Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Uleiuri pentru motosape

- - - - -
  • Please log in to reply
474 replies to this topic

#379
bicalex

bicalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.07.2011
Deci , sa folosesc t90? Carcasa e din fonta, nu din aluminiu

#380
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
Un ulei de transmisie normal API GL4 care sa fie in plaja lui T90 EP2 (75w-90, 80w90, 90w-140 etc), chiar si T90 chior.

#381
bicalex

bicalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.07.2011

View PostIdI1, on 13 martie 2017 - 15:42, said:

Un ulei de transmisie normal API GL4 care sa fie in plaja lui T90 EP2 (75w-90, 80w90, 90w-140 etc), chiar si T90 chior.
Vad ca majoritatea uleiurilor sunt gl5. Astea sunt bune sau trebuie sa fie neapărat gl4?

#382
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
GL5 nu  este recomandat la angrenaje cu alunecare limitata (gen suruburi fara sfarsit, cremaliere) si sunt cateva tipuri de motosape care au un astfel de mecanism in transmisie care va ceda  din cauza uleiului GL5  (cele cu ax melcat - roata melcata de ex), Habar nu am ce tip de angrenaje ai tu acolo in transmisie asa ca este mai sigur un API GL4  minim T90 EP2 daca importatorul recomanda doar T90 rezumate la API GL4.

#383
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Nu are ax melcat. Cred ca doar Dragon-ul 55 sau Szentkiraly sau cum le-o spune, au mecanismul ala. Bine, si echivalentele, ca am vazut si la Ruris ceva asemanator. Adica alea cu motorul in capul sapelor, fara cutie de viteze.

#384
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

View PostIdI1, on 13 martie 2017 - 14:50, said:

Ce ai vazut tu mai sus nu este un ulei doar pentru motor, este un ulei destinat utilajelor agricole de o anumita generatie care este atat ulei de motor cat si de transmisie SUPER TRACTOR OIL UNIVERSAL- prescurtat STOU.  Mai este un standard pentru tractoare UNIVERSAL TRACTOR TRANSMISSION OIL - UTTO.
Nu ti-as recomanda la carcase din aluminiu/antimoniu nici unul din cele doua tipuri de ulei. Daca este transmisia din fonta probabil ca va fi in regula, dar la aluminiu nu poti sa stii cum interactioneaza.

Este fonta la mine. Ma uit acum si la gama agricola de la TRIAX
http://www.emag.ro/s...x/sort-priceasc

#385
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
@VertixTM vezi ce iti recomanda producatorul ca norma pentru motor, Ma indoiesc ca minimul este API CE cum are Valvoline de mai sus pe care vroiai sa il cumperi. Probabil minimul la motorul tau este API CF - verifica in manual. Ce folosesc eu la tractoare + motosapa benzinara indeplineste normele din manual la ambele altfel nu as fi avut curaj sail bag in motosapa sau tractor si am mii de ore lucrate fara defecte majore.

#386
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Daca am luat 10 w 30 API SJ pentru motor, clona  , este bine, sau sa-l schimb cu unul superior SL,SM?

Edited by escher, 15 March 2017 - 20:39.


#387
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
e bun Honda si eu am pus anul trecut si anul asta am pus tot Honda.sa vedem poate iau anul viitor 10w40 sau 15w40.Asta ultimul este dat in cartea tehnica.

#388
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Da,dar uleiurile cu specificatia SJ au aparut prin 1997 si de atunci au aparut altele mai bune: SL, SM, SN,

Edited by escher, 16 March 2017 - 00:04.


#389
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Uleiurile API SG erau recomandate pentru al meu bmw din '80, care manca asfaltul. SJ e un ulei excelent, iar SM, SN sunt si mai bune.

Pentru mine SJ ramane standardul- un ulei ce poate fi folosit cu incredere cam la orice motor.
Mi se pare ca SN pot fi doar sinteticele.

#390
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Rurisul recomanda 10w30 insa nu comercializeaza ....dar comercializeaza 15w40.....ce tampenie

Attached Files



#391
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009


View Postunic635, on 24 martie 2017 - 11:49, said:

john daca e ok lasa l la cutie la masini nici nu se schimba :) cica numa se completeaza. la a mea le am de doi ani. si motor si cutie. oricum e mai bun ca un banal t90 clasic.
Păi la motoare nu mă pricep de nici o culoare, de aceea întrebam.
Vorbeam cu cineva în trecut și-mi zicea că după iarnă se schimbă uleiurile. Că are, că n-are, nr de ore tot se schimbă.
De aceea întrebam și eu !


#392
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
exista perceptia ca se pierd proprietatile dupa 12 luni, etc, acu depinde f mult de calitatea uleiului. eu nu-ti zic ca tine-l asa sau asa , la motor se mai contamineaza cu diversi compusi, in timp paote sa-=i piarda din calitati, dar in cutie nu are temperatura din motor, nu interactioneaza cu carburanti , praf, etc. ce pot sa-ti zic ca la cutie pe joja mereu arata bine, mizeria se vede la fund cand dai drumu la buson. eu anu trecut nu i-am facut schimburile, acu face doi ani in mai, da nici ore prea mult enu a servit, ina fara de vie si solar , de doua ori nu a mai servit. vara daca faci si la altii baga 15 sau 10 w40, 5-ul ala e prea subtire. acuma ii comandai 10w40 pt motociclete, nici cu cstrolul de 10w40 nu a facut nazuri. oricum nu-s motoare asa complicate ca la masina.

#393
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View PostMarian79bz, on 19 martie 2017 - 22:31, said:

Rurisul recomanda 10w30 insa nu comercializeaza ....dar comercializeaza 15w40.....ce tampenie

10w-30 ii prea subtire pentru temperaturile de vara de la noi. 15w-40 este ok.

#394
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
La asta m-am gândit si eu,dar am luat Honda 10w30.Din fi sa asta trebuie sa meargă la 40 de grade afară.Anul viitor vreau sa bag ori 10w40 ori15w.Spor la lucru!!!!

#395
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
IdI1.La rurisul meu 751 ks am folosit la cutie, doi ani la rand, uleiul de mai jos Cum argumentezi ca este mai prost decat GL4

Attached Files



#396
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
Nu am spus ca este mai prost, doar ca este posibil sa nu fie ce trebuie in materie de protectie. La presiune extrema GL5 are proprietati mai bune decat GL4, dar in anumite parti ale  transmisiei sa nu poata patrunde (depinde de tipul constructiv al acesteia si in mod clar pe acel bidon este specificat acest lucru pe eticheta autocolanta din spate - am folosit doi litrii cand am avut nevoie de un astfel de ulei ). Pot aparea probleme datorita protectiei oferita metalelor din compozitia transmisiei ducand la o uzura prematura (accelerata) a acesteia.

Cred ca am mai postat un astfel de articol:
http://www.widman.bi...ansaxle_oil.pdf

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate