Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Probleme cu numerele portate in Digi? Exemple...

- - - - -
  • Please log in to reply
403 replies to this topic

#91
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Si la mine a durat  24 de ore, practic a doua zi la 10 deja mergea. Putina rabdare.

#92
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Se pare ca in ziua portarii nu primesc sms (necesar pt autentificare in BT24) de la Banca Transilvania, nu primesc sms-uri de la Google.

Sper ca pana maine sa se rezolve.

#93
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postcostables, on 10 mai 2014 - 20:44, said:

La peste 24 de ore de la portare doar pot initia apeluri; nu pot primi apeluri si nici nu pot trimite sau primi sms. E normal, e ceva obisnuit in procesul de portare sau mi se intampla doar mie?
S-a rezolvat cu portarea de miercuri, s-a facut rapid singura problema a fost informarea mea gresita in legatura cu termenul.

Edited by costables, 16 May 2014 - 19:33.


#94
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006

View Postzerookool, on 16 mai 2014 - 19:10, said:

Se pare ca in ziua portarii nu primesc sms (necesar pt autentificare in BT24) de la Banca Transilvania, nu primesc sms-uri de la Google.

Sper ca pana maine sa se rezolve.

Am inceput sa primesc si mesajele de la BT24. Prin urmare totul e functional acum. :)

#95
costibudai

costibudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2006
@DIGI_Helper si catalinman:
Salut, am avut un abonament Orange, pe care l-am portat la Optim2(activ din 12 mai).
Semnalez aici o problema care apare cand sunt apelat din Germania:
- Operator mobil A+ spre numarul meu: - la primul apel primeste "numarul format este incorect", urmatoarele doua apeluri functioneaza corect.
- Operator telefonie fixa spre numarul meu: - la primul apel primeste "numarul format este incorect", urmatorul apel functioneaza corect, urmatorul apel "numarul format este incorect", urmatorul apel functioneaza corect.
Apel din Ungaria, operator telefonie fixa spre numarul meu functioneaza corect(din trei apeluri).
Daca aveti nevoie de mai multe info/teste sunt disponibil PM sau telefonic.

#96
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,359
  • Înscris: 16.04.2014
Verificarea, in situatii de fata trebuie facuta de la operatorul care initiaza apelul.

#97
costibudai

costibudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2006
Ce pot eu face in aceasta situatie? Inaintea portarii nu aveam aceasta problema!

#98
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,359
  • Înscris: 16.04.2014
Persoana care apeleaza trebuie sa depuna o sesizare la operatorul lui/ei sa se verifice.
Sa mentioneze ca numarul e portat eventual.
Au mai fost exemple de genul pe forum si situatia a fost la operatorii respectivi.

#99
costibudai

costibudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2006
OK, voi incerca initierea unei sesizari, multumesc.
Eu banuiesc ca problema este din cauza portarii, deoarece apelantul aude mesajul "numarul format este incorect" in limba romana, ceea ce presupune ca routarea apelului a ajuns pe o platforma din Romania, dar mai departe se pierde pe drum... probabil raspuns eronat la interogarea bazei de date pentru abonati Orange si neinterogarea pentru nr portate...

#100
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Asa se intampla in prima zi de portare. Pt ca nu s-a actualizat ca inca nr nu mai este la Orange si reteaua din strainatate cand routeaza trimite la Orange iar ei spun ca nr este incorect.

#101
costibudai

costibudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2006
Sunt portat din 12 mai!

#102
GogoPetre1

GogoPetre1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.08.2012
Portat cartela Vodafon, in 24 de ore activare completa, am avut emotii cu primirea sms-uri google si de la altii, dar ce crezi primesc si sms de la banca cu suma de plata, am crezut ca scap de sms-urile de la banca.
Deci merge brici portat din Vodafon!
Cu regret am plecat cu numarul de connex.
Am Samsung s4 mini dual.
Pot spune ca schimbarea (semnal 3G) din RDS  in Vodafon o face telefonul automat fara a ramane fara semnal.
Cred ca se merita 5 Euro nelimitat fara sms.
In vodafon plateam 6 fara tva ( cam 34 de lei cu tva)si nu vorbeam 300 minute in total.

#103
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Am portat un numar Orange in Digi acum 3 saptamani, am primit acum cateva zile un SMS de la orange ca am primit un MMS :D Inca am numerele portate in orange web-care sau cum se numeste.

#104
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Cand sunati un numar portat in digi auzitit un anumit ton la inceput? Am sunat un numar, portat din orange in digi si nu se aude niciun ton la inceput, de avertizare ca este portat in alta retea.

Edited by gabybcr, 29 May 2014 - 11:23.


#105
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014

View Postgabybcr, on 29 mai 2014 - 11:23, said:

Cand sunati un numar portat in digi auzitit un anumit ton la inceput? Am sunat un numar, portat din orange in digi si nu se aude niciun ton la inceput, de avertizare ca este portat in alta retea.


Sunetul se aude doar din reteaua initiala!

#106
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,623
  • Înscris: 13.03.2005
RDS pune intotdeauna acel sunet: caz concret daca sun din RDS un numar de Orange portat in Vodafone.

#107
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014

View Postthekat, on 29 mai 2014 - 17:42, said:

RDS pune intotdeauna acel sunet: caz concret daca sun din RDS un numar de Orange portat in Vodafone.


Si de ce? Nu ar trebui doar daca este poratat din reteaua lor in alta sa se auda acel sunet?

#108
orange

orange

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.09.2005

View Postthekat, on 29 mai 2014 - 17:42, said:

RDS pune intotdeauna acel sunet: caz concret daca sun din RDS un numar de Orange portat in Vodafone.

Confirm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate