Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3529
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Poate ca la banii lor au ...soferi Posted Image, precum dobermanii de la "consiliul tzarii", care se plimba fara probleme in traficul infernal din Bucuresti si tara, si abia misca un deget.
Este o arta sa poti justifica Nepasarea, se numeste "politica" (asa cred ei).

Sa trec la chestii mai lucrative, pana si aici, in propria curte, munca la infrastructura respecta termenele achizitiilor publice Posted Image, au trecut fix 2 ani de studii de pre-fezabilitate si fezabilitate, proiectare, licitatii lucrari, contestatii, contractare etc. ca sa ajung sa mai fac, in trei zile, un amarat de dren vertical, putin mai mic decat cel facut in urma cu doi ani.

Era necesar deoarece de vreo doi ani am observat ca mi s-a lasat trotuarul spre casa, in poze se vede spuma pusa si tencuiala deco refacuta anul trecut.
Presupun ca sunt ceva infiltratii de la burlane. Asa ca am facut un dren, pentru un burlan doar, pe celalalt burlan nu l-am putut aduce deoarece se intersecteaza cu teava ce duce la fosa. Deci mai trebuie sa fac un astfel de dren ape pluviale, dar mai mic, si mai aproape de trotuar.

Chestiile astea ma tineau ca sa curat si aceasta parte a casei, de fapt asta se vede din strada.
Cum nu ma prea sensibilizeaza imaginea din strada, nu sunt genul ce pune accent pe ambalaj, am lasat partea asta chiar ultima.

Mai era o gramada de lemne, din care am sortat ceva si am facut niste usite la o intrare, o sa creez un alt post pentru asta.

Despre acest dren "vertical"
- intra doar un burlan in el (cu scurgere pe sub trotuar)
- am lasat cam 90 cm de la protectia gardului pana la dren, ca sa treaca o eventuala racordare la canal si apa ...peste multi multi ani
- mi-a ramas de o gaura de cam 80 cm pe 150 cm
- cu vreo 20 cm pastrati pentru "scari", doua trepte facute pe masura ce tot coboram cu sapatul si sa pot sa imi folosesc greutatea mai bine
- am sapat vreo 110 cm adanc si am mai facut doua gauri cu burghiul din imagine de vreo 80-90 cm adancime
- intr-o gaura am pus o bucata de conducta de canalizare si am umplut-o cu pietris, e ca un "supraplin" Posted Image (nu ma intrebati de ce)
- in cealalta gaura am pus pe margini doua fasii de geotextil si am umplut-o cu pietris
- peste capetele gaurilor am pus iar geotextil (sa nu trag pamant cat timp m-am mai invartit pe acolo)
- cei 110 cm ar fi cam 60 cm pietris si 50 cm pamant peste,
din experienta anterioara, unde am lasat cam ...30 cm doar de pamant, am observat ca exact pe zona aia se ofileste cel mai rapid gazonul
- am coborat cam mult cu racordurile de la burlan/trotuar pana la dren, vreo 60 cm, dar ma gandeam sa fie destul pamant ca sa pot trece si cu o masina peste
- gura conductei este acoperita cu pietris cam 10 cm (sper sa nu "roada" apa pe langa conducta)
- au fost vreo 4 tipuri de pamant pana am ajuns la cel argilos prafos calcaros (sper sa nu spun tampenii), care se sapa foarte usor si parea permeabil
- am bagat cam 12 roabe de pietris, mi-a mai ramas, o sa mai pun prin strada si sa fac un mini dren la celalalt burlan

Nu mai stiu ce sa zic despre asta, decat ca sper sa rezolve problema caderii trotuarului.

Din pacate trotuarul va trebui scos, pe bucati, refacuta fundatia, puse placile la loc si peste toata zona facuta ceva cu dale si iarba.
Ei da, un alt proiect frumos. Acolo nu o sa mai fac fizic nimic, las meseriasii.
Sper sa nu treaca si pentru asta doi ani.

Acum am tras trei zile, ca migu'.
Doua zile inainte de ploia de vineri (ce a venit la fix ca sa inmoaie cat de cat stratul de argila impermeabila si imposibil de sapat, ziceai ca e ...piatra, sculptam in ea) si azi de la 9-12, pe vreo 5 grade si burnita continuu, am terminat exact cand a venit ploaia.

Edited by szg, 07 December 2021 - 19:36.


#3530
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Asa huma, albastra, eu nu am vazut decat la adancimi de cativa metri. Deduc ca nu se infiltreaza deloc apa.


#3531
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Cum ziceam, a plouat Vineri-Sambata iar apa din poza a 5-a nu s-a infiltrat nici dupa 3-4 zile, Marti am scos-o cu galeata.
Pentru niste teste de baltire/infiltrare a se vedea si postarile din 2014 (1, 2), stiam de pe atunci ca este un strat impermeabil de care trebuie sa trec, deasemeni si de la studiul geo din 2013 (1, 2).

Deci cam pe la o adancime de 2 m incepe un strat mai permeabil.

In zona unde am sapat acum am avut ceva de genul
- sol vegetal, vreo 15 cm (imprastiat de mine)
- ceva nisip si pietris, vreo 5 cm (de pe urma constructiilor)
- ceva argila tare "gumoasa", vreo 15 cm (o fi fost pamant imprastiat, scos de la fundatia casei cumva)
- apoi ceva mai moale, vreo 20 cm (cred ca era solul vegetal vechi)
- iar argila tare "gumoasa", vreo 20 cm
- si apoi ...eliberarea a venit, cu stratul acela mai prafuit, sapat vreo 40 cm + inca ~80 cm de gaura cu burghiu

Edited by szg, 08 December 2021 - 09:26.


#3532
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Deci trebuie sa sapi cel putin 2 metri adancime....

#3533
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Ce spuneam in urma cu 4 luni?

...sa nu-si mai "asfalteze" lumea strazile cu "criblura asfaltica", ca sunt bani aruncati degeaba

- dupa cateva ploi, se duce naibi si se roade
- dupa cateva ingheturi, se duce naibii si se fac cratere
- si cel mai urat, imediat dupa ce ai pus mizeria asta pe drum, esti sclavul lor (crezi ca "inca un strat va rezolva treaba")
mai scapi doar daca o dai jos, inclusiv cu o buna parte din piatra pusa anterior, ca apoi sa pui piatra sparta (care trebuia pusa de la bun inceput)

Asa arata, dupa 4 luni, vreo doua ploi si inghetul de aseara, minunea de lucrare la care doi "smecheri" i-au prostit pe cativa creduli de pe strada sa bage fiecare 550 ron, si "din greseala" aia au imprastiat mizeria de "criblura asfaltica" pe tot drumul.

Attached Files



#3534
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Tot aceia care au facut 'lucrarea' pe strada aratata de tine au facut si la mine pe strada anul asta in vara....doar ca la noi sa folosit pietris...
Eu si inca 2 vecini am refuzat sa contribuim la lucrare....eu inca mai am langa gard in exterior pietris de la ultima masina cumparata...pe cand altii,in urma unor lucrari,gen introdus gaz/DIGI/electrica....au lasat santurile si gropile ramase la fezandat cu lunile....
Daca din plictiseala,puneau cate o lingura de nisip/pietris pe zi in acele gropi/santuri si tot era ceva....dar nu ai sa vezi asa ceva la unii...

Cand m-am mutat anul trecut in vara, strada nu avea internet de la DIGI....
Si pentru ca ,,copilul cerea atat pentru el dar si pentru scoala am adus tv de la Orange si net de la vodafone...net care desi atinge functie de echipament dar si de comp tau, 1gb/s (wirl) tot nu 'duce' platformele on-line de la scoala...
Problema era faptul ca vedeam la nici 100 de metrii pe stalpi cablul de la DIGI iar la noi pauza....si uite cum impreuna cu sotia am inceput sa facem sesizari catre conducerea DIGI...apoi ne-am dus la sediul central in Staicovici, cu alte petitii dar acum insotite si de imagini ale strazii cu casele construite/in constructie...
Si uite cum in toamna ne-am trezit cu o echipa de prin MM (subcontractori,deh...) care se apucau de sapat santurile pentru cablu/fibra optica...apoi la nici 2 saptamani aveam cablul in casa.
A venit cineva de pe strada,sa ne ajute in privinta la net de la DIGI ??....desi sotia se dusese din poarta in poarta...neeeh....ia durut la basca....
In schimb cand a venit echipa de la DIGI sa instaleze....erau primii la poarta....
Specific natiei...


Asa si la noi in capatul strarzii,sunt cativa smecheri care spala masinile in curte iar apa se scurge in strada,unde se formeaza gropi...
Cand i-am rugat sa arunce niste pietris/nisip/orice in acele gropi....se faceau ca ploua.
Personal desi cel care mi-a vandut casa,a adus si imprastiat pe strada in dreptul caselor 2-3 masini de pietris, eu anul urmator am mai adus una,din care mai am la poarta de aruncat(daca este cazul) destul.

La noi pe strada, lucrarea  a facut mai bine de 200mil( undeva la 6mil de casa), iar acum strada arata chiar mai rau ca inaintea operatiunii....
.........

Edited by conu71, 11 December 2021 - 19:57.
localizare adresa


#3535
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
A cam batut vantul in ultima vreme si mi s-a umplut curtea de ...sticla.
Asa ca in weekend m-am urcat pe acoperis ca sa adun recolta de ...sticla din panourile solare, de la grindina din luna August.
Ocazie sa ma apostrovez singur Posted Image ca am facut acoperis si nu terasa; pe terasa as fi dat cu matura si nici nu faceam echilibristica facuta pe acoperis.

S-au spart cam 6 tuburi din cele 40, un tub nu mai are sticla deloc, a ramas doar conducta si folia de aluminiu.

Inteleg ca sistemul ar trebui sa mearga si fara acele tuburi sparte.
Tijele cu gaz fiind inchise, aduc un aport de caldura in partea groasa, de sus, dinspre "colector" si nu sunt parte integranta din el, este si mai clar daca vedem acest film (sper sa nu fie considerat reclama). Las si poze aici sa nu le mai caut data viitoare.

Pana acum nu-mi plac cateva chestii
- am facut ...un etaj prea mult,
- puteam face mai mare subsolul
- am bagat prea multe pompe prin casa, cu pretul la curent de acum nu e o fericire (consum cam 10 kWh pe zi, iarna/vara)
- sa fi ales niste panouri ...care nu se sparg, nu ma intereseaza eficienta astora de sticla daca se sparg la prima grindina
- sa fi facut terasa, in loc de acoperis

Daca faceam terasa aveam mai multe avantaje
- puteam pune unitatile de AC pe terasa, acum la mansarda chiar nu stiu unde sa le pun (sub ferestre arata ca naiba)
- nu aveam ...4 m de incalzit/racit inaltime la camerele de la mansarda
- daca vroiam sa izolez si mai bine terasa (hidro/termo) o faceam super rapid si comod (daca se prevedeau niste parapeti potriviti)
- montajul si reglajul camerele web se putea face extrem de usor, fara sa ma urc cu scara pana la 12 m si sa se invarta pamantul cu mine
etc.
- ar fi fost spatiu de a treia camera la etaj (se reducea din spatiul scarilor si o terasa nefolosita la etaj)
- nici "afacere" nu am facut la mansarda si nici nu am inchiriat

Attached Files


Edited by szg, 09 February 2022 - 16:11.


#3536
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Ai vreun device ce masoara consumul pompelor..sau aproximezi in functie de consumul mediu per pompa? 10 kwh pe zi..tot consumul casei..sau doar pe pompe? Posted Image

#3537
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
10kWh pe toata casa 😁
Ca tot ai zis de masuratoare, ma tot invart pe langa butonul de "Buy" de pe Aliexpress pt un "power meter 3 phase wifi", dar as vrea sa vad o istorie a consumului pe ...minut, si nu doar cand deschid aplicatia pe mobil.
Mai e o varianta cu Rs485, dar la asta pe semne ca trebuie sa iau un adaptor la usb si apoi sa pun un ...calculator/mobil pe care sa esantionez valorile astea.
Hm, oare pe wifi, cum citeste aplicatia aia as putea si eu citi cu un programel ceva, remote, de pe un NAS !?
Va trebui sa iau jucaria si apoi sa ma joc cu un network sniffer.
A facut careva ceva de genul, pt un power meter?

Edited by szg, 10 February 2022 - 20:55.


#3538
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Recomand Shelly 3EM.
  • Trimite datele "in cloud" si poti sa vezi in aplicatia de pe telefon sau de pe desktop consumul insumat pe fiecare ora.

  • Poti sa-i dai o cerere HTTP GET (sau cu orice web browser) si iti raspunde cu un JSON care contine puterea instantanee pe fiecare faza

  • Tot cu un HTTP GET (sau cu orice web browser) poti sa descarci din dispozitiv in format CSV evolutia puterii pe fiecare minut din ziua curenta si din 10 in 10 minute pe zilele anterioare.

Edited by kolfleading, 10 February 2022 - 20:59.


#3539
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Cat de fain e acest Shelly 3EM!
Are tot ce trebuie, precum spui, multumesc.
Dar, de ce oare nu pot romanasii nostri sa faca asa ceva si trebuie sa il importam de la bulgari?!
Nu il gasesc mai ieftin de 650 ron.

#3540
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Mai este o varianta, cum am facut eu. Ii pui faza si pe nul si platesti 1300 de lei. :D

#3541
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 09.06.2010
Ma bucur ca mai sunt pe aici colegi care stiu sa aprecieze un acoperis terasa, mai ales in zona noastra climatica.


Eu am facut un astfel de acoperis avand in minte exact aceste considerente pe care le-ai enumarat si tu. L-am vazut ca o terasa necirculabila, indeplinind functiunea de spatiu tehnic pentru unitatile de aer conditionat si pentru panourile solare.

Socoteala din proiect este buna, intr-adevar castigi spatiu si aduci casei un plus de design pentru ca toate utilajele sunt ascunse privirii. Accesul este de asemenea facil, pentru servisare sau pentru acoperirea cu huse a panourilor daca acestea produc prea multa apa calda intr-o perioada in care consumul este redus.

Sunt insa si cateva probleme experimentate de mine, pe care le enumar mai jos. Asta ca sa nu regreti definitiv ca ti-ai facut acoperis clasic.

Intai si intai, un acoperis terasa, desi simplu de executat, necesita mesteri foarte seriosi si responsabili. Degeaba cumperi membranele cele mai bune, degeaba pui in opera o stratigrafie ca la carte cu doua sape, bariera de vapori, strat de difuzie, membrana hidro de buna calitate si membrana hidro de inchidere din aia scumpa... daca mesterii nu isi fac treaba bine, poti avea probleme. Si nu e doar vorba de ce de la firma de hidroizolatii, e vorba si de mesterii care dau pantele cu laserul catre pluviale atunci cand toarna sapele, sau mesterii care vin ulterior si au acces la terasa, adica cei care monteaza panourile solare si aerul. Trebuie sa stai cu ochii pe ei ca pe butelie nu cumva sa iti dea o gaura cu bormasina in membranele proaspat lipite. Eu le-am interzis sa urce cu bormasina sus, au dat toate gaurile in curte si abia apoi mers sus pentru montajul final.

In al doilea rand, clima la noi nu este 100% ok pentru astfel de acoperisuri. Ploua mult si cateodata mai si ninge (eu sunt in sudul tarii). Evident ca acoperisul este etans si nu sunt infiltratii, dar pentru ca acest tip de acoperis este mai predispus infiltratiilor trebuie sa stai bine cu nervii ca sa accepti ideea ca locuiesti permanent cu o piscina deasupra capului. Macar de am fi avut clima bulgarilor...

In al treilea rand, casele cu acoperis terasa sunt mai predispuse la murdarirea fatadei. Si aici intervine o problema: inchiderea cu tabla a aticelor (parapetilor) este o treaba de mare finete pe care greu o rezolvi corect cu Doreii nostri. Sa explic: in mod ideal, tablele ar trebui sa vina dintr-o singura bucata pe fiecare latura a casei, pentru a nu avea imbinari intre ele. La imbinari se face picatura care curge anapoda pe fadata. Numai ca este greu sa gasesti fabrici care sa iti poata livra table mai mari de o anumita lungime, si atunci trebuie sa accepti sa le imbini. In plus, Dorel trebuie sa fie suficient de inteligent incat sa dea acestor table o usoara inclinatie spre interiorul terasei, tocmai ca apa de la ploaie sa nu se scurga abundent pe fatada, si sa le monteze in asa fel incat sa existe o distanta minima intre picuratorul tablei si fatada, dar nu prea mare, ca se vede urat cand te uiti de jos in sus. Ei bine, acest Dorel nu exista.

In al patrulea rand, toate utilajele de pe terasa au tevi care trebuie sa intre in casa prin placa. Asta se face prin asa numitele pipe “gat de lebada” care sunt etanse si sunt prinse in hidroizolatie cu niste flanse. Numai ca pipele astea pot face condens pentru ca aerul cald din casa o ia in sus si condenseaza in interiorul lor. Apoi condensul se scurge inapoi in casa si te trezesti cu pete pe pereti sau pe tavan. Eu am patit asta la trei pipe dintr-un total de cinci. Pana la urma le-am rezolvat, doua erau montate prost iar una, o pipa de aerisire de tip “ciuperca” am rezolvat-o transformand-o tot intr-un gat de lebada pentru ca picaturile de condens sa cada pe terasa si sa nu se mai scurga inapoi in casa.

Mai e si problema costurilor: un acoperis terasa poate parea ieftin in comparatie cu unul clasic, insa daca alegi membrane scumpe si faci stratigrafia ca la carte, costurile sunt destul de mari. La fel cu table de pe atice, daca alegi un sistem dublu, cu table prinse in cleme in loc de suruburi sau adeziv, pregateste-te sa decartezi sume serioase.

Si, cireasa de pe tort: un acoperis terasa necesita ceva inspectii mai dese decat unul clasic. Macar de doua ori pe an trebuie sa te sui cu matura sa-l cureti de crengi si frunze si sa inspectezi gurile de pluviale. Vestea buna e ca zapada nu trebuie sa o dai jos, o poti lasa acolo sa zaca pana se topeste, actioneaza ca un bun izolator termic.

Cam astea ar fi lectiile trase de mine dupa doi ani de utilizare a unui astfel de acoperis.


View Postszg, on 09 februarie 2022 - 15:57, said:

Pana acum nu-mi plac cateva chestii
- am facut ...un etaj prea mult,
- puteam face mai mare subsolul
- am bagat prea multe pompe prin casa, cu pretul la curent de acum nu e o fericire (consum cam 10 kWh pe zi, iarna/vara)
- sa fi ales niste panouri ...care nu se sparg, nu ma intereseaza eficienta astora de sticla daca se sparg la prima grindina
- sa fi facut terasa, in loc de acoperis

Daca faceam terasa aveam mai multe avantaje
- puteam pune unitatile de AC pe terasa, acum la mansarda chiar nu stiu unde sa le pun (sub ferestre arata ca naiba)
- nu aveam ...4 m de incalzit/racit inaltime la camerele de la mansarda
- daca vroiam sa izolez si mai bine terasa (hidro/termo) o faceam super rapid si comod (daca se prevedeau niste parapeti potriviti)
- montajul si reglajul camerele web se putea face extrem de usor, fara sa ma urc cu scara pana la 12 m si sa se invarta pamantul cu mine
etc.
- ar fi fost spatiu de a treia camera la etaj (se reducea din spatiul scarilor si o terasa nefolosita la etaj)
- nici "afacere" nu am facut la mansarda si nici nu am inchiriat


#3542
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019
Acoperisurile tip terasa nu sunt potrivite zonei noastre climatice. Chiar daca materialele de constructii au evoluat foarte mult, acest tip de acoperisuri tot sunt mai "riscante" decat cele inclinate. In zonele in care acestea se folosesc in mod traditional, nu prea exista zapada + fenomenul de inghet-dezghet.

#3543
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Un big like pentru @travelpouch ! Multumesc pentru experienta atat de frumos detaliata.
Daca am inteles bine ai facut terasa necirculabila.
Eu as fi facut una circulabila, pe care sa pot sa fac si gratar sa bat si cuie si piroane si tot ce mi-ar fi trecut prin cap.

De ce spun asta, pentru ca am tot locuit la ultimele etaje (etaj 4, etaj 8 etc.) si am avut tot felul de experiente, inclusiv sa ma ploua la ora 5 dimineata in cap, intr-o dimineata de Februarie parca 2010, cu bebe mic in pat, pentru ca ...s-a dezghetat zapada pe terasa. Ca apoi sa vina niste experti, sa spuna ca "gata, trebuie inlocuit tot", sa scoata patru randuri de carton si zmoala si un rand de dale de 50x50 si super groase, ca sa ...scuipe o folie de doi lei bituminoasa. Iar la prima ploaie ....a plouat iar. Cand au revenit si-au dat seama ca au inlocuit terasa degeaba, pt. ca problema era la ...scurgere!?!? Si da, chestia pe care eu o credeam grinda, prin dormitor, era o masca (de beton) ce masca conducta pluviala de pe terasa.

Ce vreau sa zic e ca, cum a rezistat acea terasa vreo 50 de ani, din anii 1962 pana in 2010, cand niste dorei pusi pe spaga si-au dat cu parerea, iar o Asociatie intreaga i-a crezut (fiind firma de casa), iar acea terasa circulabila ar mai fi rezistat inca 50 de ani cu tot cu antenele infipte in dale si cu gratarele facute pe terasa, tot la fel ma gandesc ca as fi putut face si eu terasa, dar cu materiale "moderne"
- partea de parapeti sa fie ca un semi acoperis traditional perimetral, cu pazie etc. sa se elimine nebuneala de la margini (scurgeri, siroaie, acele dungi urate, ruginite etc.) dar si sa faca o umbra suplimentara (da imi plac combinatiile struzo-camila, nici full terasa dar nici acoperis)
- iar terasa sa fie ceva de genul: planseu/placa1 + straturi de izolatie termo-hidro-vapori-condens etc. + placa2 (impermeabilizata, scurgeri etc.) in care sa se poata prinde tot felul si sa poti juca tzontzoroiu pe ea fara frica; sigur exista o abordare tehnica ce sa asigure ce zic eu aici. As fi facut aceasta a doua placa, deoarece ma stiu cu tot felul de idei crete pe care nu le puteam prevedea de la inceput ca sa pun acele pipe de care zici. Acum ca "placa2" ar fi putut sa fie niste dale grele si groase, precum ziceam mai sus de blocurile sovietice din anii '60 e alta discutie (imi imaginez si ca panourile solare ar merge prinse in niste dale grele).

Edited by szg, 14 February 2022 - 19:21.


#3544
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 09.06.2010
Da, necirculabila am facut. In cazul meu nu am vazut valoarea adaugata a unei terase circulabile, pentru activitati in aer liber am destula curte, nu trebuie sa ma sui pe casa. Nu uita ca daca apar infiltratii, terasa necirculabila este mai greu de reparat pentru ca trebuie sa decopertezi pana ajungi la stratul de hidroizolatie. Eu sunt destul de sceptic sa ascund hidroizolatia, e mai bine sa ai acces facil la ea pentru interventii.

View Postszg, on 14 februarie 2022 - 19:16, said:

Daca am inteles bine ai facut terasa necirculabila.


#3545
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Dupa episodul din Decembrie, cand am facut acel "dren" pentru apele pluviale care mi-au ros sub trotuarul de langa fundatie, a venit si momentul sa fac curatenie (sa fie iarba, in final);  se poate vedea cum era inainte, in ultima poza de aici.

Asa ca in trei zile si 15 ore, arata precum mai jos, as spune ca onorabil, fara alte costuri, in afara de 3 aspirine si vreo 300 de vaicareli de spate.

Cam ce s-a facut
- ziua1: facut cutia pt. nisip / pietris si mutat nisipul, dar a trebuit demontat si montat doi metri mai incolo acest "cuptor"
- ziua2: mutat pietrisul, dar abia dupa ce am modificat putin cutia, ca deh, nu prea merge sa urci roaba cu pietris la 70 cm inaltime Posted Image, dar la vreo 35 este ok (cu doua scanduri groase); am cam gresit cubajul la cutie (...dublu, macar e pe verticala si nu e labartat prin curte)
- ziua3: umplut cu pamantul ramas dupa operatiunea din Decembrie, dar a trebuit reglat fiecare strat luat din gramada de pamant (ca sa fie fin), amestecat cu nisip, pigulit de radacini de buruieni si imprastiat. Deoarece (doar in zona asta de la intrare in curte) sunt niste plante/ierburi ciudate cu radacini adanci si extrem de rasfirate, a trebuit sa mai sap cam 25-30 cm, si sa scutur pamantul de pe radacini (doua galeti pline de radacini), iar apoi sa il amestec cu nisip si pietris si sa il pun ...in fata unui teren, pe langa drum, unde se facea baltoaca si mizerie. Cam vreo 5 roabe de pietris amestecat cu nisip au fost scoase si ele in drum, ca sa acopar toate gropile, inclusiv de la vecinii din fata si din "intersectia" de langa. Deci mi-am gadilat/bucurat nitel si karma.

Pe final am nivelat pamantul, am pus un "dulap" lung intre trotuare si am putut nivela ok cu grebla, deasemeni am batatorit usor si nivelat mai bine cu un lemn mai greu. Am imprastiat o cutie de gazon sport (h.rnb.ch) si l-am "calcat in picioare" sa intre printre uscaciunea aia de pamant si nisip, iar apoi l-am udat.
E seceta si nici nu am in zona asta trasa apa ca sa irig, asa ca va trebui sa trag macar un furtun pe langa trotuar (ingropat).

Am facut toate astea in regim de urgenta, pt. ca m-am bucurat la ploaia care parea ca vine Marti, dar azi ...s-a razgandit!!!
E seceta ca naiba!

Edited by szg, 21 February 2022 - 15:22.


#3546
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Buna treaba...
Si eu trebuie sa mai cumpar seminte de gazon(rezistent la seceta)....si da avem parte de seceta(deja) de nu stiu pe unde scoatem camasa anu' asta.
Dupa aparitia firului de iarba o sa arate frumos...

Mai astept sa urce temperatura pe afara si am si eu de gand sa fac pergola pt masina ,in curte.
Intre timp am de terminat reviziile la bicle...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate