Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Uleiuri pentru motosape

- - - - -
  • Please log in to reply
474 replies to this topic

#397
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Multumesc pentru articol si mentionez ca si acum, cand am facut schimbul de ulei, am colectat pilitura de fier de pe surubul de evacuare,cam de marimea unei pastile de aspirina (ca volum).

#398
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009


View Postescher, on 25 martie 2017 - 22:19, said:

am colectat pilitura de fier de pe surubul de evacuare,cam de marimea unei pastile de aspirina (ca volum).
Pastie n-am mai luat de vreo 10 ani încoace, dar pilitura-i pilitură ! Iar pastila pastilă.
Una e bobul de cafea și alta e cafeau măcinată !!!
Dacă era cît pastila, nu ar fi ieșit pe acel orificiu și nu mai vorbim de pilitură. Ci de un dinte de la o roată dințată !
Deci ?


#399
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
mcjohn  Eu m-am referit la volum si nu la mobilitatea sau imobilitatea particulelor ce alcatuiesc corpul.

Accept provocarea ta ,ca o sarja prieteneasca, si ma gandesc cu tristete, ca pastila aceea de "pilitura intarita",ar fi produs o constipatie cronica harnicei mele motosape.

Edited by escher, 26 March 2017 - 13:30.


#400
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Eu in transmisie am un ulei foarte gros aproape ca valvolina te chinui sa tragi motosăpa când e rece dar la cald adică in sarcina cutia poti tine mana pe ea.si colegul Idl are dreptate cu ulei de transmisie.


#401
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009


View Postescher, on 26 martie 2017 - 13:21, said:

mcjohn  Eu m-am referit la volum si nu la mobilitatea sau imobilitatea particulelor ce alcatuiesc corpul.
Mulțumesc de lămuriri !
M-am calmat .
Privește ce am găsit in a mea ! (Norocosule !)
Attached File  DSCN0963.jpeg   34.8K   79 downloads Attached File  2015_07_16__13_39_47.jpeg   92.47K   81 downloads Attached File  2015_07_16__12_13_07.jpeg   56.63K   78 downloads


#402
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Ce de zacaminte.... Nu cumva o fi uleiul prea subtire?

#403
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009
A ! Am scris la vremea respectiv pe "Motosape ll". S-a spart cămașa unei zale de lanț, iar aceea a mai spart altele si s-au adunat ...
Escher s-a referit ca volumul total al pilituri era cit o pastila, iar eu am scos metal la propriu cit o pastila (iar pilitura cit 3 cutii de aspirine :) )

#404
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Nu Aspenter de 100 mg, ci pastile Bayer tamponate de 5oo mg! Recunosc ca a fost nefericita comparatia dar cantarul meu de la bucatarie cantareste de la 3g in sus.Posted Image

Pe de alta parte sunt multumit de uleiul ales, vazand ca altii au avut necazuri mai mari. L-am cumparat pentru ca, pe eticheta, era desenat un angrenaj cu ax melcat, ca la motosapa mea.

#405
bunicutul

bunicutul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.02.2012
Buna seara stimati colegi. Am hotarat sa bag in cutia de viteze a motosapei Progarden HS 1100BE ulei 85w-140, dar nu stiu ce sa aleg : Ravenol EPX GL5 sau Bestoil GL4 ?

#406
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
GL4

#407
bunicutul

bunicutul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.02.2012
Am renuntat sa mai comand bestoil. Am comandat T90 la ei ca era ieftin (11 lei 1l ). Inca nu a ajuns, de zici ca vine curierul din China pe jos si mai e si schiop. Cand o ajunge il trimit inapoi.

#408
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009
Cred că vine cu bicicleta și are pană la roata pe spate ! :)

#409
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Buna colegi.Am o întrebare.Voi goluri uleiul dincutie anual sau la un anumit timp pt a scoate pilitura din cutie.La Loncinul meu la rece cam caraie daca vreau sa o utilizez .La cald intra usor in. Treapta de Viteza.Folosesc un ulei cu vascozitate mare si probabil si de aceea.Am spălat curat ia dupa rodaj si aiesit pilitura .As vrea sa il scot anul acesta dupa frezzare sa spăl cutia cu benzina sa decantez uleiul di sa il pun din nou filtrat.Ce zceti?Mulțumesc.

#410
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009


View PostTechmasters35, on 23 martie 2018 - 13:43, said:

As vrea sa il scot anul acesta dupa frezzare sa spăl cutia cu benzina sa decantez uleiul di sa il pun din nou filtrat.Ce zceti?
Eu ți-aș recomanda să pui alt ulei nou, nu tot pe acela.
Dar dacă 10 lei reprezintă o sumă importantă, atunci filtrează-l de 10 ori. Poate ieși mai ieftin.
Știi cum e cu făina și tărîțele .... !?


#411
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Am pus de curand o intrebare pe topicul de motosape referitor la uleiul de cutie, nestiind la vremea respectiva de existenta acestui topic. Mea culpa!

Pentru cine nu a dat pe acolo, intrebarea era legata de norma de ulei de transmisie recomandata pentru Kipor. Astazi am ajuns la mosie si m-am dus direct la utilaj sa ma uit pe etichete. Norocul meu a fost ca am cerut sa mi se livreze utilajul sigilat in cutie, caci in acest fel am toate etichetele si avertizarile pe utilaj, asa cum au fost lasate din fabrica. Daca le ceream sa mi se livreze montat, probabil ca o parte din etichete ar fi fost rupte de catre cei din service in momentul in care ar fi umplut cu lichide.

Pe scurt, conform cu eticheta de la transmisie, Kipor recomanda a se utiliza "90# gear oil", adica in traducere un ulei de tip SAE 90 sau cum stie tot romanul, ulei monograd T90.

In urma studierii mai multor materiale pe internet, se poate inlocui acest ulei monograd cu un ulei multigrad de tip 80W90 (asa cum stiu majoritatea) sau echivalentele: 70W90 80W145 sau chiar 75W145. Pentru cine nu stie, litera W se refera la winter (iarna). In cazul uleiurilor multigrad (atat de motor, cati si pentru transmisie), primul numar ne arata comportamentul la frig (pana cand uleiul incepe sa devina vascos), iar al doilea numar ne arata comportamentul la cald (adica temperatura pana la care rezista pelicula de ulei).

Un alt lucru la care trebuie sa ne uitam atunci cand alegem un ulei de transmisie este legat de comportamentul acestuia fata de "yellow metal" (termen din engleza care desemneaza piesele acoperite cu bronz sau cupru). In cazul in care stim ca anumite componente din transmisie sunt tratate (acoperite sau facute din) cupru, alama sau bronz, atunci trebuie sa luam un ulei compatibil, altfel riscam sa deterioram transmisia.

#412
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009
Attached File  tapatalk_1461656553753.jpeg   34.56K   46 downloads

#413
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la dacia mea aveam t 90 in cutie si a început să cârâie sa mârâie sa intre greu in viteze.. după ce am mai citit pe ici pe colo am dat in plus ceva bani si i am bagat castrol 80w90 si surpriza nu mai caraia si maraia si intra mai bine in viteza de unde am tras concluzia ca este mai bun ca t 90.deci recomand.

#414
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
T90 la mine faceai ochiuri pe cutie dupa juma de ora de frezat. Dupa 8ore a zburat si pentru 5 lei in plus am pus ulei auto de cutie. Peste calduț nu se urca nici in 2 ore de munca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate