Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

PFA , I.I intrebari si raspunsuri (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#73
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Scrie in legea caselor de marcat ce si cum, ceva comentarii aici: http://www.avocatnet...l#axzz2unzW5Bnh

#74
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006
Salutare.

Am si eu o problema cu un PFA mai vechi la norma(cred ca era cu codul 6311 care intre timp a expirat) .
Prin 2009 mi-am suspendat pfa-ul, insa in 2012 cand expira suspendarea nu am facut nimic.

Acuma l-am redeshis insa in alta localitate( am facut schimare de sediu) si trebuie doar sa sa ma duc la finante sa il inregistrez( la noul sediu). In Brasov, unde era vechiul sediu, cand m-am dus sa le spun ca l-am redeshis si ca l-am si mutat inspectorul de acolo s-a cam speriat ca de ce nu am venit cand a expirat suspendarea , ca trebuie sa depun formularele pe 2012 si 2013 si ce e mai curios la suma la care era norma(care nu mai exista).

Acuma nu stiu ce sa fac. Stiu ca e vina mea ca nu m-am dus sa continui expirarea, insa nici finantele nu au trimis nimic in 2 ani de zile. Macar o amenda ca nu am depus declaratiile de venit.

Multumesc .
Poate a mai fost cineva in situatia mea.

#75
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu ai fost trecut automat la impozitare la venit real (din momentul in care codul tau caen nu s-a mai incadrat la impozitare la norma). probabil o sa capeti doar ceva amenzi pentru ca n-ai depus declaratiile la timp.

#76
andrei_2006

andrei_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2006
Am o întrebare la care nu am reuºit sã gãsesc rãspunsul pe forum, cãutând atât manual cât ºi folosind Search.
În cazul unui PFA realizat în sistem real, care nu realizeazã venituri în unele luni dintr-un an fiscal, iar eu nu am contract de muncã în alt loc, se plãtesc ceva taxe în lunile în care veniturile au fost 0?
Din ce am citit în legislaþie am înþeles cã nu s-ar plãti nimic, însã aº vrea sã aud o pãrere pertinentã de la cineva care s-a aflat în aceastã situaþie.

Mulþumesc ºi îmi cer scuze dacã rãspunsul se gãsea undeva pe forum!

#77
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu platesti contributia la sanatate pentru salariul minim pe economie.

#78
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Codul fiscal lamureste problema (asteapta sa termine de incarcat) : http://static.anaf.r...014.htm#a296e22

#79
andrei_2006

andrei_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2006
Mulţumesc pentru răspunsuri!

#80
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut iarasi,

Am 2 intrebari la care nu stiu un raspuns sigur:
1. Ca PFA cand sunt obligat sa trec ca platitor de TVA? Cand suma tuturor facturilor emise de la infiintare ajunge la 65.000 EUR sau cand suma tuturor facturilor dintr-un AN ajunge la 65.000 EUR ?
2. O sa vand o aplicatie android, pe Google Play iar veniturile vor veni in contul PFA. Printre codurile caen am:
  6201 Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
  6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei
  4741 Comert cu amanuntul al calculatoarelor, unitatilor periferice si software-lui in magazine specializate.
Intrebarea este, imi permit codurile astea sa vand aplicatii prin Google Play sau am nevoie sa ma inregistrez pe un alt cod ?

Multumesc.

#81
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
1. dintr-un an.

#82
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 alinescoo, on 05 iunie 2014 - 12:54, said:

1. Ca PFA cand sunt obligat sa trec ca platitor de TVA? Cand suma tuturor facturilor emise de la infiintare ajunge la 65.000 EUR sau cand suma tuturor facturilor dintr-un AN ajunge la 65.000 EUR ?
Da.

 alinescoo, on 05 iunie 2014 - 12:54, said:

Intrebarea este, imi permit codurile astea sa vand aplicatii prin Google Play sau am nevoie sa ma inregistrez pe un alt cod ?
5829 Activitati de editare a altor produse software
Asta-i pentru productia software (nu la comanda).

#83
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
@Laurentiu da pentru care parte din propozitie ? Prima sau a doua ?

Da, imi era frica ca o sa mai trebuiasca alte drumuri si alte taxe. Intr-adevar la 5829 pare a fi ceea ce am eu nevoie, desi sperasem sa se includa in 4741.

Multumesc mult pentru ajutor baieti.

#84
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 alinescoo, on 05 iunie 2014 - 12:54, said:

Cand suma tuturor facturilor emise de la infiintare ajunge la 65.000 EUR
Nu.

 alinescoo, on 05 iunie 2014 - 12:54, said:

sau cand suma tuturor facturilor dintr-un AN ajunge la 65.000 EUR ?
Da.
http://static.anaf.r...m#_Toc304299957

 alinescoo, on 05 iunie 2014 - 21:06, said:

desi sperasem sa se includa in 4741
Respectivul e pentru comert nu productie.

Edited by neagu_laurentiu, 05 June 2014 - 21:24.


#85
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

 _Smiley_, on 23 februarie 2014 - 11:48, said:


pentru un magazin nu ai nevoie de astfel de acte. doar daca vrei PFA sau vreo firma cu activitate reglementata de legi speciale (gen farmacie, agentie de turism etc)
cum adica? se poate deschide pfa, ii, pentru vanzare, magazin/bar, sa zicem, si fara sa faci dovada ca ai cursuri/experienta?

#86
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Da.
Uite si o dovada: http://forum.softped...8#entry15249737
Am tot indicat pe acest forum legea care nu impune prezenta studiilor decat in cazul activitatilor reglementate.

Edited by neagu_laurentiu, 06 June 2014 - 13:55.


#87
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
parerea celor de la registrul comertului e ca atat timp cat acel magazin implica si comert cu produse alimentare sunt necesare cursuri plus certificat de igiena.

#88
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Am auzit in multe cazuri cum cei de la Registrul Comertului cer tot felul de studii. Insa legea care guverneaza ce spun ei n-am gasit-o !

Edited by neagu_laurentiu, 06 June 2014 - 14:42.


#89
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
@laurentiu, daca doresc sa fac si sa vand un joc pe platoforma android, 5829 Activitati de editare a altor produse software accomodeaza asta sau trebuie si 5821 Activitati de editare a jocurilor de calculator ?
Pana la urma nu fac jocuri pe calculator ci pentru smartphone-uri.

#90
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
5821 atunci. Termenul calculator priveste-l ca pe dispozitiv de calcul/smart. Dar poti pune pe ambele ca nu te costa nimic in plus.

Edited by neagu_laurentiu, 07 June 2014 - 05:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate