Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Uleiuri pentru motosape

- - - - -
  • Please log in to reply
474 replies to this topic

#361
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
A pus cineva in utilaj ulei motor Motul 5100 4T 10w40.As dori sa stiu cum se comporta.Am folosit Ulei Windsor Sae 30,apoi Honda 10w30,care este ok.Utilaj Loncin lc90.U
Mulțumesc.

#362
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca o sa observe nimeni diferenta intre un 10W30 si un 10W40 decat poate pe la -15 -20 grade, daca e sa compari un lukoil fara pretentii cu ceva de calitate.
Important e sa nu mai pui SAE30 vre-odata.

#363
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Pai l-am cumpărat cu utilajul,nu cred ca mâine dar poate saptamana viitoare iau ulei si pt. Motosapa si pt celelalte motoutilaje in 2 timpi.

Desi uleiul l-am schimbat in primăvara,am frezat la mine in gradina la bunici,la cartofi la bilonat de 3 ori ccca.12 ari si scos cartofi dar foarte putin in capete sa pot intra cu tractorul.

#364
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007

 johnysibiu, on 12 februarie 2017 - 21:22, said:

Va salut cu respect !
Am un motocultor diesel in doi timpi ,As dori, daca puteti,  sa-mi recomandati un tip de ulei corespunzator.

ULEI STIHL HP ULTRA rosu in bidon original ( numai pt motoare ce au ungerea cu ulei amestecat in benzina)
"Numai "la folosirea acestui ulei STIHL  USA  dubleaza garantia drujbelor cu motoare in 2timpi .
PISTONUL ramane lacrima de curat de la acest ulei.
Bineinteles pretul pe litru  este pe masura performantei.

Edited by eboda, 21 February 2017 - 17:16.


#365
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Uleiul sthil hp ultra are culoarea VERDE.
Si, intradevar, e un ulei foarte bun( cel putin pt motoarele benzina 2t ce functioneaza cu amestec)

#366
bicalex

bicalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.07.2011
La prorun pt900a ce ulei ar fi bine sa folosesc la motor?

#367
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Cel mai bun ulei auto Posted Image

Dar e suficient un 10W40 sau un 5W40 / 5W50.
Merge si 15W40 deja, ca s-a mai incalzit afara.

Eu o sa pun 5W50 la urmatorul schimb. De-acum bag uleiul asta peste tot: la masina, la tractor, la motosapa. Indiferent de sezon.
Exista ulei Wolf 5W50 la pret foarte bun pe piata si masina a mers foarte bine cu el.

Edited by til, 10 March 2017 - 17:50.


#368
bicalex

bicalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.07.2011

 til, on 10 martie 2017 - 17:49, said:

Cel mai bun ulei auto Posted Image

Dar e suficient un 10W40 sau un 5W40 / 5W50.
Merge si 15W40 deja, ca s-a mai incalzit afara.

Eu o sa pun 5W50 la urmatorul schimb. De-acum bag uleiul asta peste tot: la masina, la tractor, la motosapa. Indiferent de sezon.
Exista ulei Wolf 5W50 la pret foarte bun pe piata si masina a mers foarte bine cu el.
De exemplu eu bag la Logan ulei ELF.  Asta înseamnă că îl pot pune și la motocultor?

#369
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Orice motor termic se bucura de cel mai bun ulei de motor. Daca ELF e un ulei bun la masina, e bun si la motosapa.
Si da, ELF e un ulei bun din cate stiu.

#370
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Til la Mitsu tau nu as baga uleiul respectiv, se face  apa in cateva zeci de ore.

#371
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
O sa incerc totusi... La masina nu se face apa, adica la rece redevine vascos. La cald, ca orice ulei, zici ca-i pipi.

#372
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
5w-50 nu ar trebui sa fie vascos la rece, Nici macar la -150C nu ar trebui sa vezi ochiometric o diferenta majora de curgere fata de +250C.

#373
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Tind sa nu cred, dar n-am studiat atent.

In orice caz, prin "la cald" ma refeream la temperatura normala de lucru a motorului, spre 100 grade.

#374
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Eu asta voi baga in dieselul meu (418cc). Si la transmisie la fel.

Pareri?

#375
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Ma gandeam sa pun asa ceva in tractoras, ca sa nu mai bazaie hidraulicul cand e frig.
Dar cand am intrebat n-a zis nimeni nimic.

#376
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Eu folosesc Valvoline la auto si sunt mulțumit.E făcut in Olanda si nu in Eu cum era scris pe Castrol.Si ultima data l-am luat de la distribuitor autorizat.Sa revenim la motocapre.La motor am luat Honda Sae10w30 iar in transmisie am de anul.trecut Shel cu indice de.vascozitate mare(peste 140).Nu are treaba motoscula si pe asta îl las pana se face negru sau maro.Cutia mu se încălzește.Am avut la rodaj T90 si nu puteai sa tin mana pe ea asa era de calda.Deci recomand py motor ulei de motor si py transmisie de transmisie.Alea au fiecare aditivi specifici destinatiei uleiului.Toate bune

#377
bicalex

bicalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.07.2011
Pentru prorun pt900a, la transmisie în carte este recomandat doar ulei t90.  Pot pune în locul acestuia și 80w90.  Are vreo importanta dacă folosesc unul sau altul. Am citit mai în urma ca unii au folosit chiar și ulei de motor

#378
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Ce ai vazut tu mai sus nu este un ulei doar pentru motor, este un ulei destinat utilajelor agricole de o anumita generatie care este atat ulei de motor cat si de transmisie SUPER TRACTOR OIL UNIVERSAL- prescurtat STOU.  Mai este un standard pentru tractoare UNIVERSAL TRACTOR TRANSMISSION OIL - UTTO.
Nu ti-as recomanda la carcase din aluminiu/antimoniu nici unul din cele doua tipuri de ulei. Daca este transmisia din fonta probabil ca va fi in regula, dar la aluminiu nu poti sa stii cum interactioneaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate