Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Medjugorje

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
201 replies to this topic

#145
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 searcher-star, on 21 februarie 2013 - 10:44, said:

Stiti ca eu in general apar catolicismul, si nu ma bag la ce nu stiu destul.
Dar ca tot s-a ajuns la aparitiile marianice in general, eu am o problema cu "miracolul soarelui" la Fatima.
Adica, e clar c-a fost iluzie optica, din moment ce n-a fost ceva vizibil peste tot in lume. N-a fost soarele, a fost un fenomen local cu aspect solar.
Ori suntem seriosi si chiar miscam soarele, ori daca vrem sa facem ceva mai mic, pai facem ceva mai mic, inflorim copacii iarna intr-o clipa sau miscam lumini pe cer sau ceva de genu'.
Dar nu facem scamatorii cu aparenta soarelui. Sigur, n-a aparut nici un inger sa spuna ca ala-i chiar soarele, dar din moment ce se preteaza la confuzii mie mi se pare problematic fenomenul.

Eu am o problema cu minunile in general...
Dar ia ce se zice pe wikipedia http://ro.wikipedia....rg/wiki/FĂĄtima

#146
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 Megs, on 21 februarie 2013 - 11:06, said:

Eu am o problema cu minunile in general...
Eu am o problemă cu discernerea naturii lor...
Adică nu mă grăbesc să...

#147
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 ioham, on 21 februarie 2013 - 11:20, said:

Eu am o problemă cu discernerea naturii lor...
Adică nu mă grăbesc să...

Stiam ca dupa tine doar ceea ce e ortodox este minune restul vine de la diavol.
Nu trebuia sa te mai obosesti sa ne repeti. Acum du-te si iti sterge transpiratia. :wave:

#148
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 Megs, on 21 februarie 2013 - 11:47, said:

Stiam ca dupa tine doar ceea ce e ortodox este minune restul vine de la diavol.
Nu trebuia sa te mai obosesti sa ne repeti. Acum du-te si iti sterge transpiratia. Posted Image
Știam că e posibil să te stîrnesc un pic... dar nu asta era intenția. Ce spun eu n-are legătură cu catolici sau ortodocși.
Am vorbit serios, cred în posibilitatea apariției unor minuni, dar cred că trebuie să avem mare grijă la sorgintea lor.
Înclin să cred că cele mai multe „întîmplări” sînt de natură Posted Image...

Hai TAI-TAI ! Posted Image

#149
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Totusi fenomenele vizibile pe cer nu sint singura dovada , in general au loc si alte dovezi , cum ar fi vindecari si intarirea credintei , sporirea vietii duhovnicsti.

Din cite stiu MEdjugorje este sngurul loc unde aprobarea oficiala inca intarzie .
Medjugorje  ca fenomen revelat semana in unele privinte cu cel de la Grabandal .
privintele la care vreau sa ma refer tin de
1-faptul ca in ambele locuri este promisa pt viitor cite un fenomen miracol o aparitie indestructibila a 'ceva " care nu va putea fi atins dar va fi vizibil si dintrun material necunoscut oamemnilor de stiinta.
2-faptul ca in ambele locuri s-au dat anumite revelatii despre viitor unele mai scurte altele ceva mai detaliate-unele mai raspandite altele ceva mai tainuite dar totusi studiate de cei care se ocupa cu studiul profetiilor
uneori aceste elemente revelate sint numite secretele de la Garabandal si Medjugorje ..

alt aspect este ca in unele mesaje Fecioara a promis ca se va lasa vazuta de toata lumea in viitor -nu doar ma medjugorje dar si in alte locuri din lume . informatia bomba din mesaje este si faptyul ca Ea a mentionat ca de fapt ea in acest rastimp raieste si intrupata intre oameni dar ca va mai trebui sa astepte o perioada pina cind se va arata.

Poate intimplator sau nu unele revelatii care circula azi In Franta spun ca ultimul papa din ostorie acel Petrus Romanus va fi femeie.
iar altele spun ca tot el este si acel papa "intunecat venit dintre sclavi " din profetia lui Nostradamus dar si din altele similare venite din pareta unor oamni care nu stiau de profetia lui Nostradamus.

conform catrenului nu Francisc este cel negru -mai degraba pentru ca se mai mentionaeaza doua lucruri in catren si anume ca catolicitatea se va scinda - va fi rupta de la nibelul bratelor sau i se vor rupe bratele -dar si pentru ca "ARYANA va fi nemultumita "
-amanunt inca neinerpertat si mai ales ca nimeni nu e nemultumit pt ca i se da puterea unuia venot dintre sclavi .

.Nostramus mai are inca doua catrene , ultimele , si ele destul de misterioase

#150
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 mihao37, on 24 martie 2013 - 21:02, said:

Totusi fenomenele vizibile pe cer nu sint singura dovada , in general au loc si alte dovezi ,
cum ar fi vindecari si intarirea credintei , sporirea vietii duhovnicsti.

- „Fenomene” vizibile pe cer sînt de la diavol din greu... sfere de lumină (demoni), ozn-diavoli... „ghizi”,
maeștri „ascensionați”- draci originali... Posted Image ... cerul nostru colcăie de „fenomene”...
Doar știm că sînt mai multe Ceruri...

- Vindecări face să diavolul... pseudo... ...mai sînt vindecările naturale, atribuite vreunui pelerinaj...
- Întărirea credinței... sînt din greu oameni înșelați de necurat, care cred cu înverșunare...
- sporirea vieții duhovnicești?... irelevant... depinde la ce ușă „sporești”...

Edited by ioham, 24 March 2013 - 21:28.


#151
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Ce a raspuns Iisus cind a fost acuzat de farisei ca vindeca cu duh rau?

#152
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 Megs, on 08 februarie 2013 - 10:11, said:

Stii ce e interesant? N-am cunoscut nici o persoana, ortodoxa sau catolica, care sa fi fost la Medjugorie si sa nu vina de acolo fascinati. Toti, dat absolut toti aveau acelasi text: "trebuie neaparat sa mergi si tu"
Si eu m-am intors de la Medjugorje acum doua saptamani, nu am vazut minuni, dar m-am intors schimbat de acolo, mai linistit. Si eu le-am zis cunoscutilor ca trebuie sa ajunga acolo, daca nu dpdv religios, macar turistic.

#153
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 Bukovina, on 30 aprilie 2013 - 08:12, said:

Si eu m-am intors de la Medjugorje acum doua saptamani, nu am vazut minuni, dar m-am intors schimbat de acolo, mai linistit. Si eu le-am zis cunoscutilor ca trebuie sa ajunga acolo, daca nu dpdv religios, macar turistic.

I-am promis mamei ca o voi insoti la Medjugorje asa ca voi merge cu ea.
Starea aia de liniste de care vorbesti am simtit-o si eu cand am fost la Taize.

#154
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
E bine sa mergeti in grup organizat si insotiti de un preot.
Cu noi in pelerinaj venise si un prieten care nu prea credea el ce se intampla pe acolo, si eu ma asteptam sa vad cine stie ce minuni, dar n-am vazut... prietenul asta al meu cand a ajuns acasa mi-a zis ca vrea inapoi la Medjugorje, el care nu credea . Si eu imi doresc sa mai ajung pe acolo, poate la anul daca ne ajuta Dumnezeu. Sa nu credeti ca eu sunt un evlavios, mi-au fugit si mie pe acolo ochii dupa bosniace/croate sau ce-or fi ele Posted Image, locul ala are ceva care te face sa te simti altfel, mai optimist, mai linistit, mai bucuros...
Si plecarea mea la Medjugorje a fost "suspecta", stiam de mult ca se organizeaza pelerinaj, dar nu prea aveam bani, si nici nu prea ma induram sa dau 220 de euro pe o excursie ca sa vad ce? si nici de la servici nu mai puteam sa lipsesc, ca avusesem concediu de Pasti. Cu o zi inainte de plecare am primit telefon de la preotul paroh si imi zice ca am ocazia sa merg la Medjugorje cu jumatate de pret, cineva platise biletul pentru el si sotia sa dar nu mai putea sa vina. Eu refuzasem sa merg si cu jumatate de pret, invocasem lipsa banilor, serviciul, peste doua zile aveam de plecat la Cluj cu probleme de servici... si uite ca Fecioara Maria a vrut ca eu sa ajung acolo, si in in cateva ore am reusit sa-mi rezolv toate problemele si a doua zi dimineata eram in autocar spre Medjugorje.

Edited by Bukovina, 30 April 2013 - 13:21.


#155
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012
Parca in august zicea mama ca vrea sa mearga asa ca o sa-ti spun dupa aceea cum m-am simtit si eu.

Carmen Avram la "In Premiera" a prezentat un reportaj despre medjugorie

http://inpremiera.an...cioarei-62.html

#156
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
In autocar areau si persoane care mai fusesera acolo, si ne-a spus si noua ca odata ajunsi acolo o sa ne dorim sa mai mergem si a doua oara, atat eu cat si amicul meu am zis ca astia fura curent, dar se pare ca au avut dreptate... poate unii o sa spuna ca am luat-o rau, dar trebuie sa spun si eu, TREBUIE SA AJUNGETI SI VOI LA MEDJUGORJE!

#157
Ma_ria

Ma_ria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.04.2013

 karuna, on 07 februarie 2013 - 23:11, said:

Din 1981 la Medjugorje 6 localnici catolici au viziuni cu Fecioara Maria si respectiv receptioneaza mesaje de la aceasta pentru a le transmite mai departe...

Este interesant de vazut imaginile cu vizionarii cand sunt cuprinsi de extaz si de citit mesajele pline, precum se va vedea, de energie pozitiva...

24 : "Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși."

 Megs, on 08 februarie 2013 - 07:45, said:

Adica tu aduci ca argument un site ortodox cand se stie ca ortodocsii intotderauna guita la catolici.

ai fi vazut ca Biserica Catolica nu recunoaste in momentul de fata "revelatiile" de la Medjugorie. Avand in vedere acest fapt, imi poti explica si mie cum este "Medjugorie o inselatorie catolica"?

Daca ai curiozitatea sa mergi prin Cimitirul Bellu catolic, vei avea surpriza cati ortodocsi se freaca de mormintele unor prelati catolici ca Iuliu Hossu sau Vasile Aftenie.

Hmmm...eu știam că doar porcii guiță, nu și oamenii. La tine este altfel ?

Ce înțelegi tu prin "site-uri neutre" ? Dacă erau protestante le înfierai, dacă erau neoprotestante le atacai, dacă sunt ortodoxe spui că guiță. Deci, care site-uri pot fi neutre, în viziunea ta ? Ce dacă BC nu recunoaște aceste fenomene ? Cei de acolo sunt catolici, nu ortodocși sau de altă religie. În acest fel poate fi numită o înșelătorie catolică - în sensul că asupra catolicilor se face această înșelătorie. Pe de altă parte, BC recunoaște multe alte "revelații" , așa că, tot înșelată este.

Ce-s alea "mominte sfinte" ? Poate fi un mormânt sfânt ? Din ce motiv se freacă, bieții de ei ?

 Megs, on 08 februarie 2013 - 10:11, said:

Stii ce e interesant? N-am cunoscut nici o persoana, ortodoxa sau catolica, care sa fi fost la Medjugorie si sa nu vina de acolo fascinati. Toti, dat absolut toti aveau acelasi text: "trebuie neaparat sa mergi si tu"

Pt că demonii au pus stăpânire pe mintea lui/ei.

 ioham, on 08 februarie 2013 - 12:14, said:

Similitudinile cu mesajul transmis de asa-zisa „Fecioara Maria” care apare la Medjugorie sunt izbitoare. Din dialogurile „Fecioarei” cu cei sase „vizionari” aflam ca „toate religiile ii sunt dragi lui Iisus”, ca „diversitatea religiilor nu este un obstacol” in calea mantuirii, ca „musulmanii, ortodocsii si catolicii sunt egali in fata lui Iisus si a Maicii Domnului” si ca „separarea intre crestini si musulmani nu este buna”.
Nu ți se pare că de fapt se face o pledoarie pentru o religie universală?... știm a cui...Posted Image

N-are cum să fie toate religiile bune.

Da, promoează religia viitorului, și aceasta este pe cale să se contureze real. Sunt curioasă cum se va raporta la ea andreic, de exemplu (ateii).

 marcuzzzo, on 08 februarie 2013 - 12:21, said:

Diavolul n-are cum sa castige razboiul final,el in timpul parusiei va intra din nou in sanul Domnului recunoscandu-i slava si puterea asupra universului.

Diavolul știe c-a pierdut războiul, dar tot se luptă. Scopul lui acum este să atragă de partea lui cât mai mulți oameni, sau să-i nimicească, producând astfel durere lui Iisus.

 karuna, on 08 februarie 2013 - 13:04, said:

Dumnezeu nu este in proprietatea cuiva... La fel nici Maica Domnului... Se arata cui vor ei, in speta oamenilor buni

Aparițiile pe care unii le numesc "Maica Domnului" , sunt făcute de un demon. Adevărata Maria, mama Lui Iisus, este în mormânt de multe secole. Se arată oamenilor care au potențial de a fi înșelați, nu oamenilor buni.

#158
Ma_ria

Ma_ria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.04.2013

 Bukovina, on 30 aprilie 2013 - 13:32, said:

poate unii o sa spuna ca am luat-o rau, dar trebuie sa spun si eu, TREBUIE SA AJUNGETI SI VOI LA MEDJUGORJE!

Ca în povestea cu Făt Frumos care căuta Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte ? Când a trecut în Valea Plângerii, a dorit nespus să se întoarcă acasă. Calul l-a dus, apoi s-a întors pe tărâmul etern.

#159
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 Ma_ria, on 06 mai 2013 - 14:59, said:

Hmmm...eu ştiam că doar porcii guiţă, nu şi oamenii. La tine este altfel ?
Destui, dar nu se aud nici macar cand li se atrage atentia ca guita. Posted Image

Daca ai ceva de spus la subiect, spune. Daca nu, muta-ti cuibul in alta parte unde poti sa-ti scuipi in liniste fierea neoprotestanta. Posted Image

Edited by Megs, 06 May 2013 - 19:40.


#160
Ma_ria

Ma_ria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 25.04.2013

 Megs, on 06 mai 2013 - 19:37, said:

Destui, dar nu se aud nici macar cand li se atrage atentia ca guita. Posted Image

Daca ai ceva de spus la subiect, spune. Daca nu, muta-ti cuibul in alta parte unde poti sa-ti scuipi in liniste fierea neoprotestanta. Posted Image

Sunt liberă să scriu oriunde. Tot ce am scris este la subiect, dar nu vezi tu.

#161
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

 ioham, on 09 februarie 2013 - 15:51, said:

încă... Chiar dacă le vor recunoaște, tot voi avea mari rezerve din mai multe motive.
Cred că trebuie să avem curajul să alegem și singuri. Știu că discuția a deviat din cauza unor sensibilități nejustificate,
față de care eu n-am vreo problemă sau vreo rea intenție.
Problema mea era simplă și clară: Sînt sau NU adevărate, adică sînt sfinte sau necurate?
Iată, dear Karuna tot nu știe, de fapt ea ca și mii de oameni, consideră că acolo, lunar, la oră fixă vorbește Maica Domnului.
Să mă ierte Dumnezeu, dar am îndoieli!
Iar mătăluță creață nu te eschiva, spune părerea ta CLAR, este Maica Domnului acolo sau un diavol?

Eu nu am nici o indoiala ca e facatura unor preoti disperati care simt ca pierd teren si enoriasi.

#162
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 monica800, on 01 iunie 2013 - 00:22, said:

Eu nu am nici o indoiala ca e facatura unor preoti disperati care simt ca pierd teren si enoriasi.
Iar ai aparut si ai inceput sa nu ne mai slabesti cu "judecatile" tale?
Hai dispari si gaseste-ti altceva de facut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate