Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PFA , I.I intrebari si raspunsuri (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ceea ce stiu e ca vanzarea in piete e conditionata de certificatul de producator.

#38
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
In principiu ca sa vinzi la piata iti trebuie certificat de producator. Pe baza lui ti se inchiriaza masa sau ai voie sa vinzi pur si simplu in spatiile rezervate producatorilor.
Nu trebuie contract cu piata, nu se inregistreaza ca punct de lucru.

Insa iti va trebui, achizitionat sau inchiriat, cantar cu verificare metrologica la zi. Stiam ca nu a devenit inca obligatorie casa de marcat la piata.

Edited by Batranelul, 30 October 2013 - 15:46.


#39
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Cateva intrebari care sper ca isi vor gasi raspuns  aici. Am PFA care are ca principal cod caen dezvoltarea de programe softare, dar am si alte coduri care imi permit asigurarea de servicii IT si vanzarea de componente.

1. Am sediul prin contract de comodat, casa fiind a socrilor. In zilele ce urmeaza merg la notar sa facem trecerea proprietatii pe numele meu si al sotiei. Ma costa catre 8000 lei taxele notariale si impozitul. Pot trece o parte din aceste cheltuieli pe PFA avand ca baza contractul de comodat ? Banuiesc ca nu, dar merita sa intreb.

2. Avand codul caen 6201 pot trece la norma fixa de venit ? Din cate vad pe site la anaf, sunt trecute doar "Servicii executate în domeniul informaticii, altele decât cele care generează drepturi de autor sau drepturi conexe dreptului de autor" si doar codurile 6202 si 6203.

3. Se apropie sfarsitul de an si am un impozit pe profit de platit destul de consistent, poate mai imi dati voi idei de ceva cheltuieli pe care as putea sa le deduc sa nu platesc atata impozit :) .

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
1. Din cheltuielile de transfer proprietate nu dar ulterior din cele de intretinere spatiu, energie si alte utilitati da.
2. Nu.
3. Orice cheltuiala ce contribuie la buna desfasurare a activitatii.

In codul fiscal toate cele 3 probleme sunt tratate.

#41
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
3. avand in vedere ca daca ai vrea sa scoti banii din firma pe persoana fizica, ar trebui sa platesti 16% IPP si 16% impozite pe dividende, aici ai urmatoarele optiuni, in ordinea atractivitatii lor dpdv fiscal
a/ cheltuieli deductibile 100% - corect justificate dpdv business si documentar - aici salvezi 32% (IPP si impozitul pe dividende)
b/ cheltuieli cu deductibilitate limitata - protocol, cheltuieli cu auto etc - aici salvezi cel putin 16% (ceva IPP si impozitul pe dividende)
c/ cheltuieli nedeductibile 100% - aici salvezi 16% (impozitul pe dividende)

Ce este important este ca toate aceste cheltuieli sa fie efectuate in interesul afacerii, sa nu aiba legatura cu persoana ta (gen haine, mancare, beletristica etc), altfel fiscul le va reclasifica drept distributie de dividende si-ti ia 32% si penalitati (normal).

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postglumetu, on 01 noiembrie 2013 - 12:17, said:

si 16% impozite pe dividende
PFA-ul nu are acest impozit.

Legat de deducere cheltuieli, cauta un PFA la norma, iti emite o factura de consultanta si gata.

Edited by neagu_laurentiu, 01 November 2013 - 12:36.


#43
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
a, scuze, acum am vazut ca era vb de PFA :)

#44
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Revin in locul meu preferat de unde gasesc ajutor de la utilizatori precum Laurentiu. Ar merita o bere sanatoasa la cat m-a ajutat.

Intreb poate mi-a scapat mie la cautari. Exista posibilitatea avand PFA in IT sa am ceva scutiri de impozit ? Stiu ca la SRL exista posibilitatea asta in anumite conditii, dar pentru PFA ?

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-s eu marele cunoscator, mai citesc una-alta doar.

Nu poti avea nici o scutire, tu ca titular de PFA. Doar angajatii tai.

Quote

Art. 1
Angajaţii operatorilor economici care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul României în conformitate cu legislaţia în vigoare, al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209), precum şi angajaţii persoanelor juridice române de drept public beneficiază de scutirea de impozit pe venit, în conformitate cu prevederile art. 55 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
http://codfiscal.net...uri-din-salarii

Iar titularul PFA nu se poate angaja tot la el, in alta parte da.

Edited by neagu_laurentiu, 17 January 2014 - 10:58.


#46
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalinescoo, on 17 ianuarie 2014 - 10:45, said:

...........Exista posibilitatea avand PFA in IT sa am ceva scutiri de impozit ? Stiu ca la SRL exista posibilitatea asta in anumite conditii, dar pentru PFA ?

daca esti impozitat la norma ai putea obtine o reducere cu 50% a normei daca esti in acelsi timp si angajat cu carte de munca.

#47
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Post_Smiley_, on 18 ianuarie 2014 - 09:58, said:


daca esti impozitat la norma ai putea obtine o reducere cu 50% a normei daca esti in acelsi timp si angajat cu norma intreaga cu carte de munca.


#48
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
As avea si eu cateva intrebari , vineri mi-am ridicat certificatul de la ONRC , apoi am depus la ANAF declaratia 220....am intrebat la ghiseu pentru pensii , etc si cica tot la ei formularul 600 imi face o estimare si apoi sa platesc (?!) , ma grabeam si  n-am mai stat sa intreb ce sa platesc ca inca nu am din ce (n-am emis nici o factura).

1. Am cod caen 8219 norma de venit 9000/ an , cum se calculeaza procentele pentru contributii mai exact? Daca nu pot sa deduc nimic de unde impozit pe profit  (profitul = venit - cheltuieli)...? O sa emit o factura pe luna in valoare sa zicem de 1500 lei ...care ar sumele pt contributii?
2. Cum ma declar neplatitor de TVA? Sau sunt deja?

Poate par aiurea intrebarile dar ma depasesc chestiilea astea fiscale.

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
16% impozit
5.5% sanatate
31.3% pensii dintr-o suma declarata de tine in D600 (sunt minime, maxime, exceptii).
La Registrul Comertului ati optat pentru platitor de TVA sau nu, pe parcurs (daca nu sunteti - cel mai probabil) la depasirea plafonului anual de 65000 euro.

Edited by neagu_laurentiu, 18 January 2014 - 19:08.


#50
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Nu e cazul pentru depasire de plafon... Bun sa zicem ca declar 850 lei in D600 , ar venit 297.5. Astia sunt constanti sau se face vreo regularizare ceva in functie de facturi? Pentru ca altfel mi se pare o aberatie sa dau peste 50% la stat.
La norma de venit nu pot deconta nimic nimic?

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu se face nici o regularizare. Tu declari la cat vrei sa te asiguri (indirect, cata pensie vrei sa ai - daca mai crezi in ea).
La norma nu deduci nimic, acesta e jocul, faci mai mult iti raman tie iar daca mai putin vii de acasa cu banii. Poti trece in sistem real daca nu-ti place norma.

Edited by neagu_laurentiu, 18 January 2014 - 20:21.


#52
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Am ales norma de venit pentru nu a avea bataie de cap cu contabilitatea , am inteles ce vrei sa zici , ai vreun sfat pentru a plati mai putin (se poate?) ? Gen contract la casa de pensii pe o suma mai mica?

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Minimul de plata e de 252 lei / luna aferent bazei de 804 lei.
Poti sa ai un contract de munca altundeva (1 ora minim) si scapi aici de plata asta.

View PostAlex86, on 18 ianuarie 2014 - 18:41, said:

norma de venit 9000/ an
Dar tu nu platesti obligatoriu pensii, 9000 / 12 luni = 750 lei adica mai putin sub 804 si nu ai obligativitate:
http://static.anaf.r...014.htm#a296e22

Esti sigur de acea suma ?

ART. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(2^1) Norma de venit pentru fiecare activitate independentă desfăşurată de contribuabil care generează venit comercial nu poate fi mai mică decât salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la momentul stabilirii acesteia, înmulţit cu 12.
http://static.anaf.r...m#_Toc304299719

Edited by neagu_laurentiu, 18 January 2014 - 20:41.


#54
Stroganof

Stroganof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2014
Buna seara, urmeaza sa ma fac PFA (nu din proprie initiativa, asa a decis conducerea societatii), si am inca fff multe neclaritatii, pe care o sa le lamuresc in timp, sper, dar... ce ma intereseaza foarte mult este urmatorul lucru
* Apartamentul meu pe care-l fac sediu social este cumparat cu credit ipotecar, rata lunara este de 180 euro... pot sa deduc, intr-un fel sau altul, parte din aceasta suma? Eventual dobanda aferenta ratei?
Multumesc anticipat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate