Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

PFA , I.I intrebari si raspunsuri (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#613
softman15

softman15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.09.2012
Locala ca se duce la impozite locale ,dar modalitatea de calcul , este stabilita central , fiind  in codul fiscal . Stiu ca la rezidential este 0,1 la suta din valoarea apartamentului .

#614
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu, exista marja de manevra pt. locale, ai in codul fiscal ce si cum.

#615
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Pentru suprafata de utilizare nerezidentiala conform codului fiscal (art. 458) cota e intre 0,2 si 1,3 % din valoarea impozabila in functie de cat a decis autoritatea locala prin HCL-ul referitor la impozitele pe cladiri. Pentru suprafata de rezidential se calculeaza conform art. 457.

Edited by gabrolio, 15 February 2016 - 23:46.


#616
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
O intrebare probabil stupida, dar vreau sa fiu sigur; impozitele pot fi platite si anticipat pe jumatate de an?

Daca pe decizia de impunere apar 4 trase trimestriale (25 martie, 25 iunie, 25 septembrie, 21 decembrie), pot plati de exemplu primele doua transe acum, iar ultimele doua la inceputul lui septembrie?

#617
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Da.

#618
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Post-Diana-, on 12 noiembrie 2015 - 17:02, said:

Eu m-am gandit sa il suspend pe perioada nedeterminata
Cat a costat?

Care stie exact si, preferabil din experienta, care e, de fapt, treaba cu supertermenul de 31 martie 2016 pt anulare / diminuare procent penalizari PFA? Trebuie sa achit principalul restant pana la acea data (31 martie) ca sa pot anula penalizari & shits? O duduie mi-a zis sa depun cerere pana pe 31.03 si achit pana la sfarsitul lunii iunie a.c. sau fac cerere pt plata esalonata. :wacko:



Multumesc!

#619
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Laleli,

L-am inchis, a costat 70 lei, timp vreo 1 H de stat pe la cozi.

Edited by -Diana-, 27 March 2016 - 15:12.


#620
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Daca deschid un PFA si intre timp voi iesi la pensie ce fel de impozite vor mai trebui platite avand in vedere,ca ,ca si pensionar sunt asigurat din oficiu.Daca voi fi platitor de TVA si voi achizitiona un bun din strainatate,pot sa-l cumpar fara TVA-ul de acolo?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate