Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Cartierul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#55
so_toxic

so_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2013
ceva nou in CV.....zilele urmatoare merg sa inspectez cateva apartamente...

#56
mama_bear

mama_bear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.11.2012
revin cu noi informatii, in caz ca exista printre voi oameni care pot face deosebirea intre oameni platiti/angajati si oameni care chiar sunt multumiti de ceva.
ca noutati, si de data asta nu la fel de pozitive, probleme cu administratia lenesa... se pare ca acum s-a mai rezolvat problema noastra principala, si anume cea cu locurile de parcare; care sunt putine si cum plecam cu masina, un cetatean bine-voitor se aseza pe locul nostru bine-merci (am apreciat ca macar unii au lasat numar in geam). a durat 2 luni pana au pus placute cu numerele. si inca o luna sa faca parcare pentru vizitatori (nici asta nu a rezolvat problema pana nu a venit frigul si nu a mai fost ingramadeala la piscina).
si ca veni vorba de piscina... nasol.
in primul rand, nu stiu cati dintre noi (poate doar unii barbati) pot spune ca le place ideea de a te uita pe geam si sa vezi in cartier dudui in costume de baie din 2 ate si 2 petice plimbandu-se de colo-colo... atata timp cat nu esti la mare, de bun simt ar fi sa pui un prosop sau ceva... asa, de forma macar...
si cea mai mare problema a fost muzica. multi dintre vecini s-au plans toata vara din cauza muzicii date infernal de tare la piscina. a fost imposibil sa stai in casa, cu geamurile inchise. si asta tot weekend-ul. ne-am bucurat nespus cand s-a terminat sezonul si, deci, toata povestea cu piscina, ca numai bine au terminat restaurantul si se repeta istoria.
sa vedem cine si daca va rezolva cineva problema asta.
pentru cei care o sa se mute la blocul nou (pentru ca deja mi se rupe sufletul gandindu-ma la cei care stau in al 3-lea bloc, si mai ales langa piscina si restaurant) ganditi-va daca puteti dormi cu muzica si bass puternic, si daca nu tineti foarte mult la weekend-uri linistite acasa :)
cat despre caini... am avut cu totii discutii interminabile cu administratia pe problema asta si se tot rezolva din mai... duminica a mai aparut un pricajit prin cartier... nu o sa se rezolve nimic pentru ca de cand erau doar 5 caini, le tot fac tzarc sa ii tina inchisi... acum sunt vreo 12... si tot le fac tzarc. macar nu sunt agresivi (doar unul l-a marait pe tata.. asa.. complet inofensiv). :|
sper ca o sa multumesc publicul de data asta (desi de apartament sunt inca foarte multumita si inca incerc sa-mi pastrez atitudinea pozitiva si speranta ca toate se vor rezolva... candva).

#57
iepurasu_din_cartier

iepurasu_din_cartier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2013
dar cine va tine fratilor sa va faceti propria asociatie de proprietari? si in militari residence a vrut dezvoltatorul sa fie jupan si a sfarsit prin a accepta inca vreo 4 asociatii infiintate de bastinasi. :) legal aveti voie, trebuie doar sa vreti.

da, contractul de administrare e subtirel, dar cine va opreste sa il negociati? cateva zeci de lei investiti intr-un jurist / avocat va pot asigura un contract beton.

#58
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmama_bear, on 28 noiembrie 2012 - 21:27, said:

pe langa asta vorbim de sume diferite de cheltuieli cand vorbim de intretinerea unui apartament si cele pentru intretinerea unei case. Posted Image
Da asa este la casa cheltuielile sunt mult mai mici (raportate la mp normal)

View Postmama_bear, on 12 noiembrie 2013 - 13:57, said:

revin cu noi informatii, in caz ca exista printre voi oameni care pot face deosebirea intre oameni platiti/angajati si oameni care chiar sunt multumiti de ceva.
ca noutati, si de data asta nu la fel de pozitive, probleme cu administratia lenesa... se pare ca acum s-a mai rezolvat problema noastra principala, si anume cea cu locurile de parcare; care sunt putine si cum plecam cu masina, un cetatean bine-voitor se aseza pe locul nostru bine-merci (am apreciat ca macar unii au lasat numar in geam). a durat 2 luni pana au pus placute cu numerele. si inca o luna sa faca parcare pentru vizitatori (nici asta nu a rezolvat problema pana nu a venit frigul si nu a mai fost ingramadeala la piscina).
si ca veni vorba de piscina... nasol.
in primul rand, nu stiu cati dintre noi (poate doar unii barbati) pot spune ca le place ideea de a te uita pe geam si sa vezi in cartier dudui in costume de baie din 2 ate si 2 petice plimbandu-se de colo-colo... atata timp cat nu esti la mare, de bun simt ar fi sa pui un prosop sau ceva... asa, de forma macar...
si cea mai mare problema a fost muzica. multi dintre vecini s-au plans toata vara din cauza muzicii date infernal de tare la piscina. a fost imposibil sa stai in casa, cu geamurile inchise. si asta tot weekend-ul. ne-am bucurat nespus cand s-a terminat sezonul si, deci, toata povestea cu piscina, ca numai bine au terminat restaurantul si se repeta istoria.
sa vedem cine si daca va rezolva cineva problema asta.
pentru cei care o sa se mute la blocul nou (pentru ca deja mi se rupe sufletul gandindu-ma la cei care stau in al 3-lea bloc, si mai ales langa piscina si restaurant) ganditi-va daca puteti dormi cu muzica si bass puternic, si daca nu tineti foarte mult la weekend-uri linistite acasa Posted Image
cat despre caini... am avut cu totii discutii interminabile cu administratia pe problema asta si se tot rezolva din mai... duminica a mai aparut un pricajit prin cartier... nu o sa se rezolve nimic pentru ca de cand erau doar 5 caini, le tot fac tzarc sa ii tina inchisi... acum sunt vreo 12... si tot le fac tzarc. macar nu sunt agresivi (doar unul l-a marait pe tata.. asa.. complet inofensiv). Posted Image
sper ca o sa multumesc publicul de data asta (desi de apartament sunt inca foarte multumita si inca incerc sa-mi pastrez atitudinea pozitiva si speranta ca toate se vor rezolva... candva).
Eu zic ca nimic din ce povestesti nu e adevarat. Totul e doar o imaginatie, un vis.....pai nu spuneai  in noiembrie 2012 ca e nashpa la casa si ca apartamentul e shuckar?
Posted Image Cum se mai schimba lumea...of...off....offf.....

Edited by Clovis, 13 December 2013 - 20:57.


#59
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Până la a "educa" administrația CV va trebui să ne educăm pe noi înșine. Aveți mai jos o mostră de forum de discuții pentru vecinii care nu au auzit de internet. Ar fi nostim dacă nu ar fi de fapt trist. Trist pentru că ăsta e nivelul nostru. Dacă oameni la 30 de ani fac așa, nu vreau să mă gândesc cum se vor comporta când vor ajunge la vârsta senilității. Dacă acum fac așa probabil peste 10 ani își vor da cu ceva în cap unul altuia.

Și nu e numai asta. Nu suntem obișnuiți să socializăm civilizat cu cei din jur, nu suntem obișnuiți să conviețuim într-o comunitate, avem impresia că proprietatea se oprește la ușa apartamentului. Ne-am sălbăticit. Exemple sunt destule, începând de la vecini ce devin brusc crispați când le dai "bună ziua" și terminând cu gunoiul lăsat pe holul blocului (aici e cumva și vina administrației, o dată pentru că nu îi atenționează cumva și în al doilea rând pentru că dacă zace gunoiul două zile la ușă în timpul săptămânii e clar că nu a trecut personalul de la curățenie pe acolo).

Profit de ocazie ca să îl anunț pe vecinul care mi-a "împrumutat" covorașul de la intrare acum 2-3 săptămâni că poate să-l păstreze sănătos. Nu am chef să mă țigănesc și să merg în raid să văd la a cui ușă este. Dacă atâta l-a dus capul... e tardiv să îl mai educ eu.

Attached Files



#60
iepurasu_din_cartier

iepurasu_din_cartier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2013
wtf, se fura presuri in bloc?

#61
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Nu știu dacă se fură sau și-a făcut vreun animal de companie nevoile pe el, iar stăpânul l-a ascuns de rușine în loc să-l spele și să-l pună la loc. Acum am luat altul, să vedem cât rezistă.

Cu ocazia asta am constatat că praful depus pe preș de la lucrările din bloc a fost măturat de personalul de curățenie a doua zi, în schimb de cel depus pe ușă și clanță trebuie să mă ocup eu.

#62
tot_de_acolo

tot_de_acolo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.07.2013

View Postionut_i, on 13 decembrie 2013 - 21:25, said:

Până la a "educa" administrația CV va trebui să ne educăm pe noi înșine. Aveți mai jos o mostră de forum de discuții pentru vecinii care nu au auzit de internet. Ar fi nostim dacă nu ar fi de fapt trist. Trist pentru că ăsta e nivelul nostru. Dacă oameni la 30 de ani fac așa, nu vreau să mă gândesc cum se vor comporta când vor ajunge la vârsta senilității. Dacă acum fac așa probabil peste 10 ani își vor da cu ceva în cap unul altuia.

Și nu e numai asta. Nu suntem obișnuiți să socializăm civilizat cu cei din jur, nu suntem obișnuiți să conviețuim într-o comunitate, avem impresia că proprietatea se oprește la ușa apartamentului. Ne-am sălbăticit. Exemple sunt destule, începând de la vecini ce devin brusc crispați când le dai "bună ziua" și terminând cu gunoiul lăsat pe holul blocului (aici e cumva și vina administrației, o dată pentru că nu îi atenționează cumva și în al doilea rând pentru că dacă zace gunoiul două zile la ușă în timpul săptămânii e clar că nu a trecut personalul de la curățenie pe acolo).

Profit de ocazie ca să îl anunț pe vecinul care mi-a "împrumutat" covorașul de la intrare acum 2-3 săptămâni că poate să-l păstreze sănătos. Nu am chef să mă țigănesc și să merg în raid să văd la a cui ușă este. Dacă atâta l-a dus capul... e tardiv să îl mai educ eu.

Credeam că sunt singurul care pățesc așa când dau bună ziua :). Iar gunoiul scos pe hol, ce să zic... azi dimineață când am plecat tot palierul arăta ca o ghenă.

#63
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
@tot_de_acolo: Acum am văzut mesajul tău mai vechi referitor la calitatea apei. Un vecin a luat o mostră și a dus-o la analize. Rezultatele cică nu sunt deloc îmbucurătoare. Pe lângă duritatea foarte mare a apei (știam deja de asta de când ne-am mutat și am observat cum se depune "piatră" peste tot) cică rezultatele au mai relevat ceva cărbune și bacterii în apa provenită din puțul săpat pe aleea spre piscină. Teoretic apa din Cartierul Verde nu este potabilă, nu este bună de băut. Noi consumăm cu precădere apă plată îmbuteliată și vom renunța treptat și la a o folosi la gătit.

Dacă la întrebarea mea "cum rezolvăm cu duritatea apei" instalatorii CV au dat din umeri a neputință, aștept cu interes ziua când cineva mai nervos o să-i ia la omor că i s-a îmbolnăvit copilul. Posted Image

#64
achim78

achim78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.05.2013
Dragi viitori vecini (inca nu sunt colocatar), am efectuat analiza la apa curenta din bl.4. si am considerat utila informarea celor care folosesc aceasta apa mai ales pentru copii.

Nu o sa insir tot raportul analizei doar ce depaseste limitele impuse de Legea 458 (R1)/2002 -privind calitatea apei potabile.

Fizico-chimice:
Duritate : 19 gG- ultima analiza, 16 dec. ( >5 gG - 458/2002 , normalul ar fi 5-8 gG pt apa potabila - pentru centrale, calorifere, masini de spalat, etc...este foarte grav).- dedurizator (pt intreaga instalatie de apa din apt., sau osmoza inversa doar pentru apa potabila).
Mangan: 122 micrograme/L - ultima analiza 16 dec, ( max. 50 micrograme/L -458/2002) indepartare posibila cu: osmoza inversa (f. costistoare consumabilele si doar pt apa potabila), statie de demanganizare (scumpa, dar poate fi utilizata pentru toata reteaua de apa din apt).

Bacteriologic:
Nr.colonii la 37 grd.C/mL  - 326 ( max. 20- se pot indeparta cu un filtru ceramic cu porozitate mai mica de 1 micrometru)


Legat ce cele de mai sus, desi nu locuiesc inca in bloc, am ramas neplacut surprins sa observ aceleasi obiceiuri si comportamente la vecini pe care le aminteste Ionut. Sper, ca impreuna cu cei cativa pe care i-am cunoscut, sa reusim sa pastram macar bunul simt la un nivel acceptabil. Poate trebuie sa organizam o intalnire cu toti cei din bloc pentru a stabili de comun acord un regulament interior de bun-simt.

Toate cele bune si Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!!!!

#65
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
@achim78: Referitor la vecini...nu poți forța bătrânica să treacă strada dacă ea nu vrea. Dacă înțelegi ce vreau să zic.

#66
achim78

achim78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.05.2013
"@achim78: Referitor la vecini...nu poți forța bătrânica să treacă strada dacă ea nu vrea. Dacă înțelegi ce vreau să zic. "
- de acord, dar daca "batranica" isi face nevoile langa usa mea sau/si asculta muzica noaptea pe statia ei de 'nshpe mii de W, cred ca trebuie fortata sa "treaca strada",

#67
tot_de_acolo

tot_de_acolo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.07.2013

View Postionut_i, on 20 decembrie 2013 - 12:29, said:

@tot_de_acolo: Acum am văzut mesajul tău mai vechi referitor la calitatea apei. Un vecin a luat o mostră și a dus-o la analize. Rezultatele cică nu sunt deloc îmbucurătoare. Pe lângă duritatea foarte mare a apei (știam deja de asta de când ne-am mutat și am observat cum se depune "piatră" peste tot) cică rezultatele au mai relevat ceva cărbune și bacterii în apa provenită din puțul săpat pe aleea spre piscină. Teoretic apa din Cartierul Verde nu este potabilă, nu este bună de băut. Noi consumăm cu precădere apă plată îmbuteliată și vom renunța treptat și la a o folosi la gătit.

Dacă la întrebarea mea "cum rezolvăm cu duritatea apei" instalatorii CV au dat din umeri a neputință, aștept cu interes ziua când cineva mai nervos o să-i ia la omor că i s-a îmbolnăvit copilul. Posted Image

Nici eu nu consum apa lor.
Pentru dedurizare și tratare apă există instalații dar nu îi văd să investească în așa ceva. Bacterii normal că sunt în apă când canalizarea este lângă sursa de apă. Nici nu vreau să mă gândesc cum sunt executate, de fapt îmi imaginez la cum arată filtrul meu de apă, plin de negreală, pământ și alte mizerii.

#68
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
@achim78: Dacă nu ascultă de vorbă bună, atunci Posted Image și apoiPosted Image.

@tot_de_acolo: În beciul ăla săpat sub alee nu prea ai ce să mai faci. Dacă ai de înlocuit vreun bazin, de exemplu, aleluia! Am poze de la executarea lui, au turnat placă de beton peste camera aia și au lăsat doar o gură mică de vizitare. Iar în apartamente trebuie lucrare serioasă ca să instalezi stații. De exemplu la mine ar trebui să renunț la una dintre băi ca să montez stație de dedurizare sau ce o mai fi pe locul în care acum e toaleta. Ce facem, ne întoarcem în perioada în care stăteam în blocuri comuniste și făceam coadă la căcăstoare? Pe lângă spațiu mai sunt și costurile. DIn câte știu eu mai puțin de 10% din locatari și-au montat o asemenea stație.

Nu cred că cineva din cartierul ăsta și-a pus până acum problema care e de fapt TCO-ul (Total Cost of Ownership). De pierdut nu vor avea de pierdut doar locatarii, ci pe termen lung va pierde chiar și dezvoltatorul. Pentru că publicitatea negativă poate să-i blocheze/întârzie vânzările. Deci în loc să fie un parteneriat dezvoltator-client win-win, de fapt va fi nu un win-lose cum se poate crede acum, ci un lose-lose. Doar zic, concluziile le trage fiecare.

#69
achim78

achim78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.05.2013
Solutia pentru remedierea calitatii apei pentru un singur bloc, presupune investitii mari si un spatiu de serviciu foarte mare pentru dedurizare-demanganizare si decontaminare bacteriologica...

Da, sunt "fortat" sa ii dau dreptate lui Ionut, costurile apt cresc cu investitiile in instalatii de purificare a apei - pe de alta parte, intretinerea de 50euro pe care o platim include si apa. Sunt curios cu ce placere voi plati acesta intretinere...

#70
iepurasu_din_cartier

iepurasu_din_cartier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.06.2013
TCO nu include doar costul apartamentului si al statiei de tratare a apei. Mai e problema cu consumul de gaze pentru incalzire - tavanele nu sunt izolate, peretii catre apartamentele nelocuite sunt reci, usile de la intrare nu se inchid cum trebuie si bate vantul pe sub ele. Apoi puneti si costurile cu diverse reparatii si verificari, cu transportul, cu investitii in stabilizatoare pentru ca tensiunea variaza la priza, stressul suplimentar cauzat de zgomot si peisajul dezolant (stress care contribuie la imbolnaviri), lipsa unei bariere de pomi care sa mai opreasca din vant si praf, diverse multe alte chestii. TCO reprezinta toate chestiile care se aduna.

#71
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
@achim78: Eu unul, de peste 15 ani de când merg pe teren, nu am văzut absolut nici un ansamblu rezidențial, nici un bloc și nici o vilă care să nu aibă probleme de proiectare, de izolare, de finisare, de, de, de... La capitolul construcții noi, românii, stăm foarte prost. Începând de la arhitect și terminând cu ultimul Dorel. Uneori mă gândesc că dacă aș avea finanțe m-aș apuca să construiesc un mic cartier doar ca să demonstrez că se poate și mai bine, la prețuri echivalente cu astea de acum.

#72
tot_de_acolo

tot_de_acolo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.07.2013
Cartierul ăsta are prea multe probleme, sper să reușesc să plec de aici iar data viitoare să am mai multă minte, să fiu mai atent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate