Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3565
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
La Multi Ani! Un an 2023 mai bun sa fie, pentru toti!
(cat se poate, cu inflatia, razboiul, preturile, flurona-urile etc.)

Nu am prea avut chef de chestii lucrative, asa ca incep anul cu o sobitza montata prin Noiembrie 2022, pe terasa.

Am ales sobitza cam asa
- sa aiba un scop final de ...gratar Posted Image
- sa aiba un ochi de gatit
- sa fie cat mai mica posibil
- sa aiba evacuarea prin spate, nu pe sus (pt. a fi cat mai mica si cu ochi de gatit)
- evacuarea sa o duc deasupra terasei, si sa dubleze traseul burlanului

Dupa ce am luat-o (hrnbch, fabricatia Serbia) si testat-o ...scotea fum peste tot, mai putin pe evacuare Posted Image) ; asa ca am demontat-o si reparat-o nitel,
- i-am aranjat placile de samota, pt. ca erau deplasate la greu
- i-am pus un rand de snur termorezistent si gros, sub placa de deasupra, in loc de chitul ala casant si degeaba
- am incercat sa tai/sparg mucii de la gratarul de fonta, dar nu am prea reusit, nici cu ciocanul, nici cu bromasina, poate ca trebuia sa incerc cu flexul cumva

De ce am zis "gratar" mai sus, pt. ca  vroiam ceva care sa fie ferit de vant de jur imprejur, dar sa nu fie clasicul gratar (in orice forma, gaz, lemne, carbune) si sa pot sa ghidez fumul mai sus de terasa.
Pe semne ca trebuie sa ii fac un suport de carbuni, ca sa ii ridic in focar mai aproape de acea gaura de gatit, ca sa fie "gustul suav" de carbune canceros direct pe gratar.

Ca si temperaturi, cam cat se incinge ochiul de fonta (180-200 grade) tot cam la fel se duce si pe evacuare.

Pana acum nu am gatit nimic la sobita, doar am ars hartii si vreascuri de prin curte Posted Image, este tare fain sa stai pe terasa, mai ales iarna, la un pahar de vin fiert, si sa vezi, noaptea, cum joaca focul in sobitza, si cum miroase acel fum exact cat trebuie (nu cu valatuci de fum).

#3566
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
ce FLIR e ala, colegu'?

#3567
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postviotl, on 11 ianuarie 2023 - 23:31, said:

ce FLIR e ala, colegu'?
este jucaria asta, Flir One Gen 2 Android, matrice IR 160x120

am gasit aici niste detalii, in pagina 7

Attached Files


Edited by szg, 17 March 2023 - 16:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate