analizeze tastele si sa iti ofere reclama in functie de ce obiceiuri/interese ai(prin acordul tau,daca refuzi nu poti beneficia de serviciile lor),dupa care a urmat si Yahoo care iti scaneaza si emailurile si acum astia de la NSA care-ti sparg windowzul (culmea) cu ajutorul celor de la Microsoft!Ce cacat bai?

#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Posttrackback, on 20 iulie 2013 - 23:03, said:

Partea proasta e ca aproape tutoror le ia ochii specificatiile tehnice, si nu tin cont ca ele sunt umflate si pentru ca sistemul de operare cere.
Cere da nici chiar asa de mult. Un dual core este de ajuns sa functioneze f bine. Deocamdata quad core este fitza pt ca nimic ce este in merket nu cere atata putere.
iOS cere mai putine resurse pt ca este un sistem mai simplu cu mai putine optiuni fata de android. Nu comparati doua sisteme care nu fac acelasi lucru.

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postalin62, on 20 iulie 2013 - 23:34, said:

Cere da nici chiar asa de mult. Un dual core este de ajuns sa functioneze f bine. Deocamdata quad core este fitza pt ca nimic ce este in merket nu cere atata putere.
iOS cere mai putine resurse pt ca este un sistem mai simplu cu mai putine optiuni fata de android. Nu comparati doua sisteme care nu fac acelasi lucru.
Comparam 2 sisteme care fac acelasi lucru in moduri diferite.

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postxeleron, on 20 iulie 2013 - 23:36, said:


Comparam 2 sisteme care fac acelasi lucru in moduri diferite.
:))) da ti peste gura, o sa treaca mult timp pana ios o sa poata face tot ce face android. Ei abea au descoperot wallpaper urile si widget urile :))

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Frectie,ma refer la ele in general.La fel cum sunt dezgustat de android si haita lor,la fel e si cu boracii de la Apple.Nu inteleg cum este posibil ca Apple,o companie care nu demult era cea mai valoroasa companie de pe piata(deci bani cacalau) poate sa livreze un IOS cu atatea chichite si probleme.Fratilor,voi aveti de dezvoltat 1 telefon,cu 1 sistem de operare,si voi livrati Iphoane cu probleme de semnal/baterie,sau cu bleeding pe faimoasele voastre Retina.

#17
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Vai de capul meu voua nu va mai ajung actualele flagship-uri? dapai eu cu un c3 care imi pot face treaba ( cei drept si eu vreau un s4 :lol) .

#18
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Subscriu la ce-a scris @xeleron din postul #12.
Aproape toate aplicațiile pentru telefoane cu android te forțează să permiți accesul la contacte, mesaje, apeluri, mail, gps etc. etc. Nu ești de acord poți arunca telefonul pe geam, ai rămas cu o cutie neagră. Deci, solicitarea acordului e doar de formă, n-ai încotro.

Deocamdată nu au fost probleme decît în China sau Coreea, dar nu e plăcut să știi că alții înregistrează undeva într-o bază care probabil nu se va șterge niciodată (avînd în vedere că spațiul digital de stocare a devenit practic nelimitat): unde ești, ce faci, cu cine vorbești, ce opțiuni politice ai, ce prieteni ai, ce obiceiuri ai, educație, date personale, religie, cărți citite, contacte, mesaje căutări google, situri accesate, poze, familie, localizare GPS etc. etc. Deocamdată n-au fost probleme dar în cazul unui război sau nașterea unei dictaturi (au fost de cînd lumea și vor fii), baza aia de date de la Google sau de oriunde cu siguranță va fi folosită împotriva ta, oricît de inocent ai fii.

Edited by dobrotescunicol, 21 July 2013 - 00:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate