Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Allview V1 Viper

- - - - -
  • Please log in to reply
10027 replies to this topic

#343
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,657
  • Înscris: 28.11.2001

View Postblackskorpion, on 08 noiembrie 2013 - 14:42, said:


Am vazut de curand telefoanele Utok in Cluj in Iulius Mall insa viper mi se pare mai ok de cat telefonul pe care Utok il au cam la acelasi pret.

http://www.utok.com/...-400/utok-470-q


Utok are baterie de 2000 si V1 de 1800.

#344
Marius-Eduard

Marius-Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 04.11.2013
In seara asta am observat si eu ca se pot pune nume celor 2 sim-uri, se pot alege culori pentru semnal si adauga numarul de telefon pentru fiecare sim in parte.

Utok 470 Q pare un pic mai bun la specificatii: android 4.2.2,  are bateria putin mai mare, viteza de transfer dubla, 2 sim-uri tip minisim si multe bonusuri: garantie extinsa la 5 ani gratuit, sim orange cu optiune, etc.
Dar este mai gros si mai greu decat Viper.
Se cam aseamana cele 2 telefoane, dar mie imi place mai mult cum arata Viper. Deocamdata nu-mi pare rau ca l-am cumparat.
Sunt curios daca celor cu 16 GB le merge wifi direct sau au eroare ca si noi, cei cu 4 GB. Au introdus aceasta functie in telefon fara s-o verifice... sper s-o rezolve cu un update.

Edited by Marius-Eduard, 09 November 2013 - 23:16.


#345
Viper_sas

Viper_sas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2013

View PostPetrecristi, on 09 noiembrie 2013 - 17:37, said:

NU are suprt OTG, mai multe dtalii gasesti pe pagin 6 a acestui forum.


OTG e un feature soft sau hard? adica s-ar putea rezolva prin rutare ?

alte produse Allview au OTG mai ales tabletele, probabil l-au activat fiind obligati de lipsa 3G inclus. Acolo OTG iti permite si conectare Dongle 3G (Romtelecom. Orange, Vodafone etc. )


Alta intrebare "MHL HDMI Cable" ar putea fi activat prin rootare ? Smart2View e jenant pt aplicatii multimedia, e bun doar office.

(vin de pe IOS 7 iPhone 4S si nu stiu nimic despre Android Posted Image asa ca daca intrebarile sunt pe langa, imi asum asta )


de Cyanogenmod stie cineva ceva ?

Edited by Viper_sas, 10 November 2013 - 05:08.


#346
spyddy

spyddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.03.2007
Ce sa-i fac daca alimentatorul nu mai incarca? Nu vrea nici la priza nici la usb. Am dat restart, am scos bateria, degeaba. Nu vrea nici cu alt incarcator.

Edited by spyddy, 10 November 2013 - 16:30.


#347
plictisit17

plictisit17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.11.2013
merg custom roms pe allview v1 viper . am incercat miui acum cateva ore si merge perfect , cu exceptia internet pe sim 2 care ma deranjeaza foarte tare asa ca am revenit la softul original . in schimb exista versiune de miui cu sim2 functionabil , fara download link , din pacate . astept sa revina op cu download link ok , si revincu pareri despre performante ( mare diferenta nu va fi deoarece tot kernelul stock ramane) .

miui care l-am incercat era pt gionee elife e3 , blu life play samd - deci toate romurile pt elife e3 functioneaza pt v1 viper .

#348
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
@plictisit17 Pune si tu llink-uri catre softul testat. Multumim!

#349
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postplictisit17, on 10 noiembrie 2013 - 22:27, said:

merg custom roms pe allview v1 viper . am incercat miui acum cateva ore si merge perfect , cu exceptia internet pe sim 2 care ma deranjeaza foarte tare asa ca am revenit la softul original . in schimb exista versiune de miui cu sim2 functionabil , fara download link , din pacate . astept sa revina op cu download link ok , si revincu pareri despre performante ( mare diferenta nu va fi deoarece tot kernelul stock ramane) .

miui care l-am incercat era pt gionee elife e3 , blu life play samd - deci toate romurile pt elife e3 functioneaza pt v1 viper .

Uau!!! Superb rom. Daca-l ai pe asta instalat nu mai ai nevoie de launchere sau lock screenuri separate. Dar as prefera sa fie perfect functional. Cum ai dat de el? Mai stii altul sa fie atat de bine desenat?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CqraqIUenOU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://en.miui.com/s...t=yes&kw=gionee

#350
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
A instalat cineva versiunea asta?
http://en.miui.com/f...ighlight=gionee

#351
plictisit17

plictisit17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.11.2013
Versiunea aceea e versiunea stabila de miui pt device-ul nostru.  rulez romul fara probleme de o zi,  e bugless.  aveti grija sa instalati si patchul din thread imediat dupa flashul romului

#352
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007

View Postplictisit17, on 12 noiembrie 2013 - 06:48, said:

Versiunea aceea e versiunea stabila de miui pt device-ul nostru.  rulez romul fara probleme de o zi,  e bugless.  aveti grija sa instalati si patchul din thread imediat dupa flashul romului
Pai nu e versiunea pentru P5? Merge si la Viper?

#353
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Fly IQ441 este varul lui P5. Acolo ai IQ446 quad core.

#354
plictisit17

plictisit17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.11.2013
Merge printr-un patch din primul post

#355
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007
Daca MIUI V5 merge de Viper, e o sansa mare sa il cumpar. Desi as vrea ceva cu 2GB RAM...

#356
plictisit17

plictisit17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.11.2013
Telefonul nu are probleme in a rula aplicatii , doar ca raman 350-400 mb ram maxim cu toate aplicatiile inchise . Nu sacadeaza nicio aplicatie, dar nici nu e vreo performanta de top . Pana la urma e doar un telefon de 1300 lei , nu poti sa ai pretentii de HTC One .

#357
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007

View Postplictisit17, on 12 noiembrie 2013 - 14:35, said:

Telefonul nu are probleme in a rula aplicatii , doar ca raman 350-400 mb ram maxim cu toate aplicatiile inchise . Nu sacadeaza nicio aplicatie, dar nici nu e vreo performanta de top . Pana la urma e doar un telefon de 1300 lei , nu poti sa ai pretentii de HTC One .
Poti sa imi spui daca MIUI V5 e mai ok ca Android Stock ca experienta? Se misca mai fluid? E diferenta de consum?
Pe mine ma incanta ideea ca scot update-uri o data pe saptamana (sau de doua ori, nu mai stiu).

#358
plictisit17

plictisit17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.11.2013
E cam la fel..MIUI e doar un OEM deasupra android stock . La fel ca Touchwiz pt samsung , Sense pt HTC samd . Se misca la fel ca android stock (mai bime decat softul original de la viper din simplul fapt ca nu exista berry ui si bloatware) . Consumul de ram e un pic mai mare dar nu se observa, doar daca faci multi tasking in 2-3 jocuri si navigatie - dar asta se intampla si pe softul original . In rest , same shit , different looks . Si miui vine gata rootat cu market propriu si bloatware propriu , dar il poti scoate prin root uninstaller sau alte aplicatii asemanatoare .

Edited by plictisit17, 12 November 2013 - 20:21.


#359
RAPEED

RAPEED

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 04.07.2009

View Postblodwings, on 12 noiembrie 2013 - 14:24, said:

Daca MIUI V5 merge de Viper, e o sansa mare sa il cumpar. Desi as vrea ceva cu 2GB RAM...

A aparut Allview X1 Soul   Posted Image

Edited by RAPEED, 12 November 2013 - 21:54.


#360
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006

View Postplictisit17, on 12 noiembrie 2013 - 14:35, said:

Telefonul nu are probleme in a rula aplicatii , doar ca raman 350-400 mb ram maxim cu toate aplicatiile inchise
Aceste valori sunt pentru ROM-ul MIUI, corect? E totusi mai bine decat ROM-ul de la Allview care in general lasa liber numai ~250Mb RAM.
Citeva clarificari te rog:
1. In MIUI este valabila optiunea de a alege serviciul 3G pe oricare din cele 2 SIM-uri?
2. Ce recovery ai instalat? (cu link te rog!)
3. Cum sta cu semnalul fata de ROM-ul Allview? Am un SIM RDS care nu prinde chiar peste tot.
Multam!

Edited by dancrow, 12 November 2013 - 22:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate