Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Medjugorje

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
201 replies to this topic

#1
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xF4o_pFG9WI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din 1981 la Medjugorje 6 localnici catolici au viziuni cu Fecioara Maria si respectiv receptioneaza mesaje de la aceasta pentru a le transmite mai departe...

Este interesant de vazut imaginile cu vizionarii cand sunt cuprinsi de extaz si de citit mesajele pline, precum se va vedea, de energie pozitiva...

#2
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Iar trebuie să te dezamăgesc dear Karuna...
Poate că nu-i bine să cazi pe spate prea fuga.

"MEDJUGORJE" - O MARE INSELARE CATOLICA, promovata si la emisiunea In premiera de la Antena 3! (VIDEO)
- Razboi întru Cuvânt

In „Ortodoxia si religia viitorului”, ieromonahul Seraphim Rose avertiza ca lumea
se afla in zorii unei noi ere, cea a revarsarii unui duh strain de Duhul Sfant,
rezultat al actiunilor demonice care imita constant lucrarea lui Dumnezeu.

#3
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 ioham, on 08 februarie 2013 - 01:52, said:

Adica tu aduci ca argument un site ortodox cand se stie ca ortodocsii intotderauna guita la catolici.

Apoi, daca ai fi avut oarece bun simt sa cauti niste site-uri neutre, sau macar sa sari din 10 in 10 min pe filmuletul ala, ai fi vazut ca Biserica Catolica nu recunoaste in momentul de fata "revelatiile" de la Medjugorie. Avand in vedere acest fapt, imi poti explica si mie cum este "Medjugorie o inselatorie catolica"?

Ah, ca sunt suparati popii ortodocsii ca din ce in ce mai multi ortodocsi fac pelerinaje la Medjugorie, asta e alta mancare de peste.
Sa-ti spun o chestie, pe ortodocsul de rand nu il prea intereseaza ca "minunea" e ortodoxa sau catolica atata timp cat e o "minune" care ii da speranta sau il inbarbateaza, lucru pe care nu il poate gasii la preotii ortodocsi insetati numai de bani.
Daca ai curiozitatea sa mergi prin Cimitirul Bellu catolic, vei avea surpriza cati ortodocsi se freaca de mormintele unor prelati catolici ca Iuliu Hossu sau Vasile Aftenie. Daca nu le gasesti, e suficient sa intrebi paznicul ortodox unde se afla "mormintele sfinte" si de directioneaza rapid. :console:

Edited by Megs, 08 February 2013 - 07:46.


#4
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Fenomenul e diferit de Fatima, asta e tot ce pot zice in prezent. Fatima a fost interesanta pentru aspectele ce ies din sfera posibilului, cum ar fi uscarea rapida a hainelor.

#5
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 AMDG, on 08 februarie 2013 - 08:00, said:

Fenomenul e diferit de Fatima, asta e tot ce pot zice in prezent. Fatima a fost interesanta pentru aspectele ce ies din sfera posibilului, cum ar fi uscarea rapida a hainelor.

Stii ce e interesant? N-am cunoscut nici o persoana, ortodoxa sau catolica, care sa fi fost la Medjugorie si sa nu vina de acolo fascinati. Toti, dat absolut toti aveau acelasi text: "trebuie neaparat sa mergi si tu"

#6
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 Megs, on 08 februarie 2013 - 07:45, said:

Adica tu aduci ca argument un site ortodox cand se stie ca ortodocsii intotderauna guita la catolici.
Apoi, daca ai fi avut oarece bun simt sa cauti niste site-uri neutre, sau macar sa sari din 10 in 10 min pe filmuletul ala, ai fi vazut ca Biserica Catolica nu recunoaste in momentul de fata "revelatiile" de la Medjugorie. Avand in vedere acest fapt, imi poti explica si mie cum este "Medjugorie o inselatorie catolica"?
Ah, ca sunt suparati popii ortodocsii ca din ce in ce mai multi ortodocsi fac pelerinaje la Medjugorie, asta e alta mancare de peste.
Sa-ti spun o chestie, pe ortodocsul de rand nu il prea intereseaza ca "minunea" e ortodoxa sau catolica atata timp cat e o "minune" care ii da speranta sau il inbarbateaza, lucru pe care nu il poate gasii la preotii ortodocsi insetati numai de bani.
Daca ai curiozitatea sa mergi prin Cimitirul Bellu catolic, vei avea surpriza cati ortodocsi se freaca de mormintele unor prelati catolici ca Iuliu Hossu sau Vasile Aftenie. Daca nu le gasesti, e suficient sa intrebi paznicul ortodox unde se afla "mormintele sfinte" si de directioneaza rapid. Posted Image
Părerile de pe acel site sînt suficient de obiective. N-am o problemă că ar fi catolică povestea sau ortodoxă.
Dacă era ortodoxă aveam aceleași îndoieli. Știu și despre rezervele bisericii catolice. În rest îmi redai fapte de viață, omenești, normale care nu schimbă cu nimic situația. Eu unul am rezerve. Dar nu am o problemă cu catolicii de rînd, de loc, ci mai degrabă cu ideile „șefilor” despre ecumenism. Am și față de BOR întrebările mele. În fine, sper că mi-ai înțeles poziția. Cred că fiecare dintre noi ar trebui să conștientizăm tot mai mult legătura noastră personală cu Dumnezeu, sigur, fără a ne dezice de biserica de care aparținem și totuși să fim pregătiți să avem și rezerve față de unele decizii dacă va fi cazul, măcar în plan sufletesc. Cu bine!

#7
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 ioham, on 08 februarie 2013 - 11:14, said:

Părerile de pe acel site sînt suficient de obiective. N-am o problemă că ar fi catolică povestea sau ortodoxă.
Dacă era ortodoxă aveam aceleași îndoieli. Știu și despre rezervele bisericii catolice. În rest îmi redai fapte de viață, omenești, normale care nu schimbă cu nimic situația. Eu unul am rezerve. Dar nu am o problemă cu catolicii de rînd, de loc, ci mai degrabă cu ideile „șefilor” despre ecumenism. Am și față de BOR întrebările mele. În fine, sper că mi-ai înțeles poziția. Cred că fiecare dintre noi ar trebui să conștientizăm tot mai mult legătura noastră personală cu Dumnezeu, sigur, fără a ne dezice de biserica de care aparținem și totuși să fim pregătiți să avem și rezerve față de unele decizii dacă va fi cazul, măcar în plan sufletesc. Cu bine!

LOL

Obiectiva din punctul tau de vedere fiindca vrei tu sa crezi ca este asa Posted Image

Iata "obiectivitatea acelui articol": "fenomene de inselare draceasca".
Care sunt criteriile pentru care ortodocsii considera ca unele ar fi fenomene autentice si altele "inselari dracesti"?.
Alea autentice sunt cele care se intampla numai in ortodoxie si restul sunt "inselari dracesti"?

Edited by Megs, 08 February 2013 - 11:36.


#8
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 Megs, on 08 februarie 2013 - 11:22, said:

LOL
Obiectiva din punctul tau de vedere fiindca vrei tu sa crezi ca este asa Posted Image
Iata "obiectivitatea acelui articol": "fenomene de inselare draceasca".
Catalogarea pe care o subliniezi apare in urma unui studiu, deci e concluzie, nu etichetă pusă dinainte.
Înțeleg că nu ai vrut să parcurgi materialul că e lung. Repet, e obiectiv.
„Articolul” e o suită de articole, cu trimiteri dar și o privire istorică și cauzală asupra fenomenului.
Iată păreri neortodoxe:

ce sau cine este acest duh care este pe cale sa cuprinda intreaga planeta?
Care sa fie explicatia unui succes atat de spectaculos al reinnoirii harismatice „crestine” intr-o lume occidentala care a dezertat in masa din biserici? Cum se explica intensitatea acestui duh deosebit de puternic, in stare sa produca o multitudine foarte variata de fenomene „harismatice”, inclusiv vindecari, vorbiri in limbi, talmaciri, profetii, la baza tuturor acestora aflandu-se „botezul” cu, sau in, sau al “Duhului Sfant”? Un preambul al raspunsului, care va fi detaliat in urmatoarea aparitie a Ziarului de Mures, a fost formulat in documentarul Tv Viziuni la cerere: Conspiratia Medjugorie, realizat de jurnalistul american E. Michael Jones. Redam in continuare un fragment sugestiv din documentar:
‹‹ „Medjugorje reprezinta planul diavolului pentru cei piosi. Nu am fost surprins sa aud un preot vorbind despre Medjugorie in acest mod. Dar a fost surprinzator sa aud un parinte fransciscan vorbind astfel, mai ales la Medjugorie. Acest om era aici de zece ani si in tot acest timp a trecut de la credinta ca Medjugorie este vizitat de Maica Domnului, la convingerea ca este vorba de o inselatorie demonica.Ideea de baza, mi-a spus el aratand spre Biserica Sfantului Iosif, este sa iei un oracol uman si sa-l promovezi la un rang cvasi-divin, iar apoi sa-i excomunici pe toti cei care nu-l cred. Avem de-a face cu un alt Iisus.”››
Concluzia preotului franciscan consoneaza cu cea a teologului catolic Donal Anthony Foley, cercetator al fenomenului Medjugorie: „Diavolul este dispus sa tolereze cateva lucruri bune, atata timp cat spera sa realizeze un rau mai mare pe termen lung”. Cu alte cuvinte, in batalia pentru castigarea sufletelor oamenilor, diavolul isi poate permite sa piarda cateva batalii daca acest pret ii va permite sa castige in final razboiul.
El va produce cateva „fructe” bune… va apela chiar la semne si minuni, miracole si vindecari, va converti si intoarce suflete spre cre-dinta in transcendent, cata vreme le va determina sa creada minciuni si sa le orbeasca in privinta adevarului.



Similitudinile cu mesajul transmis de asa-zisa „Fecioara Maria” care apare la Medjugorie sunt izbitoare. Din dialogurile „Fecioarei” cu cei sase „vizionari” aflam ca „toate religiile ii sunt dragi lui Iisus”, ca „diversitatea religiilor nu este un obstacol” in calea mantuirii, ca „musulmanii, ortodocsii si catolicii sunt egali in fata lui Iisus si a Maicii Domnului” si ca „separarea intre crestini si musulmani nu este buna”.
[ http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/wp-content/uploads/2011/10/medjugorje-festival.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Era inselarii

Nu ți se pare că de fapt se face o pledoarie pentru o religie universală?... știm a cui...Posted Image

#9
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

 ioham, on 08 februarie 2013 - 12:14, said:

Cu alte cuvinte, in batalia pentru castigarea sufletelor oamenilor, diavolul isi poate permite sa piarda cateva batalii daca acest pret ii va permite sa castige in final razboiul.



Afirmatia asta,singura,este deja stupida si dovedeste nerecunoasterea planului divin: Diavolul n-are cum sa castige razboiul final,el in timpul parusiei va intra din nou in sanul Domnului recunoscandu-i slava si puterea asupra universului.

#10
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 marcuzzzo, on 08 februarie 2013 - 12:21, said:

Afirmatia asta,singura,este deja stupida si dovedeste nerecunoasterea planului divin: Diavolul n-are cum sa castige razboiul final,el in timpul parusiei va intra din nou in sanul Domnului recunoscandu-i slava si puterea asupra universului.
Bineînțeles că nu are cum, își face iluzii.
Dar dacă nu ar fi să creadă acest lucru, nu și-ar mai bate capul să ne ispitească, logic, nu?
Afirmația e corectă și nu înțelegi de ce e în stare personajul, ne depășește pe toți la un loc în cunoaștere.
E tatăl înșelării și maestrul deghizării.

#11
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 marcuzzzo, on 08 februarie 2013 - 12:21, said:

Afirmatia asta,singura,este deja stupida si dovedeste nerecunoasterea planului divin: Diavolul n-are cum sa castige razboiul final,el in timpul parusiei va intra din nou in sanul Domnului recunoscandu-i slava si puterea asupra universului.

Nimeni insa,nu-l opreste sa incerce.

#12
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Poate nu va dati seama,iar diavolul prin incercari nu face altceva decat sa concura la slava si puterea Domnului.
Asta caci daca n-ar fi exista raul,n-am fi in stare sa pricepem ce este Binele absolut.

#13
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Un film artistic facut dupa aceasta intamplare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mjle_RPK6o4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sk8h4Nkl_bA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Ay9-zSYawA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 ioham, on 08 februarie 2013 - 01:52, said:

Iar trebuie să te dezamăgesc dear Karuna...
Poate că nu-i bine să cazi pe spate prea fuga.

"MEDJUGORJE" - O MARE INSELARE CATOLICA, promovata si la emisiunea In premiera de la Antena 3! (VIDEO)
- Razboi întru Cuvânt

In „Ortodoxia si religia viitorului”, ieromonahul Seraphim Rose avertiza ca lumea
se afla in zorii unei noi ere, cea a revarsarii unui duh strain de Duhul Sfant,
rezultat al actiunilor demonice care imita constant lucrarea lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu este in proprietatea cuiva... La fel nici Maica Domnului... Se arata cui vor ei, in speta oamenilor buni, nu neaparat ortodocsi...

#14
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

 ioham, on 08 februarie 2013 - 12:14, said:


[ http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/wp-content/uploads/2011/10/medjugorje-festival.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Era inselarii

Nu ți se pare că de fapt se face o pledoarie pentru o religie universală?... știm a cui...Posted Image

Mie mi se pare ca ortodocsii fac mai mult circ,atunci cand e vorba sa-si manifeste credinta:
Uita-te un pic ce se intampla de obicei pe la sfanta paraschiva cand oameni se duc sa stea la rand ca sa pupe moastele ei,acolo unde si-au puz altii buzele.
Ce s-a produs atunci? Certuri,scuipaturi,bataii,oameni care pregateau frigarui si mititei pe langa parc.

#15
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 marcuzzzo, on 08 februarie 2013 - 13:06, said:

Mie mi se pare ca ortodocsii fac mai mult circ,atunci cand e vorba sa-si manifeste credinta:
Uita-te un pic ce se intampla de obicei pe la sfanta paraschiva cand oameni se duc sa stea la rand ca sa pupe moastele ei,acolo unde si-au puz altii buzele.
Ce s-a produs atunci? Certuri,scuipaturi,bataii,oameni care pregateau frigarui si mititei pe langa parc.

Eu zic sa te abtii si tu ca si alte persoane de pe aici in a face tot felul de generalizari...

Mesajul din 2 ianuarie 2013 [ http://www.medjugorje.ws/data/olm/images/__mt/nw.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - Apariţia avută de Mirjana

Dragi copii, cu multă iubire şi răbdare continui să fac inimile voastre asemenea inimii mele. Cu exemplul meu continui să vă învăţ smerenia, înţelepciunea şi iubirea, căci am nevoie de voi, nu pot fără voi, copiii mei. După voia Lui Dumnezeu vă aleg, cu puterea Lui vă întăresc. De aceea, copiii mei, nu vă temeţi să îmi deschideţi inima voastră, eu i-o voi da Fiului meu, iar El vă va dărui în schimb pace dumnezeiască. Voi o veţi duce tuturor acelora pe care îi întâlniţi, veţi mărturisi iubirea lui Dumnezeu cu vieţile voastre, iar pe Fiul meu îl veţi dărui prin voi înşivă. Vă voi conduce prin împăcare, post şi rugăciune. Neţărmurită e iubirea mea, nu vă temeţi. Copiii mei, rugaţi-vă pentru păstori, fie ca buzele voastre să fie închise pentru orice fel de judecată, căci, nu uitaţi, Fiul meu i-a ales şi doar El are dreptul de a judeca. Vă mulţumesc.

#16
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 marcuzzzo, on 08 februarie 2013 - 13:06, said:

Mie mi se pare ca ortodocsii fac mai mult circ,atunci cand e vorba sa-si manifeste credinta:
Uita-te un pic ce se intampla de obicei pe la sfanta paraschiva cand oameni se duc sa stea la rand ca sa pupe moastele ei,acolo unde si-au puz altii buzele.
Ce s-a produs atunci? Certuri,scuipaturi,bataii,oameni care pregateau frigarui si mititei pe langa parc.
Înțeleg ce spui, nu agreez nici eu unele excese. La Sf. Parascheva lucrurile decurg în ordine. Oamenii cei mulți așa înțeleg ei, nici nu sînt prea ajutați să înțeleagă. Eu mă rog la Dumnezeu și la Hristos și uneori la Maica Domnului, nu știu dacă fac păcat că nu prea m-am rugat la sfinți. Oricum, de remarcat că cu toate acele pupături, săruturi pe icoane, nimeni nu se îmbolnăvește și nu ia vreun microb, n-am auzit pînă acum. Fără să fiu partizan, totuși ortodocșii sînt printre cei care mai țin de Cuvînt, chiar dacă au și multe dogme.

 karuna, on 08 februarie 2013 - 13:04, said:

Dumnezeu nu este in proprietatea cuiva... La fel nici Maica Domnului... Se arata cui vor ei, in speta oamenilor buni, nu neaparat ortodocsi...
De acord cu tine Karuna, dar vezi că printre cuvinte frumoase a mai spus și că toate religiile sînt bune,
inclusiv cele păgîne care nu-L recunosc pe Hristos. Nu ți se pare ciudat?

#17
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ioham, on 08 februarie 2013 - 13:21, said:


De acord cu tine Karuna, dar vezi că printre cuvinte frumoase a mai spus și că toate religiile sînt bune,
inclusiv cele păgîne care nu-L recunosc pe Hristos. Nu ți se pare ciudat?

Cine a zis?? Mi se parte ciudat ca vorbesti atatea prostii.

#18
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 karuna, on 08 februarie 2013 - 13:29, said:

Cine a zis?? Mi se parte ciudat ca vorbesti atatea prostii.
Se poate afla, caută-i toate mesajele nu doar pe cele înălțătoare...

Din dialogurile „Fecioarei” cu cei sase „vizionari” aflam ca   toate religiile ii sunt dragi lui Iisus  , ca diversitatea religiilor nu este un obstacolin calea mantuirii, ca musulmanii, ortodocsii si catolicii sunt egali in fata lui Iisus si a Maicii Domnului si ca separarea intre crestini si musulmani nu este buna

Nu-ți miroase a religie universală a lui   Posted Image  ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate