Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cartierul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#37
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
@bicosu: Ești lent, eu m-am teleportat, a durat doar o fracțiune de secundă drumul. :)) Te aștept mâine la cartier să facem împreună 25 de minute până la Cora. Berea o dai tu. ;)

@all: Aparent nu se mai face cafenea/pub la demisolul blocului 4 (aka blocul 3, aka blocul 4D-4F), ci apartamente.

#38
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
faci cam 6-7 km/h intr-un mers ''alert''. depinde si cat ai de mers de la complex pana la sos. alexandriei...

#39
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ionut, stau in zona de 1 an. Daca faci mai mult de 30 minuta pana la Cora, ori esti septagenar, ori esti pitic Posted Image

Google maps zice ca din Cartier pana la Cora sunt 2,7 km si ii parcurgi in 32 minute. Avand in vedere ca Google maps afiseaza niste timpi medii, cu un pas mai mare faci lejer 25 minute.

Edited by bicosu, 09 September 2013 - 19:05.


#40
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Repet, te aștept mâine la prânz să parcurgem împreună drumul. Așa, ca pensionarii. :)

Eu fac drumul ăsta de aproape 1 an, timp în care am luat-o de vreo 3-4 ori pe jos în ambele direcții.

#41
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Cine sunt dezvoltatorii acestui ansamblu rezidential?

#42
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
@patty1: Exer Group. Din câte ştiu este primul lor proiect imobiliar.

#43
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Da, au un plus pentru experienta in constructii http://www.bestjobs.ro/radflo

Sunt foarte multi dezvoltatori paraleli cu tot ce inseamna constructii. Tot in Bragadiru am mai vazut ceva ce mi-a placut foarte mult, Roua Residence, insa am renuntat din cauza transportului foarte greoi.

Fata de alte ansambluri rezidentiale, Cartierul Verde chiar arata bine !

#44
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
@patty1: Ăsta e Radu, dirigintele de șantier. :)

CV e ok per ansamblu, e un proiect decent și promițător. Problemele țin de organizare, toți vecinii cu care am discutat fiind frustrați de întârzierile mari în execuție, lipsa de comunicare, pasarea responsabilității de la unul la altul etc. Se observă clar lipsa de experiență în managementul de proiect și client service.

Apoi mai e partea de instalații interioare și finisaje, chiar mă gândesc dacă să deschid o școală de meserii în care să îi învăț pe angajații dezvoltatorului cum se face treabă: pe electricieni cum se trag circuitele, pe instalatori cum se montează o cadă sau cum se dă cu silicon, pe parchetari cum se pune parchetul, pe faianțari alinierea plăcilor etc. :)

Transportul spre tot ce înseamnă Bragadiru este în general problematic. Cine a putut/vrut și-a organizat propria linie de transport: turcii de la Elbi Electric/TS Locks au deturnat 302 spre Fortuna/Scandinavia (cu un orar mizerabil), Exer are auto propriu (să vedem cât mai rezistă din cauza costurilor și timpilor morți, probabil după încă 2 blocuri construite și populate graficul de circulație va fi îmbunătățit).

#45
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
voi sunteti nebuni cu transportul asta din bragadiru! din 5 in 5 minute trece un maxi-taxi care iti asigura legatura cu 2 tramvaie (unirii sau ghencea), 1 troleu (spre gara de nord) si cateva autobuze. Stiu ca mai exista un treisutesiceva, parca era si fd07.

#46
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
@KR_MAN: tipic românesc, deștepții care nici nu știu unde vine Bragadiru știu ei mai bine decât proștii din zonă în câte minute se ajunge pe jos, ce mașini circulă, la ce interval... Serios copii, în locul vostru aș lăsa internetul și aș mai ieși din casă. Nu tot ce zboară se mănâncă.

#47
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ionut, sper ca nu te referi la mine in postul de mai sus. Daca da....

#48
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013

View Postionut_i, on 10 septembrie 2013 - 18:20, said:

@KR_MAN: tipic românesc, deştepţii care nici nu ştiu unde vine Bragadiru ştiu ei mai bine decât proştii din zonă în câte minute se ajunge pe jos, ce maşini circulă, la ce interval... Serios copii, în locul vostru aş lăsa internetul şi aş mai ieşi din casă. Nu tot ce zboară se mănâncă.
in ultimii 7 ani sunt la a doua  locuinta in bragadiru.
si inca un amanunt: lucrez in aceeasi localitate din 2004.

am facut "naveta" din sectorul 3 (de la barajul dunarii) pana in mihailesti (jud. gr), asa ca stiu mijloacele de transport in comun din zona inca din anul 2000.

dupa cum vezi, am iesit suficient din casa...

#49
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Atunci desigur știi că microbuzele tale dragi sunt o glumă proastă și nu vin din 5 în 5 minute (numai stat la pândă să nu îi prindă poliția le ia 5-10 minute), că 407 nu mai circulă de mult timp, că 302 nu circulă timp de câteva ore la prânz, că 438 vine când vrea stiloul de aur al directorului RATB.

Sigur că știi toate acestea, doar stai în zonă, nu ca alții care nu doar că au stat pe aceeași direcție, dar mai și au treabă prin zonă de ceva ani. Ai ales însă să ne dai lecții pentru că...?

Aștept să ne spui și ce minunat e în CV, tu locuind probabil undeva pe malul Sabarului, dar știindu-le pe toate, nu ca proștii care chiar stau în CV.

Încă aștept să ne demonstreze bicosu cum face el douăj' de minute până la Cora. Probabil merge în mâini, uite ce brand are în poză. :)

Până atunci mă scuzați, dar am treabă în viața reală, nu am timp de stat cu trolii pe internet. Mulțumesc!

#50
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
ai prins maxiu'-taxiu' sau ai mers pe jos?

#51
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ionut_i, mi se pare ca te plictisesti cam mult. Te rog sa te certi cu altii pe tema asta, nu cu mine care am facut drumul asta pe jos si stiu exact cat timp se pierde. Nu trebuie sa-ti demonstrez tie nimic, si nici macar sa imi pierd timpul incercand sa iti argumentez ca spui lucruri eronate.

#52
ionut_i

ionut_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.01.2013
Iar eu știu exact cât se face pe ceas de la Cartierul Verde până la Cora Rahova: 40 minute. Testat cu adulți sănătoși, obișnuiți cu mersul pe jos, nu cu fundul în mașină. Alte argumente nu mă interesează. Dacă tu faci mai puțin (de la șosea, nu de la cartier, deci compari mere cu nuci) mă lasă rece, nu îmi afectează cu nimic calitatea vieții, nici nu scurtează distanțele. Era o informație pentru cei interesați de CV, nu pentru băgători în seamă.

Sfârșitul discuției, voi ignora alte polemici pe această temă sau altele ce nu țin de Cartierul Verde.

#53
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
eu am vazut si un 438 (daca nu ma insel). Scria pe el bragadiru-dep. alexandria.




#54
ionel67

ionel67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2008
Salutare, Iepurasule din cartier!

In primul rand, multumesc frumos pentru informatiile postate! Sunt folositoare sa mai deschida ochii potentialilor cumparatori.
Sunt si eu interesat sa cumpar un apartament in CV, insa din discutiile preliminare cu dezvoltatorul, mi-am dat seama ca este foarte determinat sa ramana "jupanul" in cartier - intr-un fel il inteleg, dar in acelasi timp, din perspectiva ca as putea deveni locatar in cartier, ma si face reticent. Nu stiu ce fel de contracte (cel de vanzare cumparare si cel de aministrare) ati semnat voi, cei care sunteti deja acolo, insa cele pe care le-am avut eu la dispozitie mi s-au parut tare "subtirele".
Mai ales cel de administratie in care se zice ca administratorul face tot si de toate, iar raspunderea (in cazul in care nu face, sau face defectuos) este cam diluata Sa ma ierte Dumnezeu, nu zic ca nu ar face, dimpotriva, cred ca va face tot ce poate sa administreze cat mai bine. Dar ma poate lamuri cineva cum a ajuns la taxa de 50EURO pe luna, pentru serviciile de administrare? Face el undeva o descarcare a acestei sume - intr-o lista, undeva, la un avizier... Sa stie si locatarii cat costa, paza, curatenia, apa consumata pentru spatiile comune, iluminatul etc. De unde stiu locatarii cu cat a fost negociat contractul cu firma de paza? sau cu cea de curatenie? Poate chiar le-a negociat la sange...
Totusi, am vazut un tabel comparativ cu preturile de administrare pe ansamblurile imobiliare si am constatat ca, acolo unde dezvoltatorul si-a pastrat administrarea, costurile pe an sunt mai mari.
Pe o postare la un ansamblu al lui Negoita, se plangea cineva ca exista o relatie tare tensionata cu un astfel de administrator - avea o problema cu contractul semnat pentru deszapezire....
A fost cineva locatar in CV peste iarna? Imi puteti spune cam cum au fost costurile si conditiile de trai si la cat au ajuns cheltuielile?
Tare as vrea sa fiu bine informat inainte de a lua vreo decizie...

Multumesc frumos!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate