Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 

Romtelecom-IpTV

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
943 replies to this topic

#127
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Se aud si altele, nu cred ca va fi scumpire, ar fi harakiri.

#128
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
La mine in oras tot monteaza baietii de la Romtelecom cabluri, ce cabluri sunt nu sunt, doar ca in Fieni avem pana acum centrala analogica. Am vazut si ca la fiecare bloc, monteaza cate o cutiuta alba, cu sigla RTC, tot alba, si pe care vin apoi cu un marker si scriu diferite cifre. Despre ce este vorba ? Ma gandesc ca poate este fibra.

#129
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postmihai20005, on Mar 8 2007, 21:15, said:

La mine in oras tot monteaza baietii de la Romtelecom cabluri, ce cabluri sunt nu sunt, doar ca in Fieni avem pana acum centrala analogica. Am vazut si ca la fiecare bloc, monteaza cate o cutiuta alba, cu sigla RTC, tot alba, si pe care vin apoi cu un marker si scriu diferite cifre. Despre ce este vorba ? Ma gandesc ca poate este fibra.

Ale-as repartitoarele, scriu pe ele cu marker, perechile care duc acolo 35-45 de ex.

#130
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View Postdanielavram, on Mar 8 2007, 11:58, said:

mai stie cineva ceva de acel mult asteptat IPTV de la Romtelecom? a mai auzit ceva noutati?

Oficial din 2008. Din auzite...2007 incepe in Bucuresti.

#131
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View PostAirBoy, on Mar 8 2007, 15:37, said:

Cred ca in prima faza va veni un upgrade de banda, undeva la 4-8Mbps, si atunci vor lansa si serviciile de IPTV prin DSL. Ceva in genul T-home din vest.

Tre sa vina upgrade la banda. Sigur! Ati vazut noua oferta RDS valabila de la 15 martie 2007?
IPTV se lanseaza pe NGN care in Bucuresti e gata. In tara mai au de lucru. Nu stiu cat dar mai au ceva. Ramane anul 2008 IPTV in restul tarii...Asa cred din cele auzite si citite pe forumuri

#132
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006

View Poststefan94, on Mar 9 2007, 13:48, said:

Ati vazut noua oferta RDS valabila de la 15 martie 2007?

Nu. Care-i?

#133
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View PostRhadoo824, on Mar 9 2007, 12:15, said:

Nu. Care-i?

15$ - 4M; 12$ - 2M; 9$ - 1M.
E drept...fiberlink (numai). Cablistii...
Acum RTC-ul este cel mai scump pe piata. Asta acum. Cine stie ce ne ofera viitorul.

#134
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
IP TV se bazeaza pe ADSL2+ ca suport pentru transmiterea canalelor TV. Acest lucru este rezolvat la ora actuala. Problema e ca trebuie sa se rezolve si reteaua de transport de la echipamentele RTC la locatia clientului. Acest lucru inseamna cabluri cu parametri electrici super (zgomot, atenuare, etc.) cu lungimi de pana la 1,5 Km. Pentru asta mai este de lucru. Trebuie instalate echipamente mai aproape de clienti si interconectate cu fibra optica in inele redundante. Cu siguranta ca in Bucuresti se va lansa prima data. De acolo se da ora exacta la toate, asa ca e normal sa vedem IP TV prima data in Bucuresti.

Cat despre ofertele de internet de pe piata, se pare ca lupta se ascute pe zi ce trece. Din pacate ofertele sunt cu servicii best-effort, adica dau valoarea maxima pe care o poti atinge. Ce va conta va fi viteza reala medie  la Internet si numarul de intreruperi (stabilitatea).

#135
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View Postlepov, on Mar 9 2007, 14:27, said:

IP TV se bazeaza pe ADSL2+ ca suport pentru transmiterea canalelor TV. Acest lucru este rezolvat la ora actuala. Problema e ca trebuie sa se rezolve si reteaua de transport de la echipamentele RTC la locatia clientului. Acest lucru inseamna cabluri cu parametri electrici super (zgomot, atenuare, etc.) cu lungimi de pana la 1,5 Km. Pentru asta mai este de lucru. Trebuie instalate echipamente mai aproape de clienti si interconectate cu fibra optica in inele redundante. Cu siguranta ca in Bucuresti se va lansa prima data. De acolo se da ora exacta la toate, asa ca e normal sa vedem IP TV prima data in Bucuresti.

Cat despre ofertele de internet de pe piata, se pare ca lupta se ascute pe zi ce trece. Din pacate ofertele sunt cu servicii best-effort, adica dau valoarea maxima pe care o poti atinge. Ce va conta va fi viteza reala medie  la Internet si numarul de intreruperi (stabilitatea).

Cred ca de aici inainte diferenta va fi facuta pe doua cai:
1.Noutatile prezentate de operator-orice lucru nou si bine facut va fi bine primit de romani (vezi cele trei oferte ale celor trei operatori pe piata de internet de la inceputul anului si pana acum)
2.Gradul de satisfacere al clientului (cel mai important din punctul meu de vedere).
Daca voi avea 4M (si vom avea toti cat de curand dupa cum se misca lucrurile) cred ca pe majoritatea dintre noi nu ne va mai atrage oferta cu mii de mega. Vom dori servicii mai bune, operator care sa fie prompt in rezolvarea problemelor si alte chestii legate de satisfacerea noastra. Nu cred ca ne mai dorim acum 100M in oferta, dar reali sa avem 50 si aceia sa-i prindem dupa 12 noapte sau mai stiu eu ce gaselnite. Oare a venit timpul nostru, al clientilor?

#136
ANTENA

ANTENA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 08.01.2004

View Poststefan94, on Mar 9 2007, 13:48, said:

Tre sa vina upgrade la banda. Sigur! Ati vazut noua oferta RDS valabila de la 15 martie 2007?
IPTV se lanseaza pe NGN care in Bucuresti e gata. In tara mai au de lucru. Nu stiu cat dar mai au ceva. Ramane anul 2008 IPTV in restul tarii...Asa cred din cele auzite si citite pe forumuri

NGN? Adik?

#137
ANTENA

ANTENA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 08.01.2004
Vad ca RTC vinde acces cu 4 Mb/sec, cu 61,5 E (ftva - promo). Parca asta era viteza minima pentru IPTv, in acest caz oferta IptvRtc nu va fi mult sub Ines (poate -25%)

#138
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostANTENA, on Mar 9 2007, 23:33, said:

NGN? Adik?
ngn = next ( new) generation network
http://en.wikipedia....eration_Network
http://www.itu.int/I...ngn/index.phtml
;)

#139
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,923
  • Înscris: 06.04.2005

View PostANTENA, on Mar 9 2007, 23:45, said:

Vad ca RTC vinde acces cu 4 Mb/sec, cu 61,5 E (ftva - promo). Parca asta era viteza minima pentru IPTv, in acest caz oferta IptvRtc nu va fi mult sub Ines (poate -25%)

dupa noile preturi afisate pe site-ul RTC acei 4 mb pretul lor sa redus pot spun destulde m mult pana la 39.5 euro de la 79 cat era inainte.
In aceste conditii credeti ca totusi oferta IPTV va fi mai si pentru buzunarul nostru, in conditiile in care IPTV totusi conform spuselor RTC va aparea in 2008 poate se mai umbla la pret pana atuncea si binenteles  se asteapta upgrade de banda.

#140
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postdanielavram, on May 29 2007, 01:37, said:

dupa noile preturi afisate pe site-ul RTC acei 4 mb pretul lor sa redus pot spun destulde m mult pana la 39.5 euro de la 79 cat era inainte.
Sa spunem adevarul pana la capat... in ultimul an (daca nu mai bine), nimeni nu a platit acest tarif... tariful real ("promotional", daca vrei) fiind de 59 E... practic, reducerea reala este de 33% (si nu cu 50%) pentru majoritatea abonatilor actuali de ADSL Express... Da, am inteles, acela era pretul de lista si da mai bine o reducere de 50%...  :D Oricum, mi se pare normal sa faca referire la pretul de lista si nu la cel promotional (doar nu aplica promotie la promotie...) deci nu e o acuza la adresa lor, ci mai mult o completare la ce ai spus.  ^_^

Edited by soft0811, 29 May 2007 - 09:49.


#141
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,923
  • Înscris: 06.04.2005
http://www.hit.ro/hi...IT--a25497.html

#142
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006
din cate am inteles eu , tarifele se reduc fata de pretul de lista cu 50 %  la care se aplica si reducerea acordata pe viata , in cazul in care ai ai un abonament facut in perioada de promotie in care se acordau reduceri pe viata se adauga si acestea, asa ca viitorul suna bine, cel mai bine este sa mai aasteptam 1 luna sa vedem noile tarife

#143
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
grecul zice de 10-15 euro pe luna pentru iptv  :P ma indoiesc, dar sa asteptam si sa vedem.
la ines costa 100/euro persoane fizice plus instalarea alte multe sute de euro.

Edited by vlad2006, 29 May 2007 - 13:30.


#144
mirceacr

mirceacr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 28.01.2006
Copilasi,

mai uitati-va si voi pe la alti operatori similari si vedeti acolo costurile, cam ce apare un pic mai la vest vine si la noi la o diferenta nu asa mare de timp. Spre exemplu, in Franta exista operatori telecom de genul Free (free.fr) care opera acel Dedibox cu triPlay la 29.99 de euro: http://adsl.free.fr/  : ADSL 2, VOIP, TV. Deci si ca atare, vom avea si noi o oferta relativ similara, avand in vedere ca serviciile de Telecom de la RTC au urmat cam acelasi traiect.

Am tot citit discutiile de pe forumuri si vad foarte multe comentarii si frustari istorice despre cat de tare ne-au tot jegmanit operatorii de telecom. Nu vreau sa dezvolt subiectul, insa "exista multa nedreptate pe lume" si ca atare cred ca inutil sa tot vorbim despre ce a tot fost si cum a fost. RTC pana una alta a facut multe schimbari, la capitolul calitate si orientare spre client este de departe mai bun decat ceilalti operatori gen Astral , RDS...etc. La baza acestui aspect sta standardul de calitate si control si management SOX pe care RTC si l-a implementat, fiind singurul operator (cu exceptia Vodafone si Orange) care a recurs la implementarea unor astfel de standarde de management si calitate. In plus, este singura companie auditata de PriceWaterHouseCoopers, spre deosebire de Astral sau RDS, care nici macar nu au facut efortul sa segandeasca la astfel de standarde.
Deci pana una alta, ce vedem noi  la nivel de calitate si satisfactie servicii oferite sta pur si simplu in standarde de calitate care sunt implementate si monitorizate, pe care in mod normal o companie de mari dimensiuni ar avea obligatia sa le aibe. Ei bine, RTC este cam singurul (exceptie Vodafone si ORANGE...). Altfel frustarile trecutului, nu cred ca sunt elocvente pentru evolutia serviciilor sau comparatii de tot felul intre companii.

Serviciile de la RTC sunt de departe incomparabile cu cele de la operatori gen Astral, RDS, infrastructura la fel ...etc.
Nu o sa aibe RDS sau Astral nici in 10 ani un datacenter similar cu cele 2 datacentere pe care le are RTC in Bucuresti si Brasov la momentul acesta, datacentere facute dupa toate standardele anului 2005. Asta este rezultatul acelor ani in care se credea ca RTC doarme in liniste, de fapt au parut ca dorm, dar au lucrat si au lucrat bine. Si eu am platit facturi usturatorare, dar am avut nevoie si nu mi-a bagat nimeni mana in buzunar. Din pacare internetul Dial-Up era singurul serviciu accesibil la momentul acela la care am apelat cu totii. Ceilalti operatori nici nu se uitau la micul client, erau focusati doar catre companii si clienti mari, nici vorba sa ajunga in casele oamenilor. Asadar, in lipsa unei alternative la acea vreme, cu totii am ales unica solutie: Dial-up. Despre frustarile trecutului se pot scrie romane, nu are sens insa. Daca este sa purtam discutii vorbim despre ce este acum si urmeaza , nu despre ce a fost, e inutil.

Asadar cum ramane cu IP TV over ADSL2 ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate