Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cartierul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#307
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
La alimentarea cu apă, pe lângă problemele nepotabilității ei, mai sunt și desele întreruperi în alimentare, datorate ori penelor de curent la dezvoltator, ori arderii pompelor. Aceste probleme se rezolvă într-un interval de câteva ore de la sesizare, dar defecțiunile au loc noaptea, prin urmare jumătate din cartier se spală dimineața la sticlă.

Edited by ionut_i, 05 December 2016 - 07:31.


#308
avantgardex

avantgardex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2016
Si eu plang dupa apa ... :(

#309
0nutzu

0nutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.12.2009
din cate inteleg din cele scrise aici: unele blocuri sunt racordate la gaz ..altele nu (racordate la o butelie de gaz). este adevarat? Tot din ultimile posturi inteleg ca este problema si cu apa. ba este ba nu este ... inteleg ca se mai pot produce defectiuni .. si as intelege daca este 1 data la luna ..daca se intampla de mai multe ori ... se poate confirma? legat de transport .. aici pe mine nu prea ma afecteaza foarte tare dar daca este o facilitate de ce sa nu beneficiem de ea! tot din ce ati scris inteleg ca este doar un logan la toate blocurile/locatarii care au nevoie de transfer? cat ajunge pe luna intretinerea si ce cuprinde?

#310
smarandita45

smarandita45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2016
Nici parcarea aceea minunata cu lampadare nu apartine Cartierului Verde,matusa mea a stat chiar de vorba cu proprietarul terenului (cel care a si inceput ingradirea) de la care a aflat ca intreaga suprafata apartine de fapt la 2 persoane.Intrebarea de bun simt la care inca nu am gasit raspuns care este de fapt drumul nostru de acces la blocurile din Marasesti 14,cat si care este intrarea in Cartierul Verde atata timp cat strada cu pavele dinspre Celofibrei apartine altor persoane?

#311
smarandita45

smarandita45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2016
Ca sa fie treaba si mai buna in minunatul nostru cartier am aflat cu stupoare ca tot noi platim si energia electrica a magazinului,si presupun ca si toata aparatura folosita la constructiile in derulare,ca doar nu o fii atat de bun domnul George al nostru odata ce ne pune sa platim curentul electric care-l consuma magazinul sa nu fie atat de ,, generos " si cu restul,clar ca platim si curentul consumat de toate atelierele alea de lemn unde lucreaza muncitorii

Attached Files



#312
0nutzu

0nutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.12.2009
Observ ca sunt din ce in ce mai multe probleme! si nici nu m-am mutat, inca! ce putem face ca sa fim si noi .. normali si sa ne bucuram de locuintele noastre?

#313
0nutzu

0nutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.12.2009
Salutare,
Nici un update? S-au mai imbunatatit lucrurile intre timp sau problemele s-au agravat? Un review mai bogat daca se poate, va rog.
Multumesc.

#314
rolly_72

rolly_72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.06.2014
din pacate nicio promisiune nu v-a fi indeplinitaPosted Image Posted Image Posted Image ...
si eu ma lupt cu ei sa puna opritoare de zapada pe acoperis si nu am ajuns la nici-un rezultat, o sa ne punem singuri in final pentru-ca am avut deja un parbriz spartPosted Image ...

#315
0nutzu

0nutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.12.2009

View Postrolly_72, on 28 martie 2017 - 09:54, said:

din pacate nicio promisiune nu v-a fi indeplinitaPosted Image Posted Image Posted Image ...
si eu ma lupt cu ei sa puna opritoare de zapada pe acoperis si nu am ajuns la nici-un rezultat, o sa ne punem singuri in final pentru-ca am avut deja un parbriz spartPosted Image ...

nu le iau apararea, dar nu cred ca este datoria lor sa puna opritoarele de zapada. Mai am alti prieteni care si-au luat in blocuri noi (in alte parti) si si-au pus singuri.

#316
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
In mod normal,opritoarele de zapada le pune constructorul cand face cladirea.Ca asa se urca orice dorel priceput din bloc cu bormasina,baga niste gauri in tabla si apoi se plange lumea ca ploua in pod.
Pana la urma cladirea/blocul/casa are o garantie.
In momentul in care tu te apuci sa dai gauri in acoperis,adio garantie.Si cand va fi apa in pod,dezvoltatorul va fi acoperit si va spune ca nu beneficiezi de garantie ca te-ai apucat tu sa improvizezi pe acoperis si ai stricat tabla sau ce mai e pe acolo.

#317
0nutzu

0nutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.12.2009
Indiferent de problema ..am observat ca nimeni, dar absolut nimeni, nu vrea sa isi spuna parerea legata de acest cartier :) nici ca e buna nici ca e rea :). Nimeni nu vrea sa spuna cum este traiul in cartier :) ..

#318
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
E foarte frumos traiul în Cartierul Verde Bragadiru: blocurile au defecte de construcție, străzi asfaltate nu sunt, apă potabilă nu este, iluminat stradal nu este, transport în comun nu este, parcări nu sunt, liniște nu este, pază nu este. Unii dintre locatari deja nu își mai plătesc de luni de zile întreținerea, pentru că dezvoltatorul folosește banii de la întreținere pentru băutură, gagici și mașini, nu pentru buna întreținere a cartierului. Toate încercările de dialog s-au lovit de obtuzitatea dezvoltatorului și de delăsarea angajaților firmei sale de administrare a cartierului.

#319
0nutzu

0nutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.12.2009
Ionut, nu stiu ce sa zic..eu inca nu m-am mutat. Crede-ma de 8 luni de cand tot investighez .. nu a zis nimeni ..ba este foarte rau pentru ca .. sau bai este foarte bine pentru ca ... Referitor la blocurile cu defecte ..poti sa detaliezi? eu stiu ca se beneficiaza de o ganrantie ... Cu strazile, da sunt in acelasi asentiment cu tine si imi doresc si eu sa intru in cartier fara sa rup masina. Iluminat, am vazut ca este, transport am vazut ca este, parcare am vazut ca este. de liniste nu stiu ce sa spun. Despre paza ..am vazut ca este. Despre intretinere habar nu am sau despre cei care nu isi platesc. Legat de dialog .. :(

#320
smarandita45

smarandita45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2016
Plus mormane de pamant in loc de gradini,un gard de lemn de 2 metri,e totul minunat!

#321
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Dacă de 8 luni investigați înseamnă că ați citit și discuțiile din 2012 încoace, în care se spune ce probleme sunt.

Apartamentele sunt construite cu defecte, începând cu instalațiile și terminând cu finisajele, izolația etc. Garanție nu se acordă decât pe vorbe, ba chiar dezvoltatorul e certăreț pe tema asta. Rulajul de muncitori este foarte mare, practic în ultimii ani doar o mână de oameni au rămas constant în cartier, restul erau aduși de pe cine știe unde, plătiți probabil pe nasturi, începea blocul cu niște muncitori și până îl termina schimba nu știu câte echipe. Inclusiv de la firma lui de branșamente electrice au plecat mulți oameni din motive salariale, nefiind plătiți pentru munca prestată.

Străzile se degradează pe an ce trece, iar în ultimii ani nu am văzut absolut nici o acțiune de reparare a lor. Situația drumului principal de acces este incertă și necesită o solicitare de clarificare a situației juridice din partea primăriei.

Iluminatul stradal nu este funcțional peste tot, fiind proiectat și executat prost (nu te-ai aștepta asta de la o firmă care face instalații electrice, nu blocuri). Stâlpii sunt montați în dreptul ferestrelor de la dormitoare, prin urmare o parte din stâlpii de iluminat au fost opriți. În plus pe drumurile de acces e beznă.

Transportul este insuficient și prost administrat. Acesta este asigurat cu un microbuz de 8 locuri sau un Logan de 3-4 locuri. În acestea trebuie să se înghesuie un număr cel puțin dublu de persoane. Aproape zilnic microbuzul de 8 locuri făcea curse cu 12 oameni, mulți copii, punându-le viața în pericol. S-a întâmplat să-i cadă ușa culisantă din mers. Microbuzul are câteva sute de mii de kilometri la bord și intră destul de frecvent în reparații.

Uneori șoferii de pe microbuz ”uită” să facă anumite curse. Dacă le ceri explicații ți se spune că așa au primit ordin de la soția dezvoltatorului, să economisească motorina. Orele afișate pe graficul de circulație nu se respectă.

Administrația are grijă să pună afișe scrise cu litere mari cu programul de liniște, dar dezvoltatorul ”are voie” (cu complicitatea Poliției Bragadiru, cea națională, nu bodyguarzii primarului) să țină baieramuri cu manele până dimineața, la o intensitate ce deranjează nu doar locatarii aflați în imediata vecinătate (restaurantul dezvoltatorului este construit ilegal prea aproape de blocuri), ci și pe cei din cele mai îndepărtate zone ale cartierului. La repetatele sesizări ale locatarilor poliția a intervenit umil, servil chiar față de dezvoltator. Au existat cazuri de falsificare de către polițiști a rapoartelor la 112 sau a declarațiilor date la tribunal.

Paza este ca și inexistentă, iar până de curând se făcea cu încălcarea legii 333. Deoarece în cartier s-au furat lucruri, iar post de pază este doar unul, cu celelalte căi de acces nepăzite, dezvoltatorul a fost întrebat ce atribuții are paza. A răspuns că ”paza trebuie să păzească”. Ce? Mașinile lui, bunurile sale de pe șantier, și mai ales să facă pe parcangiii când e vreo petrecere la restaurant și mașinile locatarilor sunt mutate pentru a face loc mașinilor petrecăreților.

La fel cum s-a spus mai sus unele din bunurile dezvoltatorului sunt obținute abuziv (e clasică povestea cu terenul pentru parcări, furat de la proprietarul de drept care nu a vrut să accepte prețul impus de dezvoltator) sau sunt întreținute din banii locatarilor (care nu cunosc acest aspect, sau acceptă să fie furați).

View Postsmarandita45, on 02 mai 2017 - 17:09, said:

Plus mormane de pamant in loc de gradini,un gard de lemn de 2 metri,e totul minunat!

E Cartierul Maro. :)

#322
0nutzu

0nutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.12.2009
Mda... nu stiu ce sa mai zic. Sper sa intre mai multa lume, care sta in cartier si sa aduca mai multe argumente pro si contra. Eu momentan sunt impartial.

#323
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Ati incercat sa vorbiti mai multi cu un avocat? Ma gandesc ca multe facilitati sunt trecute in contracte. Ori realitatea contrazice f mult ce scrie acolo. Unii si-au facut credite in banci pe zeci de ani. Isi trag de la gura ca sa plateasca ratele.

#324
AlexaC12

AlexaC12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.02.2020
Bună ziua! Vreau sa achizitionez un apartament în CV și as vrea sa știu dacă s-au făcut îmbunătățiri în ce privește apa, paza, canalizare. Cat costa întreținerea (am văzut comentarii diferite) ? Va mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate