Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3511
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postszg, on 14 noiembrie 2021 - 13:20, said:

apa de la dedurizator a "spalat" cumva acei bolovani calcarosi (ceva din ei, sper).
Am observat acest efect pe obiectele sanitare de portelan.

#3512
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Dupa 6 ani de cand ne-am mutat in casa cu familia, si dupa ce ne-am chinuit cu traficul din ce in ce mai groaznic, cu dezvoltarea imobiliara haotica (numarul de case s-au dublat, cel putin, in ultimii 6 ani, si drumurile sunt aceleasi), cu lipsa de interes a primariei sa preia si modernizeze drumurile, cu lipsa de interes a celor de la judet sa faca ceva durabil si rapid, a durat doi ani sa asfalteze cativa km de sosea, vezi doamne ca "au asteptat" dupa aia cu utilitatile sa si le ingroape, dar stalpii sunt inca pe drum etc. dupa ce am vazut multi cunoscuti ca au facut aceeasi mutare ...am luat un apartament de trei camere Posted Image , mic, dupa buget, bloc comunist, anii '60, poate pica la primul cutremur, precum casele facute de "dezvoltatorii" momentului, etc. nu mai conteaza, suntem satui de mizeria asta de "dezvoltare".

Din pacate dupa ce am tot strans si nu ne-am luat si noi vreo masina "de bogatasi", sau vreo "vacanta in maldive", sau vreun alt teren "ca investitie pentru viitor", am ajuns la concluzia de la care am plecat prin 2012 dar m-am aberat cu planificarile acestei case "pentru vesnicie" si cu un etaj prea multe (pentru ca nu ne permiteam doua imobile), ideea initiala era ca mai bine ai o casa la tara, micuta, la care mergi ...cand vrei, dar stai naibii in oras, la un apartament, aproape de scoli si servicii / mijloace de transport.

Cel putin pana cresc copiii si sunt independenti cat de cat. Si mai ales cand esti singurul care conduci in casa, masina, Posted Image si esti taximetristul tuturor. Si mai ales cand ...auzi doar reprosuri. Deh, las aceste ganduri aici, pt. mai incolo. Ma duce gandul si la povestea lui Inginerul_bv.

De notat, iar buget zero, pentru multa vreme, si trebuie apartamentul renovat (nu are nimic, nici macar termopane).
Deci mutarea nu intra inca in discutie.
Chestia cu buzunarele goale, nu stiu cat de rea este in aceste momente de inflatie galopanta, scumpiri peste tot si ce dzeu traim zilele astea.

Edited by szg, 26 November 2021 - 14:23.


#3513
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Da, cred ca si facut o miscare buna cu mutatul la bloc, pentru copii. Doar asta a fost motivul: transport, sau si pretul de intretinere (ma refer la incalzire) Ce faci cu casa, o pastrezi? Cum o intretii pe timpul iernii/anotimpului rece?

Cu mintea/experienta de acum ce ai face, cum si actiona? Tot casa (dar in alta zona si eventual mai mica) sau apartament mare?

Nu stiu zona, cit s.a construit samd, dar am inteles ca este in constructie autostrada A0 si largirea soselei de Centura/pasaj plus line de metrou......


#3514
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
"Linie de metrou" e praf in ochi pentru a creste si mai mult preturile terenurilor, deja mult prea mari pentru aglomeratia de pe DJ401 si mizeria de drumuri comunale.
Autostrada A0, nu ajuta traficul din Berceni si nici imobiliarii, mai ales ca distanta caselor fata de autostrada parca ar trebui sa fie pe undeva la ...200 m, dar la noi va fi pe la ...50 m de case (eu sunt mai departe).
Pasajul este cel mai bun lucru, dupa largirea soselei Berceni faceam 5 minute pana la metrou, era parfum, dar doar pentru noi astia din Berceni, ca Centura pur si simplu nu mai avea nici o sansa.
Deci la fel (5 min) o sa fie si dupa ce pasajul este gata, dar pentru toti, inclusiv pentru cei de pe centura.
Treaba cu Pasajul este buna, dar intrebarea este ca ce faci dupa el? Daca opresti la metrou e una, dar daca continui sa intri in oras e ...ca acum.
Chiar si asa crezi ca o sa gasesti loc de parcare la metrou la ora 8:30 ? La noua statie de la Tudor Arghezi, vor fi 300 locuri de parcare si inca 100 maxim pe langa, deci ...praf in ochi.

Cu experienta de acum as face ce am zis si atunci si mai sus, aceeasi casa, fara mansarda si cu o a treia camera cumva inghesuita la etaj (acum am doar doua camere pe etaj, de aia am facut mansarda).
Mai ales ca in 2012 aveam bani ori de un apartament de 3 camere, ori de casa asta (facuta doar in regie proprie, nu facuta comod cu vreo firma).

Atunci un apartament de ~100 mp (de 3-4 cam) pe la Brancoveanu costa in jur de 120 000 eur. Acum cu vreo 20-30 000 eur in plus.
Imi place la curte si ma tine viu, poate pe sotie si copii nu ii prea sensibilizeaza (acum), ma misc de colo colo, alerg pe scari in sus si in jos etc. ...nu am burta la 46 de ani Posted Image

Atunci (2012), faceam cam 30-40 minute dus si 30-40 minute intors (de la Piata Sudului) in fiecare seara (ora 19-20) sa vad ce au mai facut baietii (aia 7 cazati din care maxim 2 lucrau pentru mine Posted Image , cand isi aminteau); cam 40-50 min fac acum (au largit sos Berceni, dar s-au dublat si masinile), ducand/aducand copiii cu masina la scoala; in sat scolile sunt pline ochi, asa ca ramane doar capitala.
Si, ca sa nu simta copiii ca stau prea mult in trafic, sau ca se plimba prin parcarile P&R de la metrou Berceni (IMGB Depou, cum ii zicea inainte) si ca s-au plictisit de injuraturile mele, ii duc pana la metrou, iar de acolo ii duce sotia cu metroul, iar eu o astept cam 40 min sa o aduc inapoi in comuna. Deci ...chinuiala, dar in felul asta economisim cam 20 minute de cautat loc de parcare la mama dracu fata de statie si tot asa.

Doar de la apartament pana la scoala, dus-intors, ar face copiii 20 min, pe jos. Si ar putea merge si singuri (sa zicem).

La intretinere nu m-a rupt, consumam curent dublu cat la apartamentul de 2 camere la care stateam (cam max 300kw pe luna), dar stau cu gura pe ei sa nu uite lampi si tv aiurea aprinse (deci ...stres).
La caldura, am 23 grade prin casa, si umblam la tricou si desculti (care vor), chiar si la -10 grade pe afara (daca nu e vreo 10-20 zile asa sa se piarda inertia peretilor), iar ca si consum ...era cam max 600 ron pe luna anii trecuti (in timpul rece, mare lucru controlul pe zona a incalzirii), acum, cu vandalizarea preturilor ...surpriza, dar ma astept la cel putin de doua ori scorul asta. Deci extrem de mult.

Mutarea va fi partiala, cineva tot va locui la casa, deci consumul se reduce masiv, dar nu este zero.

Sa fi facut casa in alta zona decat Cartierul Nou din Berceni?
Hm, la mizeria de trafic de pe drumul judetean, in nici un caz! Sa fi mers 1km sau 2km prin mizeria de camp a Berceniului?!
Nu pricep cum de unii oameni fac casa la 1-2 km de drumul judetean si se chinuie sa isi rupa masinile prin campurile alea desfundate vreo 40 minute ca sa ajunga in Cartierul nou, de unde ii asteapta alti 40 min. Ma rog, sunt altii care vad partea pozitiva a lucrurilor mai tot timpul, si inca rezista.

Daca consideram ca anul asta au facut un fel de PUG al Berceniului si pe la inceputul anului au bagat zeci de PUZuri pe banda rulanta, care toate puse cap la coada au dublat suprafata terenurilor intravilane, pana in 2030 o sa vedem o dublare a ...dublarii pe care o avem deja, deci cam 25000-30000 de locuitori ca popa!

Observi cat de "complicat" sunt? Te-ai fi asteptat sa spun ce ar fi fost logic, simplu si banal, ..."da, as fi luat acel apartament".

Cel mai bun lucru ar fi fost, sa iau terenul, sa nu fac nimic pe el, si sa cumpar un apartament de trei camere.
Incet incet sa fi facut o cabanuta, ceva rustic, de vacanta/weekend, vreo pivnita super safe sa imi bag scule in ea cu ceva ipcam etc. si sa mesteresc "la teren" oricand doream.
Precum am zis si prin 2012-2013 ca am vazut ceva facut asa pitoresc, undeva pe strada Ciulini, strada ce atunci parea la "mama dracu", dar, acum, acel loc este la mijlocul drumului pana la noul "mama dracu", iar ...pitorescul a fost distrus tot cu o casa "de prost gust" ca a mea Posted Image.

Ma uit la un vecin nou mutat, intr-o casa in care, pana la ei, au mai fost doi proprietari (si pretul crescand de la 75 000 la 110 000 parca, in 5 ani), vecinul e de doua ori cat mine si cat taicasau (si la jumatate varsta mea), dar ....doar taicasau lucreaza prin curte si prin casa, cand i-am zis "mosului" ca il admir cata energie are si cate face pentru baiatul lui, ca eu am facut cam totul singur, mi-a spus ca "ii fac, ca este baiat bun".

Deci, daca ai un ajutor, la casa, sau macar la scoala de dus/adus copiii, viata pare mult mai usoara.

Ce sa zic, ma uit la casa asta acum si ma gandesc ca este ...pilonul3 de pensie Posted Image)) , sper sa si ajung(em) la varsta aia.
Asa ca nu vand acum, mai ales cand inflatia o ia razna.

Edited by szg, 28 November 2021 - 22:25.


#3515
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca situatia prin care treci tu e sau va fi  universal valabila cam peste tot..in scurt timp. Peste tot devine trafficul o povara..sau un infern la orele de varf. Nu avem o infrastructura care sa suporte expansiunea asta nebuna de cartiere intregi ce apar de la un an la altul cu omusteni cu cate n masini pe familie care trebuie sa se deplaseze pe aceleasi strazi mult sub-dimensionate. La noi, intai se fac 25 de cartiere noi de blocuri apoi se intreaba lumea "dar noi cum ajungem la munca sau la scoala.. sau cum ne intoarcem"..

La mine inca e suportabila treaba..pt ca multi ani nu s-a extins asa mult zona rezidentiala de blocuri si pe/spre colina mea..dar au inceput sa apara cartiere de blocuri si pe aici..deci trafficul incepe sa se gatuie destul de urat in momentele fierbinti din zi. Cat priveste costurile traiului de zi cu zi..nici la bloc nu mai putem zice ca e prea rentabil de trait..Singurele avantaje sunt cele ale accesului "mai" facil spre anumite puncte de interes..desi, cel putin in oras la mine, injuraturile le aud si din partea celor care locuiesc in oras..ca tot cu zecile de minute stau si ei in traffic din cauza celor care migreaza in/din oras..din/spre cartierele marginase..

#3516
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Asa este, traim pe infrastructura dimensionata inainte de '90.
Ca o mai largesc ei nitel, gen soseaua Berceni, o pot face doar pentru ca aia au gandit-o sa poata fi largita.
In Ilfov nu vad nici un drum judetean nou facut, care sa arate ca au observat macar careva ca in ultimii 30 de ani s-a dublat numarul de locuitori.

#3517
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Azi un apartament de 2-3 camere,ca investitie este ok chiar daca este de renovat 100%.
Da este grea naveta din IF catre B.......cand ai copii inca la scoala in capitala.
Indiferent din ce zona din Ilfov vi catre Bucuresti , te lovesti de aceiasi aglomeratie +/-...

Nu mai vb de cazul in care ai doar o singura masina la dispozitie si exista doar un singur permis auto.....
Nu ai voie sa fi bolnav, ori masina sa nu functioneze...

Daaaar, cu toate acestea  , tot m-am mutat in Berceni/cartierul nou, in 2020...si nu regret deloc.
Regret doar ca nu am reusit sa fac pasul acesta , la 30 de ani nu acum la +50....

O lunga perioada (20 ani) am locuit in s2(Pantelimon), apoi in s3 Ozana/Titan (16 ani)...
Nu mai vreau sa-mi aduc aminte de stresul cauzat de lipsa unui loc de parcare...de faptul ca plateam ce furau altii...de micile surprize periodice de la vecini ( inundatii,etc...)
Cand au venit cu reabilitarea blocului unde am locuit in s3...am trait pe pielea mea cum este sa vezi niste netoti, care distrug din nepasare copaci (tei) de 50 de ani.

In curtea casei unde ne-am mutat am plantat anul trecut 5 copaci,printre care 2 tei...sunt niste nuiele,dar sau 'prins' si sper sa-i vad cu flori in cativa ani...sper.
De asemenea pot parca 2 masini lejer in curtea casei....ori in fata ei.
Desi sunt in situatia lui @szg, legat de un singur permis...sotia si fiica mea sunt deja obisnuite, cu STB-ul care trece prin comuna.Este destul de punctual....de rest nu vorbesc.

Edited by valecris16, 02 December 2021 - 11:08.


#3518
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Nu am mai fost in Berceni de vreo 10 ani, si atunci in drum spre Vidra. Din ce descrieti Voi, pare horror (partea de infrastructura). Vina este a Primarului si Consiliului Local......dar nu ma refer la Berceni neaparat, ci la toate satele-satelit din jurul Bucurestiului. Cat de greu erau sa prevada un plan de sistematizare, cu reguli impuse f clar: latime Strada, trotuar, teren samd. Chiar daca nu asfaltau, dar sa ai un drum lat, drept cu spatiu de parcare samd, ar fi crescut indirect valoarea zonei; ar fi atras familii tinere, firme etc. Pacat

#3519
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postvalecris16, on 02 decembrie 2021 - 11:06, said:

Desi sunt in situatia lui @szg, legat de un singur permis...sotia si fiica mea sunt deja obisnuite, cu STB-ul care trece prin comuna.Este destul de punctual....de rest nu vorbesc.
Precum bine zici sunt atatea avantaje (si noi avem 8 pomi in curte, si vita de vie, si mure etc.), care ma fac sa trec peste partea de trafic, mai ales cand ma gandesc ca altii nu stau unde stam noi si "nu se mai plang atata", facand dublu/triplu cat facem noi pana la Centura.
Partea de "nu se plang" este relativa la "cititul semnelor", mai ales daca consideri fetzele tumefiate, de nervii traficului infernal, care vin dinspre comuna dimineata si nu te lasa sa iesi in DJ de pe Mioritei (de ex.) sau alte drumuri adiacente.

Iar acolo unde asteapta masinile mici, asteapta si autobuzele STB, deci dimineata cu siguranta ca nu vine autobuzul la timp sau dupa plan. Tocmai de aceea autobuzele STB sunt pline ochi, burdusite, dimineata. Daca esti cu masina si prinzi un autobuz de Berceni in statia de metrou, cand vrei sa intri in parcare, te plictisesti asteptand sa curga din autobuz toti calatorii. Bravo lor, admirabil ca unii pot sa faca acest ...efort, pentru multi acest lucru este o normalitate.

Mai convenabil este STB pe directia Bucuresti -> Berceni, si mai ales pt. cei ce stau in cartierul nou, ca se dau mai repede jos.

Oricum ar fi, tot nu poti trimite/lasa cu STB o fetita de 9 ani de 22 kg, cu un ghiozdan de ..6kg, si cu o mama operata la spate (ma rog, cu doi ani in urma).


View PostCa Castelul Bran, on 02 decembrie 2021 - 13:54, said:

Vina este a Primarului si Consiliului Local......dar nu ma refer la Berceni neaparat, ci la toate satele-satelit din jurul Bucurestiului.
Ce poate face oare Primaria/Consiliul Local la nivel de infrastructura Judeteana?
DJ401 nu apartine de comuna, ci de judet/Consiliul Judetean.

Primaria ar putea sa tot faca ...memorii Posted Image. Dar planurile mari tot la nivel de Judet se fac, la fel si finantarea.
Inca este loc suficient pentru doua alternative judetene la dj401, una intre Videra si Berceni si alta intre Popesti-Leordeni si Berceni (pe la canal).
Dar, astea trebuiesc sincronizate cu niste "radiale" prin comuna Berceni, si legaturi cu bulevarde puse la punct din Sectorul 4, fara locuri de gatuire trafic, niste sensuri unice etc.

Primaria ar putea sa nu mai accepte ulite mai mici de 9 m latime, asta ar asigura legaturi interne spre si de la acele drumuri judetene.

View PostCa Castelul Bran, on 02 decembrie 2021 - 13:54, said:

sa ai un drum lat, drept cu spatiu de parcare samd, ar fi crescut indirect valoarea zonei
exact aceasta "profitabilitate" pe termen scurt ar trebui sa dispara din capul celor pusi sa administreze local si la judet
ei trebuie sa gandeasca si actioneze cu efecte pe termen mediu si lung, ignorand efectele pe termen scurt
dar ..."oameni sunt si ei" si le placc banul, si puterea (mai ales), tocmai de aia trebuiesc schimbati periodic

exact aceste drumuri comunale de 4 - 6 m latime, si case pe o palma de 200m pamant fac parte din profitabilitatea pe termen scurt, ca pe termen mediu si lung, acele taxe si impozite nu sunt prea multi bani care sa asigure mai mult decat niste schimbat de becuri ecologice la iluminatul public

Edited by szg, 04 December 2021 - 09:46.


#3520
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
"Primaria ar putea sa nu mai accepte ulite mai mici de 9 m latime, asta ar asigura legaturi interne spre si de la acele drumuri judetene"

Corect. La astfel de extinderi lucrez și eu încercând să populez și să întineresc o zona rurala prin utilizarea terenurilor libere și cu acces la drumuri si utilități  . Doar ca te lovești de locuitori cu mentalitate comunistă ce se incapataneaza sa-ti doneze o palmă de pământ(arabile !) pentru a lărgi anumite tronsoane de drum sau pentru traversari de utilități ,deși încerci să-i convingi că le aduci avantaje prin astfel de extinderi ..pe unii nu îi poți îndupleca, sunt prea însetați de pământ ,de drepturi de proprietate ..

#3521
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postroman_roman, on 05 decembrie 2021 - 10:36, said:

...sunt prea însetați de pământ ,de drepturi de proprietate ..

Romania a devenit un producator important de produse agricole, doar in timpul comunistilor (si a oligarhilor/mosierilor), pentru ca au infiintat acele cooperative agricole. Din pacate, precum si purtatul mastii in pandemie, sau vaccinarea, nici asocierea in CAPuri nu s-a facut din proprie initiativa.
Nu mai gasesc articolul, dar citeam ca prin anii 70-80, in UK, micii fermieri erau falimentari, asa ca au gasit de cuviinta sa faca cooperative si sa aiba o productie ..planificata, mda, putin impotriva firii umane de a nu mai putea dicta singur pentru peticul lui de pamant.
Dar, asta le-a asigurat supravietuirea, intr-o lume in care comunistii produceau in draci.

Din pacate in imobiliare ...nu este foame, inca.
Deoarece sunt multi disperati dupa ...acel petec de teren, precum am fost si eu, cu gandul la "curtea mea" (un fel de coltz din curtea bunicilor).

De aceea, fortarea unor asocieri de terenuri, inclusiv in imobiliare, nu se poate face decat top-down.
Prin legi si reguli clare, fara derogari locale.
Iar PUGurile sa nu mai fie atat de specifice pe fiecare catun, ci foarte integrate la nivel de regiuni/judete etc.

In felul asta, sutele de proprietari de mici terenuri, nu vor mai putea tranti dubluduplexuri Posted Image pe fiecare bucatica jenanta de pamant pe care o au. Fara sa gandeasca implicatiile in vacinatati, si alte nevoi de dezvoltare, educatie, sanatate, cultura etc.

De ce spun despre legi, facute de oameni dezinteresati local, pentru ca cei de la nivelul oricarei Primarii nu vor face niciodata nimic impotriva propriilor interese (personale) imobiliare, cu vidanje, sau cu tot felul de alte interese care infraneaza dezvoltarea sanatoasa si durabila.

Un exemplu dau, parca in Popesti Leordeni erau interzise fosele septice cu dren (chiar fiind in standarde), pentru ca aveau interese locale cu vidanjele, la fel exista interese cu vidanja in tot Ilfovul.
Pe o parcela de 200-300 mp, chiar nu poti face o fosa cu dren precum am facut eu, iar intr-o zona cu astfel de petice de 400-500 mp cum oare vor putea fi plasate drenurile si casele astfel incat sa mai si ai acei minim 10 m distanta intre dren si orice put din jurul tau (existent si planificat in viitor, printr-un PUG/PUZ bine gandit).

Mda, toti asteptam momentul in care va veni canalizarea si apa, si sa nu ne mai aruncam dejectiile intr-o gaura in curte (fie ea numita si "fosa septica betonata"), dar uite, de 7 ani de cand am facut casa si cel putin inca 6 ani de acum incolo, nu va fi vorba de canalizare in comuna Berceni.

Abia de un an s-a decis ca comuna Berceni se va lega la canalizarea Sectorului 4, iar stricaciunile de acum de pe soseaua Berceni sunt exact pentru a trage acea canalizare spre Centura si comuna Berceni (si ceva interese in Sectorul 4, pana la Centura, evident).
Tot de curand au intrat in linie dreapta si cei de la Euro ApaVol cu planurile la care "lucreaza" de peste 10 ani. Deci abia la anul ....toamna vor putea aplica pentru finantare etc.

Sa nu mai zicem ca la judetele astea de la tzara, "vine canalizarea" este un laitmotiv bun doar pentru alegeri.
Prin Dolj, comunele spre Argetoaia, nici dracu nu merge pe acolo, au tras de doi ani deja conducte (scumpe) de canalizare si apa. Au papat banii, toata lumea fericita, mai putin cetatenii, le-au stricat podurile si rigolele de la drum si tot ce aveau prin fata casei. Iar acum ce se face ...se asteapta.

Cand oare or sa puna in functiune si statiile de epurare, oare acele conducte au fost bine puse, va functiona instalatia?
Si daca da, pentru cat timp? Capacitatea solutiei poate sa preia o dezvoltare imobiliara haotica?

Deci, lipsa scolilor, lipsa canalizarii, lipsa arterelor de legatura cu polii de dezvoltare din zona, lipsa spatiilor verzi, tocmai ce a plouat afara ...daca mergi pe jos, chiar si 2-3- ...10 metri, te-ai facut de noroi, si chiar nu conteaza ca te plimbi printre case si castele de 100 000 euro - 200 000 euro - 300 000 euro.

Cand intri in curtea lor zici ca sunt mini orase, iar cand intri in zona "administrata atat de bine" de comuna si judet ...te afunzi in noroi.

Si da, eu stau cu mormanele de pietris si nisip in curte, langa poarta, iar dupa fiecare ploaie mai acopar vreo 5-6 gauri facute pe drumul asa zic privat. Drum pe care Primaria nu vrea sa il preia, nici macar pe bucati, ca deh, ei nu preiau drumuri unde nu au interese imobiliare. Si tot asa, ca nu mai opresc.

Mai vin tot felul de "destepti" care intreaba, "dar cand ai luat, nu ai stiut ca ...?", si se pare ca nu se satura, sau nu isi amintesc acelasi raspuns primit de fiecare data "te-ai fi asteptat ca comuna si judetul sa mai evolueze din 2012 pana acum, nu sa ramana tot la nivelul anilor '60, cand s-a facut primul magazin Universal in comuna, iar acum se numeste Mega/Market/Pepco etc." :)

Da, este frumoasa viata la casa, dar urata si subdezvoltata viata in afara ei.

#3522
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Pt. ca tocmai ce enel ne-au lasat trei ore fara curent electric, 19-22, mi-am amintit ca in ultimele doua luni au fost 4 zile in care au luat curentul ...toata ziua. Pentru cei ce lucreaza de acasa nu este prea bine.

Asa ca la lista de mai sus mai adaugam si o retea de curent electric subdimensionata.


#3523
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Aseara s-a luat curentul 2-3 ore, acum au venit aia de la Digi de s-au incurcat in fire, tot 2-3 ore.
Precum am zis, viata la casa este ...mirifica, dar cand deschizi poarta ...haos.

#3524
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postszg, on 06 decembrie 2021 - 09:27, said:

Aseara s-a luat curentul 2-3 ore, acum au venit aia de la Digi de s-au incurcat in fire, tot 2-3 ore.
Precum am zis, viata la casa este ...mirifica, dar cand deschizi poarta ...haos.

Cei de la cablu nu sunt impartiti sa rezolve probleme in:  mediul urban sau  mediul rural. Asa s-a nimerit....dar poate si din proasta infrastructura s.au incurcat.

Ce faci cu casa, o sa stai in weekend doar? Ai posibilitatea sa o vinzi si sa construiesti in alta zona (unde?) si altfel (organizata/compartimentata?).
Este un moment de varf, preturile sunt pe val....cred ca e 2008 reloaded in cateva luni


#3525
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
In 20 minute ies sa  duc la metrou copilul...iar dau nas-in-nas cu aglomeratia din capul strazii.
Ai inteleg si eu pe cei care vin din Berceni-ul de jos....care au prins o asa zisa 'boala' pe cei de pe Miorita/Padurea Craiuluia....mai nou acum ies si de pe langa dig...
Primarul Covrigea....hmmm....un semi-analfabet,cocotat ca o gaina pe o gramada de gunoi...cu interese peste alte interese si cu 0 intentii de a dezvolta zona.
Da,repet si eu, nu poti trimite/lasa cu STB o fetita de 9 ani de 22 kg, cu un ghiozdan de ..6kg, si cu o mama operata la spate (ma rog, cu doi ani in urma).
Nu mai vb de mizeria asta de pandemie....

Am avut si eu cateva momente in care am fost cu moralul la pamant dupa ce am cumparat anul trecut casa....dar mi-am revenit repede cand (re)vedeam locuri pe unde am trait....

#3526
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Da, si eu cred ca o sa scada preturile in imobiliare. Cu cat, ramane de vazut. In concluzie, cel mai bine este sa vinzi acum.

#3527
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
De vandut este sigur ca nu vand, iar de locuit se va locui permanent.
Personal este doar un moment, o perioada, cumva precum @valecris16 a spus ca a trecut si el.

View Postvalecris16, on 07 decembrie 2021 - 06:44, said:

...cu interese peste alte interese si cu 0 intentii de a dezvolta zona.

Primarul se schimba, dar naravurile clanurilor ba.

- avem Primar fara facultate (psdist, fost pnlist 20 de ani)
- avem Viceprimar cu facultate (pnlist, pile si pozitii adanci pe la judet si partid),
- Consiliul local este condus de consilierii pnlisti si usristi majoritari (ei centreaza ei dau cu capul)

deci practic suntem condusi (si local si la judet) de oameni cu radacini adanci in pnl.
poate fi Primarul si repetent la ...gradinita si cu doctoratul in amenajare urbanistica, daca Consiliul Local este de alta culoare dar in aceeasi directie de ...buticari, tot zero dezvoltare durabila este.

Acum pnl si psd sunt impreuna la guvernare, evident ca interesele locale sunt tot ..."pe interese", "pe persoana si clan", nu conteaza culoarea politica, si le impart ca fratii.
Daca ar vrea pnl/psd, sa faca ceva, acum este momentul! (cum au mai fost vreo ...30 de ani astfel de momente)

Este clar ca rutele alternative la DJ401 intra doar in zona si sarcina Judetului, presupune o sistematizare si integrare intre cel putin 4 UATuri (Berceni, Vidra, Popesti Leordeni, Bucuresti Sector 4).
Ca doar nu vrem ca alternativa la DJ401, sa fie un ...drum comunal, dar folosit de doua comune/UATuri.

Deci, mai precis tine de acea organizatie adhoc numita ceva gen "Grup de lucru Bucuresti/Ilfov".
Exact aia trebuie sa se miste cu talent, dar cu o sedinta la 6 luni (pentru poze pe facebook), nu se face treaba.

Edited by szg, 07 December 2021 - 17:10.


#3528
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Dar dobermanii aia din consilii..nu tot spume fac cand merg in trafficul asta? Ca doar nu zboara pana la primarii..consilii..etc?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate