Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#613
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Nimeni... nimic Posted Image))

Eu mi-am comandat 5 m de banda cu leduri 5050  (aproape 6E)... si am vreo doua surse in comutatie la 12v... astept sa vina sa ma joc cu ele...nu am nimic in mod special de facut cu ele.

Si niste module led de 10w de care cred ca am mai zis.

Edited by Batranelul, 17 November 2014 - 20:37.


#614
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă interesează pe cineva acest site:http://special.myled...ampaign=Special ,eu primesc mai mereu pe E-mail tot felul de oferte de becuri cu led,poate vă este de folos să comandați câte ceva.Posted Image

#615
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Voi ați mai folosit celule peltier la răcirea unui radiator de aluminiu ? ,mă gândeam că mi-ar fi util la răcirea unui led de 100W,eventual energia obținută să fie utilizată de ventilatorul de răcire al led-ului :http://www.ebay.com/...=item3a8789d32b ar reprezenta o soluție eficientă sau nu ?

#616
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003
Unii printr-o comuna au vrut sa fie smecheri si si-au luat leduri ieftine cu surse praf... faceau praf de radiatii prin jur :)

http://economie.hotn...-10-000-lei.htm
"Serviciile de cablu TV, afectate in judetul Neamt de corpuri de iluminat neconforme cu legislatia UE: Importatorul a primit o amenda de 10.000 de lei"

Asa ca luati leduri de calitate :)

#617
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 addysoftware, on 17 noiembrie 2014 - 19:00, said:

Nimeni nu mai zice nimic?
Foarte tare ce ai scris si mai ales realizat, am unele intrebari:
-poate nu citesc eu bine datasheet-ul, unde scrie de 3-4000lm?
-o alta chestie ciudata, la inceputul datasheet mentioneaza CRI minim 90 pt. 2700 si 3000k dupa care la pag. 3 cele mai bune kit-uri 27/30 F/H au CRI minim 80, la pag. 4 aceleasi kit-uri au CRI 90. Oder code pare acelasi, care e diferenta?
Mersi

@andreic, banuiesc ca mai degraba de la surse ar fi problema, nu de la LED-uri, e cam ciudat ca un LED sa emita radiatii EM.

Edited by Hansolo, 18 November 2014 - 17:40.


#618
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Viorelsolar, on 18 noiembrie 2014 - 13:56, said:

Voi ați mai folosit celule peltier la răcirea unui radiator de aluminiu ? ,mă gândeam că mi-ar fi util la răcirea unui led de 100W,eventual energia obținută să fie utilizată de ventilatorul de răcire al led-ului :http://www.ebay.com/...=item3a8789d32b ar reprezenta o soluție eficientă sau nu ?
Pai intai sa ne intelegem, folosesti modulul Peltier ca Peltier sau ca Seebeck
?
Daca-l folosesti ca Peltier, s-a zis cu randamentul, ca ala consuma, nene, o groaza.
Daca-l folosesti ca Seebeck, da, produce,.....dar fooaaaaarte putin. S-ar putea sa fie totusi suficient pentru un ventilator, dar ar inrautati drastic comportamentul LED-ului, din cauza cresterii de temperatura.
In plus adauga destul de mult la cost...concluzie per total: e total nerentabil...

 Hansolo, on 18 noiembrie 2014 - 17:37, said:

Foarte tare ce ai scris si mai ales realizat, am unele intrebari:
-poate nu citesc eu bine datasheet-ul, unde scrie de 3-4000lm?
-o alta chestie ciudata, la inceputul datasheet mentioneaza CRI minim 90 pt. 2700 si 3000k dupa care la pag. 3 cele mai bune kit-uri 27/30 F/H au CRI minim 80, la pag. 4 aceleasi kit-uri au CRI 90. Oder code pare acelasi, care e diferenta?
...
1. In datasheet e mentionat numarul de lumeni la 270mA si se dau graficele de variatie a eficientei in functie de curent. Se face o estimare pe grafic si rezultatul este undeva in jur de 3500 lumeni, variind cu temperatura de culoare si cu modelul.
2. Eu stiam de valorile 3000 si 3500 si 4000 lumeni dinainte de aceste datasheeturi, mi-au trecut prin mana nenumarate datasheeturi de led-uri, inclusiv de 2011.
3. Sunt mai multe variante de LED, si e alb Easy-White si alb ANSI, si CRI-ul este in functie de modelul ales. Nu, nu sunt acelasi order code, trebuie sa fie undeva o greseala.
4. Testele mele au implicat printre altele folosirea a 3 becuri de 100w no-name din obor puse just nearby aplica cu LED si aprinderea alternativa, atat ochiometrul cat si luxmetrul luand "esantioane" de lumina atat de pe podea cat si de pe pereti la diverse inaltimi. Un alt test a fost facut cu trei becuri de tip 23 si 24W osram cu temperaturi de culoare de 2700K, asteptand pana ce acestea sau incalzit. Un alt test a fost facut cu un bec de tip halogen 350w din acela de proiector, singurul de altfel care a dat lumina mai puternica decat acest LED pe pereti, deci lateral, la inaltimea de 1.6 metri adica inaltimea ochilor

Mie imi place tavan bine iluminat, dar din pacate cu LED de acest tip nu prea este posibil, asa ca chestiunea asta o trec la "dezavantaje". Totusi nivelul de iluminare al tavanului prin difuzie plus reflexii este acceptabil, nu e nicidecum slab cum e la spoturi. As putea estima ca este un nivel echivalent cu o iluminare de la un bec de cca 60w aflat in mijlocul camerei.

 Hansolo, on 18 noiembrie 2014 - 17:37, said:

...
@andreic, banuiesc ca mai degraba de la surse ar fi problema, nu de la LED-uri, e cam ciudat ca un LED sa emita radiatii EM.

Pai a spus omul ca e de la surse.... :D

"Unii printr-o comuna au vrut sa fie smecheri si si-au luat leduri ieftine cu surse praf... faceau praf de radiatii prin jur"

#619
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Probabil ca Seebeck, ca o 'automatizare' a racirii ledului.

Ma gandesc ca pus intre led si radiator, iar, pe masura ce se incalzeste led-ul, ala se va infierbanta destul cat sa invarta un ventilator atasat radiatorului. Ar fi un sistem autonom de reglare a temperaturii.
Atata doar ca elementul Peltier pus intre led si radiator va afecta dramatic transferul de caldura si poate cauza moarte la led :P

Si nu e f scump, la prietenul popor chinez e pe la 2-3 usd bucata.

#620
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Imi poate lasa si mie cineva un link pt. un bec LED cu lumina calda, ceva echivalent a 75W (~1100 Lumeni), E27?
Singurul pe care l-am gasit este un phillips pe la 180 lei...
As vrea totusi ceva mai ieftin ca sa nu fiu nevoit sa-l tin inchis ca sa-mi recuperez investitia.

Edited by gumball3000, 18 November 2014 - 21:09.


#621
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Da, sunt doua tipuri diferite de LED-uri, unul cu CRI de 90, altele cu CRI mai mic. Order code nu este identic. La cele cu CRI mare codul este P0UG0xxx. Litera U face diferenta.... Marturisesc ca eu nu mai tin minte ce model de LED am cumparat, m-am luat doar dupa eficienta si temperatura de culoare, dar mi se pare buna, cel putin la ochiu' meu pare okay. Nu e CRI ca la becul cu halogen, asta e clar, dar se apropie acceptabil. Mentionez ca am facut fotografie color in tinerete....

@gumball: nu as vrea sa crezi ca te ignoram.. problema este ca noi cei care am facut deja ceva nu mai ne uitam dupa alte sisteme comerciale. Cele bune ni se par exagerat de scumpe, iar cele ieftine nu sunt deloc de incredere...
Ti-as putea recomanda un sistem ieftior (relativ) asemanator celui facut de mine cu LED-uri de tip Edison Opto. LEd-urile sunt extraordinar de ieftine, dar cam dificil de folosit. Ar necesita lipire reflow, dar se poate si improviza. Daca vreti va pot posta tehnologia reflow pentru amatori, am mai postat-o si pe feisbuc :D
O lampa facuta cu Edison Opto echivalenta cu un bec bun de 100w te-ar costa vreo 30 de astfel de LEDuri cu un cost de 15 lei in total, plus o sursa de vreo 20-25 de lei si manopera cateva ore. Dar deh, te tine o viata... deci se merita.

#622
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006

 andreic, on 18 noiembrie 2014 - 14:26, said:

Unii printr-o comuna au vrut sa fie smecheri si si-au luat leduri ieftine cu surse praf... faceau praf de radiatii prin jur Posted Image

http://economie.hotn...-10-000-lei.htm
"Serviciile de cablu TV, afectate in judetul Neamt de corpuri de iluminat neconforme cu legislatia UE: Importatorul a primit o amenda de 10.000 de lei"

Asa ca luati leduri de calitate Posted Image
A mai scris un coleg despre faptul ca pe un vas de croaziera s-au inlocuit vreo 2000 de corpuri de iluminat cu led din cauza perturbatiilor RF si a factorului de putere <1.
Total cost schimbare vreo 50 000euro.

Edited by ggelu, 18 November 2014 - 22:47.
Pe aria asta uneori e subiect de flame


#623
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003
Da insa aici e vorba de interferente RF in banda HF-VHF-UHF, factorul de putere fiind unul normal ca la orice sursa nu cred ca pounea probleme, ca si la cfl-uri de ex unde am gazit in general 0.8 la osramurile de 18w.

Edited by andreic, 18 November 2014 - 22:44.


#624
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Sursele cu condensatori electrolitici subdimensionati au factor de putere acceptabil, de ex CFL-urile alea chioampe chinezesti cu cond-uri de 3.3 uF, au factorul de putere spre 0.6...
O sursa cu condensatoare "adevarate" (cca 1uF/watt) are un factor de putere mai slab! (spre 35%)
Singura solutie ptr asta e PFC-ul, dar... e cam scump, necesita macar un mosfet in plus si o bobina. Cam nerentabil. Pentru amator ma refer.
Dealtfel pe amator nu-l intereseaza factorul de putere.

Cu zgomotul insa e o problema reala, si m-am confruntat si eu cu ea. Mosfeturile sunt foarte zgomotoase
Solutii (trebuiesc aplicate toate):
-Ferita pe drena mosfetului
-Serpentina in forma de S cu vreo 4-5 oscilatii in drena mosfetului (baga vreo suta de nanohenry)
-Set de condensatori si bobina antiparaziti pe alimentarea de la retea.

#625
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Haideti sa va descriu cum am lipit io SMD de tip Edison Opto pe placute de 1.5cmp, apte a disipa cei 0.5W ai LED-ului cu o temperatura rezonabila.
(andreic, rinaldo, danpet, ceilalti "de-ai mei": nu radeti!)

Cuptorul de "reflow":
Se iau 2 rezistoare de 5.6 ohmi/5W ceramice
Se leaga in serie
Se asigura cu nitica sarma sa stea impreuna
Se improvizeaza un termostat, cu un integrat 339 sau 393, un releu sau un tranzistor de putere eventual MOS, senzorul fiind o dioda 1N4148.
Alimentarea "cuptorului" va fi de la 12V cca 1.2A

Placutele PCB vor avea aceasta configuratie: Attached File  Image1.jpg   55.76K   16 downloads
si vor fi bine acoperite cu sacaz dizolvat in benzina si uscat.

Se ia o bucata de fludor de 0.7mm sau mai subtire
Se taie feliute de cca 0.3-0.4 mm cu un cutter
Se aseaza cate o singura placutza de PCB pe "cuptor". Temperatura cuptorului trebuie sa fie de cca 220 grd.
Sacazul se inmoaie just fine in vreo 10 secunde
Cu o penseta foarte fina se aseaza cate o bucatica de fludor pe "pad-urile" unde LED-ul trebuie sa faca contact si o bucatica in centru, unde e necesar contactul termic.
Se aseaza LED-ul cu aceeasi penseta pe pozitie, chiar aproximativ.
Se asteapta olecuta, pana cand fludorul se topeste.
LED-ul se duce singur in pozitia corecta. Eventual il ajutam cu penseta.
Se ia placutza de pe "foc" se pune pe masa
Apasam usor cu penseta (atentie, precizie!) pentru a "lipi" bine LED-ul de stratul de cupru, cu o distanta cat mai mica. Atentie, nu deteriorati suprafata optica a LED-ului (e usor concav, nu e greu, apasati pur si simplu pe tot LED-ul cu coada pensetei). Cateva secunde si e gata...
Next...

LED-urile, daca nu sunt noi-noute, si cablajul trebuie uscate o perioada lunga, cca 3 zile, pe calorifer. Pentru eliminarea umezelii....

#626
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

 Viorelsolar, on 18 noiembrie 2014 - 13:56, said:

Voi ați mai folosit celule peltier la răcirea unui radiator de aluminiu ? ,mă gândeam că mi-ar fi util la răcirea unui led de 100W,eventual energia obținută să fie utilizată de ventilatorul de răcire al led-ului :http://www.ebay.com/...=item3a8789d32b ar reprezenta o soluție eficientă sau nu ?

Pe rand. Da (am folosit)   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tbdtulL44ms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#627
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 papanini, on 19 noiembrie 2014 - 00:05, said:


Pe rand. Da (am folosit)   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tbdtulL44ms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Interesant filmulețul,deci funcționează pentru că led-ul meu de 100W are suprafață radiantă mai mare de răcire pe radiatorul de aluminiu ceea ce înseamnă că-l pot înconjura cu celule peltier seeback iar el va rămâne în poziția pe care-l are acum,lipit de radiator și răcit pe spate de ventilator.Să zicem cu vreo 8 celule din astea serie paralel care înconjoară led-ul aș putea alimenta printr-un mini convertor DC-DC un ventilator care răcește led-ul și implicit celulele seeback,altfel această căldură disipată de led se pierde fără să fie folosită la ceva și mai consumi și curent inutil prin alimentarea ventilatorului.Posted Image

#628
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.02.2014

 Hansolo, on 18 noiembrie 2014 - 17:37, said:

banuiesc ca mai degraba de la surse ar fi problema, nu de la LED-uri, e cam ciudat ca un LED sa emita radiatii EM.
Eu am cumparat niste tuburi cu LED gen tubul de neon si dupa instalarea lor in corpul neonului nu mai functionau telecomenzile de la usa garajului.
Pana nu am modificat tubul de LED, (mai precis am eliminat sursa de alimenatre din interiorul fiecarui tub si am cumparat un alimentator extern montat in tabloul electric) nu am reusit sa ne bucuram de beneficiile telecomenzilor.

#629
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

 gumball3000, on 18 noiembrie 2014 - 21:08, said:

Imi poate lasa si mie cineva un link pt. un bec LED cu lumina calda, ceva echivalent a 75W (~1100 Lumeni), E27?
Singurul pe care l-am gasit este un phillips pe la 180 lei...
As vrea totusi ceva mai ieftin ca sa nu fiu nevoit sa-l tin inchis ca sa-mi recuperez investitia.
google my friend, cauta dupa optonica led, v-tac, etc sunt multe siteuri care vand si vreo cateva firme care produc. pretul undeva la 30-40 ron
eu am luat dupa un site, benefitplus e firma, a fost interzisa aici pe forum, nu stiu motivul, nu pot pune link

Daca e situl care aparea la fiecare 2-3 postari cu " cel mai ieftin led " io zic ca stii foarte bine motivul.  Pentru reclama se trece intai pe la casierie.

Edited by ggelu, 19 November 2014 - 13:10.


#630
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
sun paralel cu domeniul, habar nu am ce marca e mai buna
am cautat si pe google, daar tot ce am gasit fie erau mici (Ca luminozitate), fie nu aveau temperatura de culoare dorita, fie erau scumpe, fie erau chinezarii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate