Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

"Calcarea" poprietatii

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 LensFlare, on 07 iulie 2013 - 17:58, said:

Camera de supraveghere trebuie sa fie autorizata ca filmarea sa poata fi folosita in instanta. In traducere libera costa ceva...

Pune camera fara probleme, nu va fi nici o problema in instanta.

#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Rezumat:

Îţi poţi monta/instala singură sistemul de supraveghere, dar în instanţă va fi acceptat doar dacă vrea judecătorul.
Dacă sistemul de supraveghere va fi montat/instalat de o firmă care deţine o autorizaţie în acest sens, nu te vei întreba dacă judecătorul doreşte sau nu să accepte probele.
Dar până la judecător, dai de poliţie căreia-i reclami (din nou) neplăcerile tale. Iar poliţia se poate prevala de imaginile tale pentru a-l găsi/convinge pe făptaş să recunoască (chiar dacă sistemul nu a fost instalat de o firmă autorizată).

L.E. Nu ştiu ca în România persoanele private să-şi poată conecta sistemul de alarmă la poliţie. Doar la firmele de pază private.

#21
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
@thalia
Dumireste-ma si pe mine. Badea Gheo? fura? Ce fura? Un lighean?
Aveai nevoie de acel lighean? Avea valoare sentimentala pentru tine? Daca avea vreo valoare, de ce nu l-ai dus intr-un seif? Sunt banci in Romanica, care au si casete de valori.
Badea Gheo, are tot dreptul sa-ti ia ligheanul ala abandonat in curte. Poate pentru el, este o sursa de venit, poate-l vinde la fier vechi.
Tu esti deranjata de fapt ca Badea Gheo, nu se ploconeste in fata ta.Ce vrei de fapt? cand vii tu in curtea aia sa faci un gratar, badea Gheo sa cerseasca niste resturi de la tine?
Nu ai nici un drept moral sa-l pandesti, sa-l suspectezi, sau sa-l acuzi pe nedrept.Spui de badea Gheeo ca are :un aer provocator.Tu ce fel de aere ai? Care poate fi pedeapsa maxima pentru tine?
Face gibonul un ban gramada si se crede stapanul universului.
Daca crezi ca esti victima unel fapte penale, de ce nu te duci la prima sectie de politie sa faci o plingere penala. Dar,asa, cu simtul raspunderii, cu nume, prenume, subiect si predicat?

#22
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Propietatea privata trebuie ingradita de un gard sau un zid. Poti pune sisteme de alarma, camere de supraveghere si eventual iti poti lua si caini, lasandu-i in grija unor vecini. Prea multe n-ai ce sa-i faci celui care intra la tine in curte si fura, decat daca il prinzi asupra faptului si ai si martori.

#23
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 DjMx, on 07 iulie 2013 - 18:44, said:

Cum naiba sa omologhezi mah o camera video ? Se omologheaza dispozitivele care masoara ceva, camera video doar prezinta un fapt.


Daca o filmare poate fi folosita in instanta ca si proba depinde de judecator, el hotaraste daca proba video poate fi luata in calcul sau nu.



Mai era un topic pe aici, foarte scurt ce-i drept despre acelasi subiect.

http://forum.softped...ideo-omologate/


Stai linistit,asa e in Romania,au ramas in urma rau comunistii,ei au nevoie de tone de hartoage pentru nimic.Un sistem videe e sistem video si nimic mai mult.Ce inseamna in mintea lor omologat? Si de cine?  Handicapatii nu-si dau seama ca nu au nevoie de nimic de la nimeni pentru a monta pe proprietatea lor un sistem video.Si legea e clara pentru cine stie sa citeasca: au nevoie de autorizare sistemele video montate in case de schimb valutar,banci,magazine cu profil it( valoare mare),sedii ale institutiilor publice...
  in casa ta faci ce vrei ca de aia e privat.Ca fapt divers,am un prieten ce are montat un sistem video in magazinul sau.Au venit ceva militieni sa-l intrebe ca de unde e sistemul,cine a montat sistemul(cred ca aveau ei o firma pe care o bagau la inaintare),ca risca amenzi sau abureli de astea( de parca ei nu ar fi platiti sa prinda hotii).
Dupa ce prietenul meu le-a facut o plangere penala si o sesizare la IGP aia nu au mai aparut pe acolo nici dusi cu forta.

#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

 maramicuip, on 07 iulie 2013 - 19:42, said:

@thalia
Dumireste-ma si pe mine. Badea Gheo? fura? Ce fura? Un lighean?
Aveai nevoie de acel lighean? Avea valoare sentimentala pentru tine? Daca avea vreo valoare, de ce nu l-ai dus intr-un seif? Sunt banci in Romanica, care au si casete de valori.

Io am o idee si mai buna, initiatoarea sa lase in curte obiecte de valoare, gen rotopercutoare, drujbe, telefoane, laptop. Nu de alta, da' sa fure si mexicanu' ceva de valoare, nu lighianu' si cabluri, sa manance si gura lui o ceafa de porc si sa nu saliveze pe dupa gard cand vine initiatoarea la gratar, mama lor de burghezi!!

#25
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

 maramicuip, on 07 iulie 2013 - 19:42, said:

@thalia
Dumireste-ma si pe mine. Badea Gheo? fura? Ce fura? Un lighean?
Aveai nevoie de acel lighean? Avea valoare sentimentala pentru tine? Daca avea vreo valoare, de ce nu l-ai dus intr-un seif? Sunt banci in Romanica, care au si casete de valori.
Badea Gheo, are tot dreptul sa-ti ia ligheanul ala abandonat in curte. Poate pentru el, este o sursa de venit, poate-l vinde la fier vechi.
Tu esti deranjata de fapt ca Badea Gheo, nu se ploconeste in fata ta.Ce vrei de fapt? cand vii tu in curtea aia sa faci un gratar, badea Gheo sa cerseasca niste resturi de la tine?
Nu ai nici un drept moral sa-l pandesti, sa-l suspectezi, sau sa-l acuzi pe nedrept.Spui de badea Gheeo ca are :un aer provocator.Tu ce fel de aere ai? Care poate fi pedeapsa maxima pentru tine?
Face gibonul un ban gramada si se crede stapanul universului.
Daca crezi ca esti victima unel fapte penale, de ce nu te duci la prima sectie de politie sa faci o plingere penala. Dar,asa, cu simtul raspunderii, cu nume, prenume, subiect si predicat?
Daca oriccare „badea Gheo“ ar intra la mine in curte in momentul in care nu sunt acasa si-mi ia un lighean spart sau orice altceva ce este al meu, DA, am tot dreptul sa ma infurii.
Nu ma intereseaza ca are ce sa manance sau nu. Mai bine il cere si i-l dau cu draga inima. Dar sa nu ma FURE.

#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 maramicuip, on 07 iulie 2013 - 19:42, said:

@thalia
Dumireste-ma si pe mine. Badea Gheo? fura? Ce fura? Un lighean?
Atat timp cat acel lighian gaurit nu e al lui de ce fute grija pe cineva ce face proprietalul cu ligheanul lui
Cat despre nea gheo ,ar trebui sa i se taie mainile sau sa fie impuscat in mortii masii de hot nenorocit

#27
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
de ce te complici? un caine sau doi, foarte rai, ar rezolva problema! la mine nici macar cunoscutii nu intra in curte pana nu potolesc cainii!

Edited by bietu, 07 July 2013 - 20:26.


#28
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 petre69, on 07 iulie 2013 - 20:15, said:

Atat timp cat acel lighian gaurit nu e al lui de ce fute grija pe cineva ce face proprietalul cu ligheanul lui
Cat despre nea gheo ,ar trebui sa i se taie mainile sau sa fie impuscat in mortii masii de hot nenorocit
Eu am o propunere:
sa  taiem mainile tututor celor care inchiriaza popi metalici.(daca nu fac dovada ca sunt fabricati de ei cu manutele lor)

 petre69, on 07 iulie 2013 - 20:15, said:

Atat timp cat acel lighian gaurit nu e al lui de ce fute grija pe cineva ce face proprietalul cu ligheanul lui
Cat despre nea gheo ,ar trebui sa i se taie mainile sau sa fie impuscat in mortii masii de hot nenorocit

Edited by maramicuip, 07 July 2013 - 20:27.


#29
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,674
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca cu capcane pentru ursi http://www.click.ro/..._826717402.html c-am asa arata daca isi prinde un membru in asa ceva, slabe sanse sa mai calce prin curte.

Edited by baribalu, 07 July 2013 - 20:38.


#30
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

 maramicuip, on 07 iulie 2013 - 20:27, said:

Eu am o propunere:
sa  taiem mainile tututor celor care inchiriaza popi metalici.(daca nu fac dovada ca sunt fabricati de ei cu manutele lor)
Cred ca ai o problema... una mare de tot. Ce ai cu popii omului? Ti i-a  furat din curte? Nu ar trebui sa te deranjeze, asa cum nu te deranjeaza  cand „Badea Gheo“ iti fura ceva... doar trebuie si el sa traiasca..., nu?

#31
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 liviu_np, on 07 iulie 2013 - 20:32, said:

Cred ca ai o problema... una mare de tot. Ce ai cu popii omului? Ti i-a  furat din curte? Nu ar trebui sa te deranjeze, asa cum nu te deranjeaza  cand „Badea Gheo“ iti fura ceva... doar trebuie si el sa traiasca..., nu?

Pai , .......exact asta voiam sa zic si eu.
Nici pe el nu trebuie sa-l deranjeze badea Gheo, atunci cand fura un lighean.pur si simplu, nu este nevoie sa se coboare la mintea lui badea Gheo.
Fapta despre care vorbim, nu prezinta pericol social, nu este penala. Este aceasi fapta pe care o face gasca de babuste din fata blocului care barfesc ca toantele pe toata lumea. Isterie, asa se numeste boala care "face din tantar armasar".
Ce daca ai muncit tu, cu sudoarea fruntii pentru un lighean? Un lighean, este doar un lighean.
De ce trebuie sa zici ca badea Gheo, trebuie schilodit?

 liviu_np, on 07 iulie 2013 - 20:12, said:

Daca oriccare „badea Gheo“ ar intra la mine in curte in momentul in care nu sunt acasa si-mi ia un lighean spart sau orice altceva ce este al meu, DA, am tot dreptul sa ma infurii.
Nu ma intereseaza ca are ce sa manance sau nu. Mai bine il cere si i-l dau cu draga inima. Dar sa nu ma FURE.

Edited by maramicuip, 07 July 2013 - 20:40.


#32
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 maramicuip, on 07 iulie 2013 - 20:36, said:

Ce daca ai muncit tu, cu sudoarea fruntii pentru un lighean? Un lighean, este doar un lighean.
De ce trebuie sa zici ca badea Gheo, trebuie schilodit?
s-o crezi tu...daca fura orice tot furt ramane....putin conteaza ca n-are ce manca....sa nu fure....pe tine de fapt ce te deranjaza ca cineva are o casa de vacanta sau ce....nu inteleg mentalitatea asta la romani (la unii) de a gasii justificare hotului....sunt locuri unde daca furi s-ar putea sa te intrebi unde ti-au disparut mainile....

#33
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Sugera cineva ceva legat de un caine sau mai multi. (caini de paza nu corcituri) Nu ai vrea sa incerci asa ceva ?

#34
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 maramicuip, on 07 iulie 2013 - 20:36, said:



Pai , .......exact asta voiam sa zic si eu.
Nici pe el nu trebuie sa-l deranjeze badea Gheo, atunci cand fura un lighean.pur si simplu, nu este nevoie sa se coboare la mintea lui badea Gheo.
Fapta despre care vorbim, nu prezinta pericol social, nu este penala. Este aceasi fapta pe care o face gasca de babuste din fata blocului care barfesc ca toantele pe toata lumea. Isterie, asa se numeste boala care "face din tantar armasar".
Ce daca ai muncit tu, cu sudoarea fruntii pentru un lighean? Un lighean, este doar un lighean.
De ce trebuie sa zici ca badea Gheo, trebuie schilodit?
Mai nene
Tu esti stafidita aia  paula iacob de plange de mila tuturor infractorilor ?
Sau tu chiar pe bune gandesti cum scrii ?

 daniel21, on 07 iulie 2013 - 20:51, said:

Sugera cineva ceva legat de un caine sau mai multi. (caini de paza nu corcituri) Nu ai vrea sa incerci asa ceva ?
Eu am doi boschetari de talie mai mare
Sa fiu al drequ nici musca nu intra
Am si camere video
Abia astept un hot sa-mi fure ligheanul
Il schilodesc pe viata si apoi il dau in judecata pt incalcarea proprietatii,furt si tentativa de omor
Tot ce pot face mai rau pt acel infractor
Voi face

Edited by petre69, 07 July 2013 - 21:01.


#35
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
maramicuip, conform legii proprietatii Badea Gheorghe nu are ce cauta la mine in proprietate, fara acordul meu si cu atat mai mult in lipsa mea, si mai ales sa-si insuseasca un bun din proprietatea mea Asta se numeste furt si se pedepseste, conform legii.
Ligheanul ala poate este cumparat de mine si daca am eu chef sa il dau de pomana il dau, daca nu nu. Este al meu.

Atentie, eu nu pot da detalii ce anume s-a furat aici. Am spus la Politie de fiecare data.
Cum dracu poti tu demonstra ca o lopata (care costa in Horbach 1 milion , una buna) si care stii ca e a ta,o cauti de inebunesti si  o vezi dupa o iarna la vecinu in curte. Nu mai am bon,si n-am apucat sa scriu pe ea "furat de la Thalia"
Mai mult, respectivul in sat are un statut de om de vaza si nimeni nu s-ar gandi ca fura. Ete eu vreau sa demonstrez contrariul pe baza ligheanului spart. Si mai vreau sa si plateasca pentru faptele lui.

Oameni buni, treziti-va vorbim despre calcare de domiciliu si furt.

#36
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
@petre69.
Nu sunt Paula iacob, nici macar nu am studii superioare de drept, spun doar ce gandesc cu adevarat.
Spun doar ca nu este normal sa gandesti in termenii astia: furt, schilodit, tras pe roata.

Edited by maramicuip, 07 July 2013 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate