Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#595
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
si, ia-o ca pe un sfat, un CRI mai mic de 80 va duce la o nevoie de putere mai mare deci de leduri mai puternice. Cele din linkul tau este posibil sa aiba probleme la sursa, daca nu au radiator, si te asigur ca ala nu are, se vor incinge destul de mult, de aceea multe firme (cum ar fi v-tac ca sa insist), folosesc un plastic termorezistent, si cu ala sursa se incalzeste ca naiba dar nu si partea care se va arde, si e posibil sa-i mareasca de cateva ori durata de viata. Eu zic ca merita 7-8 lei in plus(adica 30-40%). Poti sa incerci ambele variante, peste cativa ani , sper sa te tina ambele cat mai mult, poti face comparatie

View Postcamsonat, on 12 noiembrie 2014 - 09:48, said:

Ieri auzeam la radio ca in state un producator auto a luat amenda 100 mil $ pt ca a declarat consumuri prea optimiste. Pe cand si in Balcani un astfel de institut de supraveghere a comertului? Daca ar exista, atunci nici macar chinezul nu si-ar mai permite sa dea caracteristici CRI false.

http://ceebel.se/wp-...ound-report.pdf
In STate standardele LED par a fi mai slabe chiar decat in China, asa ca in belgravistanul nostru, parte a UE, e chiar bine

Actually, US Energy Star requires:
• for non-direct lamps <10W 50 lm/W and ≥10W 55 lm/W.
• for directional lamps <20/8 inch diameter 40 lm/W and >20/8 45 lm/W.
ELC forecast9 an estimated LED lamp performance a shown below:

9 Due to MTP presentation at DEFRA stakeholder meeting 9th June 2010 Background for EU LED Quality Charter, December 2010 13
Year 2009 2010 2012 2015
lm/W 35 45 60 75
In China, minimum efficacy from 2010 is regulated10 to be:
• 60-65 lm/Watt for NDLS
• 55-60 lm/Watt for DLS
All the requirements in EU Directive 98/11/EC (energy class) and EU Regulation
244/2009 have to be met by any lamp placed in the EU market. According to
Regulation 244/2009, non-clear lamps are required to be energy class A with
CRI≥80. For lamps with CRI≥90 the requirements are reduced by a correction
factor 0.85.
As result due to the above legislation lamps providing an output within the
interval 0 –1500 lumen must have the following minimum efficacy:
• Non-clear lamps have to provide at least 61 lm/W
• Non-clear lamps with CRI≥90 have to provide at least 52 lm/W

The EU LED Quality Charter efficiency requirements (including ballast)
are11:
CRI Min efficacy 2011 2012 2013 2014 2015
NDLS >80 lm/W  61      65      70    75     80
           >90 lm/W  52      55      60    65     70
   DLS >80 lm/W  50      55      60    65     70
           >90 lm/W  40      45       50

#596
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postandreic, on 12 noiembrie 2014 - 09:17, said:

Prducatorul alimenteaza ledul conform specificatiilor si merge corect, de obtine in jur de 80 in final, maximul este 90 dupa cum vezi si in pdf car enu stiu daca avopera reviziile mai noi de 5050 care evident sunt mai performante. Oricum sa nu te astepti la cri mare pe R9 unde toate ledurile au probleme pentru ca valoarea nu e relevanta pentru ochi si e dificil de obtinut (rosu saturat).
La care producator te referi? Ala de pe Aliexpress sau mai stiu eu cine? Ai un datasheet cu SMD folosite/curentul utilizat/CRI rezultat? Hai sa fim seriosi...


View Postsearcher8206, on 12 noiembrie 2014 - 12:59, said:

si, ia-o ca pe un sfat, un CRI mai mic de 80 va duce la o nevoie de putere mai mare deci de leduri mai puternice.

De unde ai scos asta, ai un datasheet care sa demonstreze asta? Din contra, o sursa de iluminat (inclusiv fluorescenta) cu un CRI mai slab e mai eficienta si necesita led-uri mai putin puternice.

#597
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostHansolo, on 13 noiembrie 2014 - 09:21, said:

La care producator te referi? Ala de pe Aliexpress sau mai stiu eu cine? Ai un datasheet cu SMD folosite/curentul utilizat/CRI rezultat? Hai sa fim seriosi...
VTac de exemplu sau oricare altul european, sa zicem polonez (care sunt importati la Mivarom)...

#598
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cumpărați CREE la 200 lm/watt :http://www.ebay.com/...=item339879a2bb au apărut recent pe piață la această putere și sunt singurele led-uri care nu m-au trădat până acum !Posted Image

#599
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View PostHansolo, on 13 noiembrie 2014 - 09:21, said:

La care producator te referi? Ala de pe Aliexpress sau mai stiu eu cine? Ai un datasheet cu SMD folosite/curentul utilizat/CRI rezultat? Hai sa fim seriosi...




De unde ai scos asta, ai un datasheet care sa demonstreze asta? Din contra, o sursa de iluminat (inclusiv fluorescenta) cu un CRI mai slab e mai eficienta si necesita led-uri mai putin puternice.
Un CRI mic înseamnă o lumina neclara. În situația asta eu sunt tentat sa măresc puterea luminii. Cantitate în loc de calitate, desigur e doar părerea mea, nu am nicio documentație,  e vorba de ceea ce îmi cer ochii

#600
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Caut si eu becuri E27 cu LED cu CRI cat mai bun, iar ca luminozitate sa fie cam ca un bec cu incandescenta de 75 W.
Puteti sa-mi faceti vreo recomandare?

Am avut 3 becuri halogen de 42W intr-o lustra de care nevasta este foarte atasata (la figurat Posted Image ) din motive feng-shui dar s-au stricat duliile de la caldura. Am inlocuit duliile si am pus niste becuri CFL Philips de 20W, dar se vede extrem de prost. Am facut testul cu un CD pe post de prisma si se vede clar ca spectrul este format din 5 pete de culoare distincte.

#601
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu prea vei găsi pe la noi becuri la 1000lm/W,echivalentul a 75W incadescent,cam tot ce cunosc eu sunt la echivalentul de 40W .Posted Image ,Dacă totuși vei găsi atunci trebuie să fie ceva Philips,Osram,Samsung etc.,nu m-aș încrede în tot felul de chinezării și firme dubioase de care n-am auzit !Posted Image

Poate te interesează acest bec :http://olx.ro/oferta...html#4399fb7f59

Edited by Viorelsolar, 14 November 2014 - 19:07.


#602
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ta-daaaaa
Ce bine-mi pare ca v-am gasit!
Ma ocup cu LED-uri de pe vremea cand abia aparusera XR-E-urile de la Cree
Scumpe si nu prea eficiente, dar deh, erau primele LED-uri de putere la care am avut acces la un pret totusi rezonabil direct in Romania.
Au trecut ceva ani de-atunci
Am trecut prin XP-G cele mult-prea-laudate, XM-L-urile care nu sunt chiar rele, si cam de vreun an si ceva am descoperit frumusetea asta:

Attached File  cxa2011.jpg   13.31K   147 downloads

Se monteaza usor, necesita curent mic (doar 1A) la tensiune mare (40-45V) ceea ce este un mare avantaj, cum toti cei ce practica electronica stiu Posted Image
Iata spatele unui astfel de corp de iluminat cu CXA2011:

Attached File  01.LED 45W montat pe o aplica ieftina din comert.jpg   30.2K   158 downloadsAttached File  02.Alimentat, vedere back.jpg   30.07K   158 downloadsAttached File  03.Alimentat, putere cca 12W.jpg   22.34K   147 downloadsAttached File  04.Alimentat full, 45W.jpg   18.98K   144 downloads

Si rezultatul in sufragerie:

Attached File  Picture 015.jpg   28.34K   152 downloadsAttached File  Picture 016.jpg   28.28K   158 downloadsAttached File  Picture 017.jpg   28.56K   157 downloadsAttached File  Picture 018.jpg   28.63K   158 downloadsAttached File  Picture 019.jpg   29.07K   155 downloads

LED-ul se gaseste la Comet
Sursa e facuta de mine

#603
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Consum cam mare 40W.. cati lumeni are?

#604
rcnarcis

rcnarcis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2014
hai ca ma bag si eu  deci nu am citi paginile decat ultima dar vreau sa va impartasesc din experienta mea cu leduri .....

Pamantul il am  deja  acum starng bani de casa   ...mai dureaza ..dar planul meu este sa folosesc numai benzi cu leduri pt iluminat

am deja vreo 600 euro investiti in  benzi de led cumparate  de pe ebay  ...vreuiam sa imi fac afacere  cu astea dar na.........timpul  nu imi da voie ....
Deci banda led 3528 lumina alba  daca cautati  pe ebay
o sa vedeti ca asunge undeva la 4 5 euro 5 m frate 5 m  va sfatuiesc sa cumaprati cateva doar de proba  macar .
20 euro nu cred ca e o suma mare daca vreti sa va convingeti pe propia piele eu am cumaparat asa de multe de ma luat aia de la vama  la ochi ca cica vreau sa fac bisnes si trebuie sa platesc taxa vamale etc lunga poveste .
La banda asta iti trebuie si un traf de 2A  si un controller cu telecomnda    in total un system va ajunge la 8e sa zicem si ai 5 m care poti sa jonglezi cu ei cum vrei plus ca ai telecomnda de la distanta plus ca poti sa reglezi intensitatea luminoasa plus consum infirm + o banda cu led  din fabrica  pe majoriatea siturilor o sa vedeti ca  dau 50000 ore de functuionare garantate banda mea   de acasa are 2 ani deja fara problem sunt multe de spus ..

#605
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Dupa datasheet: 3000-4000. http://www.cree.com/...LampCXA2011.pdf . In functie de culoare si de imprastierea parametrilor de fabricatie. Binningul se face si dupa performanta, astfel ca in fiecare culoare exista 2-3 variante de eficienta, care pot fi achizitionate de obicei cu diferente infime de pret. Pe mine m-a costat efectiv 70 lei un LED cu tot cu TVA in urma cu cca un an si jumatate, dar de atunci pretul a mai scazut un piculetz..

Din fotografii se poate vedea binisor ca, chiar afara fiind soare, lumina data de LED este vizibil mai puternica decat cea care vine prin fereastra. Se vede pe biblioteca, cu toate ca aceasta este in lateral, fiind asfel oarecum defavorizata (LED-urile dau lumina sub forma de con, si chiar daca in acest caz conul este aproape o emisfera, tot exista o diferenta de nivel al iluminarii intre "in jos" si "lateral").

Aceste LED-uri au o directionalitate acceptabila pentru iluminat casnic (120 grade). Totusi este necesara montarea intr-un corp de iluminat care sa imprastie mai mult. Am gasit cu destula dificultate o aplica acceptabila, aceasta trebuind sa NU atenueze lumina, si in acelasi timp sa o imprastie suficient incat sa ilumineze si tavanul, iar LED-ul, care este extrem de puternic, sa fie dispersat la un nivel acceptabil pentru a nu fi suparator pentru ochi.

Ceea ce este insa foarte important este sursa. Este o sursa de curent (deci nu de tensiune!), dimmabila intre 0 si 1A continuu, cu potentiometru propriu. Nu suporta dimmare cu triac, nu m-am ocupat de acest aspect; poate voi face in viitor.
Sursa are senzor de temperatura si livreaza curent variabil pentru ventilator atunci cand temperatura LED-ului depaseste doua praguri prestabilite (eu am ajustat primul prag la cca 30 de grade). La primul prag ventilatorul (de 12V) este alimentat cu cca 5V. Daca LED-ul e folosit la cca 10-15W, temperatura ajunge cam in aceasta zona si ventilatorul o mentine acolo cu doar 5V 0.08A approx.
Un al treilea prag de temperatura, inca vreo 4-6 grade mai sus (cca 42-44) DIMMEAZA automat LED-ul daca ventilatorul se va defecta.
Sursa are protectie cu varistoare (2, din care unul chiar pe snubberul tranzistorului de putere) impotriva supratensiunilor.
Transformatorul este realizat cu maxima atentie pentru o durata de viata cat mai mare posibil.
Filtrajele sunt realizate cu cate 2 condensatori speciali cu ESR mic si de temperatura inalta. Initial am vrut sa bag chiar 3 dar m-am razgandit pana la urma. Condensatoarele lucreaza reci chiar fara a pune sursa in bataia ventilatorului. Bineinteles, am, pus-o pe spatele aplicei, cum se vede in fotografie, astfel beneficiaza de racire de la cooler-ul LED-ului. Scontez pe cel putin 15 ani de viata a condensatoarelor si posibil peste 25 (maybe 40-50) a transformatorului. LED-ul... nu vreau sa dau cifre, o sa caut un datasheet elocvent. S-au facut studii, deoarece se foloseste o metoda, ASSIST, pentru extrapolarea vietiii unui LED in functie de degradarea luminozitatii pe un interval de 6000 de ore in diferite conditii.

Cand am musafiri ma falesc cu toti cei 3500 de lumeni ai dispozitivului, temperatura urca inca 3 grade si ventilatorul urca proportional cu temperatura pana ajunge eventual la turatia nominala.
Bineinteles am facut o multime de teste, cu un luxmetru vechi folosit in fotografie si cu ochiometrul.
La puterea maxima, iluminarea generala este comparabila cu a 3 becuri de 100W no-name din Obor, si un pic mai slaba decat a unui halogen de 350W (din ala cilindric subtire, de proiector)
De obicei o folosesc la cca 10-15W. Chiar la puterea maxima, tottusi, zgomotul ventilatorului este slab, asemanator cu al ventilatorului din sursa unui calculator Pentrium 1 sau 486 (cine isi mai aminteste cat de silentioase erau). Pana pe la 25W nu se aude absolut nimic.
Se poate folosi ventilator MAGLEV, care au durata de viata foarte mare... Mi-am luat vreo 4 dar astept intai sa moara cele actuale.

#606
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Sursa montata pe aplica din dormitor (acelasi tip de LED, dar aplica e mai mica in diametru)
Attached File  2014-10-24 11.27.49-2.jpg   193.06K   175 downloadsAttached File  2014-10-24 11.28.30-2.jpg   192.85K   174 downloads
Bineinteles, potentiometrul trebuie "prelungit". Poate in viitorul apropiat o sa fac si un modul de control care sa permita si dimmarea cu triac, ca in sistemul clasic...

Cum se monteaza LED-ul pe o aplica, vedere din fata; in a doua imagine LED-ul este alimentat cu o putere foarte foarte mica, cateva zeci de mW. Dimmerul merge "in jos" pana la 0. In a treia imagine e la cca 1-2W. (Mai "sus" nu are rost sa fie vazut, fiindca nu se mai vede nimic in poza.)
Attached File  2014-10-24 11.45.42.jpg   312.44K   162 downloadsAttached File  2014-10-24 11.45.45.jpg   301.85K   142 downloadsAttached File  2014-10-24 11.45.50.jpg   224.86K   128 downloads

Detaliu pentru cei ce se pricep: Ceea ce se vede la transformator NU e secundarul, ci a doua jumatate a primarului Posted Image In felul acesta fluxul de scapari al trafului este redus considerabil, randamentul e mare si implicit temperatura de lucru redusa in componente, durata de viata considerabil marita, etc etc

Dioda e HER 305, o dioda de 3A. M-am gandit si la Schottky dar o dioda cu tensiunea inversa mai mare de 100V nu am gasit, si sa pun la 100V nu prea-mi vine; ar lucra aproape de limita si i-ar scurta durata de viata; mai bine mai pierd 0.3 volti pe dioda dar stiu ca n-are moarte....

#607
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Foarte frumos ce ai realizat.
Dar spectrul luminii cam cum este? Comparat eventual cu un "bec economic" si cu un bec cu incandescenta?

#608
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Vad ca, desi am deschis eu topicul, la initiator apare altcineva.
Ma bucur oricum ca a devenit atat de popular.

#609
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
O minunatie. CRI este de 90, si se vede la ochi. Lumina in sufragerie este un picutz mai alba decat a becului cu halogeni (am pus LED de 3000K), initial as fi preferat mai jos, un 2700K, am eu o slabiciune pentru culoarea aurie. Dar e okay, m-am obisnuit cu ea.
In orice caz, eu recomand acest LED. Se gasesc drivere si prin comert, dar deh, sunt cu durata de viata limitata, dupa cum bine se stie.

In curand voi face si driver special direct de la 12/24V. Am un prototip pe masa de lucru, dar abia in Ianuarie mai vin in tara.

Iata-l, pe sarcina artificiala de 45W:
Attached File  2014-11-05 17.12.52.jpg   154.71K   87 downloadsAttached File  2014-11-05 17.13.21.jpg   195.65K   88 downloadsAttached File  2014-11-05 17.13.54.jpg   192.33K   87 downloads

Cu LED-ul alimentat:
Attached File  2014-11-05 17.50.08.jpg   158.12K   84 downloadsAttached File  2014-11-05 17.50.05.jpg   97.65K   84 downloads

in imagine frontul de urcare pe MOS, extrem de abrupt, cca 20-25 ns, pierderi mici.
Attached File  2014-11-06 15.51.58.jpg   168K   88 downloads

#610
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am promis cu 1-2 posturi in urma ca va arat caracteristicile care arata durata de viata foarte mare a acestor LED-uri.

Attached File  Long_Term_Lumen_Maintenance_Rev5.0.pdf   1.78MB   19 downloads
In urma cu cativa ani s-a implementat metoda ASSIST, care implica in esenta testarea (timp de 2000 de ore in urma cu mai multi ani, si extinsa la 6000 de ore in urma cu ..cativa ani) si extrapolarea datelor obtinute pentru a face o predictie corecta a deteriorarii LED-urilor in timp.

Ceea ce este oarecum uimitor este ca.....
Cei de la CREE au lasat bineinteles cateva LED-uri in test si dupa trecerea celor 6000 de ore normate. Si eu as fi facut la fel. Curiozitatea omeneasca, e normal.
Surpriza. LED-urile in test au "refuzat" sa mai imbatraneasca conform predictiilor initiale. Datele culese timp de 35 de mii de ore indica un maxim de luminozitate dupa cca 1500-2000 de ore, o usoara depreciere pana spre 4-6000 de ore, dupa care intensitatea luminii ramane aproximativ constanta, in jurul valorii de 97% din cea initiala.

Fireste, TEMPERATURA joaca un rol esential in acest proces. Cu cat LED-ul este mai rece, cu atat viata lui este mai lunga.
LED-urile Cree sunt binnate si caracterizate pentru 85 grd Celsius
Concluziile le puteti trage singuri .

Eu am cumparat 50 de bucati. Sa am si sa dau si la prieteni Posted Image

Edited by addysoftware, 15 November 2014 - 21:00.


#611
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postturcu_dan, on 07 august 2014 - 12:44, said:

Ce parere aveti despre aceste led-uri Edison Opto capsula 5630? Am achizitionat 50 buc. astfel de led-uri, care au urmatoarele caracteristici: 5.6x3mm 2670 - 3800K 48lm@150mA CRI>80 120deg. As vrea sa-mi construiesc o "lampa" in camera, un fel de lumina ambientala. ...

Ta-daaaaaaa......
Am luat si eu LED-uri din astea in primavara, mi se par foarte bune ca performante optice. N-am idee cat vor rezista, ca durata de viata. Nu sunt chinezesti, asa ca ar fi sanse bunicele....
Uite ce-am facut pe hol cu ele:Attached File  Picture 002.jpg   25.56K   130 downloadsAttached File  Picture 003.jpg   32.09K   128 downloadsAttached File  Picture 004.jpg   23.02K   120 downloadsAttached File  Picture 005.jpg   29.08K   121 downloadsAttached File  Picture 006.jpg   31.85K   108 downloads
Probabil ca ma vor tine toata viata si vor ramane mostenire, deoarece pe hol mai mult de 1 ora pe zi nu merg.

Sus in tavan, aplica contine un sistem mai vechi LED alb-albastrui, destul de chiomp, de cca 3W, facut din 2 chip-uri de cate 2W Nichia, subalimentate. Sursa de alimentare a fost realizata la vremea respectiva in jurul unui integrat TNY254.

Sistemul actual contine 18 LED-uri ca ale tale, Edison Opto de 0.5W, alimentate aproximativ la 80% cu o sursa de curent facuta in jurul integratului TNY266.
Lumina este comparabila cu un bec de 60W. Holul e foarte mic, deci e o lumina..... super.

Am si in baie un sistem asemanator, si inca o aplica de perete in sufragerie. O sa pun si poze, dar trebuie sa le gasesc intai..

#612
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nimeni nu mai zice nimic?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate