Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce a ajuns androidul.

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postpanaceu888, on 24 iulie 2013 - 21:19, said:

Tare! Eu stiam ca-i un jeg
Înseamnă că știința ta e limitată de ignoranța sau preconcepțiile stupide pe care le ai pentru un produs.
Dată fiind această constatare, crezi că mai are rost să-mi pierd vremea citind lipsa ta de cunoștințe?

View Postglumetu, on 24 iulie 2013 - 20:54, said:

@lmk: Eu nu vreau sa ma cert cu tine
Ți se pare că m-aș certa eu cu cineva?
Sincer, am crezut că glumești însă mă întorc la mesajul tău.

Chiar tu ai spus că os se referă la software ori tu vorbești despre, citez termenii: form factor, camere foto, expandable storage, termeni care se referă la componente hardware...
Vorbești de avantajul costului.
Probabil că nu te referi la costul dispozitivelor care este dat mai mult de materialele din care sunt fabricate decât de cel al sistemului de operare; nu știu cât costă Android însă știu că Google plătește bani către Microsoft; dacă ai informații detaliate, te rog să le publici.
Tot legat de costuri: eu - și cred că nu sunt singur - am nevoie de un pachet de servicii de comunicații la care adaug un telefon (niciodată nu am cumpărat un anume pachet de servicii pentru că puteam obține un anume preț la telefon); la pachetul acela de servicii, de regulă, orice aș alege costă cam la fel.
Dar pot fi de acord: dacă prețul mai mic se datorează Android (aștept să demonstrezi asta), e un plus.

Ai mai spus: ”Fara sa vorbim de restul de avantaje, care exista, dar sunt transparente la utilizator.”
Iar eu fix despre avantajele alea de care nu vorbești tu întreb, văd că absolut nimeni nu vorbește despre ele și eu pe ele vreau să le aflu.

Mai spui că pe termen lung contribuția a miliarde de oameni medii va cântări mai mult decât contribuția a o mie de genii; aș fi foarte curios în ce alt domeniu este adevărat ceea ce afirmi tu.
Întreb pentru că noțiunea de gravitație a fost enunțată de un geniu și nu de 1 mld de oameni simpli; tot un geniu afirma că pământul se învârte în jurul soarelui în timp ce 1 mld voia să-l ardă pe rug; 1 mld nu va picta niciodată o Monalisă nici nu va scrie o simfonie însă câte un geniu da.

Iar ce zici tu legat de protecția oferită de CyanogenMod era realizat de RIM cu câțiva ani mai devreme.

Mai zici ca:
”Open-source software inseamna ca:
1/ oricine poate utiliza in mod liber softul (dar nu neaparat gratuit, exista o gramada de OSS comercial);
2/ oricine poate analiza codul-sursa si-l poate adapta propriilor nevoi;
3/ oricine poate redistribui codul.”

Perfect deci poți spune și de ce-mi trebuie mie (împreună cu 1,2, 5, 10 mld de oameni) să analizez codul respectiv?!

Dar să lăsăm deoparte ideile spuse de tine și care mie mi se par aberante.
Să ne întoarcem la One X și să presupunem că eu vreau să folosesc doar open source și vreau ca soluțiile să fie mai bune decât cele standard.
mail - zi-ne cum îl punem pe ăla standard pe HTC
lucrul cu contactele
Office
vizualizare pdf
calendar
sarcini
browser
acces la nori (în special SkyDrive însă accept și Drive)
G+, Facebook și Twitter (sunt instalate pe telefon deci fac parte din Android)
aplicații de backup automat: poze, apeluri, sms, setări, aplicații instalate

Recapitulez: opțini pentru serviciile respective, open source (cu codul sursă public), mai bune decât cele cu codul închis, pentru HTC One X, nu pentru iPhone.

Edited by lmk, 24 July 2013 - 23:16.


#92
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010
Erori de programare sunt peste tot nn . Despre ce vorbim aici ????????????????????????

Lasa-ne!

#93
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006

View Postlmk, on 24 iulie 2013 - 23:14, said:

Bla bla open source e naspa bla bla bla

Recapitulez: opțini pentru serviciile respective, open source (cu codul sursă public), mai bune decât cele cu codul inchis (Pentru HTC One X, nu pentru iPhone).

Driveri de sunet modati. Mai buni decat orice driveri stock. Ce zici de asta?

#94
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpanaceu888, on 24 iulie 2013 - 23:14, said:

Erori de programare sunt peste tot nn . Despre ce vorbim aici ????????????????????????
Lasa-ne!

Exact asta voiam sa subliniez si eu. Termina cu limbajul asta de mahala. E un forum liber si-mi exprim parerea. Ai vreo problema cu asta? Apeleaza cu incredere la functia "ignore".

Edited by filip.serban, 24 July 2013 - 23:19.


#95
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010
Deci , voi intelegeti problema? El este un geniu ce incearca sa ne arate calea , in schimb noi dorim sa-l ardem pe rug (pe buna dreptate).

E plin de guru' d-astia pe forum , sparg , sunt pe sistem , aparent ei sunt tari asa in gramatica dar sunt dezlipiti de realitate saracii.

Ce vrei nn sa auzi ca nu exista dumnezeii absoluti? Nu exista, IOS nu este, Android n-a fost dar incepe sa fie pentru o perioada cat il va tine , apoi si lui ii va pieri glasul precum tuturora! Ce te superi?

#96
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Cine incearca sa-ti arate calea, colegule? Suferi de paranoia?

#97
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Postfilip.serban, on 24 iulie 2013 - 23:23, said:

Cine incearca sa-ti arate calea, colegule? Suferi de paranoia?

Nu mai te zbate pentru mine atunci , lasa-ma-n mocirla-mi ! DND!!! Sper sa mearga!

#98
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Eh, probabil ai nevoie sa te descarci...

#99
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostNenea Zap, on 24 iulie 2013 - 23:17, said:

Driveri de sunet modati. Mai buni decat orice driveri stock. Ce zici de asta?
Te rog să postezi astfel de driveri pentru HTC-ul pe care l-am luat drept etalon apoi să ne spui la ce-s buni.

#100
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Postlmk, on 24 iulie 2013 - 23:39, said:

Te rog să postezi astfel de driveri pentru HTC-ul pe care l-am luat drept etalon apoi să ne spui la ce-s buni.

Tu tre' sa-i tii lectii lui Stallman omule! Esti peste noi , peste toti;  ai descoperit o roata mai rotunda decat a noastra. Bravo tie !!!

Edited by panaceu888, 24 July 2013 - 23:44.


#101
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
sincer sunt dezamagit de calitatea discursului tau si de gradul profund de confuzie in care te scalzi. dar mai fac o incercare, dupa care ma dezabonez, pentru ca-i clar o pierdere de vreme pentru mine :lol:.

View Postlmk, on 24 iulie 2013 - 23:14, said:

Chiar tu ai spus că os se referă la software ori tu vorbești despre, citez termenii: form factor, camere foto, expandable storage, termeni care se referă la componente hardware...
iar n-ai inteles - software-ul open-source iti permite sa-l modifici pentru a-l face compatibil cu componente hardware foarte variate, si atunci cu acelasi sistem de operare poti cuprind mai multe forme de hardware, un lucru absolut logic intr-o lume atat de diversa si cu nevoi atat de diferite.

Quote

Dar pot fi de acord: dacă prețul mai mic se datorează Android (aștept să demonstrezi asta), e un plus.
in sfarsit, o raza de speranta... licenta de Android este gratuita. Google nu plateste nimic catre Microsoft, ci doar unii producatori platesc pentru unele features patentate de Microsoft. Care oricum costa muuuult mai putin decat o licenta de WP8. Daca vrei calcule detaliate, good luck with that - ca sunt confidentiale. In schimb putem folosi logica, daca ne fortam un pic.

Quote

Iar eu fix despre avantajele alea de care nu vorbești tu întreb, văd că absolut nimeni nu vorbește despre ele și eu pe ele vreau să le aflu.
mai reciteste o data mesajul ala: costul, puterea de a alege ce forma de hardware vrei, puterea de a alege ce features software vrei.

Quote

Mai spui că pe termen lung contribuția a miliarde de oameni medii va cântări mai mult decât contribuția a o mie de genii; aș fi foarte curios în ce alt domeniu este adevărat ceea ce afirmi tu.
Întreb pentru că noțiunea de gravitație a fost enunțată de un geniu și nu de 1 mld de oameni simpli; tot un geniu afirma că pământul se învârte în jurul soarelui în timp ce 1 mld voia să-l ardă pe rug; 1 mld nu va picta niciodată o Monalisă nici nu va scrie o simfonie însă câte un geniu da.
alegi exemple delirante. Pe vremea aceea globul pamantesc nu era nici la nivelul de educatie si cunostinte de acum si, cel mai important, nu era conectat.

Quote

Perfect deci poți spune și de ce-mi trebuie mie (împreună cu 1,2, 5, 10 mld de oameni) să analizez codul respectiv?!
tu nu (Doamne fereste!), dar din aia 1 miliard vor fi destui care o vor face, mult mai multi decat poate vreodata sa angajeze Apple, Google sau Microsoft. Marile bug-uri de securitate sunt descoperite de terti, nu de angajati.

Quote

Să ne întoarcem la One X și să presupunem că eu vreau să folosesc doar open source și vreau ca soluțiile să fie mai bune decât cele standard.
ai dat exemplele cele mai banale posibil, se gasesc tone de variante pe Google Play, mult succes in a le gasi, nu dau eu Google pentru tine.

sau mult succes ramanand la varianta unica, oficiala si, in mod necesar pentru un utilizator obosit de a cauta si a alege, ideala! :lol:

#102
asteo600

asteo600

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2012
Off topic:Deci dacă acuma se face pagubă pentru funcțiile iOS și Android, apoi ce-o să fie la lansarea iOS 7, și zic asta pentru că el are o nouă funcție, tare ciudată și anume te avertizează dacă cel cu care vorbești pe iMessage face o captură de ecran la mesaje. Asta o să fie moartea căprioarei :D

#103
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
@OFFTOPIC: Ce-a ajuns Androidul... da' ce-a ajuns topicul asta... Posted Image Posted Image
Si ca sa mai arunc niste gaz pe foc :) Top 10 Reasons Why Android Beats iOS 7

Edited by Ciubex, 25 July 2013 - 09:05.


#104
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postglumetu, on 25 iulie 2013 - 07:02, said:

iar n-ai inteles - software-ul open-source iti permite sa-l modifici pentru a-l face compatibil cu componente hardware foarte variate, si atunci cu acelasi sistem de operare poti cuprind mai multe forme de hardware, un lucru absolut logic intr-o lume atat de diversa si cu nevoi atat de diferite.
Blackberry, Palm, Windows Mobile, Windows Phone - cod sursă închis: flip, bar, slide; tastatura qwerty, half-q, numerică; touch rezistiv, capacitiv; ram de la M până la G; cu, fără stylus; rezoluții de la 128 la HD.
La ce alte forme și componente hardware te referi? eventual care să fi apărut/să existe exclusiv în lumea open source.

View Postglumetu, on 25 iulie 2013 - 07:02, said:

puterea de a alege ce features software vrei.
Fără să dai exemple e clar că pot spune că am aceeași putere și pe Windows.

View Postglumetu, on 25 iulie 2013 - 07:02, said:

alegi exemple delirante. Pe vremea aceea globul pamantesc nu era nici la nivelul de educatie si cunostinte de acum
Alege tu un domeniu și eu îți demonstrez absurditatea afirmației respective; orice domeniu la care te poți gândi din orice colț al lumii ăsteia; dacă ai dreptate, înseamnă că e simplu să alegi ceva care să-ți susțină - fără drept de apel - punctul de vedere.

View Postglumetu, on 25 iulie 2013 - 07:02, said:

ai dat exemplele cele mai banale posibil, se gasesc tone de variante pe Google Play, mult succes in a le gasi, nu dau eu Google pentru tine.
Permite-mi o întrebare de necunoscător: tu ce faci cu telefonul?
La fel cum am zis mai sus: dacă ți se par banale exemplele mele, înseamnă că nu reprezintă decât o formalitate pentru tine să ne spui ce soluții open source există.

Mă distrează la culme cei care au părerile conturate de orice alte aspecte din afara logicii și a experienței.

Edited by Mur_, 25 July 2013 - 20:07.


#105
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postlmk, on 25 iulie 2013 - 09:57, said:

Blackberry, Palm, Windows Mobile, Windows Phone - cod sursă închis: flip, bar, slide; tastatura qwerty, half-q, numerică; touch rezistiv, capacitiv; ram de la M până la G; cu, fără stylus; rezoluţii de la 128 la HD.
La ce alte forme şi componente hardware te referi? eventual care să fi apărut/să existe exclusiv în lumea open source.
poate totusi imi dai niste nume de platforme de succes, cu cod sursa inchis si cu form factors foarte variate. avortoni tehnologici exista peste tot, nu inseamna nimic. BTW, Palm a fost open-source (dar asta nu inseamna ca orice e open-source este si bun, si viabil economic etc).

Quote

Permite-mi o întrebare de necunoscător: tu ce faci cu telefonul?
cu exceptia faptului ca folosesc Tasker destul de mult pentru automatizare scenarii si Bubble UpnP pentru streaming de FLAC de pe LAN-ul de acasa, fac absolut tot ce fac si altii (mai putin jocuri, pentru aia am tableta), insa sunt genul curios, care cauta tot timpul solutii software noi si modalitati de a mi le integra in modul de viata si in munca zilnica.

deci: telefon, sms, email, document/file management local si in cloud, e-banking, stiri din tehnologie, evernote, keep, fotografie (backup pe microSD si editare usoara), aplicatii de calatorie, si ceva unelte specializate.

da, si am cumparat de pe Google Play absolut tot ce am avut nevoie, inclusiv jocuri pe tableta. nu am absolut nimic piratat.

si cu ocazia asta ma si dezabonez, pentru ca de-acum mi-e clar profilul tau. ;)

mult succes!

#106
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
lmk, nu intru in polemica asta. Sunt obosit de cata polemica e plin mediul online. Si cate judecati gratuite, etc.

Avantajele pe care le vad si le simt eu in utilizarea Android ului in defavoarea IOS ului. (Reiterez. Am telefon cu Android. In speta, S4 (am avut un S1 si un Xcover la fimiu). Am si Ipad 2 si zilnic am si un 3GS pe langa mine).
- am card de memorie pe care il bag si scot cand vreu. Deci pot muta date cum vor muschii mei.
- am baterie ce se poate scoate si inlocui (stiu HTC One n-are, d-aia l-am scos din calcul).
- bluetooth merge cum vreau eu si pentru ce vreau eu. Dar nu pot sa il folosesc impreuna cu IOS.
- am aplicatie gratuita Office. Care functioneaza. Pot vizualiza si edita. Pdf viewer nu mai trebuie mentionat.
- pot pune pe telefon ce vreau eu audio si video si le pot asculta/vizualiza, fara nici o "combinatie", in contrapartida cu IOS ul.
- am alarma de telefon customizabila in toate felurile, direct, stock. La IOS nu e atat de simplu.
- softul camerei foto are toate optiunile din lume. La IOS nu.
- lista poate continua...pana la ringtones chiar.
- si n-am spus nimic despre open source stuff...

Evident, se pot combate si aceste facilitati, daca tinem s-o facem.
Sa va mai spun ca mi se par de rahat castile vandute de Apple?!? Abia la Iphone 5 au catadicist sa le schimbe!! Am 5 perechi de casti Apple intr- o cutie, pe care nu le-am folosit deloc (iphone, ipad, ipoduri).

#107
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postglumetu, on 25 iulie 2013 - 10:21, said:

poate totusi imi dai niste nume de platforme de succes, cu cod sursa inchis si cu form factors foarte variate.
Windows Mobile; în 2007 avea peste 40% din piață. Dacă nici ăla nu era succes, nu știu care mai e...

View Postglumetu, on 25 iulie 2013 - 10:21, said:

cu exceptia faptului ca folosesc Tasker destul de mult pentru automatizare scenarii si Bubble UpnP pentru streaming de FLAC de pe LAN-ul de acasa, fac absolut tot ce fac si altii (mai putin jocuri, pentru aia am tableta), insa sunt genul curios, care cauta tot timpul solutii software noi si modalitati de a mi le integra in modul de viata si in munca zilnica.

deci: telefon, sms, email, document/file management local si in cloud, e-banking, stiri din tehnologie, evernote, keep, fotografie (backup pe microSD si editare usoara), aplicatii de calatorie, si ceva unelte specializate.
Care dintre programele respective sunt os și cum te ajută un program os să păstrezi notele mai bine decât o face Evernote (care e closed)?
Cum pot să folosesc aplicația People de pe HTC pe un Ace?

#108
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru cei cu permisiunile Android 4.3 include acum direct in SO un mecanism de control al permisiunilor per aplicatie: http://www.go4it.ro/...d-4.3-11173047/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate