Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Romtelecom-IpTV

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
943 răspunsuri în acest subiect

#73
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostAcidMan, on Apr 16 2006, 10:22, said:

dar eu crted ca INES ul va fi si un pic mai scump .

Va fi sigur mai scump. Gindeste-te ca azi o instalare de IPTV la INES te costa 500 EUR, dupa care abonament 100 EUR/luna.

#74
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.031
  • Înscris: 22.12.2005
MAi au însă mult de investit pănă la ADSL 2+, deoarece cablul pănă la abonat trebuie să fie cât mai scurt, iar la RTC momentan nu e cazul..

#75
Pastrama

Pastrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 151
  • Înscris: 24.11.2005
S-ar putea sa fie mai pregatiti decat crezi tu. DSLAM-urile Romtelecom sunt deja ADSL2+, iar portiunea de cupru a retelei a fost micsorata considerabil in ultimii ani. In orase e de cele mai multe ori vorba de cateva sute de metri, maxim 1-2 km pana la echipamentele de fibra optica.

ADSL2+ poate duce 20 mbps, adica suficient pentru IPTV, la 2 km.

#76
cipz

cipz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 368
  • Înscris: 03.05.2005
eu nu inteleg de ce nu lanseaza sms-ul pe reteaua lor.
un sms in reteaua lor ar fi mai ieftin decat pe mobil si ar fi o metoda buna de a scoate profit. plus ca sms-ul nu e un varf al tehnologiei.

#77
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostPastrama, on Apr 16 2006, 12:28, said:

S-ar putea sa fie mai pregatiti decat crezi tu. DSLAM-urile Romtelecom sunt deja ADSL2+, iar portiunea de cupru a retelei a fost micsorata considerabil in ultimii ani. In orase e de cele mai multe ori vorba de cateva sute de metri, maxim 1-2 km pana la echipamentele de fibra optica.

ADSL2+ poate duce 20 mbps, adica suficient pentru IPTV, la 2 km.

Pastrama, exista o mica problema. Cam aceeasi care e in prezent si in Franta la IPTV-ul prin ADSL2+: pe un ADSL2+ merge fara probleme sa transmiti TV digital, dar nu prea merge HD. Adica merge, dar la comutarea programelor e cu bataie de cap. Un stream HD la 720p iti ia lejer 15-20 Mbps.

#78
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 436
  • Înscris: 06.03.2005

View Postdtancu, on Apr 16 2006, 11:15, said:

Va fi sigur mai scump. Gindeste-te ca azi o instalare de IPTV la INES te costa 500 EUR, dupa care abonament 100 EUR/luna.
La semenea preturi, cred ca e aglomeratie mare de clienti.  :roflmao:
Daca RTc-ul nu va face oferte de pret acceptabile pentru acest gen de servicii, supartabile de piata, nu o  aiba prea multi clienti. Si, zau e pacat de echipamente.  :angry:  :scared:  Dar cine stie, om trai si om vedea !!

#79
Pastrama

Pastrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 151
  • Înscris: 24.11.2005
dtancu, de acord.  Dar IPTV nu inseamna neaparat HD. E adevarat ca e unul din principalele puncte de atractie. Cred ca ar exista o piata pentru Video on Demand, de exemplu, si asa s-ar ajunge si la pachete mai atractive ca pret, bazate pe pay-per-view si abonamente lunare accesibile.

Revenind la HD, presupun ca te referi la MPEG-2. Cu codecuri mai destepte, cobori pe la 7-8 Mbps, ceea ce inseamna lejer 2 canale pe un ADSL2+. In orice caz, ce voiam sa zic e ca nu bucla locala si echipamentele de acces sunt problema.

#80
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.062
  • Înscris: 26.11.2001
RTC nu va da IPTV anul asta si nici la anul, nu e interesant, sunt o multitudine de probleme tehnice cu IPTV-ul incat sa te retii de la o asemenea treaba. Cand si providerii de echipamente o sa mai evolueze, si ma refer la STB-uri mpeg4 la costuri decente, procesoare puternice in STB-uri la costuri decente, rezolvarea problemelor tehnice efective de transmisie a stream-ului...si nu in ultimul rand nevoia de IPTV, pentru ca in Romania nu exista asa ceva, consumatorul nu este invatat sa plateasca pentru programe premium, nu este pregatit pentru un abonament mai scump...atunci poate o sa fie timpul de IPTV...dar cine stie ce va fi la moda atunci.

Content-ul pe care o sa-l lanseze RTC-ul se refera la altceva, la _ _ _ , o sa completati voi spatiile cand va fi public.

Speedo

#81
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostPastrama, on Apr 16 2006, 23:03, said:

Revenind la HD, presupun ca te referi la MPEG-2. Cu codecuri mai destepte, cobori pe la 7-8 Mbps, ceea ce inseamna lejer 2 canale pe un ADSL2+.

Asta e motivul pentru care HD-ul prin ADSL2+ n-are mare cautare. Singurul HD adevarat e ala MPEG-2/MPEG-4, HD codat in DivX sau WMV e o solutie gasita de cei care n-au latime de banda suficienta pentru transmisie, insa nu e aceeasi calitate.
Pina la urma cel mai usor va fi sa-ti iei o instalatie de satelit cu receiver HD.

Editat de dtancu, 17 aprilie 2006 - 09:15.


#82
adsl-rulez

adsl-rulez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 18.10.2005
Serviciul tehnic RDS suna in permanenta ocupat“, spune Dorel Damian.
si la RTC cum e? suni la 0800 pana faci febra la degete  :puke:
nu pot sa ma plang merge bine, dar la [email protected] nu-ti raspunde nimeni la mailuri, iar la telefon e nasol de tot. iar cand ii prinzi aia bat campii cu gratie. habar nu au decat de modemurile lor si numa pe wingoz si alea. daca vine vorba de linux sau routere in spatele bridgeurilor la revedere s-o rupt filmul.
intai respectati clientii voi si apoi dati cu piatra in altii...
cred ca asta e cel mai normal.

PS: eu am avut tot soiu de conexiuni: de la Blocatari, la Astral, UPC, RDS si acum RTC.
pana acum RTC-ul merge cel mai bine... insa cred ca ar fi un success sa permiteti si voi 'metropolitan' daca tot aveti ADSL2+, limitati internetul la 512kbps sau cat cumpara omu, iar pe .ro lasati modemul la cat se leaga. Ati avea mai mare success..
:peacefingers:

#83
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.031
  • Înscris: 22.12.2005
hmm, aici e chestie de concept. Degeaba limitezi tu după modemuri cu un bandwidth manager, cele mai bune limitări sunt pe modem. E şi cel mai uşor de implementat.

#84
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postmatthew, on Apr 17 2006, 20:49, said:

hmm, aici e chestie de concept. Degeaba limitezi tu după modemuri cu un bandwidth manager, cele mai bune limitări sunt pe modem. E și cel mai ușor de implementat.
Limitarile la ADSL nu sunt pe modemuri...sunt in DSLAM  :P

#85
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postadsl-rulez, on Apr 17 2006, 20:42, said:

PS: eu am avut tot soiu de conexiuni: de la Blocatari, la Astral, UPC, RDS si acum RTC.
pana acum RTC-ul merge cel mai bine... insa cred ca ar fi un success sa permiteti si voi 'metropolitan' daca tot aveti ADSL2+, limitati internetul la 512kbps sau cat cumpara omu, iar pe .ro lasati modemul la cat se leaga. Ati avea mai mare success..
:peacefingers:

Aici e o discutie destul de interesanta, pentru ca pe de o parte vrem sa scadem rata pirateriei in Romania, pe de alta parte toata lumea vrea metropolitan la viteze uluitoare. In tarile cu apa calda, o retea care vrea sa implementeze un metro la viteze de genul asta trebuie sa justifice oficial scopul pentru care e necesara o asemenea viteza. Cum pentru jocuri in retea n-ai nevoie de 100 Mbps, de-aia nu prea vezi in afara metropolitan.
Gindeste-te ce s-ar intimpla daca UPC/RDS etc. ar renunta de miine la metro. S-ar termina discutia, fiindca accesul lor extern e nul. Singurul atu al retelelor cablu si al celor de bloc la ora actuala e ca ofera suportul tehnic pentru a se face download la greu pe DC++. Nu cred ca e prea mare motiv de lauda, da' ma rog, la noi toate sunt un pic pe dos :)

Editat de dtancu, 18 aprilie 2006 - 07:58.


#86
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 629
  • Înscris: 04.02.2004
Pana la urma se lanseaza sau nu ?

#87
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Postbogdancri, on Oct 4 2006, 03:39, said:

Pana la urma se lanseaza sau nu ?
Iptv -ul nu cred ca or sa il lanseze acum in iarna sau in urmatoarele 10 luni deoarece reteaua inca nu tine. Or sa lanseze televiziune prin satelit.

#88
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Noutati: http://www.jurnalul....telecom_tv.html

Sincer sa fiu nu inghit Romtelecomul, dar  sper sa faca o oferta buna ca sa pot da un ,,sut in fund" Astralului ca m-am saturat de el.

#89
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Mare chestie cu IPTV-ul nu e. Doar ca romtelecom o abureste in stilu-i caracteristic, dupa cum ne-a obisnuit. Au implementat si altii IPTV peste ADSL (nici macar ADSL2) si nu s-au mai atata pe dansii. DSL-ul practic pentru IPTV a iesit pe piata, daca este sa judecam drept. Dar, ca de obicei, asistam la o lansare tipica pentru romtelekom: incoerenta, slaba, prost pozitionata. Mai pe scurt o alta balba. Pffft.

Quote

In tarile cu apa calda, o retea care vrea sa implementeze un metro la viteze de genul asta trebuie sa justifice oficial scopul pentru care e necesara o asemenea viteza.
O ineptie ca asta rar mi-a fost dat sa vad. De unde le scoti, mai nene?
Cum propui tu sa justifici in "mod oficial" progresul? Afara nu vezi metro din cu totul si cu totul alte motive decat crezi tu. In primul rand nu prea te lasa buzunarul sa iti tragi FTTB, pentru ca acolo fibra nu merge pe stalpi ci se ingroapa bine-de-tot. In al doilea rand, acolo acordurile de peering au ca scop degrevarea capacitatilor internationale, ducand la scaderea costurilor si imbunatatirea serviciilor, nu la "9 mega mari in Evolva, mane" ca la noi. Afara accesul la net se face "port", nu diferentiat ca la noi.
Iar la noi asta i se datoreaza aproape exclusiv mult-iubitului-si-stimatului erdeesh, care a fost prmiul care s-a grabit sa dea 32Kbps "extern" si 2Mbps "metro" pe lancity in '97-'98.

#90
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postz0z, on Oct 5 2006, 17:19, said:

O ineptie ca asta rar mi-a fost dat sa vad. De unde le scoti, mai nene?
Cum propui tu sa justifici in "mod oficial" progresul?

Dragul meu, inainte sa debitezi prostii informeaza-te. In comunitatea europeana furnizarea de servicii in banda larga cu viteza diferita in functie de tipul traficului (extern sau metropolitan) se considera favorizarea pirateriei daca nu poti justifica motivul unei astfel de diferentieri. Si crede-ma ca dosarul e maricel pentru a putea justifica acel "progres" al tau. Am avut ocazia sa vad o astfel de justificare pentru o subsidiara a SFR in Franta (care dealtfel n-a obtinut autorizarea) si e extrem de greu sa convingi autoritatile ca tu esti nevinovat si numai userii sunt de vina fiindca fac ce ii taie pe ei capul pe reteaua ta.

Cit despre FTTB in vest...ADSL2+ = 22 Mbps si nu-ti trebuie nici un fel de fibra ingropata special trasa pina in casa ta :)

Editat de dtancu, 05 octombrie 2006 - 17:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate