Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Evenimente care vor cutremura lumea, conform Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
414 replies to this topic

#109
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 15 noiembrie 2012 - 11:21, said:

zexe dragule, cuvântul „Gheenă“ înseamnă „valea lui Hinom“ și este redarea în limba greacă a expresiei ebraice geh hinnóm.
Stimabile, am inteles: tot ce tise poate intampla mai rau daca pacatuiesti, este sa nu te mai scoli, este?

1 Corinteni 15:32
Dacă, vorbind în felul oamenilor, m'am luptat cu fiarele în Efes, care-mi este folosul? Dacă nu înviază morții, atunci ,,să mîncăm și să bem, căci mîne vom muri``.

De aia ne-a spus Dumnezeu ca otrava nu ne va afecta. Otrava sarpelui satan, taticul bisericosilor propovaduitori de minciuni, nu ne afecteaza, ca avem Scriptura.

Edited by zexelica, 15 November 2012 - 15:35.


#110
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 15 noiembrie 2012 - 15:32, said:

Stimabile, am inteles: tot ce tise poate intampla mai rau daca pacatuiesti, este sa nu te mai scoli, este?

1 Corinteni 15:32
Dacă, vorbind în felul oamenilor, m'am luptat cu fiarele în Efes, care-mi este folosul? Dacă nu înviază morţii, atunci ,,să mîncăm şi să bem, căci mîne vom muri``.

De aia ne-a spus Dumnezeu ca otrava nu ne va afecta. Otrava sarpelui satan, taticul bisericosilor propovaduitori de minciuni, nu ne afecteaza, ca avem Scriptura.

zexe, Pavel vorbea despre înviere.  Argumentele lui aveau menirea de a-i convinge pe cei care nu credeau că va exista o înviere.

Nu are legătură cu subiectul nostru în discuţie versetul postat de tine.

#111
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 15 noiembrie 2012 - 15:38, said:

zexe, Pavel vorbea despre înviere.  Argumentele lui aveau menirea de a-i convinge pe cei care nu credeau că va exista o înviere.

Nu are legătură cu subiectul nostru în discuţie versetul postat de tine.

Are, ca tu sustii acelasi lucru. Daca pe mine nu ma intereseaza nimic, ma distrez si maine mor, singurul lucru care mi se poate intampla este sa nu ma mai scol niciodata. Este? Iar versul de sus este exact ce spui tu si cu mincinosii turnului. Probabil, mai aveti si o brigada adventista care spune la fel, ca sa nu fiti singuri.

Edited by zexelica, 15 November 2012 - 15:41.


#112
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 15 noiembrie 2012 - 15:40, said:

Are, ca tu sustii acelasi lucru. Daca pe mine nu ma intereseaza nimic, ma distrez si maine mor, singurul lucru care mi se poate intampla este sa nu ma mai scol niciodata.

Ţi-am spus că nu obişnuieşti să ţii cont de context.
În Corinteni Pavel explică pur şi simplu că învierea este o învăţătură fundamentală a adevăraţilor creştini. Nu are legătură cu ce discutăm noi.  El tocmai asta vroia să spună, că merită să ascultăm de Dumnezeu pentru că, chiar dacă s-ar întâmpla să murim, vom fi readuşi la viaţă la timpul stabilit de Dumnezeu şi vom putea trăi veşnic.

Pe când, tu susţii ideea că dacă nu ascultăm de Dumnezeu vom fi chinuiţi veşnic, ceea ce este diabolic ...

Pentru cei care intenţionat nu vor să asculte de Dumnezeu nu există perspectiva eternităţii.  E suficientă moartea sau distrugerea eternă.

(2 Tesaloniceni 1:6–9) . . .Prin aceasta se înţelege că este drept ca Dumnezeu să-i răsplătească cu necaz pe cei care vă provoacă necaz, 7 dar pe voi, care suferiţi necaz, cu alinare împreună cu noi la revelarea Domnului Isus din cer cu îngerii săi puternici, 8 într-un foc năprasnic, când va aduce răzbunare peste cei care nu-l cunosc pe Dumnezeu şi peste cei care nu ascultă de vestea bună despre Domnul nostru Isus. 9 Aceştia vor suferi pedeapsa judecătorească a distrugerii veşnice dinaintea feţei Domnului şi a gloriei puterii sale. . .

#113
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Inca n-ati terminat disputa ? Deci conform invataturilor pe care le propovaduiti pe-aici, toti vom fi readusi la viata intr-un moment anume. Si ce se intampla cu cei care vor muri dupa aia ? Va exista un moment t=1 cand se va petrece invierea lotului 2 ? Sau in momentul in care vom fi readusi la viata vom canta toti la harpe fiecare pe norisorul lui si nu va mai exista moarte ? Posted Image

#114
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
De 21.12.2012 scrie ceva?

#115
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 nasol2008, on 15 noiembrie 2012 - 15:59, said:

Inca n-ati terminat disputa ? Deci conform invataturilor pe care le propovaduiti pe-aici, toti vom fi readusi la viata intr-un moment anume.

Nu chiar ...
Conform Scripturii, Gheena este simbolul distrugerii eterne, fără speranţa învierii.

(Matei 5:29, 30) . . .Astfel, dacă ochiul tău drept te face să te poticneşti, scoate-l şi aruncă-l de la tine. Căci îţi este de mai mare folos să-ţi pierzi un mădular decât să-ţi fie aruncat tot corpul în Gheenă. 30 Iar, dacă mâna ta dreaptă te face să te poticneşti, tai-o şi arunc-o de la tine. Căci îţi este de mai mare folos să-ţi pierzi un mădular decât să-ţi ajungă tot corpul în Gheenă.

Vor fi înviaţi doar "cei drepţi" (cei care l-au cunoscut pe Dumnezeu şi i-au slujit înainte să moară), şi "cei nedrepţi" (cei care nu au avut posibilitatea să-l cunoască pe Dumnezeu; nu au avut o Biblie, nu le-a explicat nimeni adevărul despre El şi despre scopul său).

(Faptele 24:15) . . .Şi am în Dumnezeu speranţa pe care o nutresc şi oamenii aceştia: că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi.

 diogene_din_butoi, on 15 noiembrie 2012 - 16:08, said:

De 21.12.2012 scrie ceva?

Da.  Posted Image

(Matei 24:36) . . .Iar ziua şi ora aceea nimeni nu le ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. . .

(Matei 24:42) . . .Vegheaţi deci, pentru că nu ştiţi în ce zi vine Domnul vostru.

(Marcu 13:33) Fiţi atenţi, rămâneţi treji, pentru că nu ştiţi când este timpul fixat.

#116
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Fie cum spui tu, cei drepti, cei nedrepti, etc. Intrebarea e: va fi one time only sau cand isi aduce seful aminte va mai invia cate un lot ? Astept cu interes raspunsul tau ca sa-ti dau replica.

#117
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 15 noiembrie 2012 - 15:52, said:

Pe când, tu susţii ideea că dacă nu ascultăm de Dumnezeu vom fi chinuiţi veşnic, ceea ce este diabolic ...
Asta incerc si eu sa-ti spun ca sustii: singura pedeapsa pentru pacat este incetarea existtentei. Nu exista CHIN VESNIC, nu? Scriptura este la misto, asa, scrie si noi suntem prea prosti ca sa intelegem ca...de fapt nu e niciun chin, desi asa scrie.

Apocalipsa 14:10
va bea şi el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; şi va fi chinuit în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului.

Edited by zexelica, 16 November 2012 - 11:00.


#118
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 16 noiembrie 2012 - 10:59, said:

Asta incerc si eu sa-ti spun ca sustii: singura pedeapsa pentru pacat este incetarea existtentei. Nu exista CHIN VESNIC, nu? Scriptura este la misto, asa, scrie si noi suntem prea prosti ca sa intelegem ca...de fapt nu e niciun chin, desi asa scrie.

Apocalipsa 14:10
va bea şi el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; şi va fi chinuit în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului.

*** rs pag. 154 par. 4 ***
Ce este ‘chinul’ despre care se vorbeşte în aceste versete?
Este demn de remarcat că în Apocalipsa 11:10 (BC) se spune că nişte profeţi îi ‘chinuiesc’ pe locuitorii pământului. Acest chin este provocat de mesajele acuzatoare şi umilitoare pe care le proclamă aceşti profeţi. În Apocalipsa 14:9–11 (BC) se spune că aceia care se închină „fiarei“ simbolice şi „icoanei“ sau imaginii ei sunt ‘chinuiţi în foc şi în pucioasă’.
Aceste cuvinte nu pot face referire la nişte chinuri conştiente după moarte, fiindcă „cei morţi nu ştiu nimic“ (Ecl. 9:5, BC).
Atunci ce le provoacă un astfel de chin când sunt încă în viaţă? Mesajul pe care îl proclamă slujitorii lui Dumnezeu, potrivit căruia cei ce se închină „fiarei şi icoanei ei“ vor suferi moartea a doua, simbolizată de „iazul de foc şi de pucioasă“. Fumul, asociat cu distrugerea lor în flăcări, urcă pentru veşnicie în sensul că distrugerea va fi eternă şi nu va fi uitată niciodată. (Încheiat citatul)

................................................................

Asemenea unei cetăţi cucerite, Babilonului cel Mare i s-a dat foc, iar fumul „se ridică pentru totdeauna şi veşnic“. Când armatele cuceritoare dau foc unei cetăţi, fumul se ridică atâta timp cât cenuşa este fierbinte. Cine încearcă să o rezidească în timp ce fumegă se va arde. Întrucât fumul Babilonului cel Mare se va ridica „pentru totdeauna şi veşnic“, semn al pedepsei sale definitive, nimeni nu va mai putea restabili această cetate nelegiuită. Religia falsă va dispărea pentru totdeauna. Cu adevărat, aleluia! — Compară cu Isaia 34:5, 9, 10.

Observă din Isaia 34:5, 9, 10 cum Iehova a spus despre Edom că a fost destinat nimicirii, că ţara va ajunge ca smoala, iar fumul se va înălţa pe timp indefinit. Unde este în prezent "fumul distrugerii Edomului?"

(Isaia 34:5) . . .„Pentru că în ceruri sabia mea va fi înmuiată în sânge. Iată! Va coborî asupra Edomului, asupra poporului pe care l-am destinat nimicirii cu dreptate.
(Isaia 34:9, 10) . . .Torentele ei se vor preface în smoală şi ţărâna ei în sulf. Ţara ei va ajunge ca smoala când arde. 10 Nu se va stinge nici noaptea, nici ziua. Fumul ei se va înălţa pe timp indefinit. Din generaţie în generaţie va rămâne aridă, nimeni nu va mai trece prin ea niciodată.

Aceasta este explicaţia corectă, nu ce vrei tu să susţii .... tocmai ţi-am dovedit cu Scriptura că expresia din Apocalipsa este simbolică ...

Adevărul Scriptural este că NU EXISTĂ CHIN VEŞNIC, doar distrugere definitivă.
Din păcate, în loc să susţii adevărul Scriptural, susţii învăţăturile unor oameni precum Platon şi alţii ....

Edited by Eugen3, 16 November 2012 - 11:23.


#119
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Eugen3, on 16 noiembrie 2012 - 11:13, said:

Fumul, asociat cu distrugerea lor în flăcări, urcă pentru veşnicie în sensul că distrugerea va fi eternă şi nu va fi uitată niciodată. (Încheiat citatul)
De cine nu va fi uitată niciodată?
Dă și tu niște lămuriri la ce spui.

#120
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 16 noiembrie 2012 - 11:13, said:

Adevărul Scriptural este că NU EXISTĂ CHIN VEŞNIC, doar distrugere definitivă.
Adevarul scriptural, dupa tine, este ca daca pacatuiesti impotriva bunului Dumnezeu, tot ce ti s epoate intampla este sa nu te mai scoli niciodata. Corect?

#121
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dulgherul, on 16 noiembrie 2012 - 18:42, said:

De cine nu va fi uitată niciodată?
Dă și tu niște lămuriri la ce spui.

Răspunde la întrebarea pe care ţi-am pus-o, te rog.  Nu o ocoli ...

În Isaia 34:5, 9, 10 Iehova a spus despre Edom că a fost destinat nimicirii, că ţara va ajunge ca smoala, iar fumul se va înălţa pe timp indefinit.

Unde este în prezent "fumul distrugerii Edomului?"

 zexelica, on 16 noiembrie 2012 - 23:09, said:

Adevarul scriptural, dupa tine, este ca daca pacatuiesti impotriva bunului Dumnezeu, tot ce ti s epoate intampla este sa nu te mai scoli niciodata. Corect?

Cei care se împotrivesc cu bună ştiinţă lui Dumnezeu şi mor, nu mai beneficiază de înviere.  Au murit pentru totdeauna.

(Geneza 3:19) . . .În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce“.  I-a spus Dumnezeu lui Adam că va fi chinuit veşnic în focul iadului, sau că se va întoarce de unde a venit?

(Romani 6:23) . . .Căci plata păcatului este moartea, însă darul pe care îl dă Dumnezeu este viaţa veşnică prin Cristos Isus, Domnul nostru.

Edited by Eugen3, 19 November 2012 - 10:40.


#122
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Eugen3, on 19 noiembrie 2012 - 10:39, said:

Răspunde la întrebarea pe care ţi-am pus-o, te rog.  Nu o ocoli ...
Nu te supăra Eugen, dar unde și ce m-ai întrebat și nu am răspuns?

#123
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dulgherul, on 19 noiembrie 2012 - 19:24, said:

Nu te supăra Eugen, dar unde și ce m-ai întrebat și nu am răspuns?

 zexelica, on 16 noiembrie 2012 - 10:59, said:

Asta incerc si eu sa-ti spun ca sustii: singura pedeapsa pentru pacat este incetarea existtentei. Nu exista CHIN VESNIC, nu? Scriptura este la misto, asa, scrie si noi suntem prea prosti ca sa intelegem ca...de fapt nu e niciun chin, desi asa scrie.

Apocalipsa 14:10
va bea şi el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; şi va fi chinuit în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului.


Observă din Isaia 34:5, 9, 10 cum Iehova a spus despre Edom că a fost destinat nimicirii, că ţara va ajunge ca smoala, iar fumul se va înălţa pe timp indefinit. Unde este în prezent "fumul distrugerii Edomului?"

(Isaia 34:5) . . .„Pentru că în ceruri sabia mea va fi înmuiată în sânge. Iată! Va coborî asupra Edomului, asupra poporului pe care l-am destinat nimicirii cu dreptate.

(Isaia 34:9, 10) . . .Torentele ei se vor preface în smoală şi ţărâna ei în sulf. Ţara ei va ajunge ca smoala când arde. 10 Nu se va stinge nici noaptea, nici ziua. Fumul ei se va înălţa pe timp indefinit. Din generaţie în generaţie va rămâne aridă, nimeni nu va mai trece prin ea niciodată.

Tocmai ţi-am dovedit cu Scriptura că expresia din Apocalipsa este simbolică ...

Adevărul Scriptural este că NU EXISTĂ CHIN VEŞNIC, doar distrugere definitivă. vezi 2 Tesaloniceni 1:9


În loc să susţii adevărul Scriptural, susţii învăţăturile unor oameni precum Platon şi alţii ..

#124
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
SI PANA LA URMA CARE VOR FI ACELE EVENIMENTE CARE NE VOR CUTREMURA?

#125
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 21 noiembrie 2012 - 14:09, said:

SI PANA LA URMA CARE VOR FI ACELE EVENIMENTE CARE NE VOR CUTREMURA?

Le-am menţionat aici http://forum.softped...0#entry12236739

#126
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 19 noiembrie 2012 - 10:39, said:

Cei care se împotrivesc cu bună ştiinţă lui Dumnezeu şi mor, nu mai beneficiază de înviere.  Au murit pentru totdeauna.

(Geneza 3:19) . . .În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce“.  I-a spus Dumnezeu lui Adam că va fi chinuit veşnic în focul iadului, sau că se va întoarce de unde a venit?

(Romani 6:23) . . .Căci plata păcatului este moartea, însă darul pe care îl dă Dumnezeu este viaţa veşnică prin Cristos Isus, Domnul nostru.
Care moarte, stimabile? Ca in Scriptura sunt 2. Specifica tu care moarte este in vedere aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate