Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ce a ajuns androidul.

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Heh,ca tot suntem la privacy,uite ce am gasit,google chrome poate sa preia(in stilul xbox one) imagini si sunet din pc-ul tau prin controlarea webcamului.Am gasit astazi in timp ce ma uitam pe youtube langa iconita de bookmark(Steluta) o icoana cu o camera si cand dau click pe ea..hopaaa,"Acest site va acceseaza webcamul"...ai sa moara ma-ta!Interesant e ca optiunea exista si in Flash,si e separata de cea din Chrome.Navigand spre pagina de setari Flash,constat ca youtube,4shared si inca unul erau puse(automat) la lista celor permise.

#20
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Eu am dat eject la chrome cand am vazut pagina aia cu "hai sa te loghezi pe contu' gmail sa nu stiu ce". Clar ca sa faca tracking. Am renuntat si la gmail pt. chestii importante. Il tin doar pt spam si inregistrari forumuri etc. Mai nasol e cu facebook ca trebuie sa am cont ca sa vad stiri de la facultate acolo sunt grupurile, acolo sunt colegii. Colegi care culmea toti au renuntat treptat la yaoo si s-au mutat pe facebook si aparent n-au nici o jena sa-si povesteasca prin mesageria privata toate chestiile personale eventual sa puna si poze etc...

#21
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005

View Postxeleron, on 21 iulie 2013 - 00:20, said:

Heh,ca tot suntem la privacy,uite ce am gasit,google chrome poate sa preia(in stilul xbox one) imagini si sunet din pc-ul tau prin controlarea webcamului. Interesant e ca optiunea exista si in Flash,si e separata de cea din Chrome.
Chrome-ul are un plugin propriu de Flash (build-in Flash Player, numit: Pepper Flash), de aceea e separat de Flash-ul instalat pentru celelalte browsere.
Locatia lui este, cel putin la mine: C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\28.0.1500.72\PepperFlash\pepflashplayer.dll
Legat de permisiuni, eu am facut cateva aplicatii pentru Android, dar din pacate de publicat am publicat doar una, restul inca sunt in ... dezvoltare. Dar ce vreau sa zic, unele permisiuni sunt pentru ca menirea aplicatiei e sa faca ceva cu zona pe care o acceseaza.
Spre exemplu, vrei ti se genereze in calendar o alarma ca-i ziua unuia dintre contactele tale, de aici o aplicatie o sa aiba nevoie de acces la calendar si la agenda ta telefonica. Si asa mai departe, unele dintre aceste permisiuni sunt pentru a va faca voua niste activitati pentru care e proiectata aplicatia. Daca chiar aveti probleme legate de intimitatea voastra, orientati-va spre aplicatii la care puteti vedea sursele si analizati-le.
Eu plec de la ideea ca atata timp cat nu-mi iau viata/nevasta/banii/casa/masina tot ce-i al meu :) nu ma afecteaza.

Bun, acum revenind la topic.
Android-ul a prins si pentru ca s-au orientati multi producatori de telefoane sa-l instaleze pe telefoanele lor. Eu am trecut de la un telefon non-smart la unul smart cu Android doar din cauza faptului ca aplicatiile ce mi-ar fi fost folositoare pentru un telefon erau limitate sau lipseau. (GPS cu harti, vizualizare documente, browseing si ceva e-mail).
Totodata un telefon nou cu Android a fost mai ieftin decat unul cu iOS si de asemenea fata de unul cu Windows Mobile.
Sunt curios ce o sa faca cei de la Ubuntu sau cei de la Firefox cu platformele lor mobile, mi-ar placea mult sa folosesc Ubuntu si pe telefon, nu numai pe PC.

Edited by Ciubex, 21 July 2013 - 01:44.


#22
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
E doar o cursa a specificatiilor. Cum erau inainte pe  Windows, acum sunt pe Android: mai multe core-uri, mai multi megahertzi, rezolutia ecranului mai mare, etc.
Androidul functioneaza foarte bine si pe telefonul ala de 1Ghz si 512 RAM sau chiar pe alte telefoane mult mai slabe.

Cat despre faptul ca iti cere permisiuni pentru aplicatii: comunitatea open source salveaza situatia.
Exista o distributie numita CyanogenMod in care poti da voie SELECTIV numai unor permisiuni.
In felul asta nu ar trebui sa va mai faceti griji ca o aplicatie va acceseaza telefonul.

#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
Nu va mai faceti atatea griji cu permisiunile, daca cineva vroia sa se uite in agenda sau mesajele voastre se uita si cu si fara permisiunea voastra/noastra. Uitati va la permisiunile de la google, pai daca le citesti pe toate ai impresia ca ei iti iau telefonul din mana si fac ce vor cu el. Informatiile din telefon nu mai sunt private demult, nici la android nici la ios. Atata timp cat am ales tehnologia am ales si riscurile astea.

#24
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Post-catalin, on 20 iulie 2013 - 21:30, said:

Prin urmare ii ajuta pe dezvoltatori sa creeze chestii misto si sa astfel sa aiba acces la tehnologie inteligenta, portabila toata lumea.
iOS te contrazice pentru ca iOS în lumea mobilă (și Windows în cea a PC-urilor) au cele mai multe aplicații.
Open Source nu reprezintă pentru fraierul de rând decât o noțiune prin care este mințit că folosește ceva care e parte "lumea liberă".

#25
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Ce tari mi se par astia care au inteles ei mai bine decat fraierul de rand ca open source e doar o chestie la misto :lol:
Hai sa-ti dau doua exemple de open source pe Android: rom-uri Custom, chiar si ROM-uri cu management separat al permisiunilor, driveri custom: poti schimba driverul audio spre exemplu daca vrei, etc.
Ca nu folositi voi nimic din ce deriva din open source, nu inseamna ca tre sa arunci cu pietre in open source si sa spui ca e doar o minciuna sa te simti bine :nonobad:

#26
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Poate lumea iOS are mai multe aplicatii pentru ca sunt pe bani.
Android-ul a castigat prin aplicatiile gratuite (inclusiv cele cu adware)
Android-ul insa pierde din cauza masinii virtuale, in special pentru ca multitasking-ul nu e optimizat prea bine, precum e in cazul PC-urilor.

Ca dezvoltator ocazional, imi plac proiectele Open Source, din care fur (ma inspir) ideile si-mi fac si eu cate ceva, iar daca produsul e ok, il dau mai departe. Asa am vazut cam ce presupune in realitate acele permisiuni de acces.

Edited by Ciubex, 22 July 2013 - 15:43.


#27
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

View Postalin62, on 20 iulie 2013 - 23:34, said:

Un dual core este de ajuns sa functioneze f bine. Deocamdata quad core este fitza pt ca nimic ce este in merket nu cere atata putere.

What the fuck?
Joci tu pe un dual core gta vice city cu totul pe maxim? Asphalt 7? Mie drift mania 2 imi sacadeaza timp de 0,5-1s la fiecare 10 secunde pe nexus 4 proaspat instalat dupa un full wipe la fel si pe nexus 7  sa nu mai vorbesc de chrome care pe nexus 7 se misca ORIBIL pe un site cu mai mult de 2 butoane si o poza noroc cu dolphin.
Nexus 7 si 4 au quad core iar 4-le are 2gb ram, nah si parca tot se misca ca dracu'.
Si tu imi spui ca orice ar trebui sa imi mearga ok pe un dual core?

Edited by alexandru_viorel, 22 July 2013 - 19:49.


#28
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View Postalexandru_viorel, on 22 iulie 2013 - 19:39, said:

What the fuck?
Joci tu pe un dual core gta vice city cu totul pe maxim? Asphalt 7? Mie drift mania 2 imi sacadeaza timp de 0,5-1s la fiecare 10 secunde pe nexus 4 proaspat instalat dupa un full wipe la fel si pe nexus 7  sa nu mai vorbesc de chrome care pe nexus 7 se misca ORIBIL pe un site cu mai mult de 2 butoane si o poza noroc cu dolphin.
Nexus 7 si 4 au quad core iar 4-le are 2gb ram, nah si parca tot se misca ca dracu'.
Si tu imi spui ca orice ar trebui sa imi mearga ok pe un dual core?
Vice city, most wanted, chiar si RR3 se misca f bine pe S2 fara sacadari. Pai totul la maxim, parca ar fi mari setari de video.

#29
asteo600

asteo600

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2012
Știi care e partea proastă la Android? Că se blochează mereu ca blegul și trebuie să îi dai restart. Am avut 4 telefoane cu Android și la toate se întâmplă asta. Chiar și la noul telefon cu Android 4.1.2. Și am auzit că la Apple nu se prea întâmplă asta.
Dar în rest, de ce mi-aș lua iPhone? I mean, Android e cel mai performant și cel mai funcțional. Nu cred să văd pe un iPhone toate funcțiile deștepte pe care Android le deține...
Și plus de asta, uită-te la preț. Un S4 e vreo 30 milioane cu memorie de 64 și iPhone 5 era 40+ milioane, tot cu 64. Deci eu zic că e de preferat un Android.

#30
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Postalexandru_viorel, on 22 iulie 2013 - 19:39, said:

What the fuck? [...]
Dacă tu ai smartphone/tabletă quadcore, atunci trebuie să-ți impui că toate smartphone-urile/tabletele existente, sunt inferioare jucăriilor tale. Acest gând îți crează o stare de euforie.
Fi-r-ar el de marketing

View Postalin62, on 22 iulie 2013 - 20:38, said:

Vice city, most wanted, chiar si RR3 se misca f bine pe S2 fara sacadari. Pai totul la maxim, parca ar fi mari setari de video.
Galaxy S2 here: GTA3, GTA Vice City, Modern Combat 4, NOVA 3, Asphalt 7, etc,etc ruleaza fără probleme.
PS: Nu am lag în browserul web.
PS2: La Galaxy-ul S1 lu' sormea, i-am băgat Android 4.2.2 (CyanogenMod) și se mișcă fără probleme.
Este, totuși, un OS pentru telefoanele mobile, și vorbim despre telefoane. Nu ne trebuie QuadCore ca să nu fie „nașpa”. Uite, de asta „laptop-urile” cu Android, de 2gb RAM și OctoCore, au succes la vânzări, pentru că le bagă în cap la masele de kinderi (sau cei slabi de...înger) că ai nevoie de o „rachetă”. O „rachetă” cu „combustibil” pentru căteva ore de utilizare.

#31
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View Postasteo600, on 23 iulie 2013 - 11:52, said:

Ştii care e partea proastă la Android? Că se blochează mereu ca blegul şi trebuie să îi dai restart.
Eu nu mai tin minte de cand am fost nevoit sa dau restart pentru ca s a blocat. Si am telefonul plin  cu aplicatii si jocuri plus card aproape plin.

#32
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006

View Postalin62, on 23 iulie 2013 - 12:37, said:

Eu nu mai tin minte de cand am fost nevoit sa dau restart pentru ca s a blocat. Si am telefonul plin  cu aplicatii si jocuri plus card aproape plin.

+1

#33
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Zap, eu mă consider un fraier de rând când vine vorba de acest domeniu.
Te rog să punctezi cu ce mă ajută pe mine faptul că un produs software este open-source? Cu liniuţă de la capăt, dacă poţi.

Edited by lmk, 23 July 2013 - 13:08.


#34
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Open Source te-ar ajuta doar daca doresti sa vezi sursele aplicatiilor pentru ca tu sa fii linistit ce face cu informatiile din telefonul tau, evident trebuie sa ai ceva habar cu programarea.
Altfel:
- ori esti paranoic si atunci nu-ti instalezi nici o aplicatie ca are nevoie de permisiuni pentru accesarea zonelor cu date confidentiale, caz in care nu are rost sa-ti iei smartphone;
- ori esti atent cu fiecare permisiune in parte si vezi daca aplicatia ar avea nevoie sa acceseze resursele confidentiale;
- ori esti naiv si nu te mai gandesti la nici o permisiune si le dai accept la toate :)

#35
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View PostCiubex, on 23 iulie 2013 - 13:31, said:

- ori esti atent cu fiecare permisiune in parte si vezi daca aplicatia ar avea nevoie sa acceseze resursele confidentiale;
Care ar fi permisiunile alea extreme, periculoase, care ar trebui sa ne faca sa renuntam la instalarea aplicatiei?

#36
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005

View Postalin62, on 23 iulie 2013 - 14:18, said:

Care ar fi permisiunile alea extreme, periculoase, care ar trebui sa ne faca sa renuntam la instalarea aplicatiei?
Pai ma refeream la a analiza permisiunile aplicatiei, spre exemplu as fi sceptic sa las un joc sa-mi acceseze zona de contacte, ce treaba ar avea jocul ala, daca nu ar fi multiplayer cu lista mea de contacte?
Eu la genul asta de analiza ma refeream.
Pe de alta parte, un program care te anunta cand e ziua cuiva o sa aibe nevoie de a accesa lista de contacte, pentru a scana contactele cu campul birthday completat si poate calendarul pentru a te informa cand e cazul.
In acest caz o sa trebuiasca sa-i dai accesul, altfel nu o sa poata sa functioneze pentru ce e destinata aplicatia. Si ca o continuare, in acest caz, vezi are nevoie de acces la date / retea? Trebuie sa te intrebi daca o foloseste sa-si faca back-up la aniversari si sa te atentioneze la o alta instalare sau o sa-ti foloseasca informatiile obtiunute pentru spam-uirea prietenilor?
Nu stiu cat de explicit am fost.

Edited by Ciubex, 23 July 2013 - 14:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate