Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 

Romtelecom-IpTV

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
943 replies to this topic

#91
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postdtancu, on Apr 18 2006, 08:55, said:

Aici e o discutie destul de interesanta, pentru ca pe de o parte vrem sa scadem rata pirateriei in Romania, pe de alta parte toata lumea vrea metropolitan la viteze uluitoare. In tarile cu apa calda, o retea care vrea sa implementeze un metro la viteze de genul asta trebuie sa justifice oficial scopul pentru care e necesara o asemenea viteza. Cum pentru jocuri in retea n-ai nevoie de 100 Mbps, de-aia nu prea vezi in afara metropolitan.
Gindeste-te ce s-ar intimpla daca UPC/RDS etc. ar renunta de miine la metro. S-ar termina discutia, fiindca accesul lor extern e nul. Singurul atu al retelelor cablu si al celor de bloc la ora actuala e ca ofera suportul tehnic pentru a se face download la greu pe DC++. Nu cred ca e prea mare motiv de lauda, da' ma rog, la noi toate sunt un pic pe dos :)

Te asi mira daca stiai exact nulul al :) al lui UPC si RDS comparativ cu RTC ;)

#92
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postdtancu, on Oct 5 2006, 18:03, said:

Dragul meu, inainte sa debitezi prostii informeaza-te. In comunitatea europeana furnizarea de servicii in banda larga cu viteza diferita in functie de tipul traficului (extern sau metropolitan) se considera favorizarea pirateriei daca nu poti justifica motivul unei astfel de diferentieri. Si crede-ma ca dosarul e maricel pentru a putea justifica acel "progres" al tau. Am avut ocazia sa vad o astfel de justificare pentru o subsidiara a SFR in Franta (care dealtfel n-a obtinut autorizarea) si e extrem de greu sa convingi autoritatile ca tu esti nevinovat si numai userii sunt de vina fiindca fac ce ii taie pe ei capul pe reteaua ta.

Cit despre FTTB in vest...ADSL2+ = 22 Mbps si nu-ti trebuie nici un fel de fibra ingropata special trasa pina in casa ta :)

Uita ca se pote folosi si la altceva acele metrouri: Camre IP pentru spraveghere centralisata care necesita banda 1-4Mb/s si eu monitorizez 30 locati. Am nevoie de metro si nu vreau sa platesc bani monopoliste pentru un tunel de 1Mb/s la preturi astronomice ;)

Deci se poate folosi aceste conectiuni si la altceva decit la DC++, mia mai venit o ideie :D Videoconferinte cu zeci de participanti :D  (hmm 10 secunde si iata ca pot consuma metroul cit de mare se poate da :P) si acesta aplicatie implica o banda simetrica pentru rularea unui aplicatie care comunica Video+voce cu ceilalti (techologie sip). ADSL ul din puct de vedere nu ie bum pentru asa ceva 1-2M/s atita permite tecnologie pe UP, eventual unVDSL care merge 4-8Mb/s sau VDSL2 care merge ~16Mb/s dar nici cum nu ajunge la capacitatea retelelor de blocuri sau FTTB 100Mb/s Full Duplex

Edited by Lucky44, 06 October 2006 - 10:00.


#93
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View PostLucky44, on Oct 6 2006, 10:54, said:

Uita ca se pote folosi si la altceva acele metrouri: Camre IP pentru spraveghere centralisata care necesita banda 1-4Mb/s si eu monitorizez 30 locati. Am nevoie de metro si nu vreau sa platesc bani monopoliste pentru un tunel de 1Mb/s la preturi astronomice ;)

Deci se poate folosi aceste conectiuni si la altceva decit la DC++, mia mai venit o ideie :D Videoconferinte cu zeci de participanti :D  (hmm 10 secunde si iata ca pot consuma metroul cit de mare se poate da :P) si acesta aplicatie implica o banda simetrica pentru rularea unui aplicatie care comunica Video+voce cu ceilalti (techologie sip). ADSL ul din puct de vedere nu ie bum pentru asa ceva 1-2M/s atita permite tecnologie pe UP, eventual unVDSL care merge 4-8Mb/s sau VDSL2 care merge ~16Mb/s dar nici cum nu ajunge la capacitatea retelelor de blocuri sau FTTB 100Mb/s Full Duplex

Pentru astfel de servicii, se discuta altfel, indiferent ca isp-ul e rds, upc, evolva, fibernet, snr, rtc, etc ... apropo, conform zvonurilor de pe wikipedia & google, pentru ip-tv sunt de-ajunsi 3-4 Mbiti, pentru hd-tv 9-10 Mbiti. ADSL, duce ~ 8 Mbiti la o distanta de 2 Km, adsl2+ ~20 Mbiti pentru aceasi distanta, vdsl2 ~ 100 Mbiti pentru ~ 1 Km :rolleyes:

#94
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View PostAlexxfl, on Oct 7 2006, 18:17, said:

Pentru astfel de servicii, se discuta altfel, indiferent ca isp-ul e rds, upc, evolva, fibernet, snr, rtc, etc ... apropo, conform zvonurilor de pe wikipedia & google, pentru ip-tv sunt de-ajunsi 3-4 Mbiti, pentru hd-tv 9-10 Mbiti. ADSL, duce ~ 8 Mbiti la o distanta de 2 Km, adsl2+ ~20 Mbiti pentru aceasi distanta, vdsl2 ~ 100 Mbiti pentru ~ 1 Km :rolleyes:

in mod ideal dar nu pe firele existente ;) Hai sa calculam si costurile al aceste dslamuri de VDSL2 si al retelelor de tip ftth. Nu ie rentabil sa pui dslamuri di 2 in 2 km sa ai acoperire buna nici macar in zone urbane.

Serviciile aia nu trebuie sa ofere provaiderul sunt servicii end user P2P ;). Necesita un server sip cu banda mai mica si useri cu banda mare pentru transferul paralel al datelor unicast (video+voice).

Edited by Lucky44, 07 October 2006 - 21:27.


#95
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Well, altfel nu văd cum ar putea deveni rentabil romtelecomul :huh:

#96
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postrostov, on Oct 7 2006, 22:25, said:

Well, altfel nu văd cum ar putea deveni rentabil romtelecomul :huh:

Parerea mea e ca RTL ul nu trebuia sa intra in razboiul de banda in momentul de fata ca numai el are de pierdut . Trebuia sa reduca profitul actual de 25-30 la un nivel de 5% si bani ramas in firma sa reinvesteasca in reteaua  de cupru batran si sa faca modificarile de infrastuctura necesare pentru urmatorii tecnologii avansate. Tecnologiile folosite de alternativ au capacitati mult mai mare de banda si dinamica de dezvoltare decit RTL singurul dezavantaj fiind stabilitatea serviciului, dar daca RTL intra in concursul nebun dupa banda fara investitiile necesare in infrastructura se sinucide(si concuretii alternativi incet incet o sa ajunga la o stabilitate destul de buna al infrastructurii).

Edited by Lucky44, 07 October 2006 - 21:38.


#97
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Well, grecii ziceau ceva de investiţii, sute de milioane.. Unde sunt banii? :huh:

#98
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postrostov, on Oct 7 2006, 22:39, said:

Well, grecii ziceau ceva de investiții, sute de milioane.. Unde sunt banii? :huh:

in buzunarul lor :)

Noa pina cum am fost offtopic.

Nu stiu cum sta RTL-ul cu BB ul lor dar un iptv va necesita un BB foarte dezvoltat cu multa multa banda daca vor sa foloseaca BROADCAST. Solutia era multicastul sau niste dslamuri care stie sa functioneze si ca server de broadcast. Cite canale o sa aiba primul iptv RTL. O sa poate concura cu cele 50-60 de canale oferite de CATV-isti? Inrun abonament cite televizoare o sa fie deservit invidual? Ce pret va avea?

Edited by Lucky44, 07 October 2006 - 21:50.


#99
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View PostLucky44, on Oct 7 2006, 22:48, said:

O sa poate concura cu cele 50-60 de canale oferite de CATV-isti? Inrun abonament cite televizoare o sa fie deservit invidual? Ce pret va avea?
Aici e baiul.. Cam greu să concureze cu dth, poate cu hdtv, dar cum bandă la ei, mai greu.. umm greu :confuzzled:

#100
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 06.06.2005

View Postrostov, on Oct 7 2006, 22:56, said:

Aici e baiul.. Cam greu să concureze cu dth, poate cu hdtv, dar cum bandă la ei, mai greu.. umm greu :confuzzled:

Cu care HDTV sa concureze mai?
Singurul provider actual de HDTV in Romania e INES, exclusiv in Bucuresti, la 100 EUR/luna si 500 EUR instalarea.
Pe de alta parte, v-ati uitat vreunul la un DTH romanesc pe un LCD sau plasma? Se vede infiorator.

Edited by dtancu, 07 October 2006 - 22:08.


#101
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postdtancu, on Oct 7 2006, 23:07, said:

Cu care HDTV sa concureze mai?
Singurul provider actual de HDTV in Romania e INES, exclusiv in Bucuresti, la 100 EUR/luna si 500 EUR instalarea.
Pe de alta parte, v-ati uitat vreunul la un DTH romanesc pe un LCD sau plasma? Se vede infiorator.

Cite dintre apartamentele din romania au LCD sau plasma pe care se vede asa DTH-ul romanesc?

Edited by Lucky44, 07 October 2006 - 22:11.


#102
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostLucky44, on Oct 7 2006, 22:37, said:

Parerea mea e ca RTL ul nu trebuia sa intra in razboiul de banda in momentul de fata ca numai el are de pierdut . Trebuia sa reduca profitul actual de 25-30 la un nivel de 5% si bani ramas in firma sa reinvesteasca in reteaua  de cupru batran si sa faca modificarile de infrastuctura necesare pentru urmatorii tecnologii avansate. Tecnologiile folosite de alternativ au capacitati mult mai mare de banda si dinamica de dezvoltare decit RTL singurul dezavantaj fiind stabilitatea serviciului, dar daca RTL intra in concursul nebun dupa banda fara investitiile necesare in infrastructura se sinucide(si concuretii alternativi incet incet o sa ajunga la o stabilitate destul de buna al infrastructurii).


mai lipseste sa fii CEO la Romtelecom....wow...cum de le-a scapat lo asta... :P

#103
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View PostLucky44, on Oct 7 2006, 23:10, said:

Cite dintre apartamentele din romania au LCD sau plasma pe care se vede asa DTH-ul romanesc?
Nu știu, dar pe plasmă și cablul se vede destul de nasol, mai nasol decât atât.. e nasol rău :w00t:  :worthy:

#104
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postrostov, on Oct 8 2006, 00:13, said:

Nu știu, dar pe plasmă și cablul se vede destul de nasol, mai nasol decât atât.. e nasol rău :w00t:  :worthy:

Eu ma uit de 2 ani pe un tft de 19" si nu am probleme cu el. Precis un hdtv era mai ok dar momentan nu exista.  Pe iptv ce semnal va fi codat? Stie cineva?

#105
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 06.06.2005

View Postrostov, on Oct 8 2006, 00:13, said:

Nu știu, dar pe plasmă și cablul se vede destul de nasol, mai nasol decât atât.. e nasol rău :w00t:  :worthy:

Cine are drum prin Cora din Pantelimon, e acolo o demonstratie de Boom TV pe un LCD Samsung 32LE71, ultima generatie de LCD-uri Samsung. Mergeti si uitati-va, se vede ca un c..r. Si se zice ca Boom are calitate mai buna decit Digi si ceilalti.

@Lucky44: 19" e foarte mica diagonala fata de o plasma sau un TV LCD cit de cit normal. Evident ca se vede ceva mai bine, insa ma indoiesc ca atinge macar calitatea unui DVD, d-apai HDTV.

#106
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
eu când zic de plasmă zic e ecran de cel puţin 1 m. Dacă ai unul de 19, forget about it!

#107
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
IP-TV in acest moment (sau la anu, sau peste doi ani) pare destul de SF.


Ines are niste preturi exorbitante pentru nimic...Dai 100e pe luna si n-ai HBO... -_-


Vad ca va place sa vorbiti despre calitate, HDTV, etc...V-ati gandit si la ce posturi ar putea furniza in format HD? Realizati faptul ca o sa mai treaca ani buni pana cand televiziunile (in general, cele romanesti cu atat mai mult) vor trece la format HD?


In momentul de fata, pentru majoritatea romanilor, IPTV-ul este la fel de inutil cum este...airbagul lateral pentru trabant, pentru ca se poate vedea acelasi lucru (TV la calitate mai buna decat pe cablu, sau in zone neacoperite de retelele de cablu) folosind unul dintre sistemele DTH (care, sincer, nu mi se par deloc slabe calitativ, comparativ cu ce mai exista pe piata).


Mai degraba vad dezvoltandu-se la noi afacerea DVB-T...

#108
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View PostLucky44, on Oct 7 2006, 22:37, said:

Parerea mea e ca RTL ul nu trebuia sa intra in razboiul de banda in momentul de fata ca numai el are de pierdut . Trebuia sa reduca profitul actual de 25-30 la un nivel de 5% si bani ramas in firma sa reinvesteasca in reteaua  de cupru batran si sa faca modificarile de infrastuctura necesare pentru urmatorii tecnologii avansate. Tecnologiile folosite de alternativ au capacitati mult mai mare de banda si dinamica de dezvoltare decit RTL singurul dezavantaj fiind stabilitatea serviciului, dar daca RTL intra in concursul nebun dupa banda fara investitiile necesare in infrastructura se sinucide(si concuretii alternativi incet incet o sa ajunga la o stabilitate destul de buna al infrastructurii).

De reinvestit in reteaua de cupru nu prea ar mai fi ce, inafara de echipamentele de comunicatie ce vor fi de generatie urmatoare (switch-uri cu denumiri pompoase), de inlocuit eventualele cabluri de cupru care prezinta probleme si training-uri pentru angajati, asta daca nu cumva le pregateste o "surpriza" acestora. Oricum dupa vdsl2 (tehnologie cica declarata poluanta de catre arcep) urmeaza fibra si asta cel mai probabil in urmatorii 10-15 ani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate