Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Evenimente care vor cutremura lumea, conform Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
414 replies to this topic

#73
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 07 noiembrie 2012 - 12:02, said:

In zilele de pe urma, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice faptura; feciorii vostri si fetele voastre vor proroci, tinerii vostri vor avea vedenii, si batranii vostri vor visa vise! (Fapt.2:17)

CUM POTI ANULA CU ATATA INVERSUNARE CUVANTUL CLAR AL SCRIPTURII????

PESTE ORICE FAPTURA CRESTINA!
Toti au Duhul.

Aceste cuvinte s-au împlinit la sărbătoarea Penticostei.  Toţi cei care erau prezenţi acolo, aproximativ 120, erau creştini unşi, cu speranţă cerească.

Se pare că tu încă nu ai înţeles că Biblia vorbeşte despre două categorii de oameni, unii care vor guverna din cer cu Isus (cei unşi), iar alţii care vor fi supuşi ai acestei guvernări (marea mulţime).

(Matei 5:3) 3 „Fericiţi sunt cei conştienţi de necesităţile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!
(Iacov 2:5) . . .Ascultaţi, iubiţii mei fraţi! Nu i-a ales Dumnezeu pe cei săraci în felul lumii ca să fie bogaţi în credinţă şi moştenitori ai regatului, pe care l-a promis celor care-l iubesc?

(Revelaţia 5:9, 10) . . .Şi ei cântau o cântare nouă, zicând: „Tu eşti demn să iei sulul şi să-i rupi sigiliile, fiindcă ai fost înjunghiat şi cu sângele tău ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor şi naţiune 10 şi ai făcut din ei un regat şi preoţi pentru Dumnezeul nostru; şi ei vor domni ca regi peste pământ“.

(Ioan 10:16) . . .Şi mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta. . .
(Matei 5:5) 5 Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!
(Psalmul 37:11) . . .Dar cei smeriţi vor stăpâni pământul şi îşi vor găsi desfătarea în belşug de pace.
(Psalmul 37:29) . . .Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el.

#74
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
nu esti in toate mintile, asa cum ti-am spus.

UNDE APARE CA SUNT UNII UNSI SI ALTII NE-UNSI?????

UNDE APARE  !

NU TI-E RUSINE, NU TI-E FRICA DE DUMNEZEU?

UNDE APARE CA UNII UNSI SE RIDICA LE CER, SI ALTII NE-UNSI RAMAN PE PAMANT?

ISAIA, IEREMIA AU FOST UNSI? DA! SE RIDICA LA CER? VOI ZICETI CA NU !

INCA O DATA: RUSINE !

#75
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 07 noiembrie 2012 - 12:13, said:


ISAIA, IEREMIA AU FOST UNSI? DA! SE RIDICA LA CER? VOI ZICETI CA NU !



Cine s-a ridicat la cer?  Poţi să vii cu o dovadă Biblică?

#76
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
nu schimba discutia !

nu apar niciunde in Biblie doua clase printre crestini, unii unsi avand Duhul si altii ne-unsi.

nu scrie niciunde ca primii merg in Cer, ceilalti pe Pamant.

-----------------------------------------------------------

RUSINE !!!!!

#77
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 07 noiembrie 2012 - 12:49, said:

RUSINE !!!!!

blueday, cred că ruşine trebuie să le fie celor care ignoră versetele care nu susţin învăţătura lor bazată pe filozofie umană ...

(Daniel 7:22) până când a venit Cel Bătrân de Zile şi le-a făcut dreptate sfinţilor Celui Suprem şi până când a sosit timpul hotărât ca sfinţii să ia în stăpânire regatul.

(Matei 19:28) Isus le-a zis: „Adevărat vă spun că la crearea din nou, când Fiul omului va sta pe tronul său glorios, voi, care m-aţi urmat, veţi sta şi voi pe douăsprezece tronuri şi le veţi judeca pe cele douăsprezece triburi ale lui Israel.

(Luca 22:29) Eu închei un legământ cu voi, aşa cum Tatăl meu a încheiat un legământ cu mine, pentru un regat,

(Revelaţia 20:4) Şi am văzut nişte tronuri şi pe cei ce stăteau pe ele. Şi lor li s-a dat putere să judece. Da, am văzut sufletele celor executaţi cu securea pentru mărturia pe care au depus-o despre Isus şi pentru că au vorbit despre Dumnezeu, da, sufletele celor care nu i se închinaseră nici fiarei, nici imaginii ei şi care nu primiseră semnul pe frunte şi pe mână. Ei au revenit la viaţă şi au domnit ca regi cu Cristos o mie de ani.

(Revelaţia 14:1) . . .M-am uitat şi iată că Mielul stătea pe muntele Sion şi cu el erau o sută patruzeci şi patru de mii care aveau scrise pe frunte numele său şi numele Tatălui său. . .

(Revelaţia 7:3, 4) . . .„Nu vătămaţi nici pământul, nici marea, nici pomii, până nu-i vom sigila pe frunte pe sclavii Dumnezeului nostru!“ 4 Şi am auzit numărul celor sigilaţi: o sută patruzeci şi patru de mii, sigilaţi din toate triburile fiilor lui Israel:

(Revelaţia 5:9, 10) . . .Şi ei cântau o cântare nouă, zicând: „Tu eşti demn să iei sulul şi să-i rupi sigiliile, fiindcă ai fost înjunghiat şi cu sângele tău ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor şi naţiune 10 şi ai făcut din ei un regat şi preoţi pentru Dumnezeul nostru; şi ei vor domni ca regi peste pământ“.

(Ioan 10:16) . . .Şi mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta. . .
(Matei 5:5) 5 Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!
(Psalmul 37:11) . . .Dar cei smeriţi vor stăpâni pământul şi îşi vor găsi desfătarea în belşug de pace.
(Psalmul 37:29) . . .Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el.

(Revelaţia 7:9, 10) . . .După aceste lucruri m-am uitat şi iată: o mare mulţime, pe care nimeni nu putea s-o numere, din toate naţiunile, triburile, popoarele şi limbile, stând în picioare înaintea tronului şi înaintea Mielului, îmbrăcaţi în robe albe şi având ramuri de palmier în mâini. 10 Ei strigau cu glas tare, zicând: „Salvarea o datorăm Dumnezeului nostru, care stă pe tron, şi Mielului!“

(Revelaţia 7:14) . . .„Aceştia sunt cei care vin din necazul cel mare. . . .

Edited by Eugen3, 07 November 2012 - 15:00.


#78
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
ai probleme grave....

din textele expuse nu rezulta ca crestinii se impart in doua categorii, cu doua destinatii distincte. (daca ar fi fost asa, apostolii ar fi spus-o pe sleau).

#79
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Parodia de prost gust cu crestinii unsi si neunsi din doctrina iehovista a aparut in momentul in care numarul lor a depasit 144.000.

#80
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 07 noiembrie 2012 - 15:36, said:

ai probleme grave....

din textele expuse nu rezulta ca crestinii se impart in doua categorii, cu doua destinatii distincte. (daca ar fi fost asa, apostolii ar fi spus-o pe sleau).

Ţi-a spus-o însuşi Isus Cristos, dar pe tine nu te interesează ce a predat el ci doctrina religiei tale ...

(Matei 5:3) . . .„Fericiţi sunt cei conştienţi de necesităţile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!

(Matei 5:5) 5 Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!

Ţi-a explicat şi apostolul Pavel adevărul în acest sens, dar nici pe el nu-l crezi ...

(Efeseni 1:8–10) . . .El ne-a dat-o cu generozitate împreună cu toată înţelepciunea şi judecata sănătoasă, 9 făcându-ne cunoscut secretul sacru al voinţei sale. Acesta este potrivit bunei sale plăceri pe care a hotărât-o în sinea lui 10 pentru o administrare care va avea loc la împlinirea timpurilor fixate, ca să adune din nou toate lucrurile în Cristos, lucrurile din ceruri şi lucrurile de pe pământ. . . .

LUCRURILE DIN CERURI
(1 Petru 1:3, 4) . . .Binecuvântat să fie Dumnezeul şi Tatăl Domnului nostru Isus Cristos, căci potrivit marii sale îndurări ne-a născut din nou la o speranţă vie prin învierea lui Isus Cristos din morţi, 4 la o moştenire nepieritoare, neîntinată şi care nu se veştejeşte. Aceasta vă este rezervată în ceruri vouă. . .

LUCRURILE DE PE PĂMÂNT
(Ioan 10:16) Şi mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Şi pe acelea trebuie să le aduc, iar ele vor asculta glasul meu şi vor fi o singură turmă cu un singur păstor.
(Filipeni 2:10) pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: ...., al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ,

(Coloseni 1:20–23) . . .şi ca prin el să împace din nou cu sine toate celelalte lucruri, fie lucrurile de pe pământ, fie lucrurile din ceruri, făcând pace prin sângele vărsat de el pe stâlpul de tortură. 21 Într-adevăr, pe voi, care altădată eraţi înstrăinaţi şi duşmani, pentru că mintea vă era îndreptată spre lucrări rele, 22 acum el v-a împăcat din nou prin corpul de carne al aceluia, prin moartea lui, ca să vă prezinte înaintea lui Dumnezeu sfinţi, fără defect şi liberi de orice acuzaţie, 23 doar dacă, bineînţeles, rămâneţi în credinţă, tari pe temelie şi statornici, fără să vă clintiţi de la speranţa acestei veşti bune pe care aţi auzit-o şi care a fost predicată în toată creaţia de sub cer. Eu, Pavel, am devenit slujitorul acestei veşti bune.

Edited by Eugen3, 08 November 2012 - 09:25.


#81
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Eugene, fa-ti un control psihiatric. Pavel nu vorbeste niciunde despre faptul ca crestinii se vor duce unii in Cer, altii vor ramane pe Pamant.

Nu numai ca esti neserios, mutiland voit versete, de parca noi nu am sti cum scrie fiind prosti, dar nu esti, asa cum ti-am mai spus, in toate mintile, avand nevoie de tratament medical, vorbesc ffff. serios.

Ai pus versetele: Ioan 10:16 in care apar oile si "alte oi"  din "alt staul" , asta e clar ca sunt evreii si ne-evreii (neamurile) a caror intoarcere spre Dumnezeu a venit mai tarziu, prin viziunea cu mancarea necurata primita de Petru pe acoperisul casei sale iar apostolul neamurilor a fost numit Pavel.
Spune Isus ca "alte oi" raman pe Pamant? nu! atunci cum iti permiti sa tragi concluzii neavenite?

iar Filipeni 2:10 nu se refera la doua destinatii cu privire la crestini, ci la faptul ca toti se vor inchina Domnului, "cei de sub Pamant"  cine sunt? evident mortii, care inviati se vor inchina, de asemenea cei de pe Pamant, adica viii de atunci sau de acum, si ingerii din Ceruri.

in fine, nu mai am rabdare chiar sa penalizez toate absurditatile si interpretarea ta deliranta.

#82
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 07 noiembrie 2012 - 12:25, said:

Cine s-a ridicat la cer?  Poţi să vii cu o dovadă Biblică?


El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, (Efes.2:6)


Corect ?


Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi. Daca n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui. (Rom.8:9)

Asadar, voi nu mai sunteti nici straini, nici oaspeti ai casei, ci sunteti impreuna cetateni cu sfintii, oameni din casa lui Dumnezeu, (Efes.2:19)


UPSSSS !

Edited by husand, 08 November 2012 - 10:08.


#83
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 07 noiembrie 2012 - 12:09, said:



Aceste cuvinte s-au împlinit la sărbătoarea Penticostei.  Toți cei care erau prezenți acolo, aproximativ 120, erau creștini unși, cu speranță cerească.



Erau unsi sau au fost unsi (cu acea ocazie)? tu realizezi cum formulezi propozitiile?

si doar atunci? ia mai citeste in Fapte, sa vezi ca Duhul s-a coborat si peste altii, nu doar la Penticosta: Cezareea, Efes etc.

Edited by blueday, 12 November 2012 - 11:13.


#84
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 12 noiembrie 2012 - 11:10, said:

Erau unsi sau au fost unsi (cu acea ocazie)? tu realizezi cum formulezi propozitiile?

si doar atunci? ia mai citeste in Fapte, sa vezi ca Duhul s-a coborat si peste altii, nu doar la Penticosta: Cezareea, Efes etc.

"Au fost unşi", asta am vrut să spun.  De fapt, ei au fost primii creştini unşi cu spirit sfânt.

#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 08 noiembrie 2012 - 09:22, said:

Ţi-a spus-o însuşi Isus Cristos, dar pe tine nu te interesează ce a predat el ci doctrina religiei tale ...

(Matei 5:3) . . .„Fericiţi sunt cei conştienţi de necesităţile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!

(Matei 5:5) 5 Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!

Ţi-a explicat şi apostolul Pavel adevărul în acest sens, dar nici pe el nu-l crezi ...
Care pamant este in vedere, stimabile?

Isaia 51:16
Eu pun cuvintele Mele în gura ta, şi te acopăr cu umbra mînii Mele, ca să întind ceruri noi şi să întemeiez un pămînt nou, şi să zic Sionului: ,Tu eşti poporul Meu!`

Isaia 65:17
,,Căci iată, Eu fac ceruri noi şi un pămînt nou; aşa că nimeni nu-şi va mai aduce aminte de lucrurile trecute, şi nimănui nu -i vor mai veni în minte.

2 Petru 3:13
Dar noi, după făgăduinţa Lui, aşteptăm ceruri noi şi un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.

Apocalipsa 21:1
Apoi am văzut un cer nou şi un pămînt nou; pentrucă cerul dintîi şi pămîntul dintîi pieriseră, şi marea nu mai era.

Astea le bagam sub presul iehovist, da?

#86
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 11:17, said:



"Au fost unși", asta am vrut să spun.  De fapt, ei au fost primii creștini unși cu spirit sfânt.

si unde apare in Biblie ca va exista o grupare de crestini care nu vor fi unsi cu Duhul?

crestin inseamna uns, stiai asta?

#87
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 12:50, said:

Care pamant este in vedere, stimabile?

Isaia 51:16
Eu pun cuvintele Mele în gura ta, și te acopăr cu umbra mînii Mele, ca să întind ceruri noi și să întemeiez un pămînt nou, și să zic Sionului: ,Tu ești poporul Meu!`

Isaia 65:17
,,Căci iată, Eu fac ceruri noi și un pămînt nou; așa că nimeni nu-și va mai aduce aminte de lucrurile trecute, și nimănui nu -i vor mai veni în minte.

2 Petru 3:13
Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pămînt nou, în care va locui neprihănirea.

Apocalipsa 21:1
Apoi am văzut un cer nou și un pămînt nou; pentrucă cerul dintîi și pămîntul dintîi pieriseră, și marea nu mai era.

Astea le bagam sub presul iehovist, da?

Nu, deloc.  Dar trebuie să le interpretăm în lumina întregii Scripturi, nu să le dăm interpretări din burtă ...

#88
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 12 noiembrie 2012 - 13:06, said:

Nu, deloc.  Dar trebuie să le interpretăm în lumina întregii Scripturi, nu să le dăm interpretări din burtă ...
Interpretari din burta mi-ai dat tu in documentul atasat. Aia e Scriptura sau de ce imi dai sa citesc niste explicatii ale unor nene d-ai tai?

Scriptura este clara: PAMANT NOU si cel dintai este distrus.

#89
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 14:29, said:

Scriptura este clara: PAMANT NOU si cel dintai este distrus.

Unde scrie că este distrus?  Eu nu găsesc această explicaţie în Biblie ...

Dimpotrivă, eu citesc că Dumnezeu "îi va distruge pe cei ce distrug pământul" la momentul potrivit, iar oamenii buni vor rămâne pe el.

(Revelaţia 11:18) . . .Dar naţiunile s-au mâniat şi a venit mânia ta şi timpul fixat ca morţii să fie judecaţi, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeţi, sfinţilor şi celor ce se tem de numele tău, mici şi mari, şi să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

(Proverbele 2:21, 22) . . .Fiindcă cei drepţi vor locui pe pământ şi cei ireproşabili vor rămâne pe el. 22 Dar cei răi vor fi nimiciţi de pe pământ, iar cei neloiali vor fi smulşi de pe el.

(Matei 24:22) . . .dacă zilele acelea n-ar fi scurtate, nicio carne n-ar fi salvată, dar, de dragul celor aleşi, zilele acelea vor fi scurtate.

#90
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
pana la urma care-s evenimentele care vor cutremura lumea, ca nu ne-ai spus...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate