Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

PFA , I.I intrebari si raspunsuri (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,626
  • Înscris: 30.07.2003
Poti deduce alte utilitati conform art. de mai jos dar obligatia persoanei fizice despre care vorbesti nu se poate incadra aici, nu e o cheltuiala necesara desfasurarii activitatii PFA in scopul obtinerii de venituri.

Quote

ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
(4) Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a) să fie efectuate în cadrul activităţilor desfăşurate în scopul realizării venitului, justificate prin documente;

(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
i) cheltuielile efectuate pentru activitatea independentă, cât şi în scopul personal al contribuabilului sau asociaţilor sunt deductibile numai pentru partea de cheltuială care este aferentă activităţii independente;
http://static.anaf.r...m#_Toc304299718

Edited by neagu_laurentiu, 18 January 2014 - 21:31.


#56
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012
Daca am un Srl pot infiinta si un PFA?

#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,626
  • Înscris: 30.07.2003
Da.

#58
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
Laurentiu, eu facand software si avand contract de comodat intre mine PF si PFA pentru o suprafata de 40 mp din casa de vreo 200 mp, pot deduce procentual anumite cheltuieli ? Mai precis avand contractele de utilitati, internet, telefon, tv pe PF, pot deduce de ex 80% internet, 80% curent, 50% apa ? Am vazut ca in fiecare luna se poate intocmi o nota de calcul in care as putea trece aceste procente...

#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,626
  • Înscris: 30.07.2003
Poti deduce acele utilitati necesare desfasurarii activitatii PFA. Privitul la TV nu-ti intra in buna desfasurare a lucrului !
Insa vei deduce potrivit raportului de suprafata dintre cat are in comodat PFA-ul si cat e spatiul (pe care vin facturile), la tine e de 20%. Asta cu suprafata e luata de la SRL dar mai poti creste atat timp cat dovedesti ca acele cheltuieli sunt strict in folosul PFA (telefon de exemplu).

Edited by neagu_laurentiu, 20 January 2014 - 11:19.


#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,626
  • Înscris: 30.07.2003
PFA:

Codul fiscal said:

ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
i) cheltuielile efectuate pentru activitatea independentă, cât şi în scopul personal al contribuabilului sau asociaţilor sunt deductibile numai pentru partea de cheltuială care este aferentă activităţii independente;
SRL:

Codul fiscal said:

ART. 21 Cheltuieli
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
m) cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente unui sediu aflat în locuinţa proprietate personală a unei persoane fizice, folosită şi în scop personal, deductibile în limita corespunzătoare suprafeţelor puse la dispoziţia societăţii în baza contractelor încheiate între părţi, în acest scop;

ART. 21 al.3 m)
37. În cazul în care sediul unui contribuabil se află în locuinţa proprietate a unei persoane fizice, cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului sunt deductibile în limita determinată pe baza raportului dintre suprafaţa pusă la dispoziţie contribuabilului, menţionată în contractul încheiat între părţi, şi suprafaţa totală a locuinţei. Contribuabilul va justifica cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului cu documente legale, cum sunt contractele încheiate cu furnizorii de utilităţi şi alte documente.


Edited by neagu_laurentiu, 20 January 2014 - 11:32.


#61
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
Mersi Laurentiu, asta am citit si eu insa cum zici tu mai sus, as putea face doar raportat la suprafata totala, ceea ce pare o prostie avand in vedere de ex ca 80% din internet il folosesc pentru PFA... Chestia e ca daca pun 80% Internet, 50% apa, 80% curent.. o sa vina astia de la finante si o sa imi tranteasca o amenda ca nu e raportat la suprafata.
Deci tot in ceata sunt... conform codului fiscal, as putea doar raportat la suprafata totala. Eu asta inteleg.

#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,626
  • Înscris: 30.07.2003
Nu pot sa dau eu interpretarea oficiala, doar cei de la ANAF o aleg (dupa cum vrea fiecare) Posted Image
Am pus in ecuatie povestea de la SRL pentru a pune in balanta ce stiu si urmaresc cei de la fisc in general. Insa conform textului de lege de la impozitul pe venit, poti pune cat i se cuvine PFA-ului (daca si demostrezi cele prezentate).

#63
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Vreau sa imi fac un pfa care ar avea ca obiect de activitate configurarea echipamenteleor de telecomunicatii si vanzarea acestora prin intermediul unui magazin online.ar fi mai bine aceasta activitate pe srl sau e ok pe pfa?am nevoie neaparat de un punct de lucru?

#64
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
@cristty ai nevoie de un sediu pentru PFA, care poate fi orice, casa ta, a parintilor etc.

O curiozitate, ma gandesc sa imi fac semnatura digitala sa scap de mersul la finante (sunt cam la 20 km de unde stau eu). Astfel as elimina niste drumuri inutile + pierderile de timp datorate acestora. Citind pe ici pe colo, am vazut ca s-ar putea sa imi platesc darile catre stat prin internet banking/mers la sucursala bancii, fara sa mai merg la finante, folosind ceva cont tranzitoriu de disponibilitati. Ce stiti de asta ? As putea plati impozitul pe profit, santate, pensii precum si alte dari catre finante prin banca ?
Mersi.

#65
elatudor09

elatudor09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.06.2011
buna seara!O intrebare simpla dar complicata in acelasi timp pentru mine;
pt. un magazin gen "GOSPODARUL"  la sat vreau sa imi fac o intreprindere individuala,adica eu doar stau si vand marfa...bun,intrebarea este IMI TREBUIE VREO CALIFICARE,DIPLOMA,ATESTAT CEVA PENTRU A FACE INTREPRINDEREA?...EU AM BACUL SI O POSTLICEALA DE MEDICINA
as vrea raspunsuri de la cineva care stie sigur despre ce vorbesc,care cunoaste legislatia bine.multumesc!

#66
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Mi-a venit  de la ANAF sect. 4 decizia de impunere 260 dar... este adresata persoanei fizice , nu PFA-ului : la cod CAEN e trecut 0 , nu scrie nicaieri de PFA , iar in loc de CUI apare CNP meu. O alta dilema ar fi ca apare doar CAS , impozit nu , CASS nu.... Asa de dusi cu pluta sunt? Mai si scrie ca e intocmit de x , verificat de y si aprobat de Z... trei idioti. Ca deja ma doare capul cu birocratia asta...
Am depus in ianuarie declaratiile 200 si 600 (PFA este nou infiintat) , si am trecut pe alea cod CAEN , am bifat norma de venit , CUI... nr de ordine la Reg. Com etc...de ce naiba a venit pe persoana fizica? Mai trebuia sa merg la Casa de sanatate/Pensii?

#67
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postelatudor09, on 12 februarie 2014 - 23:20, said:

buna seara!O intrebare simpla dar complicata in acelasi timp pentru mine;
pt. un magazin gen "GOSPODARUL"  la sat vreau sa imi fac o intreprindere individuala,adica eu doar stau si vand marfa...bun,intrebarea este IMI TREBUIE VREO CALIFICARE,DIPLOMA,ATESTAT CEVA PENTRU A FACE INTREPRINDEREA?...EU AM BACUL SI O POSTLICEALA DE MEDICINA
as vrea raspunsuri de la cineva care stie sigur despre ce vorbesc,care cunoaste legislatia bine.multumesc!

pentru un magazin nu ai nevoie de astfel de acte. doar daca vrei PFA sau vreo firma cu activitate reglementata de legi speciale (gen farmacie, agentie de turism etc)

#68
nitoium

nitoium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.02.2013
Salutare!
O situatie: am un PFA, vreau sa inchei un contract de prestari servicii cu un SRL si fiind la inceput nu stiu ce trebuie sa iau un calcul ca sa-i stabilesc pretul. Si aici ma refer tot ce trebuie sa platesc statului ca sa stiu cat imi ramane mie. Ma lamureste cineva?
Multumesc!

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,626
  • Înscris: 30.07.2003
Cam ciudat sa intri in afaceri si sa nu-i stii regulile !

Ce fel de impozitare ai ? In sistem real ori norma ? Esti platitor de TVA ?

De regula, ai de plata 16% impozit, 5.5% pensii si 31.3% sanatate (aplicat la o suma arbitrara, aleasa de tine in declaratia 600).

Edited by neagu_laurentiu, 25 February 2014 - 16:17.


#70
nitoium

nitoium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.02.2013
Sunt fotograf la evenimente, nu prea cunosc partea cu economia :)
Nu, nu sunt platitor de TVA. Cat priveste felul impozitarii...nu stiu cum e :). Mi-am intrebat contabila dar ea mi-a spus sa iau in calcul doar cei 16%, asta dupa ce-mi scad materialele care ma costa (dvd, poze printate sau ce-i mai dau clientului).
Situatia in cazul de fata e ca am sa fiu platit la zi, clientul neavand nevoie de mine decat de 2 sau 3 ori/luna (sau chiar mai rar). Asa ca nu stiu ce pret sa-i spun. :(

#71
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,737
  • Înscris: 21.08.2008
Am un punct de lucru in judet, la vreo 75km si fac naveta la doua zile acolo. Am voie sa decontez toate bonurile de carburant? Mentionez ca punctul de lucru este "oficial", am toate documentele necesare care atesta ca este al meu.
Masina este proprietatea PFAului care are acest punct de lucru.

Edited by danghetau, 25 February 2014 - 16:50.


#72
jorica

jorica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2012
As dori sa imi deschid un pfa pe activitate de comert(vanzari termopane).Dupa ce m-am sfatuit am ales sa fie cu impozitare reala si neplatitor de tva.M-am interesat pe unde am putut dar nu am gasit pe nicaieri sa specifice daca la pfa este nevoie casa de marcat fiscala sau este suficient doar cu chitantier si factura.Specific ca firma mea nu incaseaza intreaga valoare a lucrarii.Pfa-ul meu colaboreaza cu alt pfa care executa montajul si care conform legii nu este obligat sa aibe casa de marcat si de la care voi primi doar facturi sau chitante.Un sfat ar fi bine venit multumesc frumos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate