Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Acte studii pentru infiintare PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
CristinaMihaelaMoise

CristinaMihaelaMoise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.05.2014

View PostNero-d, on 24 aprilie 2014 - 23:32, said:

cazuri speciale e taranii... agricultoirii care cultiva iarba
si ciobanii au calificare!
PFA inseamna sa practici ceva pe cont propriu!!! cum mama naibii sa practici daca nu esti calificat? n-ai competente pentru activitatea respectiva!!!
vrei PFA in servicii? trebuie calificare!
vrei PFA in comert? trebuie calificare!
vrei PFA in productie? trebuie calificare!

cum mama naibii vrei tu sa fii inginer de sistem?!? cand n-ai trecut o zi pe la facultatea de ingineri de sistem?!?
cand o sa termini dreptul, poti fi consilier juritic, paralegal, etc
de angajat cine te angajeaza pe un post/functie daca tu n-ai calificarea necesara??

doar SRL poti sa faci! dar ca sa poti activa in domeniu, e necesar sa angajezi personal calificat!




Eu tocmai mi-am facut un PFA in comert si nu mi-a cerut nimeni absolut nicio calificare...

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce faci mai exact? ce CAEN?

#21
CristinaMihaelaMoise

CristinaMihaelaMoise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.05.2014

View PostNero-d, on 29 mai 2014 - 04:53, said:

ce faci mai exact? ce CAEN?

CAEN 4791. Magazinul comercializeaza imbracaminte, incaltaminte, accesorii.

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Dupa Nero-d trebuia sa ai ASE-ul sau macar liceul economic altfel n-aveai voie sa faci comert (sa cumperi marfa dintr-o parte si sa o vinzi in alta parte.

Edited by don_dannielo, 29 May 2014 - 09:12.


#23
CristinaMihaelaMoise

CristinaMihaelaMoise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.05.2014
Ideea principala e ca in momentul in care intentionezi sa-ti deschizi ceva indiferent de forma aleasa, sa te duci frumos la un consilier, la cineva care stie ce este de facut. Eu m-am incapatanat sa fac singura pentru ca nu am mai vrut sa dau 200-300 lei pentru consiliere si mi-e destul de greu... de exemplu am o problema cu inscrierea fiscala: eu am buletinul in Buzau, PFA-ul iregistrat in  Ploiesti, ONRC mi-a spus ca pot sa-l inregistrez pe Prahova, cand m-am dus la ANAF m-au trimis la Buzau...deci cel mai bine e sa apelezi la cineva de specialitate. :)

#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si vinzi tu personal singur in magazin? adica nu in piete targuri etc?

#25
mirceacr

mirceacr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 28.01.2006
salut

am fost azi sa imi deschid PFA-ul si mi s-a zburlit tanti de la ghiseu ca nu am studii superioare in IT. I-am pus in brate niste certificari grele notarizate si traduse de la firme cu nume grele si adeverinta de vechime de 5 ani la aceeasi firma care mi-a dat certificarea.
Nu parea prea incantata... e posibil sa mi se respinga dosarul.

Am colegi in situatie similara, atat la Cluj cat si la Bucuresti, cu aceleasi studii superioare lipsa si fix aceleasi certificari ...nu au avut nici o problema !

I-am explict lu tanti ca legea e aceeasi la toate birourile de registru comertului ..dar ea a zis ca ea raspunde doar pentru asta ...

deci, intrebare: din experienta voastra, merge PFA pe norma de venit la 6202, 6203 fara studii complete, dar cu certificate de competenta si experienta ?!

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
modul de impozitare si codurile caen sunt irelevante in acest caz. daca ai prezentat dovezi de competenta si experienta atunci nu are cum sa te refuze. daca totusi o face, fa o reclamatie acolo la ONRC, cere sa vorbesti cu cineva competent si se va rezolva.

#27
MihaiAndrieMuntean

MihaiAndrieMuntean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2014

View PostNero-d, on 24 aprilie 2014 - 21:59, said:

colegule... PFA poti sa faci doar cu caenuri pentru care ai calificare!!!
reglementata, nereglementata meseria... nu prea conteaza... ai nevoie de calificare pentru a infiinta un PFA

Habar nu ai de lege. Eu cum de am PFA de 5 ani fara nici o calificare. Cel care are SRL fara nici o diploma cum se descurca? Is cu miile.
O diploma, un atestat, orice e suficient pentru deschiderea unui PFA (eu am folosit o certificare Microsoft tradusa legalizata). Dar un alt prietne, nu a putut sa isi faca PFA pe 6202 decat cu scandal, deoarece
boratura comunista de angajata i-a spus ca trebuie diploma obtinuta in Romania , diploma Microsoft nu recunoscuta, deoarece n-a cotizat la fosilele comuniste din universitatile de analfabeti din romania.
Cu legea pe fata si cu mine impreuna am mers in audienta la directorul ORC Bucuresti si am rezolvat problema. Legea spune ca se poate cu orice lucru ce adevereste ca are experienta.
DOAR IN ROMANIA se cer asemenea aberatii pentru PFA.

Doar romanii comunisti si fomisti au obsesia asta cu "Studiile superioare".


View PostNero-d, on 24 aprilie 2014 - 23:32, said:

cazuri speciale e taranii... agricultoirii care cultiva iarba
si ciobanii au calificare!
PFA inseamna sa practici ceva pe cont propriu!!! cum mama naibii sa practici daca nu esti calificat? n-ai competente pentru activitatea respectiva!!!
vrei PFA in servicii? trebuie calificare!
vrei PFA in comert? trebuie calificare!
vrei PFA in productie? trebuie calificare!
cum mama naibii vrei tu sa fii inginer de sistem?!? cand n-ai trecut o zi pe la facultatea de ingineri de sistem?!?
cand o sa termini dreptul, poti fi consilier juritic, paralegal, etc
de angajat cine te angajeaza pe un post/functie daca tu n-ai calificarea necesara??
doar SRL poti sa faci! dar ca sa poti activa in domeniu, e necesar sa angajezi personal calificat!

Pai uite, e de 3 ani inginer de sistem si n-a trecut nici o zi pe la facultatea de ingineri de sistem din 2 motive:

1. NU exista. Se numeste Informatica sau Automatica si Calculatoare.
2. A invatat singur si se descurca. Nu a avut nevoie de fosile comuniste platite cu mii de RON din bani publici sa ii arate tehnici expirate de acum 20 de ani si sa faca matematica pana moare ca sa se stearga apoi undeva cu ea. Ca el mai cunosc alte sute.

View PostNero-d, on 25 aprilie 2014 - 06:52, said:

nope... ca sa fii angajat pe un post, trebuie sa ai calificare intai! :) chiar daca "scrie" in cartea de munca ca ai lucrat 10 ani intr-o meserie, la angajare uintr-un nou job similar, trebuie sa prezinti dovada calificarii
exemplu:
la un moment dat s-a cerut calificare pentru vanzatori, casieri magazin nu mai puteai sa lasi la vanzare personal necalificat, indiferent cata experienta si pregatire ar fi avut!
in consecinta au fost nevoiti sa faca cursuri de calificare 6 luni (lucrator comercial)
@neagu_laurentiu
am facut si desfacut pana acum vreun milion de srl-uri, pfa-uri si ii-uri
incearca si tu, sa vezi!

O intrebare: Tu esti cumva comunist? Serios, de unde pana unde imi dicteaza legea MIE ca patron (si ca om, in general) ce sa fac? Ce e cu acest exces de zel comunist la tine?!

Dupa ce eu, ca patron, platesc 24% TVA, ~80-90% pe orice salar net + 16% pe profit + inca 16% pe dividende + accize si alte taxe indirecte + taxe locale la stat , vine statul comunist si imi DICTEAZA mie ce sa fac, sa am personal calificat?
Unu la mana, eu angajez pe CINE VREAU. Firma e a MEA, banii cu care am infiintat-o sunt ai mei. Capisci?
Doi la mana, la mine in firma fac ce vreau eu. Daca vreau, nu angajez pe nimeni si fac eu toata treaba (e plin de firme one man show, si merg bine).
Si stii de ce? Pentru ca banii sunt ai mei iar riscul este AL MEU. Nu al statului. NU al tau. Eu fac puscarie, eu platesc amenzi, eu mi-o iau in bot cand gresesc. Pentru ca a deschide o afacere inseamna A-ti asuma un risc.
Statul roman pe langa ca e corupt pana in maduva oaselor, mai si colcaie de oameni comunisti ca tine si de legi proaste, rigide si comuniste.
Ai uitat ca sistemul de invatamant in Romania e cel mai prost din Europa?
Ai uitat ca absolventii de liceu / facultate sunt complet incompetenti (si semianalfabeti) si nu ii angajeaza nimeni?
Ai uitat ca Romania e o tara libera cu o economie de piata?
Ai uitat ca hartiile si diplomele romanesti NU MAI VALOREAZA NIMIC deoarece materia e depasita, iar peste 60% din ce se invata e balast inutil si greu, doar ca salariile unor profesori invechiti sa fie justificate?
Serios, pe ce lume traiesti?
Eu lucrez de 8 ani in IT, iar in timpu lliber fac freelancing (acum 5 ani, am avut si propriul meu SRL cu angajati, dar am luat o mare teapa ca nu m-am asociat cu cine trebuie) si certificari de la Microsoft. Si nu am absolvit studiile superioare comuniste, ca am avut lucruri mai importante de facut (castig mai mult decat un ministru / deputat / senator ) decat sa invat materii expirate si inutile care nu m-au ajutat la nimic. Apropo, fostii mei colegi de facultate acuma sunt ..... barmani si casieri in Auchan / Carrefour .
Si pe langa asta platesc bani la stat de ma ingrop (apropo, lucrez legal, pe contractul de munca am pozitie de studii superioare, iar pe PFA 6202). De ce platesc? Ca sa fiu batjocorit in spitale, ca sa stau 5 ore la coada pentru un nenorocit de cazier judiciar (si pt ala mai dau alti bani), ca sa stau la cozi sa platesc bani la stat (fara noi contribuabilii privati ar muri 2/3 din tara de foame) si ca sa fiu batjocorit la facultate de niste profesori comunisti pe banii MEI!

Nu, nu mi-am pierdut vremea cu facultatea. Pt ca am putut mai mult de atat. MULT mai mult. Eu am fost pe 4 continente in utlimii 5 ani, pe cand cei care s-au rupt cu scoala inca circula cu autobuzul si isi numara maruntii din buzunare.
Nu, nu mi-am pierdut vremea invatand balivernele unor profesori frustrati, comunisti si spagari cu salarii de > 8000 ron / luna + bani din plagiate. Am citit / studiat tot timpul ce am vrut eu si ce mi-a placut. Pt ca pot si imi permit.
Din cauza oamenilor ca tine care isi bat joc de initiativa privata tara asta e o tara de lumea a 3-a.

Ah si inca ceva: Explica-mi tu, de ce Romania, o tara unde toti sunt obsedati de studii, unde toti analfabetii au diploma de licenta, unde TOTI POLITCIENII au cel putin master e o tara de lumea a 3-a? Asa cu limbajul tau de lemn si rigid,
Astept sa imi numeri si greselile gramaticale, ca argumente (ca toti comunistii) 100% nu ai.

Sperii si inciti lumea degeaba.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMihaiAndrieMuntean, on 02 iulie 2014 - 17:53, said:

Dupa ce eu, ca patron, platesc 24% TVA, ~80-90% pe orice salar net + 16% pe profit + inca 16% pe dividende + accize si alte taxe indirecte + taxe locale la stat , vine statul comunist si imi DICTEAZA mie ce sa fac, sa am personal calificat?
Mai usor.
TVA-ul nu-l platesti tu ci clientii tai pana la urma (la fel acciza). Cu personalul ai dreptate pana la un punct dar in cazul meseriilor reglementate (si sunt intr-o lista bine definita, nu intra IT-ul) nu poti face ce-ti taie capul (e si normal, nu poti pune un medic dupa criteriile tale, un pilot care nu e autorizat etc).

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2014 - 19:08.


#29
MihaiAndrieMuntean

MihaiAndrieMuntean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2014 - 19:06, said:

Mai usor.
TVA-ul nu-l platesti tu ci clientii tai pana la urma (la fel acciza). Cu personalul ai dreptate pana la un punct dar in cazul meseriilor reglementate (si sunt intr-o lista bine definita, nu intra IT-ul) nu poti face ce-ti taie capul (e si normal, nu poti pune un medic dupa criteriile tale, un pilot care nu e autorizat etc).

Da, iti dau dreptate aici :) Sunt meserii reglementate cum sunt cele de medic, pilot, controlor trafic aerian, etc unde e prea riscant sa lasi pe oricine. Dar aia e deja altceva. Acelea sunt niste exceptii.
TVA-ul greist, il platesti tu, din incasarile tale. La fel si acciza. Clientilor le vinzi produsul la un pret. Din acel pret se duc toate taxele. Aici nu ai deloc dreptate. Pentru ca asa ai putea zice ca si impozitul pe profit/CA sau dividende e platit tot de clienti.
DA, orice impozit comercial e platit, indirect, de clienti deoarece face parte din INCASARI. Majoritatea impozitelor persoanelor juridice sunt pe incasari (mai putin forfetarul care nu stiu acuma in ce forma se aplica, eu nefiind afectat deocamdata).

Oricum o iei:

Ca angajat - daca iei 1000 RON pe luna, angajatorul tau mai plateste ~800 - 900 RON / luna impozite pe tine la stat. Din care si CAS si CASS sunt tot niste taxe de pe urma carora nu beneficiezi de nimic (esti barbat - speranta de viata 67 de ani, varsta pensionare 65 ani). De sanatate nu mai zic. Din ~1800-1900 RON ramai cu 1000 RON (~54%). Din aia pe tot ce cumperi (aproape tot) platesti 24% TVA, exceptand tigarile si benzina unde platesti si accize. La benzina/motorina procentul taxelor e de 51%.

Daca e dupa cum zici tu, atunci un angajat plateste ~70-80% din veniturile sale la stat.
Daca e dupa cum zic eu, el plateste ~45% la stat, iar angajatorul ( 24% + 16% + 16% din profit - tva/taxe ) cam tot pe acolo se invarte.

Oricum nivelul de taxare e imens, iar cu toate acestea avem parte de legi proaste, o educatie grea, teoretica si deficitara , infrastructura 0 + aroganta si nesimtire din partea bugetarilor care sunt indirect angajatii nostri (cu salarii mai mari decat angajatii din privat).

De aceea ma revolta la maxim cand vad ce vorbesc unii oameni, cat de incuiati la minte si obsedati de scoala (in stilul comunist) sunt.

Se zice ca bacalaureatul nostru e mai greu decat cel din Franta, de ex. Dar atunci de ce suntem o tara de lumea a 3-a? De ce nu suntem peste Franta?
De ce un francez produce mai mult decat un roman?

Sa il ajutam pe acest om sa isi faca PFA, pentru ca doar cu imaginatie, creativitate si spirit intreprinzator se poate face ceva. Si sa ii sanctionam cum putem pe cei care ii pun bete in roate. Ca, deocamdata, cei tineri si curajosi sa isi asume riscuri tin tara asta in spate, nu comunistii rigizi cu masterate si doctorate de umplutura. Poate avem noroc si in ~20 de ani o sa scapam de fantoma comunismului, desi ma indoiesc. A mai spus-o Brucan de 2 ori si n-a avut dreptate.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMihaiAndrieMuntean, on 03 iulie 2014 - 12:39, said:

DA, orice impozit comercial e platit, indirect, de clienti deoarece face parte din INCASARI.
Chestiunea e de nuanta, unele-s mai directe decat altele ca sa zic asa. Cand iti mareste TVA-ul sau acciza le pui in carca clientului imediat. Impozitul pe profit, taxele salariale si restul le platesti din incasari dar faci o analiza, niste calcule pana sa le incluzi in serviciile/produsele oferite, poate le pui sau iti permiti sa le suporti tu etc.

View PostMihaiAndrieMuntean, on 03 iulie 2014 - 12:39, said:

forfetarul care nu stiu acuma in ce forma se aplica
Nu mai exista. La PFA e o forma cu titlul de "norma de venit" dar e optionala si de regula o aplica cei ce au avantaje de pe urma ei.

View PostMihaiAndrieMuntean, on 03 iulie 2014 - 12:39, said:

Daca e dupa cum zici tu, atunci un angajat plateste ~70-80% din veniturile sale la stat.
Daca e dupa cum zic eu, el plateste ~45% la stat, iar angajatorul ( 24% + 16% + 16% din profit - tva/taxe ) cam tot pe acolo se invarte.
Eu n-am zis ce ai reliefat mai sus. Sunt liber intreprinzator si cunosc aspectele.

View PostMihaiAndrieMuntean, on 03 iulie 2014 - 12:39, said:

Oricum nivelul de taxare e imens
In materie de impozitarea muncii, de asta le si face cu ochiul la multi varianta "la negru" ca 16% (sau poate nici asta) e mult mai mic decat restul adunate.

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2014 - 13:06.


#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMihaiAndrieMuntean, on 03 iulie 2014 - 12:39, said:

...............Ca angajat - daca iei 1000 RON pe luna, angajatorul tau mai plateste ~800 - 900 RON / luna impozite pe tine la stat..................
dar ce te roade pe tine cat plateste angajatorul la stat? ti-ai negociat un salariu la angajare, pe ala il primesti. sau traiesti cu impresia ca banii aia (sau macar o parte din ei) ar fi cumva tot ai tai?

#32
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostMihaiAndrieMuntean, on 03 iulie 2014 - 12:39, said:

...
TVA-ul greist, il platesti tu, din incasarile tale. La fel si acciza. Clientilor le vinzi produsul la un pret. Din acel pret se duc toate taxele. Aici nu ai deloc dreptate. Pentru ca asa ai putea zice ca si impozitul pe profit/CA sau dividende e platit tot de clienti.
DA, orice impozit comercial e platit, indirect, de clienti deoarece face parte din INCASARI. Majoritatea impozitelor persoanelor juridice sunt pe incasari (mai putin forfetarul care nu stiu acuma in ce forma se aplica, eu nefiind afectat deocamdata).

Oricum o iei:

Ca angajat - daca iei 1000 RON pe luna, angajatorul tau mai plateste ~800 - 900 RON / luna impozite pe tine la stat. Din care si CAS si CASS sunt tot niste taxe de pe urma carora nu beneficiezi de nimic (esti barbat - speranta de viata 67 de ani, varsta pensionare 65 ani). De sanatate nu mai zic. Din ~1800-1900 RON ramai cu 1000 RON (~54%). Din aia pe tot ce cumperi (aproape tot) platesti 24% TVA, exceptand tigarile si benzina unde platesti si accize. La benzina/motorina procentul taxelor e de 51%.

.....

Deci, cine suporta TVA-ul?

View Post_Smiley_, on 03 iulie 2014 - 13:26, said:

dar ce te roade pe tine cat plateste angajatorul la stat? ti-ai negociat un salariu la angajare, pe ala il primesti. sau traiesti cu impresia ca banii aia (sau macar o parte din ei) ar fi cumva tot ai tai?

Tu ai impresia ca angajatorul considera ca te plateste doar ce primesti tu in mana sau impreuna cu taxele la stat? Sau altfel spus, nu din ceea ce produci tu se platesc banii aia?

Edited by TLGsoft, 03 July 2014 - 14:02.


#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
aia e problema angajatorului, nu a angajatului.

mai ramane ca angajatul sa considere ca si impozitul pe profit si cel pe dividende sunt de fapt tot bani ce-i sunt luati lui din buzunar.

#34
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Evident ca angajatul are contributie la profit, la fel cum este evident ca angajatul trebuie sa fie profitabil (sau indispensabil), altfel nu ar mai fi angajat.

Oricum, asta cu salariul net este doar in tarile "(ex)comuniste". In rest se discuta doar brut.

Atunci cand romanii o sa-si primeasca toti banii in mana si apoi sa vada ca trebuie sa dea la stat mai mult de jumatate din ei, poate o sa ii intereseze mai mult ce fac autoritatile cu banii lor.

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
si acel brut din tarile fara trecut comunist include cumva si taxele angajatorului?

#36
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Vad ca te cramponezi de denumirea taxei (contributiile angajatorului):

- este o suma direct atribuita tie?
- este platita doar atat timp cat tu esti angajat?
- daca tu nu mai produci cat sa acoperi si aceasta taxa, asa este ca te da afara?

Parerea mea este ca tu platesti de fapt taxa aia, indiferent de cum se numeste.

PS: Scuze initiatorului ca am deturnat discutia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate